Platena Prax pre ziskanie §22

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa burizon » 29 Okt 2020, 10:52

technikus110: SHR asi znamená: samostatne hospodáriaci roľník. Nech si hovorí kto čo chce, ale ja si myslím, že sa to v obore elektro preháňa a kopu ľudí si tam mastí vrecká. Nechápem, na čo musíš každých 5 rokov obhajovať papiere, potom musíš mať presne určené papiere aj od doktora. Samozrejme, že sa za všetko platí. Však už to obhajovanie každých 5 rokov bolo zrušené, ale zrazu školitelia zistili, že už im nekape, tak zalobovali. Ak si raz vyučený elektrikár a živíš sa tým, kupuješ si normy, kde, aby sa nepovedalo urobia maličku zmenu, raz za čas, tak čo ešte každých 5 rokov...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Merak » 29 Okt 2020, 11:01

to, čo k nám prišlo ešte len pred pár rokmi, tá preventívna každých 5 rokov a AOP každých 5 rokov, tak to v iných krajinách platilo už dávnejšie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Okt 2020, 11:34

AOP kazdych 5 rojov nie je zly krok, nakolko sa menia vyhlasky a normy, ale podla mna by to malo byt len preskusanie toho co sa zmenilo (neviem ako to je, nie som elektrikar).
Od zle nainstalovanej elektriny moze aj dom zhoret.To nie je standa. To preskusanie je podla mna opravnene. Otazne je skor ci cena preskusania je primerana alebo prehnana.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Merak » 29 Okt 2020, 11:57

AOP je čisto iba o tom, že si niekde odsedíš 8 hodín a vypočuješ si nejaké novinky v zákonoch, vyhláškach, predpisoch a niečo v normách
toť všio
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa technikus110 » 29 Okt 2020, 16:16

burizon:
Každých 5 rokov jeden deň NIE JE veľa! A ty neobhajuješ papiere, nerobíš žiadnu skúšku! Iba v tom prípade, že si chceš zvýšiť paragraf.
Aj tu narazíš na "elektrikára s par.22", ktorý sa opýta, ako zapojiť prúdový chránič!
Veľa ľudí robí systémom, "takto ma to učili na škole", a je 5 rokov pred penziou.

A tá lekárska prehliadka vo vzťahu k práci? No videl som už jednorukého taxikára a aj krátkozrakého grafika.
Ak si živnostník, tak sa doraz. Ale ako zamestnávateľ človeka so závratmi pošlem na strechu montovať iba raz.


Pred jeden a pol rokom som spadol a teraz som na tom z rukou tak, že už montovať moc nemôžem.
Bol som papierovo zdravý. Ak by som nebol, tak mi poisťovňa nedá PN-ku! Tými papiermi chrániš seba a svoje výhody.


romiadam: 50-60€ za deň zosumarizovanej prednášky o novinkách, tlačených podkladoch a možnosti beztrestne na mieste prekonzultovať s kolegami otázky ktoré ti nie sú jasné sa mi nezdá veľa. A keď je ešte obed v cene...
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Milos66 » 29 Okt 2020, 17:29

technikus110 napísal:Milos66:
Nezabúdaj na to, že 21 nepracuje samostatne.

Ak je zamestnanec SZČO,
Miešaš hrušky s jablkami.
SZČO nie je zamestnanec. Podľa zákona nemá pracovný čas a ani dovolenku, alebo iné soc. výhody zamestanca.
BOZP nerieši SZČO na pracovisku firmy. To rieši daná firma a ked sa niečo stane, rieši si toživnostník sám, alebo externý dodávateľ, pre ktorého pracuje.
Sám tak robím už dlhé roky a školenia ohľadom BOZP mávam pravidelne. Akonáhle zahlásim na školení, že som SZČO, odpoveď je: môžte tu sedieť a vypočuť si školenie, avšak vás sa to aj tak netýka.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Samanko » 29 Okt 2020, 20:36

burizon napísal:Nechápem, na čo musíš každých 5 rokov obhajovať papiere, potom musíš mať presne určené papiere aj od doktora. Samozrejme, že sa za všetko platí. Však už to obhajovanie každých 5 rokov bolo zrušené, ale zrazu školitelia zistili, že už im nekape, tak zalobovali. Ak si raz vyučený elektrikár a živíš sa tým, kupuješ si normy, kde, aby sa nepovedalo urobia maličku zmenu, raz za čas, tak čo ešte každých 5 rokov...
V jednom prispevku si dokazal uplne presvedsujuco ukazat, ze vlastne nemas vobec ani tusenia ako tieto veci funguju ale mas na to nazor (zalozeny na konstalacii hviezd).
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa burizon » 30 Okt 2020, 10:25

technikus, dík za vysvetlenie. Samanko ako tieto veci fungujú? Vysvetli to prosím, slabšie chápajúcemu.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Samanko » 31 Okt 2020, 10:38

To, ze nevidis do tohto neznamena, ze si slabsie chapajuci. Mozes byt velmi dobry v niecom inom comu sa venujes.. nemyslel som to ako urazku ;) Denne sa stretavam so spickovymi ludmi z inych oblasti, ktori nevedia ani vymenit ziarovku v aute.. a predsa maju moj velky obdiv :)
burizon napísal:Nechápem, na čo musíš každých 5 rokov obhajovať papiere
Nemusis. Musis absolvovat jeden den aktualizacnej pripravy za 5 rokov, kde sa dozvies vela noveho.. Osobne by som privital keby toto bolo kazdy rok, ale toto je na velmi dlhu debatu, kedze na Slovensku sa v tomto velmi podvadza..
burizon napísal:...potom musíš mať presne určené papiere aj od doktora.
Ano, pretoze tvoj zdravotny stav sa priebehom zivota a skutocnostami meni, nie je stabilny. Moze to zachranit zivot tebe aj niekomu inemu.
burizon napísal:Ak si raz vyučený elektrikár a živíš sa tým, kupuješ si normy,
Iba extremne male percento elektrikarov si niekedy v zivote seriozne aj kupilo nejaku normu...
burizon napísal:kde, aby sa nepovedalo urobia maličku zmenu, raz za čas, tak čo ešte každých 5 rokov...
.. a tymto si ukazal, ze ani ty nie si ich pravidelnym citatelom... s tymto nazorom sa stretavam u ludi, ktori ju nikdy v zivote ani nevideli, vlastne ani nevedia co si pod tym slovom presne maju predstavit..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa technikus110 » 31 Okt 2020, 10:49

iba na okraj: aktualizačnú prípravu MUSÍŠ absolvovať do 5 rokov od poslednej. Ale to neznamená, že ak máš čas, chuť a záujem, že ju nemôžeš absolvovať po dvoch rokoch, alebo aj skôr.

Tu ide skôr o to, či si ten deň školenia ideš odtrpieť, alebo odsedieť so záujmom! Ja osobne sa neviem učiť z kníh, ale ak niekto rozpráva, tak si veľa zapamätám priamo a k ostatnému si robím svoje "svojské" poznámky.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa E001 » 31 Okt 2020, 13:37

Neviem, kde chodíš ty na tieto školenia, ja som to absolvoval v Karlovke, no môžem povedať, že to bolo iba čakanie na pečiatku, spojené s obedom! Jednoducho prednášajúci vlastne celé predpoludnie rečnil iba o zmenách v číslach noriem, vzhľadom k EN. Na to, aby nás oboznámil, čo konkrétne sa zmenilo, nebol jednoducho čas, lebo 5 rokov je pri dnešnom tempe života strašne veľa. Kedysi sme " museli " absolvovať školenie a aj skúšky tuším každé dva roky. Áno, pindali sme nato, že čím sme potrestaní, že sa venujeme elektrotechnike, lebo bola spústa remeselníkov, ktorí od vyučenia nič podobné nepotebovali. Ale tieto viacdňové školenia slúžili na to, aby sme sa oboznámili s konkrétnymi novinkami a skúškami potvrdili schopnosť bezpečne vykonávať naše povolanie. Možno to poviem až prehnane, ale s týmto AOP si môžem akurát vytrieť ... no to oné. Ani to sa nedá lebo je to iba samolepka na" papieri ".
A ešte aby som doplnil, mám revízneho technika, ktorý reviduje moje práce a samozrejme ak som si neni istý, tak ho požiadam o radu, alebo mi vytkne prípadné nedostatky, spôsobené novinkami. A som si istý, že ak on podpíše revíznu správu, tak je to všetko na 100 %.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa technikus110 » 31 Okt 2020, 15:49

....A som si istý, že ak on podpíše revíznu správu, tak je to všetko na 100 %.....

Možno že ten tvoj, ale ukážem ti revízne správy a preložíme túto debatu medzi vtipy a vtipné fotografie. Je to všetko o prístupe. Ja síce som par.24, ale robím len pre seba, poprípade pár chalanov, ktorý vedia čo vyžadujem a od čoho neustúpim.


Príklad tohto týždňa:
Dom v Rovinke, bleskozvod
- projekt a výpočet rizika s 5 zvodmi, na dome reálne iba 3 zvody,
- HUS a prepoj pre prepäťovky žiadny,
- na dome aktivák
Vyhovujúca revízia v zmysle STN62 305!!! Skolaudované...

Vo vnútri na 5 izbový dom s príslušenstvo až 7 ističov bez prepäťovky a prúdového chrániču. - vyhovujúca revízia - skolaudované.
Perlička - jeden trojfázový istič spoločný pre kotol, bojler, indukčnú varnú dosku, šporák a mikrovlnku.
Revízny technik zo Sniny, montážna firma z Námestova.

Tu nepomôže ani školenie každý mesiac. Domáci sa vytešoval, akých lacných elektrikárov v lete zohnal.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Okt 2020, 18:00

Normy by mali byt dostupne zadarmo (elektronicka verzia. Knizna verzia za cenu tlace. EU alebo konkretny stat by to mal financovat (administraciu noriem)
Ak to tak nie je (nie som elektrikar, neviem ako to je) tak potom je to podvod statu/EU a doplacaju na to ti, ktori to musia pouzivat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa technikus110 » 31 Okt 2020, 18:12

normy vydáva súkromná spoločnosť a tá nič zadarmo nedá!
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Okt 2020, 18:21

romiadam napísal:Normy by mali byt dostupne zadarmo (elektronicka verzia. Knizna verzia za cenu tlace. EU alebo konkretny stat by to mal financovat (administraciu noriem)
Ak to tak nie je (nie som elektrikar, neviem ako to je) tak potom je to podvod statu/EU a doplacaju na to ti, ktori to musia pouzivat.
To je rovnaké, ako žiadať štát, aby Ti dal náradie, auto, natankoval ho, servisoval ho aj náradie a podobne. Toto, podobne ako normy, sú Tvoj pracovný nástroj a musíš si ich kúpiť.

Neviem, či je to prežitok od socíku, ale nemám ani šajnu, kam chodíte na to, aby vám štát niečo dal. Ja osobne si normy kupujem a nikdy som sa nesťažoval, že by to malo byť inak. Chcem robiť veci poctivo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 31 Okt 2020, 18:38

No ja by som ich zasa neprirovnával k autu a srobovaku. Ci prides do roboty autom alebo pešo je štátu jedno,či ten kábel odcvakneš knipexkami alebo ho ucvakneš zubamy je štátu jedno. Ale ked nepoznaš normy a dáš na zásuvky 1.5lku tak to už štátu nieje jedno. Podla mna by normy tiež mali byť verejne zadarmo. Keď aj nie verejne tak aspoň pre tých čo majú paragraf.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa StefanST » 31 Okt 2020, 20:10

Normy sú ako zákony, čo štát vydáva a požaduje, aby sa dodržiavali.
A tie by mali byť v súčasnej dobe dostupné na internetových stránkach štátu.
Tak, ako sú dostupné zákony. Kto chce v tlačenej forme, ten si priplatí. Ani Zbierka zákonov nebola vždy verejne prístupná a profitovali z toho niektoré firmy.
Asi ešte nedozrel čas, alebo prevážili záujmové skupiny vydavateľov oproti záujmu a (slabého) tlaku odbornej verejnosti.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Nov 2020, 05:37

....Normy sú ako zákony, čo štát vydáva a požaduje, aby sa dodržiavali.....

Lenže toto nie je štátny, ale súkromný sektor! Norma je odporúčacie riešenie problému, nie príkaz. NEMUSÍŠ ju dodržať, ak deklaruješ že tvoje riešenie je na vyššej úrovni ochrany zdravia a majetku.

Až stavebný zákon určuje pravidlá dodržiavania noriem a ten je verejne dostupný. Tu sa upravuje záväznosť riešení.

Ak ste zamestnanci, elektrikári, tak sa na vás vzťahuje zákonník práce a par. o zvyšovaní kvalifikácie. Čiže "výcuc" z normy zadarmo.
Ak ste SZČO, treba kúpiť a dať do nákladov, zase nie je problém, lebo vás to živý. Aj pekár si kupuje mixér a nedostane ho od živnostenského úradu zadarmo.
Ak nie ste elektrikári - zákon voľne dostupný a vyhláška voľne dostupná prikazuje jasne : "ruky preč!"

Ak ste hocikto, nepotrebujete vedieť citovať články noriem naspamäť. Stačí si kúpiť aktuálnu publikáciu XXX (nerobím reklamu) a tam je všetko detailne popísané aj s číslom STN/EN, odsekom a odstavcom. Čítaním noriem sa NIČ nenaučíte. El.rozvody sú komplexná vec, nie jeden riadok normy.

@drakoush - žiadny prežitok starých čias / socíku - už za starej povojnovej Československej republiky boli normy spoplatnené. Ja starší o vidím naopak - máme "demokraciu", chceme všetko na voľno.... Ale máme novodobý kapitalizmus, kde vládnu financie.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa Merak » 01 Nov 2020, 06:34

Ústava, zákony, vyhlášky, právne predpisy - toto všetko vydáva a schvaľuje štát na vedenie štátu a my si to platíme z našich daní,
normy - sú súkromná záležitosť nejakej súkromnej inštitúcie, ktorá si na to dáva svoje duševné autorské práva, toto so štátom nemá nič spoločné.

Tak ako je štátu jedno, či chodíš do práce autom alebo peši, či svikáš drôt knippexami alebo zubami, tak isto je štátu jedno, či elektrikár natiahne na zásuvky 2,5 alebo 1,5 (aj tak musí postupovať podľa projektu).

P.S.: skúste si porovnať koľko je toho dokopy - ústava, zákony, vyhlášky, právne predpisy a koľko je toho dokopy - normy STN (elektro, strojráske, chemické, potravinárske, biologické, drevárske, a ja neviem aké všetky možné), čoho je niekoľko násobne viac?
P.S.2: aj na zásuvky sa môže ťahať 1,5
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Platena Prax pre ziskanie §22

Príspevok od používateľa E001 » 01 Nov 2020, 07:45

O tom duševnom vlastníctve by som tak trocha zapochyboval. Jedná sa totiž o preklady EU noriem a celá pridaná hodnota je v hraní sa zo slovíčkami v názvosloví. Za socíku vychádzala Elektrotechnická ročenka, v ktorej bol výcuc zmien v normách a rôzne užitočné tabuľky a grafy, pre prax. Za pár korún mal každý elektrikár užitočného pomocníka.
A k tomu použitu tej 1,5ky iba toľko: Ak chceš zistiť, za akých podmienok ju použiť, musíš tiež naštudovať v normách...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok