Platena Prax pre ziskanie §22

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Nov 2020, 10:01

...Jedná sa totiž o preklady EU noriem....
toto je iba tá koncová časť z pohľadu užívateľa v SR.

Začína to radou a laboratóriami, ktoré dávajú svoje časti výskumu a skúsenosti organizačnej zložke, ktorá ich sumarizuje a po konzultovaní so všetkými členmi spoločenstva ich spracúva do finálnej podoby v troch svetových jazykoch.

Úrad pre normalizáciu v SR bol tvorcom zákona o normalizácii. Preto sa tam dostal paragraf, ktorý jasne hovorí o tom, že všetky normy sú platné v SR aj v jazyku jej vydania A ÚRAD NEMÁ ZÁKONNÚ POVINNOSŤ normy prekladať do Slovenčiny!!! Vivat k rozhodnutiu Na Slovensku po Slovensky!

Organizácia ktorá má oprávnenie normy predávať (nielen v SR) odvádza podiel z tržby CENELEC-u.
Cena noriem nie je v každej členskej krajine rovnaká, upravovala sa na pomer životného štandardu. Takže buďme radi, že nenakupujeme v Rakúsku, alebo Nemecku.

Čo sa vestníkov týka, web SUTN je tiež napĺňaný informáciami a stačí si kúpiť publikáciu Ing. Meravého, ktorá už má 6 úpravu pre platnosti STN, zmeny a.t.ď.
Preto každému hovorím, že normy sú vám nanič, pokiaľ nemáte za sebou túto teóriu. A potom sú vám zase nanič, treba sledovať iba zmeny. Človek sa stále učí a je to biznis aj pre neho. A odkedy Feničania vymysleli peniaze, tak barter skončil. Svokru za zosilňovač či PLC už nevymeníš.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Merak » 01 Nov 2020, 10:51

E001 napísal:A k tomu použitu tej 1,5ky iba toľko: Ak chceš zistiť, za akých podmienok ju použiť, musíš tiež naštudovať v normách...
za bežných, normálnych podmienok, keď dáš istič 10A alebo 13A

STN 33 2130:1983 tabuľka 6

ale treba si uvedomiť, že vtedy sa vyrábali káble trocha ináč, pri výrobe je vždy nejaká tolerancia +/-
zatiaľ čo dnes sa skôr na všetkom šetrí, za komunizmu sa pridávalo aby to niečo vydržalo
porovnával som si vodiče dnešné a tie, ktoré sa používali kedysi
u svokriných rodičov som ťahal CYKY-J 5x6 a jadro bolo tak hrubé ako vtedajší AYKY 4Bx4.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Nov 2020, 11:32

Písali ste že norma je len doporučená a nemusím ju dodržiavať, keď dokážem obhájiť bezpečnosť. To znamená že keď na zásuvku použijem 0.5mm2 kábel, ale dám tam 2A istič tak bude všetko v poriadku, ved to predsa nevyhorí.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Nov 2020, 12:16

Áno, presne tak.

-- Spojený príspevok 01 Nov 2020, 12:19 --
Merak napísal:
E001 napísal:A k tomu použitu tej 1,5ky iba toľko: Ak chceš zistiť, za akých podmienok ju použiť, musíš tiež naštudovať v normách...
za bežných, normálnych podmienok, keď dáš istič 10A alebo 13A

STN 33 2130:1983 tabuľka 6

ale treba si uvedomiť, že vtedy sa vyrábali káble trocha ináč, pri výrobe je vždy nejaká tolerancia +/-
zatiaľ čo dnes sa skôr na všetkom šetrí, za komunizmu sa pridávalo aby to niečo vydržalo
porovnával som si vodiče dnešné a tie, ktoré sa používali kedysi
u svokriných rodičov som ťahal CYKY-J 5x6 a jadro bolo tak hrubé ako vtedajší AYKY 4Bx4.
Odporúčal by som podať podnet SOI, pretože prierez sa udáva v jednotkách, ktoré sú zaradené do medzinárodnej sústavy SI a prierez 1mm2 bol rovnaký za komárov, je rovnaký dnes. Pokiaľ prierez nebude dodržaný, môže byť výrobca sankcionovaný. Príslušné normy pojednávajú aj o toleranciách, takže je vhodné si predtým overiť, podľa akej normy bol kábel vyrobený a či má povolenú toleranciu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa E001 » 01 Nov 2020, 12:53

No a tam je pes zakopaný. Tieto " nové " normy majú také povolené tolerancie, že mi to pripomína meranie od buka do buka a stačí na ten kábel nacapiť CE a je vymaľované a ulíčené. A samozrejme výrobcovia káblov sa snažia ísť na najnižšiu možnú hranicu, lebo čím nižšia cena, tým väčší predaj. Ale to neni len o kábloch. Vlastne je to o všetkom tovare. Všetko sa šróbuje na dol - ceny, ale aj kvalita.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Nov 2020, 13:27

Všetko je tak strašne na hovno a predsa technika napreduje a všetko funguje :)
Neviem chlapi, kde kupujete káble, ale ja fakt nemám s káblami najmenší problém. Nakupujem káble výsostne v hagarde, podľa ponuky, kde mi ozaj treba nejaké lepšie v zmysle namáhania, tak si nechám objednať lappkabel podľa použitia, teda či sa jedná o vysokú teplotu, alebo poveternostné podmienky, alebo z hľadiska odolnosti voči olejom, lúhom, kyselinám a pod.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Nov 2020, 16:05

Vidim ze tu ma na to kazdy iny nazor (a nechcem ho nikomu vyvratit). Ja si aj tak myslim ze je to len busines pre firmy ktore tie "prava" vlastnia. Tie vydaje s tymi normami si nemyslim ze su tak vysoke ze by to stat nemohol pokryt.
Normy by mali byt zadarmo a malo by byt povinne pre kazdeho co s tym pracuje preukazat niecim co uz by uz nebolo zadarmo ( napr. paragraf 21 a pod) ze to ovlada a nespravi to inak ako sa to ma spravit. To je moj nazor. Nebudem sa v tom dalej "hrabat" lebo tu budu vzdy dve skupiny "za" a "proti".
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Merak » 01 Nov 2020, 17:59

Drakoush napísal:Áno, presne tak.

-- Spojený príspevok 01 Nov 2020, 12:19 --
Merak napísal:
E001 napísal:A k tomu použitu tej 1,5ky iba toľko: Ak chceš zistiť, za akých podmienok ju použiť, musíš tiež naštudovať v normách...
za bežných, normálnych podmienok, keď dáš istič 10A alebo 13A

STN 33 2130:1983 tabuľka 6

ale treba si uvedomiť, že vtedy sa vyrábali káble trocha ináč, pri výrobe je vždy nejaká tolerancia +/-
zatiaľ čo dnes sa skôr na všetkom šetrí, za komunizmu sa pridávalo aby to niečo vydržalo
porovnával som si vodiče dnešné a tie, ktoré sa používali kedysi
u svokriných rodičov som ťahal CYKY-J 5x6 a jadro bolo tak hrubé ako vtedajší AYKY 4Bx4.
Odporúčal by som podať podnet SOI, pretože prierez sa udáva v jednotkách, ktoré sú zaradené do medzinárodnej sústavy SI a prierez 1mm2 bol rovnaký za komárov, je rovnaký dnes. Pokiaľ prierez nebude dodržaný, môže byť výrobca sankcionovaný. Príslušné normy pojednávajú aj o toleranciách, takže je vhodné si predtým overiť, podľa akej normy bol kábel vyrobený a či má povolenú toleranciu.
tie tolerancie boli aj vtedy, aj dnes, napr. 4mm2 +- 20% - čiže od 3,2mm2 do 4,8mm2

toto máme všade, aj v elektronike, zober si taký nový elektrolytický kondenzátor, za komančov mali hodnoty skôr do plusu, dnes majú do mínusu, kúpil som nový 1000uF kondík a po odmeraní mal kapacitu 919uF, za komančov by mal aj 1200uF

bohužiaľ toto nezmeníš
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Merak » 01 Nov 2020, 18:01

E001 napísal:No a tam je pes zakopaný. Tieto " nové " normy majú také povolené tolerancie, že mi to pripomína meranie od buka do buka a stačí na ten kábel nacapiť CE a je vymaľované a ulíčené. A samozrejme výrobcovia káblov sa snažia ísť na najnižšiu možnú hranicu, lebo čím nižšia cena, tým väčší predaj. Ale to neni len o kábloch. Vlastne je to o všetkom tovare. Všetko sa šróbuje na dol - ceny, ale aj kvalita.
tie povolené tolerancie tu boli odjakživa, ale komunisti robili všetko na kvalitu, tak sa všade pridávalo, dnes sa všade šetrí, nech sa rýchlo a lacno predá, a tak sa všade skôr uberá
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Merak » 01 Nov 2020, 18:04

Dr.Martin napísal:Písali ste že norma je len doporučená a nemusím ju dodržiavať, keď dokážem obhájiť bezpečnosť. To znamená že keď na zásuvku použijem 0.5mm2 kábel, ale dám tam 2A istič tak bude všetko v poriadku, ved to predsa nevyhorí.
všetko ide od projektu a od projektanta
ak ti projektant predpíše taký vodič, tak ti musí aj stanoviť za akých podmienok, ako ho inštalovať, aby sa nepoškodil a ako ho istiť, aby ti pri skrate vydržal skratový prúd a ako ho potom kontrolovať a revidovať
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Merak » 01 Nov 2020, 18:35

ústava, zákon, vyhláška, právny predpis - toto je všetko legislatíva, ktorú navrhuje, upravuje a schvaľuje NR SR zatiaľ čo normy sem prídu od nejakej medzinárodnej inštancie na základe nejakých výsledkov, bádaní, skúmaní, testovaní a tak a preberá ich štátom stanovená inštitúcia.

áno, štát by mohol dotovať prekladateľov a komisiu, ktorá preberá, prijíma, pripomienkuje a schvaľuje normy, ale prečo by to robil? to sú pre neho ďalšie zbytočné výdavky, ktoré si môže zaplatil koncový odberateľ
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Nov 2020, 05:22

...https://www.sutn.sk/default.aspx?page=0 ... 310AC43D35 ....

ešte toto k tomu vestníku vydávanému raz ročne.
Vyroluješ stránku úplne dole do ponuky a klikneš na nové normy.
Toto je mesačne a zadarmo. Kto má záujem, hľadá ďalej.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok