Rekvalifikacia

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

akonato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 09 Sep 2021, 12:38

Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa akonato » 09 Sep 2021, 13:03

Pozdravujem.

Mam na Vas otazku ohladom rekvalifikacie elektrikara. V minulosti som chodil 2roky na strednu priemyselnu skolu elektrotechnicku. Bohuzial prisli rodinne a tazke osobne problemy a skolu som musel ukoncit. Preslo uz nejakych 10rokov a pracujem v uplne inom odbore. Elektrika ma vsak zaujimala stale a rad by som sa k nej vratil. Pracu mam kludnu a mam cas aj na studium a preto uvazujem kde zacat. Hladal som na internete nejake moznosti nasiel som napriklad rekvalifikacne kurzy. Trvaju vsak len 3 mesiace su drahe a myslim si, ze by som s nimi mohol max. niekde v nemecku tahat kable na stavbe co nie je velmi lakava predstava. Tak som premyslal o doplneni si studia 2 rocnym pomaturitnym studiom na elektrotechnickej skole s maturitou. Na vysoku by ma predpokladam nezobrali avsak nasiel som aj moznost dorobit si napr. SCIO skusky a tak si dat prihlasku na vysku. Kym neprisli problemy tak som na strednej bol vzorny student s elektriky aj matiky prakticky same jednotky takze zo studiom problem nemam dokonca aj teraz si vo volnom case studujem matiku, fyziku, elektriku. Co by ste mi odporucili? Spravit si pomaturitne studium najst si pracu ako elektrikar a popritom robit vysku.. Alebo spravit SCIO a ist hned na vysku? Osobne ma laka najprv dorobit maturitu a tak uvazovat nad vyskou ale chcem pocut aj vase nazory. Rad by som pracoval ako elektrikar lebo sucastna praca nieje sice zla ale nejak ma nebavi ani nezaujima. Co by ste mi poradili? alebo viete aj o nejkych inych moznostiach?? Dakujem za odpovede.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Sep 2021, 14:58

Prosím, prosím ! Neber to osobne ! No mne sa nezdá, že by sa dala spraviť maturita dvojročným pomaturitným štúdiom zo základného (ZDŠ-ka) vzdelania.
Preboha, a to sú čo za SCIO skúšky, ktoré umožňujú ísť rovno na VŠ zo ZDŠ-ky ? To sme už až tak hlboko dokázali klesnúť ? (Nechce sa mi to študovať, vie o tom niekto trochu viac ?)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

akonato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 09 Sep 2021, 12:38

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa akonato » 09 Sep 2021, 15:15

Cau. Ja mam maturitu normalne spravenu len z ineho odboru.
SCIO pozri tu:
"Národné porovnávacie skúšky nahrádzajú alebo dopĺňajú prijímacie skúšky na 80 fakúlt VŠ."
https://www.scio.sk/nps/
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Sep 2021, 15:17

Dolfi kľud, zhlboka dýchať.
Už len keď si prečítaš toto: ....Tak som premyslal o doplneni si studia 2 rocnym pomaturitnym studiom na elektrotechnickej skole s maturitou.

Pre mňa "pomaturitným" znamená, mám maturitu všeobecnú z gymnázia a urobím si nádstavbu technickú 2 roky odborného štúdia.

Ale ako starý programátor ktorý pozná iba AND/OR, mi zase toto nesedí: ...som chodil 2roky na strednu priemyselnu skolu elektrotechnicku. ..... skolu som musel ukoncit. Čiže dva roky a potom nič. Ukončené základné vzdelanie a to sa v 9 triede nekončí maturitou. (iba odborára za našich mladých časov....)

Medzi časom nabehla doplňujúca informácia, ktorá vec trochu mení.
Národné porovnávacie skúšky - čiže iba FEI TUKE. Ale....


Ale áno, ak človek = pekár ako ja hovorím, si spraví 3 mesiace rekvalifikačný kurz a dostane pečiatku od kamaráta že má prax, tak má par.23 a ambiciózne aj par.24. Ale pekár ostáva.

Dobrú chuť!
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 09 Sep 2021, 15:24, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa StefanST » 09 Sep 2021, 15:21

Skús sa osobne poradiť o možnostiach dorobiť si školu a maturitu priamo na elektro-škole. A možno aj na viacerých školách - viac názorov. Tiež záleží od toho, či má byť škola popri robote alebo robota popri škole.
1
Obrázok 1

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Sep 2021, 16:28

akonato napísal:
09 Sep 2021, 15:15
Ja mam maturitu normalne spravenu len z ineho odboru.
Prečo si to nenapísal hneď ! Preto ma mrzí, čo som napísal ...

Aj to SCIO sa zdá len ako určité "doučovanie" pre maturantov, ktoré možno zvýši pravdepodobnosť prijatia. Čiže beriem späť všetko, čo som neinformovaný napísal.

Ak chceš paragraf, už ti poradili. Rekvalifikácia, rozdielové skúšky na elektroučňovke, (zrýchlené ?) vyučenie, pomaturitné štúdium na elektropriemyslovke a štúdium na nejakej elektrofakulte, kde tuším po druhom (či treťom ?) ročníku môžeš dostať paragraf.
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 09 Sep 2021, 17:05

Ono to SCIO je tak trochu druhá maturita. Niektoré fakulty za to dávajú body navyše do prijímacieho konania.

Ale pokiaľ viem doučovanie nerobia, iba skúšky.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Sep 2021, 17:29

Zle som to napísal ! Predsa aj sám sa môžeš "doučovať" pred skúškou ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa miso156 » 09 Sep 2021, 17:47

Dorob si maturitu, na VS sa vykasli. Miesto VS sa radsej uc z knih. Dnes sa da najst dobra praca (dokonca aj vo vyvoji) aj s maturitou.

Z VS uciva vyuzijes max. 20% a to ratam uz aj so vseobecnym prehladom a schopnostou naucit sa ako sa ucit.


Sam mam VS, skoro 2 roky z PHD (10 rokov dozadu), tak mozem zhrnut:

Ucili sme sa trojne integrali, pouzivam iba jednoduche - mozno niekde by sa hodili aj trojne ale v SR nie.

Brali sme analyticke riesenie diferencialnych rovnic, pouzivam "iba" numericke (velmi dobra vec), aj tomu sa da vyhnut ak sa naucis zadat to do Matlabu. Na vacsinu sa da pouzit PSpice, kde ale bez rozhladu budes hladat riesenie metodou pokus omyl a pod. , preto je dobre radsej vediet co robis.

Elektronicka obvodarina na VS = nula bodov. Kadejake maticove riesenia (sluckove, uzlove), ajtak pouzivam iba rovnice.

Programovanie na VS (elektro) je iba vseobecny prehlad, vsetko musis doma sam.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Sep 2021, 18:08

"Z VS uciva vyuzijes max. 20% a to ratam uz aj so vseobecnym prehladom a schopnostou naucit sa ako sa ucit."

Bože, nerozširuj tu bludy ! VŠ nie je o použiteľných vedomostiach, ale ako sám seba usvedčuješ: "o schopnosti naučiť sa, ako sa učiť".
Alebo ak nechápeš, poviem to aj inak. Postav pred problém schopného stredoškoláka a schopného vysokoškoláka. A budeš pozerať na tie rozdiely !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Sep 2021, 21:11

miso156 napísal:
09 Sep 2021, 17:47
Dorob si maturitu, na VS sa vykasli. Miesto VS sa radsej uc z knih. Dnes sa da najst dobra praca (dokonca aj vo vyvoji) aj s maturitou.

Z VS uciva vyuzijes max. 20% a to ratam uz aj so vseobecnym prehladom a schopnostou naucit sa ako sa ucit.


Sam mam VS, skoro 2 roky z PHD (10 rokov dozadu), tak mozem zhrnut:

Ucili sme sa trojne integrali, pouzivam iba jednoduche - mozno niekde by sa hodili aj trojne ale v SR nie.

Brali sme analyticke riesenie diferencialnych rovnic, pouzivam "iba" numericke (velmi dobra vec), aj tomu sa da vyhnut ak sa naucis zadat to do Matlabu. Na vacsinu sa da pouzit PSpice, kde ale bez rozhladu budes hladat riesenie metodou pokus omyl a pod. , preto je dobre radsej vediet co robis.

Elektronicka obvodarina na VS = nula bodov. Kadejake maticove riesenia (sluckove, uzlove), ajtak pouzivam iba rovnice.

Programovanie na VS (elektro) je iba vseobecny prehlad, vsetko musis doma sam.
VŠ Ťa v prvom rade neučí to, ako čo robiť, ale ako získavať informácie a ako sa zamyslieť nad tým, čo robíš. Je to zjednodušene povedané a zďaleka nie také jednoduché, ale principiálne sa k tomu blížim.
Keby si začal počítať elektrodynamiku v energetike, tak si s rovnicami neškrtneš. Nehnevaj sa, ale toto môže napísať len niekto, kto buď nechodil na VŠ, alebo ak aj hej, tak nie celkom pochopil, o čom to celé je.
Azda presnejšie to vyjadril už len dolfi... Ak postavíš pred riešenie problému schopného stredoškoláka a schopného vysokoškoláka, uvidíš ZÁSADNÝ rozdiel.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa Amaterr » 10 Sep 2021, 03:46

Samozrejme , zasadny rozdiel je ten , ze schopny VS si uz titul kupil :)
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa Sani1 » 10 Sep 2021, 08:04

Tituly si kupujú tí neschopní, veď sa o tom môžeš presvedčiť každý deň v správach.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Sep 2021, 21:43

Kto na to nemá,musí na to mať. :wink:
Hlboký zmysel sa ťažko chápe,ale kto chce pochopí čo som tým chcel povedať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Sep 2021, 22:10

To platí obojsmerne.
Kto nemá mozgovú kapacitu, musí mať financie.
Kto nemá financie, musí mať mozgovú kapacitu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa alois » 11 Sep 2021, 03:31

Koupit si titul dává podle mého názoru smysl u oborů, kde se dá živit ústy, namátkou například politici, právníci, novináři, gender a jiné dnes tak populární obory. U technických oborů to tak efektivní asi není a zažil jsem i firmy s technickým zaměřením, které tituly svých zaměstnanců nedávají ani na jejich navštívenky nebo na jmenovky u kanceláří, tam platilo kdo co umí. Je ale nová doba.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa technikus110 » 11 Sep 2021, 06:01

Draku a čo niektorí chudobní a blbí?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Rekvalifikacia

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Sep 2021, 09:04

Čo s nimi? Majú smolu, o tom je život. Cieľová čiara nie je pre všetkých rovnaká. A to je na tom krásne.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď