Optika od telekomu

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Optika od telekomu

Príspevok od používateľa sbf » 05 Jún 2020, 18:28

Viete poradit - ma slovak telekom nejake normy na zriadovanie optickych pripojok tj poslednej vetvy? Co vsetko to obnasa? Na webe maju velke nic, len akysi formular ktorym davame im suhlas nejako tu pripojku postavili. Ako vyzera taka pripojka, v akej hlbke musi byt, cim je zakoncena?
0

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Optika od telekomu

Príspevok od používateľa zylo64 » 05 Jún 2020, 18:40

Zaujíma ťa prípojka v rodinnom dome alebo v bytovke? Ja mám optiku od telecomu v bytovke, k nej by som sa ti vedel vyjadriť (aspoň by som sa o to pokúsil) ak by ťa to zaujímalo
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Optika od telekomu

Príspevok od používateľa milansprlak » 05 Jún 2020, 18:53

No u nas prave tahaju optiku. Rozkopali ulicu a aj z ulice ku domu (ak stym majitel domu suhlasil). Urobia vykop min 40cm od povrchu. Natahali opticke chranicky. Tuto chranicku sme dostali do domu (prevrtali sme cez stenu). No a v blizskej buducnosti by nam mali spravit v dome zasuvku a zafuknut optiku. Z nej pojde ont zariadenie a z ont do routra. U nas to robia spolu s verejnym osvetlenim. Tie opticke chranicky dali vedla kabla na verejne osvetlenie a zasypali to tak ako to vykopali. Nedavali ziadny piesok, strk a podobne. Vari to ta tenka opticka chranicka vydrzi ked je len tak zasypana. U nas to vypadalo tak ze ulicu samy rozkopali ale ku domu potrebovali asistenciu, kedze mali malo strojov. Tak sme si museli pozicat zbijacky, flexky s diamant kotucom a vysekat beton a ony uz potom do hliny vykopali cca 40 cm do hlbky. Rovnako aj do domu sme si samy vrtali... Tiez by ma zaujimalo podrobnejsie ako ma byt pokladka optiky urobena.
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Optika od telekomu

Príspevok od používateľa sbf » 05 Jún 2020, 19:26

Cize ako je to ukoncene? Tj velkost, tvar nejakej krabice, moze byt osadena zvonka v mure? A vlastne kde konci optika - nemusi ist az k tv stb? A v rd (nie bytovke)
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Optika od telekomu

Príspevok od používateľa rudko » 05 Jún 2020, 19:39

Klasika ukoncenie do KP68 a prislusny strojcek do toho. Alebo krabicka na omietku cca 8x8x2cm.
Vonku to sice byt teoreticky moze ale je to chujovina. Urcite nie na priamom dazdi a slnku. Z tejto krabicky ide potom opticky patch do ont, ktore potrebuje napajanie a z neho uz ide dalej metalika do routra. Ale niekde davaju aj kombi ont+router v jednom
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Optika od telekomu

Príspevok od používateľa milansprlak » 05 Jún 2020, 19:46

Neviem ci moze byt vonku krabica, s tymto nemam skusenosti ale u nas sme prevrtali do domu, vlozili sme to do el. chranicky a z vnutra by mali spravit zasuvku. A z nej to pojde opticky kabel do ont zariadenia a odtial uz utp kablom rj45. Optika nemusi ist k tv. V dome si to uz k tv natiahnes utp kablom z routra. Tiez by ma zaujimalo ako to presne v domoch ukoncuju a ci zvoleny postup ktory som popisal v predchadzajucom prispevku je spravny. Trochu sa mi nepaci ze ta opticka chranicka je len tak v zemi bez dalsej chranicky (napr elektrickej) medzi hlinou, kamenmi volne vlozena.
0

Používateľov profilový obrázok
ALEKO526
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 16:15
Bydlisko: Dúbrava, okres LM
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Optika od telekomu

Príspevok od používateľa ALEKO526 » 05 Jún 2020, 20:55

Rád by som sa opýtal jednu vec - je potrebné ľahať optiku len zemou? Totiž, neviem si predstaviť kadiaľ by som trasoval niečo takéto po už vykonaných úpravách plotu a podobne, proste by som to nerozbíjal všetko zas, momentálne internet fachčí klasika s pevnou linkou po kábli od stlpa na dom, nešlo by to luftom spraviť aj potom?

Inak, neviem ako iné lokality na svk, ale mám s telekomom nie dobrú skúsenosť, a to síce takú, že sme prešli okrem pevnej a netu k nim aj na televíziu, a hlavný popud urobili ich podomový lákači, že sa bude v obci rozširovať počet slotov na optiku, ktorý bude limitovaný a treba sa hlásiť, reku fajn, kamarát z bytovky o cca 300m nizšie ju aj má, tak asi počkám a bude to, a nakoniec sa 3 roky už nedeje nič, a z mapy pokrytia čo práve pozerám, sa neviem vyznať, klikám na optiku k domu a ružové bodky mi to hádže na dom, akoby som ju potiahnutú mal.... a naposledy keď sa tu zase podomový telekomista objavil, sa o internete vôbec nechcel baviť, zato mi ponúkal taký istý paušál od nich ako mám inde, akurát o 2€ drahší,tak som si zase urobil mienku o službách....
0
Ak chceš byť múdrym, nauč sa rozumne spytovať, pozorne počúvať, pokojne odpovedať, a keď nemáš čo povedať, prestaň hovoriť.
*MADE IN CZECHOSLOVAKIA ♥ 1918-1992*
ДLEKΩ.™

Napísať odpoveď