Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa McSmekac » 31 Mar 2023, 09:56

Dobrý deň

Aktálne vlastním paragraf 22 bez obmedzenia trieda B výbušné prostredia.
Som zamestnanec v jednej firme na TPP v ktorej plánujem aj ostať. Pracujeme tu od MN (automatizácie) až po VVN 110kV. Takže dosť veľa sa tu dá naučiť a aj k veľa pričuchnúť.
Samozrejme som porobil aj pár inštalácií v rodinných domov pomimo práce.
Premýšlam o cca 2 roky si založiť popri TPP aj živnosť a spraviť si paragraf 24 revízny technik a chodiť po práci alebo víkendy robiť revízie. Samozrejme že nie toľko ako ten kto sa tím živý na plný uvazok.
Investícia počítam okolo 7000e kedže revízny pristroj+spotrebiče+termokamera poprípade aj niečo na FFV.

Chcel by som vedieť aj Váš názor na takúto situáciu či do toho vôbec ísť či natom nebudem viac stratový ako ziskový.

Ďakujem
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa miso156 » 31 Mar 2023, 17:05

Otec je revizak uz cca 20r na zivnost, tak zhrniem co som za tu dobu vypozeral:

1) Vobec nepotrebujes pristroje za 7000e, teda ak nemienis robit revizie na "speci veci". Tiez kupuje Metrely, ktore meraju za teba, avsak ak meraniu rozumies vystacis si aj s pristrojmi ako Zerotest atd...

2)Zakazky - zaciatok - pred 20r ked zacinal som s nim isiel na prvu reviziu jedneho cinzaku. Na meranie pospojovania bolo treba zhadzovat dekel v stupacke na kazdom poschodi - zahrdzavene srouby v plechoch. Jeden cinzak nam trval den, nehovoriac kolko mu trvalo napisanie spravy. Zacinal, dal nizku cenu - povedzme ze ledva sa mu to vratilo.
Dnes je doba ina, revizaci si uctuju palky - marza kdesy inde.

3) Zakazky - dat o sebe vediet. Na zaciatku musel robit aj instalacie aby "vyzil", avsak postupom casu ked si podchytis skoly, skolky, urady (prace, danovy, mestky), novostavby od developerov ,do toho nejake prevadzky nastane davovy efekt - ludia si o tebe medzi sebou povedia a zacnu ta volat.
Dostat sa do tohto stavu si musis vybudovat meno a povest.

4) Zrychlenie - prvu reviziu na dany objekt pises dlho ale opakovanu ktoru uz mas napisanu v PC prepises velmi rychlo. To je tiez plus.

5)Elektrikarsky mamrdi- dnes robia elektroinstalacie fuseri, gymplisti a pod ktori narobia vela chyb. Ty sa musis castokrat vracat na stavbu a davat im to prerobit. Efektivita klesa.

6) Stresy - kazdi to vnima inak, u otca je to tak napoly. Na nieco sa obava dat stempel, predsa basa je basa. Zda sa mi, ze zakaznici/majitelia revidovanych objektov beru pripomienky na nedostatky dost zodpovedne a radsej daju prerobit nez by sa zduvali a skusali presviedcat nech zavrie oci.
0
"No pain, no gain." (KC238)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Mar 2023, 21:40

ako prve si zisti, ci ti zamestnavatel dovoli mat zivnost v rovnakom odbore, ako mas tpp.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa McSmekac » 31 Mar 2023, 22:15

Dovolí to mám už zistené.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa rudko » 01 Apr 2023, 09:58

Nech sa rozhodnes akokolkolvek tak podla mna zvysit si kvalifikaciu v odbore ma na 99% iba pozitiva. Samotne studium na RT a nasledne skusky ta nestoja "skoro" nic. Tak studuj, urob si papiere a potom mozes rozmyslat ci do toho ist. Mozno jedno male negativum je potreba pravidelneho preskusania.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa taphome » 01 Apr 2023, 11:23

........Mozno jedno male negativum je potreba pravidelneho preskusania.....
AOP je bez preskúšania vedomostným testom.

Ale súhlasím, zvyšovanie kvalifikácie do budúcnosti možno že ocení priamo aj súčasný zamestnávateľ.

Negatívne vnímam "tiež revizákov", ktorý meranie robia z fotografií, čo im poslali cez Email. Tým sú tak lacní, že im konkurovať nemôžeš, keď musíš osobne ísť na miesto výkonu práce. A ľudia hľadajú cenu a papier s podpisom. (pečiatka nie je zákonom, či vyhláškou povinná!)

Ak robíš pre rovnakú partiu, vieš ako robia a môžeš si ich usmerniť. Ak robíš po neznámych ktorí už za robotu odmenu dostali a odišli, tak sú to nervy....
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 01 Apr 2023, 12:10

Práve to je na tom najsmutnejšie, koľko ľudí vyhľadáva RT, ktorý "nerobí problémy". Než by si to dali doporiadku, radšej hľadajú človeka, ktorý im povie, že už to v poriadku je.
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa McSmekac » 01 Apr 2023, 16:02

No ja určite nemám v pláne robiť revízie od stola. Na toto som zase pedant a mám určitý rešpekt. Zase výhodu mám čo sa tika ceny keďže mám stále zamestnanie.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa E001 » 02 Apr 2023, 08:37

To, že si si predsavzal robiť tie revízie poctivo, je správne. Iba ma trocha zarazila tá poznámka, ohľadne ceny. Ak pokladáš za výhodu, že si zamestnaný, a môžeš ísť na ceny tých nepoctivých, si na zlej ceste. Robil som v inej oblasti a vždy ma škrelo, že do Ba prišli chlapi mimobratislavskí, ktorí moju profesiu spravili nekvalitne, ale boli lacní. Keď som si predstavil ich náklady, cesta, ubytovanie, náradie a poctivo odvedené odvody, museli nosiť peniaze zamestnávateľovi. Nezabudni, že kvalitné prístrojové vybavenie nestojí málo. Tak isto ani školenia, kurzy a potrebné normy ti nikto nedá zadarmo. Ak chceš odviesť kvalitnú prácu, stojí to kopec času. A čas je to najvzácnejšie, čo v živote máš. Ja som už na zaslúženom dôchodku. Až teraz, po vyše tridsiatich rokoch sa náš zväz rozhodol vydať informatívny cenník prác, aby sa tá cenotvorba trocha zjednotila. Či sa tak aj stane netuším, vždy sa nájde dáky podliezač, čo sa prekľučkuje šedou ekonomikou. Aby si mal z odvedenej práce radosť a dobrý pocit, musíš byť za ňu aj patrične odmenený. Tak ti želám hodne šťastia, spokojných zákazníkov.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa Merak » 02 Apr 2023, 10:14

choď do toho a buď dobrý a poctivý RT, takých je nás málo a treba rozširovať naše rady
zariaď si prístup k normám a vzdelávaj sa, potom ťa máločo zaskočí

ja som si pred 10 rokmi spravil §24 E2A a pred 1,5 rokom som si spravil §24 E1A a certifikát na projektovanie E2A

chodím na rôzne konferencie a školenia, či už od SEZ-KES alebo od ElektroManagement Nitra, kde sa stretávam s rôznymi ľuďmi z našej profesie
1
Obrázok 1
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa McSmekac » 02 Apr 2023, 15:10

E001 napísal:
02 Apr 2023, 08:37
To, že si si predsavzal robiť tie revízie poctivo, je správne. Iba ma trocha zarazila tá poznámka, ohľadne ceny. Ak pokladáš za výhodu, že si zamestnaný, a môžeš ísť na ceny tých nepoctivých, si na zlej ceste. Robil som v inej oblasti a vždy ma škrelo, že do Ba prišli chlapi mimobratislavskí, ktorí moju profesiu spravili nekvalitne, ale boli lacní. Keď som si predstavil ich náklady, cesta, ubytovanie, náradie a poctivo odvedené odvody, museli nosiť peniaze zamestnávateľovi. Nezabudni, že kvalitné prístrojové vybavenie nestojí málo. Tak isto ani školenia, kurzy a potrebné normy ti nikto nedá zadarmo. Ak chceš odviesť kvalitnú prácu, stojí to kopec času. A čas je to najvzácnejšie, čo v živote máš. Ja som už na zaslúženom dôchodku. Až teraz, po vyše tridsiatich rokoch sa náš zväz rozhodol vydať informatívny cenník prác, aby sa tá cenotvorba trocha zjednotila. Či sa tak aj stane netuším, vždy sa nájde dáky podliezač, čo sa prekľučkuje šedou ekonomikou. Aby si mal z odvedenej práce radosť a dobrý pocit, musíš byť za ňu aj patrične odmenený. Tak ti želám hodne šťastia, spokojných zákazníkov.
No ja som to myslel skôr tak že aj keď nespravím žiadnu revíziu za mesiac nič sa nedeje keďže peniaze mám s TPP.
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa McSmekac » 13 Apr 2023, 06:57

Chlapci ešte jedna otázka dá sa paragraf 24 spraviť popri TPP či treba mať už založenú živnosť.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa Merak » 13 Apr 2023, 08:58

vydanie osvedčenia nemá nič s tým, ako si zamestnaný
ja som si RT spravil tiež popri zamestnaní
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa McSmekac » 19 Jún 2023, 05:52

Zdravím chlapci zaujíma ma jedná vec s ktorou sa už asi každý RT stretol.
Predstavme si že v RD alebo byte si majiteľ alebo jeho kamarát elektrikár spravili elektriku svojpomocne. Všetko je v poriadku čo sa tíka zapojenia aj zapojenia rozvádzača. Jedna vec čo chýba je dokumentácia, štítok, vyhlásenie o zhode atď....kedže to tam nikto nemá ako dať.

Ako to riešite? Dá sa dodatočne toto dorobiť? Može to dorobiť aj RT čo príde robiť takúto revíziu?
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa taphome » 19 Jún 2023, 06:38

RT môže, ale nie je to jeho povinnosť. Povinnosť objednávateľa revízie je predložiť všetky požadované podklady k revízii.
1. Najprv schcému zapojenia rozvádzača a rozvodov v nehnuteľnosti. Pokiaľ to nejde na kolaudáciu, nemusí
to byť certifikovaný projektant.
2. Protokol kusovej skúšky, vie urobiť revizák.
3. Nalepiť vypísaný štítok aj ten, čo má iba jednu ruku.

CE vyhlásenie vie na základe kusovej skúšky opäť urobiť revizák, kde je napísané, že to vyhlasuje na "plnú zodpovednosť" montážnej firmy - výrobcu rozvádzaču. A TO JE TEN malý problém! Na koho v tomto prípade?

To je tá klasika. Ušetril som na práci odborníka, teraz ale budem musieť problém zaplatiť niekomu, kto to dostane "skoro" zadarmo.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa McSmekac » 19 Jún 2023, 06:51

Takže to može všetko spraviť RT s tím že to akože montoval on a tím preberá zodpovednosť za montáž dobre to chápem hej?
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Revízny technik ísť do toho alebo nie?

Príspevok od používateľa taphome » 19 Jún 2023, 19:45

Dobre to chápeš.
Len kamaráta nahovoríš (možno), ale ak cudzieho RT prehovoríš, tak si tie úkony nechá zaplatiť. Lebo ak sa niečo stane, tak preberá svojim podpisom plnú zodpovednosť. (ak si to teda uvedomuje a nepotrebuje nutne dvacku na fľašku...)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok