Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

clen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2022, 23:12

Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa clen » 06 Mar 2022, 13:59

Zdravíčko, vedeli by ste mi povedať, ako je to u nás z právneho hľadiska s používaním importovaných prístrojov (napr. stmievač alebo relé na DIN lištu), ktoré nemajú vyhlásenie o zhode? Môžu byť použité bez komplikácií s poisťovňou? Je legálne možné vykonať revíziu elektrickej inštalácie, ak do rozvodnej skrine pribudne takýto prvok?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Mar 2022, 17:00

Ak sa robí revízia rozvádzaču, (alebo elektrorozvodov) tak k nej musí byť preložená kusová skúška na daný rozvádzač. Pre kusovú skúšku rozvádzača musí byť predložená kompletná dokumentácia a CE deklarácia použitých komponentov. Až po kladnom vykonaní kusovej skúšky je vystavená CE deklarácia na rozvádzač ako komplet.

Ak sú takéto produkty namontované dodatočne neodborným personálom, ide to na ich zodpovednosť, lebo každý elektrikár vie, že ak oficiálne niečo doplní, tak musí požiadať o vykonanie opakovanej revízie...

Tovar ktorý nemá CE deklaráciu môže byť dovezený na Slovensko súkromnou osobou, ako aj firmou. Oficiálne nemá byť určený k ďaľšiemu predaju. Ale dovozca má pri dodržaní určitých podmienok možnosť si CE na výrobok vystaviť sám na vlastnú zodpovednosť. Tým pádom prebera zodpovednosť za spôsobené škody v plnom rozsahu, pokiaľ by znalec súdu a poisťovne dokázal, že výrobok nespĺňa technicky, alebo bezpečnostne podmienky na vystavenie CE.

Firma necertifikovaný výrobok smie predať iba vtedy, ak dá upozornenie, že tento výrobok nie je určený na používanie na území SR.

Prax je taká, že už skoro každý čínsky výrobok má dnes vypálenú značku CE a vystavený nekontrolovateľný zdrap papiera, ktorý znesie všetko.

Deto počnúc GSM/LTE komunikátormi bez certifikácie rádiotelekomunikačného úradu a o "alarmoch" bez splnenia podmienok EN normy končiac. Ale je to lacné....
1
Obrázok 1

clen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2022, 23:12

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa clen » 07 Mar 2022, 16:30

Ďakujem pekne za odpoveď!

V mojom prípade potrebujem do rozvádzača, ku ktorému mám protokol o kusovej skúške, vyhlásenie o zhode aj správu o odbornej prehliadke a skúške, doplniť jeden napájací zdroj, PLC a zopár stmievačov a relé, ktoré nemajú vyhlásenie o zhode (sú určené pre trh EEU). Chcem, aby to vyhovovalo legislatíve a minimalizovalo všetky riziká, ale zároveň ma to stálo čo najmenej peňazí – aký postup by ste na mojom mieste zvolili? Bolo by možné vykonať tú opakovanú revíziu aj bez nového projektu rozvádzača, kusovej skúšky a vstupov do nej?

Ak tomu správne rozumiem, s tovarom bez CE deklarácie by problém byť nemal za predpokladu, že ako dovozca (súkromná osoba) prevezmem zodpovednosť za škody ním spôsobené. Predpokladám správne, že v prípade škody by poisťovňa alebo súd museli dokázať, že príčinou dajme tomu požiaru bol práve tento tovar, respektíve aj to, že nespĺňal požiadavky tunajšej normy? Do akej miery je táto zodpovednosť uplatňovaná? Keby napríklad v mojom byte vznikol požiar, v dôsledku ktorého by vyhorelo pol bytovky, niesol by som hmotnú zodpovednosť za celú škodu?
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa milansprlak » 07 Mar 2022, 17:05

Nie som RT ale nakolko sa zmenia (doplnia) prvky do rozvodnej skrine treba novy projekt, kusovu skusku a pod.... Avsak nerozumiem preco chces davat necertifikovane plc, stykace,rele, stiemace, zdroj do rozvodnej skrine.... napis nam znacku plc.... osobne vykonove prvky(zdroj, rele, stykace, stmievace) by som nikdy nedaval noname a necertifikovane.....
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Mar 2022, 17:13

Nie je slušné odpovedať protiotázkou, ale: ......doplniť jeden napájací zdroj, PLC a zopár stmievačov a relé, ktoré nemajú vyhlásenie o zhode (sú určené pre trh EEU)....... viem, že asi ide o cenu komponentov, ale nedá sa to nahradiť niečim s CE?

Opakovaná revízia po úprave je nutná, a ako rád píšem, ak príde revizák v zvárackej kukle a pod ňou bude mať rúžové okuliare, tak to bude so záverom VYHOVUJE. A vtedy ste vyhrali vy, lebo on BLBEC zobral svojim podpisom za 100€ CELÚ zodpovednosť na seba. Za 100€ 5 rokov Leopoldov či Ilava? Ďakujem, nechcem.

Zodpovednosť u živnostníka je iná, ako u s.r.o., ale zákon o všeobecnom ohrození ich nerozlišuje.
Vy ako firma nesmiete uviesť na trh niečo bez certifikácie.

Ako by som to riešil ja?
JA ako firma nenakupujem v PRC bez CE deklarácie a ani s ňou, nakoľko ako som napísal, papier znesie všetko.
JA ako osoba nemám nikde takýto produkt doma použitý.

ONÍ napíšu, že čo sa môže stať.... je to vec názoru a prístupu.

1. zdroj 230/24(?) sa dá kúpiť aj tu s CE, nevidím dôvod na tom šetriť
2. PLC a automatizácia, mám svoje tri značky a nesnažím sa ušetriť u zákazníka
3. ak robíte na faktúru, tak spätne musíte dokazovať čo tam bolo namontované VY, ak máte svedomie, tak určite nedáte do správy že je tam Loxone a použijete PRC produkt. (ale aj to som už videl)

P.S. - moje meno je uvedené v zozname súdnych znalcov, takže viem o čom hovorím. Poisťovňa preplatí škodu v dohodnutej výške a začne proces proti montážnej firme. Ešte žiadna firma nevyhrala....
1
Obrázok 1

clen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2022, 23:12

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa clen » 07 Mar 2022, 17:53

Práveže ani nejde o cenu, ale o vynikajúci systém ako celok, ktorý je z hľadiska softvérového, ktorému sa rozumiem profesionálne, perfektný, otvorený, robustný, ľahko programovateľný a rozšíriteľný, má skvelú podporu priamo od výrobcu aj komunity a z hľadiska hardvérového, do ktorého sa rozumiem menej (najmä tieto legislatívne veci – preto sa pýtam; zapojiť je to ľahké, ale nechcem riskovať), by mal byť prinajmenšom solídny. Viem o prípadoch jeho použitia na industriálnu automatizáciu a roky na tom idú stovky domov a bytov, len nie v tom našom Eurosojuze… Cena je len bonus a napríklad Loxone je oproti tomu predražený šmejd – zelená hračka idúca z microSD karty s proprietárnou zbernicou, uzavretým softvérom a žalostným výkonom, ktorý sa časom zhoršuje a funkcionalita ubúda (skôr plánované zastarávanie, ako neschopnosť výrobcu, ale pre zákazníka to má rovnaký výsledok).

Zdroj by bol kvalitný MEAN WELL, PLC má aj CE certifikát, len tie moduly nie, pretože to asi vyhodnotili ako zbytočné a stačí im certifikácia pre EEU. Ja som súkromná osoba a je to priamo pre mňa do môjho bytu – nikomu to nejdem predávať.

Takže hovoríte, že treba nájsť správneho revízneho technika? :thumbup: Ale nie, vážne, ja by som bol najradšej, keby sme takýto produkt mali na európskom trhu, ale nemáme, takže sa musím nejako vynájsť, aby bol vlk sýty a aj ovca ostala celá.

Najradšej by som si sám spravil schému zapojenia, zapojil rozvodnú skriňu (momentálne ju mám zapojenú expertom s pečiatkami a kde-čím, ale vyzerá to ako práca amatéra, až mi bolo zle, keď som to videl; nevedel ani správne odizolovať vodič a zastrčiť ho do terminálu, takže o doťahovaní na predpísané momenty pochybujem), oprávnený človek by sa na to maximálne za dve stovky pozrel, skontroloval, premeral, doplnil lajstrá a hotovo, ale takého sotva nájdem…
milansprlak napísal:
07 Mar 2022, 17:05
Nie som RT ale nakolko sa zmenia (doplnia) prvky do rozvodnej skrine treba novy projekt, kusovu skusku a pod.... Avsak nerozumiem preco chces davat necertifikovane plc, stykace,rele, stiemace, zdroj do rozvodnej skrine.... napis nam znacku plc.... osobne vykonove prvky(zdroj, rele, stykace, stmievace) by som nikdy nedaval noname a necertifikovane.....
Nie je to žiadny no-name AliExpress, len nie sú na EÚ trhu. Civilizácia sa za východnou hranicou Slovenska nekončí. ;)
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa milansprlak » 07 Mar 2022, 18:41

Ideálne keby si nám napísal presne o aké plc a moduly ide, lebo takto všeobecne si naozaj človek môže predstaviť hocičo. A ešte čo sa daným plc bude ovládať. Možno budú mať niektorí členovia fóra aj skúsenosti s daným plc. Len takto všeobecne nevieme o aký systém ide. Píšeš, že zdroj a plc budú mať CE. A moduly (stýkače, rele, stmievače) nebudú mať ce ? Ak ide len o stykače, stmievače, rele tak tam by som odporúčal zapojiť overené (kúpené v EU) s CE značkou. Avšak ak môžeš skús nám napísať tvoju predstavu aj s prvkami, možno ti budeme vedieť viac poradiť aby to bolo bezpečne, prešlo revíziou a aj spĺňalo tvoju predstavu....
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Mar 2022, 19:03

Takže asi takto:

- výborné, super, perfektné a naj... No daj sem link na predajcu, či výrobcu, nie je to trestné a konečne budeme vedieť o čom sa tu debatuje. Neviem, čo je robustné....
- otvorený, neznamená profesionálny ale ani detská hračka. Otvorený pre mňa znamená, že má možnosť použiť aj iné (CE) komponenty.
- pokiaľ je tam otvorená nešifrovaná zbernica, tak osobne ruky preč od toho
- sám sebe si namontuj čo chceš, pečiatky nepotrebuješ, ide to na tvoju zodpovednosť
- to, že si niekomu zaplatil za fušerinu, je aj tvoja vec s ktorou tu nič neurobíme


Kde idú na tom systéme stovky domov? Zase neviem, lebo neviem o čom sa tu v hmle bavíme.
Montuješ Loxone, že tak profesionálne o tom hovoríš, alebo písali na fóre, že.....
1
Obrázok 1

clen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2022, 23:12

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa clen » 07 Mar 2022, 20:05

milansprlak napísal:
07 Mar 2022, 18:41
Ideálne keby si nám napísal presne o aké plc a moduly ide, lebo takto všeobecne si naozaj človek môže predstaviť hocičo. A ešte čo sa daným plc bude ovládať. Možno budú mať niektorí členovia fóra aj skúsenosti s daným plc. Len takto všeobecne nevieme o aký systém ide. Píšeš, že zdroj a plc budú mať CE. A moduly (stýkače, rele, stmievače) nebudú mať ce ? Ak ide len o stykače, stmievače, rele tak tam by som odporúčal zapojiť overené (kúpené v EU) s CE značkou. Avšak ak môžeš skús nám napísať tvoju predstavu aj s prvkami, možno ti budeme vedieť viac poradiť aby to bolo bezpečne, prešlo revíziou a aj spĺňalo tvoju predstavu....
Vďaka, ale mne ide výhradne o tú legislatívu, takže podrobnosti o zariadeniach nie sú podstatné. Ako vravím, tie moduly patria do jedného ekosystému s PLC, takže kupovať niečo iné nemá zmysel. Pošlem ti ešte súkromnú správu, nechcem to sem písať verejne.
technikus110 napísal:
07 Mar 2022, 19:03
Takže asi takto:

- výborné, super, perfektné a naj... No daj sem link na predajcu, či výrobcu, nie je to trestné a konečne budeme vedieť o čom sa tu debatuje. Neviem, čo je robustné....

- sám sebe si namontuj čo chceš, pečiatky nepotrebuješ, ide to na tvoju zodpovednosť
Lenže ja tú zodpovednosť niesť nechcem. Snažím sa zistiť, ako najlacnejšie vyhovieť legislatíve pri daných parametroch a zbaviť sa pritom rizika, že mi poisťovňa nepreplatí škodu, alebo ma ešte aj povláči po súdoch v prípade, ak nastane škoda na cudzom majetku.

Toto je celá podstata mojej otázky a nemyslím to v zlom, ani vám to nehovorím s dešpektom, ale mňa vaše názory na výrobcu a jeho produkty vôbec nezaujímajú. Hľadám čisto právne informácie, nie technické. Nemám záujem vedieť, čím si myslíte, že by som to mal nahradiť, pretože po cca dvojročnom prieskume trhu a komunikácii s ľuďmi, ktorí používajú rôzne alternatívy, viem presne, čo chcem použiť a prečo.
- otvorený, neznamená profesionálny ale ani detská hračka. Otvorený pre mňa znamená, že má možnosť použiť aj iné (CE) komponenty.
Otvorený najmä softvérovo, aby sa nestalo, že po pár rokoch sa buď nedočkáš podpory, alebo z toho budeš mať drahé ťažítko.
- pokiaľ je tam otvorená nešifrovaná zbernica, tak osobne ruky preč od toho
Modbus RTU a KNX sú industriálne štandardy, na ktorých fungujú aj administratívne budovy a hotely. Oba sú otvorené protokoly.
- to, že si niekomu zaplatil za fušerinu, je aj tvoja vec s ktorou tu nič neurobíme
Veď ani nechcem, aby ste s tým niečo robili. Len vravím, že oprávnená osoba nie je garancia kvalitnej práce a rovnako to platí aj naopak, aby ste chápali, prečo to nechcem celé zveriť niekomu cudziemu. Ja som za fušerinu neplatil, to bol predošlý majiteľ, ktorý naivne dôveroval „odborníkom“.
Montuješ Loxone, že tak profesionálne o tom hovoríš, alebo písali na fóre, že.....
Loxone poznám dobre, hovoril som o ňom s ľuďmi, ktorí ho montovali, pracoval som s tým ich predpotopným softvérom a roky sledoval, ako obmedzujú funkcionalitu tak, aby boli klienti nútení kupovať si ich predražené moduly a koncové prvky. Záver je, že Loxone nechcem ani keby zaplatili oni mne. Známi, ktorí ho majú, to ľutujú a vravia, že nikdy viac.

Jeden z verejných zdrojov, ktoré sem môžem pridať je napríklad tento blog a vyjadrenia ľudí, ktorí sa zapájali do diskusií pod rôznymi článkami, vrátane pár Loxone partnerov: https://www.vodnici.net/2021/01/jak-hori-loxone/
0
Naposledy upravil/-a clen v 07 Mar 2022, 20:14, upravené celkom 1 krát.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Mar 2022, 20:14

O.K., právny servis nájdeš na JASPI.SK a pravne poradenstvo je spoplatnené.
Škoda času.
1
Obrázok 1

clen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2022, 23:12

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa clen » 07 Mar 2022, 20:18

technikus110 napísal:
07 Mar 2022, 20:14
O.K., právny servis nájdeš na JASPI.SK a pravne poradenstvo je spoplatnené.
Škoda času.
Keď nevieš alebo nechceš odpovedať, nikto ťa nenúti reagovať a vôbec ti to nemám za zlé. Prvú odpoveď si dal konštruktívnu a pekne som sa ti poďakoval, ale na tvoje filozofovanie a rýpanie naozaj nie som zvedavý, takže áno, škoda času. :pain: No nič, vďaka aspoň za to konštruktívne, čo si napísal a nech sa ti darí.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Mar 2022, 20:22

Robíš tajnosti ako z PLC pre navádzanie rakiet.
To je fakt problém povedať TOTO???
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Mar 2022, 20:18

Myslím, že takáto debata na takúto tému to ešte nebola a je to celkom zaujímavé.
Na jednej strane sú el. vyhlášky,a na druhej možnosti použitia ,,necertifikovaných zariadení,, v rozvádzačoch, hoci sa javia ako spolahlivé, ale keďže nemajú potrebný štempel,tak ich v prípade problému poisťovňa môže označiť ako pôvodcu problému, aj keď by bol pôvodca úplne iný, možno práve ten ,,certifikovaný,, . :wink:
Nechcem spochybňovať vážnosť a potrebnosť dodržiavania predpisov ,ktoré vznikli na základe časom získaných skúseností z montáže elektroinštalácií na,, celom ,,svete, ale

- ak si doma namontujem do certifikovanej zásuvky nejaký PODRUŽNÝ SYSTÉM , ktorý testujem/aj používam/ a po nejakom čase sa stane, že zblbne a spôsobí požiar, tak to asi nemá s revíziou rozvádzača nič spoločné , takže revizak je mimo obliga./ viem že to komplikuje zapojenie rozvodov,komponentov..../Požiaar môže pedsa spôsobiť aj akýkolvek spotrebič s CE značkou,nič nemožné,skôr bežné.

- ak to namontujem ako firma, hoci aj tým horespomenutým spôsobom, musím si to nechať odberatelom podpísať, že preberá zodpovednosť za škody spôsobené poruchou zariadenia./čo by bol iste problém/

- ak si to montujem sám, tak za škody aj sám zodpovedám a musím si to zohladniť v poistnej zmluve na byt...čo asi žiadna poisťovňa neprehltne bez vážnych pripomienok /€+/navyše,ak vôbec.

-Namontujem, nikto o tom nevie, vyhorím, /nedajbože celý panelák/,v poistnej zmluve to nie je , tak sú dve možnosti:
- alebo to stihnem odpratať aby sa neprišlo na to z čoho to bolo, alebo
_ najdu príčinu a mám prúser na celý život.
Tak si vyber. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

clen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2022, 23:12

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa clen » 09 Mar 2022, 15:15

Ja som sa už rozhodol, že do toho pôjdem na vlastnú zodpovednosť a spravím si to tak, aby boli riziká ako prepätie alebo požiar prakticky vylúčené, t.j. dám tam predimenzované istenie, senzory teploty a dymu, automatický hasiaci systém na princípe FM200, certifikovaný pre rozvodné skrine a nakoniec ešte zaplatím za premeranie ochranného pospojovania a všetkého, čo stanovuje norma. Bez ohľadu na nevyhovenie byrokracii som presvedčený, že to bude násobne bezpečnejšie, než súčasný stav, ktorý síce prešiel revíziou a má všetky lajstrá, ale montoval to nejaký fušer a keby som si to neskontroloval, naďalej by v niektorých termináloch chýbali skrutky. Navyše ušetrím a nebudem podporovať babrákov a rádoby revíznych technikov, ktorí berú 50 eur za pečiatku na základe fotky zapojenia varnej dosky.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa martin knocik » 09 Mar 2022, 15:53

Je to o papieroch. CE si možeš vydať aj sám. Aj ked CE vydané na cyperskú schránkovú firmu by nebol zlý nápad. Ale načo sa zbytočne namáhať, každy trochu schopný čínan dodáva výrobky s CE/RoHS/Reach značkami - možno o trochu drahšie. Stačí sa ich opýtať.

relatkové GPIO dosky nie je problém - tam je to o izolačných vzdialenostiach a správnom dimenzovaní. Pri stmievačoch hrozia EMC problémy.
Ako získať označenie CE?

Ako výrobca nesiete výlučnú zodpovednosť za vyhlásenie o zhode so všetkými požiadavkami. Na umiestnenie označenia CE na váš výrobok nepotrebujete oprávnenie, ale vopred musíte:

zabezpečiť zhodu so všetkými príslušnými požiadavkami platnými pre celú EÚ
určiť, či môžete svoj výrobok posudzovať vy ako výrobca, alebo či musíte o to požiadať notifikovaný orgán
zostaviť technický spis, v ktorom bude zdokumentovaná zhoda: oboznámiť sa s technickou dokumentáciou
vypracovať a podpísať EÚ vyhlásenie o zhode

Ak váš výrobok nesie označenie CE, na žiadosť príslušného vnútroštátneho orgánu mu musíte poskytnúť všetky informácie a podkladovú dokumentáciu pre označenie CE.
https://europa.eu/youreurope/business/p ... dex_sk.htm
1
Obrázok 1
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Mar 2022, 18:17

....... dám tam predimenzované istenie,..... automatický hasiaci systém na princípe FM200.....

Toto radšej bez komentáru, aby som nerýpal do tejto múdrosti!

https://www.youtube.com/watch?v=Q9amEXisOCk toto je bomba


M.K.- on nie je výrobca a ani dovozca produktov......ako fyzická osoba asi ťažko niečo môže deklarovať a skúšať.

5ko: princím si vystihol presne. Zastrč si do zásuvky čo chceš, ale úprava vyhradeného technického zariadenia podlieha normám, vyhláškam a zákonom.
Najhoršie je, že normy sú síce odporúčacie, ale akonáhle sa ich čislo dostane do zmluvy, tak sú právne záväzné a ich nedodržanie je právne postihnuteľné! A to si málo kto uvedomuje.
0

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa Miko6005 » 09 Mar 2022, 18:42

ako fyzická osoba asi ťažko niečo môže deklarovať a skúšať
preco nie, ved to je moja vec co mozem dat otestovat ak na to mam https://www.youtube.com/watch?v=B8xZ_Uf ... nixTestlab
0
Nuclear battery for electric cars !!!

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Mar 2022, 19:04

Napísal som: .....asi ťažko niečo môže.....

Čiže sám sebe nie, nakoľko nie je firma.
Za peniaze skoro vždy. Ale to by som napísal: ...si pre seba nechať...
Za tú certifikáciu by určite sa dalo kúpiť aj niečo veľmi drahé a už certifikované.
Odhliadnuc od faktu, že Slovenské skúšobne niektoré produkty ani neceertifikujú, nakoľko nemajú na to technické vybavenie a musí to ísť mimo SR.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa Merak » 04 Apr 2022, 23:22

len tak do pléna, odporúčam prečítať si normu STN 33 2000-5-51:2010 stať 511 - "Zhoda s normami" a k tomu články 511.1 a 511.2.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Používanie prvkov elektrickej inštalácie bez vyhlásenia o zhode

Príspevok od používateľa Jirka84 » 05 Apr 2022, 11:08

Miko6005,
preco nie, ved to je moja vec co mozem dat otestovat ak na to mam
asi si ceníš své odbornosti v oboru,
můžeš mi napsat, kolik platíš za koupené certifikáty a případně kolik účtuješ zákazníkovi?
Možná bys mi mohl taky provádět "za děkuju" tyto práce... :lol:

PS stále jsou tací "machři" , co bastlí elektroinstalace a pak se nestačí divit....
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok