Spojenie svetelných a zásuvkových okruhov do jedného

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

miro22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 09 Nov 2020, 15:24

Spojenie svetelných a zásuvkových okruhov do jedného

Príspevok od používateľa miro22 » 09 Nov 2020, 15:49

Zdravím!

Kúpil som nedávno rodinný dom (novostavba) a dnes som si pozeral, ako je riešená elektrina na úrovni ističov, a zaujala ma jedna vec - spojené zásuvkové a svetelné okruhy do jedného pre každú izbu.

Existuje svetelný okruh pre povalu, existuje spojený svetelný a zásuvkový okruh pre exteriér (oba istené ističom 16A), existuje predpríprava na vonkajšiu trojfázu, existujú aj samostatné okruhy pre spotrebiče (rúra, indukčná varná doska / 3f (záloha do budúcnosti, nateraz bude varná doska plynová), chladnička, plynový kotol, bojler, klimatizácia, rekuperácia; nenašiel som samostatný okruh pre umývačku, pračka a (možno raz aj sušička, predpríprava je) budú v technickej miestnosti), samostatné okruhy pre bránu, rolety a zabezpečovačku (alarm + kamery), a potom už len spojené zásuvkové a svetelné okruhy pre každú izbu - napr. na ističi označenom Izba I. sú zavesené tri samostatné zásuvky v danej izbe + jedna zásuvka pred vstupom do izby v chodbe + svetlo v izbe - to som overil preskúšaním (zapojením zariadenia) pri vypnutom a zapnutom ističi. Na kúpeľňovom okruhu sú rovnako zásuvky a dve svetlá (centrálne a to, čo príde nad zrkadlo) + svetlo v samostatnom WC. Istenie je pri týchto okruhoch 16A.

V revízii sa píše, že pre skoro všetky okruhy sú použité 2,5mm2 káble, viď foto v prílohe. V revízii sa síce uvádza, že sú aj dva svetelné okruhy, ale tieto sú v skutočnosti ten na povale + vonkajší so zásuvkovým.

Je takéto riešenie spojenia svetelných a zásuvkových obvodov v súlade s platnými normami? Prípadne môže z toho byť nejaký bezpečnostný problém?

Tiež by ma zaujímal váš názor na absenciu samostatného okruhu pre umývačku (predpríprava vody a zásuvky je dokonca na dvoch miestach že vraj kvôli flexibilite). Na tom 16A ističi označenom ako "Kuchyň" je napojených 6 zásuviek + svetlo v kuchyni + svetlo v komore (a asi aj ventilátor v komore). Bude na nich umývačka, kávovar, klasické spotrebiče typu kuchynský robot, šľahač; mikrovlnku pravdepodobne mať nebudem. Čo som pozeral umývačku Bosch, ktorú tam plánujem, tak má max. príkon uvádzaný 2400W, čo vychádza niečo cez max. 10A prúdu. Mám obavu, že ak tam zapnem ešte kávovar alebo nejaký iný tradičný kuchynský spotrebič, tak môže nastať situácia, že ten istič pôjde dole a nebude to proste stačiť :| ... aký je váš názor?

Ďakujem za prípady rady.
Prílohy
IMG_20200508_125457_1.jpg
20201026_102222_1.jpg
IMG_20200508_134443_0.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Spojenie svetelných a zásuvkových okruhov do jedného

Príspevok od používateľa Merak » 09 Nov 2020, 18:53

zle, zle, zle, celé veľmi zle

norma nezakazuje spájať zásuvky a svetlá do jedného okruhu, ale háčik je v tom, že klasické vypínače sú stavané prevažne na nominálny prúd 10A, čiže aj istenie treba tomu prispôsobiť
pokiaľ sa takéto riešenie použilo na izby, ešte ako tak môže byť
ale ak niekto takéto riešenie použil aj na kuchyňu, tak to riadne pohnojil, najmä nerozdelenie zásuviek pre kuchynské spotrebiče do viacerých okruhov

otázka: bojler je priamo pripojený alebo cez zásuvku?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

miro22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 09 Nov 2020, 15:24

Re: Spojenie svetelných a zásuvkových okruhov do jedného

Príspevok od používateľa miro22 » 09 Nov 2020, 22:52

Merak napísal:
09 Nov 2020, 18:53
zle, zle, zle, celé veľmi zle

norma nezakazuje spájať zásuvky a svetlá do jedného okruhu, ale háčik je v tom, že klasické vypínače sú stavané prevažne na nominálny prúd 10A, čiže aj istenie treba tomu prispôsobiť
pokiaľ sa takéto riešenie použilo na izby, ešte ako tak môže byť
ale ak niekto takéto riešenie použil aj na kuchyňu, tak to riadne pohnojil, najmä nerozdelenie zásuviek pre kuchynské spotrebiče do viacerých okruhov

otázka: bojler je priamo pripojený alebo cez zásuvku?
Bojler nie je pripojený, lebo je tam plynový kotol s integrovaným zásobníkom. Bolo povedané, že to je len do budúcnosti, keby som chcel aj samostatný bojler. Predpokladám, že to bude niektorá zo zásuviek v technickej miestnosti, lebo kábel tam nie je vyvedený žiaden. Inak je vykurovanie riešené plynom (a plynový kotol má samostatný 16A istič).

Tá kuchyňa je presne takto:
- okruh pre elektrickú rúru je samostatne (1 zásuvka, istenie 16A)
- okruh pre chladničku je samostatne (1 zásuvka v kuchyni, 1 zásuvka v komore, obe na jednom 16A ističi)
- predpríprava na indukčnú varnú dosku (vypínač v kuchyni, istič je 3x20A)
- 1x trojžilový kábel na plynovú varnú dosku (nemám ale tušenia, na ktorom ističi je)
- 6x zásuvka (2x zásuvka pre umývačku - možnosť vybrať si, na ktorej stene bude, 4x zásuvka pre spotrebiče), 2x svetlo (kuchyňa, komora) a 1x ventilátor (komora) - všetko je jeden okruh, istič 16A
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Spojenie svetelných a zásuvkových okruhov do jedného

Príspevok od používateľa Merak » 10 Nov 2020, 01:24

tak si odsleduj, na ktorú zásuvku ti ide ten B20A istič pre BOJLER
čo sa týka kuchyne, tak ideálne je to riešené po okruhoch (ističoch) takto:
1x rúra
1x myčka
1x varná doska
1x vstavané spotrebiče - mikrovlnka, chladnička, digestor (ten môže byť aj zo svetelného okruhu)
2x zásuvky nad drezom (minimálne)
1x svetlo

"Kúpil som nedávno rodinný dom (novostavba)"
vieš pozrieť čo sú zač vypínače na svetlá (výrobca, typ, rada, menovitý prúd)? kedy si to kúpil? kedy bol dom postavený? z akého dátumu je revízia? vieš ju naskenovať a poslať mi ju na mail BA@sez-kes.sk?

Ďakujem
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

roboluko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Jún 2019, 08:01
Bydlisko: Malacky
Vek: 46

Re: Spojenie svetelných a zásuvkových okruhov do jedného

Príspevok od používateľa roboluko » 10 Nov 2020, 06:45

Tuším je aj tá revízia odfusovana istic FA9 je 20A istic kábel 3x2,5 zle a tento kábel podľa fotky je vlastne 5x2,5 keby aspoň tam dal 16A a podľa mňa je to na ten kotol zásuvka no keby ste poslali ešte spodok zapojenia prepäťovi to by bolo zaujímavé pozrieť lebo ak je zle inštalovaná tak stráca funkčnosť
0

miro22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 09 Nov 2020, 15:24

Re: Spojenie svetelných a zásuvkových okruhov do jedného

Príspevok od používateľa miro22 » 12 Nov 2020, 21:02

Merak napísal:
10 Nov 2020, 01:24
tak si odsleduj, na ktorú zásuvku ti ide ten B20A istič pre BOJLER
čo sa týka kuchyne, tak ideálne je to riešené po okruhoch (ističoch) takto:
1x rúra
1x myčka
1x varná doska
1x vstavané spotrebiče - mikrovlnka, chladnička, digestor (ten môže byť aj zo svetelného okruhu)
2x zásuvky nad drezom (minimálne)
1x svetlo

"Kúpil som nedávno rodinný dom (novostavba)"
vieš pozrieť čo sú zač vypínače na svetlá (výrobca, typ, rada, menovitý prúd)? kedy si to kúpil? kedy bol dom postavený? z akého dátumu je revízia? vieš ju naskenovať a poslať mi ju na mail BA@sez-kes.sk?

Ďakujem
Poslal som ti to na ten mail.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď