Automatizácia domu cez PLC a revízia

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

NoxSVK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 05 Nov 2020, 06:32

Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa NoxSVK » 05 Nov 2020, 06:44

Zdravim

Chystám sa stavať dom a pohravam sa s myšlienkou automatizovať ho za pomoci PLC. Otázka znie či platia nejaké špeciálne normy? Prípadne či to nemusí byť problém pri revízií?
Mám 5 ročnú prax v priemyselnom prostredí.

Plán je automatizovať všetko asi až na zásuvkové obvody. (svetelné obvody, kúrenie, zavlaha, bezpečnostný systém)

Ospravedlňujem sa ak je divné formátovanie, píšem z mobilu.

Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa rudko » 05 Nov 2020, 07:53

Ahoj
Pouzitie plc na domacu automatizaciu je bezna prax u kazdeho seriozneho systemu.
Problem s reviziou nie je, ale samozrejme musi byt spracovany seriozny projekt a aj dodrzany :-). Uplatnuje sa kombinacia noriem pre silove a datove instalacie. Nic specialne.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Nov 2020, 18:27

Je absolútne jedno, či použiješ PLC priemyselného typu, alebo riadiacu jednotku určenú "iba" na tento účel.
Všetko čo spínaš a istíš v rozvodoch nn do 1000V podlieha klasickej revízii.

Komunikačné káble podliehajú normám pre dátové rozvody. Nakoľko sú na bezpečné napätie, spomínajú sa v revízii v zmysle projektu, ale nepodliehajú meraniam. Dokonca niektorí výrobcovia deklarujú, že ich dátové rozvody môžu byť v súbehu so silovými rozvodmi.

Myslíš si, že s klasickým PLC (nepíšeš akým) urobíš to isté, ako s jednotkou na to určenou?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Nov 2020, 18:29

S klasickým PLC urobíš viac, ako napr. s takým hračkárskym českým inelsom a navyše aj podpora môže lepšie fungovať :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MM250
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Jún 2012, 10:18
Bydlisko: bratislava

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa MM250 » 05 Nov 2020, 18:55

Náhodou inels celkom OK . Čo si pamätám. Konfigurácia aj pre koncového užívateľa fajn jednoduchá . Custom web rozhranie. A cena tiež rozumná. To je ale pohľad 7r dozadu
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa Atlan » 05 Nov 2020, 19:24

Za uP a par lele a optoclenou cena ako za modul do raketoplanu, a este je to uzavrety system....
0

MM250
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Jún 2012, 10:18
Bydlisko: bratislava

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa MM250 » 05 Nov 2020, 19:52

Bežný človek vie C++ a Asembler. Čína dosť prospieva aj kôli ignoracii duševného vlastníctva
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa martin knocik » 05 Nov 2020, 20:01

Písmeno P v skratke PLC v praxi znamená predražený. Lego pre dospelákov.

Fakt nevidím umenie v tom dať relé na dosku s procakom a RS485.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

MM250
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Jún 2012, 10:18
Bydlisko: bratislava

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa MM250 » 05 Nov 2020, 20:37

Martin: pre mňa je to ok kazdodenna rutina. Ak chces to robiť komerčné tjest zrobiť na tom . Platiť marketing zamestnancov vo vyrobe , inžinierov ATP. A riskovať svoje investície.
0

NoxSVK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 05 Nov 2020, 06:32

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa NoxSVK » 05 Nov 2020, 21:09

Ďakujem za odpoved.. predbežne som rozmýšľal použiť Siemens LOGO
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Nov 2020, 23:55

martin knocik napísal:Písmeno P v skratke PLC v praxi znamená predražený. Lego pre dospelákov.

Fakt nevidím umenie v tom dať relé na dosku s procakom a RS485.
Si to daj do stroja a riskuj, preber zodpovednosť za funkciu, prestoje a potom uvidíš, že sa šetriť oplatí. Šetriť sa musí - nech to stojí, čo to stojí.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 06 Nov 2020, 01:25

Do priemyslu jedine PLC tam ide aj o bezpečnosť atď ako písal Drakoush. Na dom by som povedal tak 50/50 podla toho kto má koľko peňazí a taktiež ak vie programovať PLC nezačne sa teraz učiť niečo iné a ak vie programovať Arduino nezačne sa zato učiť PLC. Ale s tým že je to predražené lego súhlasím, na hranie sa by som bral arduino.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Nov 2020, 06:27

NoxSVK
....predbežne som rozmýšľal použiť Siemens LOGO....
No myslel som, že strieľaš silnejším kalibrom. Aspoň 1200kou. Komponenty Logo sa dajú kúpiť pod rukou dosť lacno, takže takáto vstupná investícia je naozaj malá. Ale O.K. Vizualizáciu a ovládanie riešiš ako?

Neodpustím si a ešte ti poviem aj toto ako nováčikovi: (píšem to každému) Nemusíš sa hanbiť za tvoje bydlisko. Vypíš si aspoň značku okresu kde bývaš. Ľahšie sa ti dá poradiť, navigovať ťa pri problémoch a.t.ď. Je tu dosť ľudí, čo ti pomôžu, keď sú nablízko.

Je pravda, že tých systémov automatizácie je veľa (až zbytočne moc) a medzi sebou sa snažia konkurovať funkciami a následne cenou.
Ja som zástancom káblovej komunikácie. Čiže Fibaro, Legrand a jemu podobné: ďakujem, ale neprosím si.
Inels sa už od svojich začiatkov stabilizoval a aj poruchovosť a funkcie sú na inej úrovni. Dosť dávno som bol na školení. Odniesol som si tento poznatok: "keď systém nefunguje na školení, tak ho do praxe nekúpim".

Sám montujem:
Grenton, ktorý je fajn, dizajnové dotykové sklenené vypínače, ale programovanie pre laika ako takého moc nie je.
Taphome má dobrú podporu, veľmi univerzálne moduly, kde vstup môže byť 24V s viacerými funkciami, ale aj analógový a to 0-10V alebo prúdová slučka 4-20mA. Čiže nepotrebuješ špeciálne analógové moduly. Samostatné tri zbernice voľne programovateľné, čiže nepotrebuješ mať prepojených viacero riadiacich jednotiek. Cena by som povedal O.K. a veľmi jednoduché základné programovanie.
Loxone je paráda, ale na to musíš mať dosť financií.
Mal som dočinenia aj s Domotron -om v jednoduchej automatizácii.

V podstate ide o to, že čo vlastne od automatizácie požaduješ a čo za automatizáciu v dome vlastne považuješ. Teraz sa aktívne zaoberám Taphome systémom a osobne mi vyhovuje kvôli funkciám, ktoré nemá konkurencia, alebo má v drahých prídavných moduloch. Wiegand rozhranie a prepojenie dát na Jablotron100.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Nov 2020, 19:24

Dr.Martin napísal:Do priemyslu jedine PLC tam ide aj o bezpečnosť atď ako písal Drakoush. Na dom by som povedal tak 50/50 podla toho kto má koľko peňazí a taktiež ak vie programovať PLC nezačne sa teraz učiť niečo iné a ak vie programovať Arduino nezačne sa zato učiť PLC. Ale s tým že je to predražené lego súhlasím, na hranie sa by som bral arduino.
Nie je to predražené lego, je to priemyselný systém, nemôžeš porovnávať arduino a PLC. Je to ako porovnávať športové auto s vysokozdvižným vozíkom. Tie veci nemajú nič spoločné okrem úplneho základu - kolesá a motor. PLC je stavané na iné podmienky a ovláda procesy 24/7, kde výpadky systému znamenajú finančnú stratu.
Vzhľadom na uvedené si viem živo predstaviť, ako zastupujú funkciu riadenia domu. Medzi výhody by som zaradil aj to, že je možné ľahko k tomu priradiť HMI s vlastnou grafikou a urobiť niečo jedinečné. Ďalšou výhodou je podpora rôznych zberníc všetkého druhu a implementácia priemyselných snímačov rôznych veličín, ktoré ma v dome zaujímajú. Ak teda chce ozaj robiť smart-home a nie len remote switching, tak s dobrými znalosťami a víziou vidím realizáciu cez PLC ako obrovské plus.

Tu by som povedal jedno ale - ale LOGO určite nebude také "namakané" :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Automatizácia domu cez PLC a revízia

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 06 Nov 2020, 20:47

Myslel som to tak, že keď to chceš mať na hranie doma tak je to predražené lego.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok