Revízie rodinných domov letákom v schránke

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

hribik5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Apr 2023, 12:43

Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa hribik5 » 18 Apr 2023, 12:53

Dobrý deň.

Nedávno som našiel v schránke letáčik, ktorý mi zdvihol tlak.
Je toto vôbec možné?
Prosím, pozrite sa na ponuku a skúste nájsť všetky haluze.
Leták.JPEG
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa budvar10 » 18 Apr 2023, 13:24

Také aj nám hádžu do schránky. Na plyn, na komín, na elekrinu. Môžeš to využiť, ale nemusíš.
A áno, hneď úvod letáku vyznieva ako nejaká povinnosť zo zákona, pustiť ich do domu. Je to pravdepodobne firma ako každá iná, čo sa tým zaoberá. Na hrane nekalej obchodne súťaže. Asi veľa ľudí už naletelo.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Apr 2023, 15:26

... majú o nás zistené celkom podrobné informácie... museli sa niekde dostať k nejakej databáze...
U mňa to vhadzovala do schránky nejaká slečna. Dal som sa s ňou do debaty o čo ide a tak... Vyblafla na mňa dátum poslednej revízie plyn.kotla a že na komín nemám revíziu od jeho postavenia. Na vysvetlenie, že komín nepotrebujem, lebo kotol má odvod spalín koncetrickou rúrou cez stenu a že ich služby nepotrebujem len sucho odvrkla - Nech vám to teda vybuchne!!... a zvrtla sa na opätku.
Keby to nebola ženská, tak už ryje rypákom túto zem, ako červená myš....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa tienik » 18 Apr 2023, 17:20

som si doteraz myslel, že keď mám osvedčenie z technickej inšpekcie sr ako revízny technik bez obmedzenia napätia - tak mám všetko OK. Ale je pravda, že "oprávnenie vydané príslušným regionálnym technickým skúšobným ústavom" nemám. Viete teda niekto tým pádom kde sídli "Technická inšpekcia Senec"?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Apr 2023, 18:13

Asi v najbližšom senníku ,kam sa chodí napásť ten, čo to vymyslel. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 18 Apr 2023, 18:15

normalna reklama do schranky. proste robia hromadne revizie. u nas tak davaju kominy.
chces, vyuzijes, nechces hod do smeti.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

hribik5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Apr 2023, 12:43

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa hribik5 » 18 Apr 2023, 23:39

Takže po poriadku:
1. Už samotný názov letáku - chytáku je hrubý omyl "Pravidelná revízia elektrických rozvodov" totiž nemá oporu v žiadnom predpise pre vyhradené technické zariadenia.
2. Ako správne postrehol tienik žiadny "príslušný regionálny technický skúšobný ústav" nemá kompetenciu vydávať oprávnenia apropo: existuje vôbec taká inštitúcia?
3. S OPRÁVNENÍM - mám na mysli pravé elektrikárske oprávnenie - nemôžete vykonávať revízie (OPOS). Tie možno vykonávať len na základe OSVEDČENIA.
4. "Pravidelná kontrola elektrických rozvodov vo Vašom rodinnom dome" - márne som hľadal predpis, vyhlášku, zákon, alebo iný befel, ktorý by toto prikazoval. Nič také sa rodinných domov netýka. Preto sa tvorcovia letáku obracajú len na rodinné domy, lebo bytovky spravujú ľudia, ktorí by ich poslali do ...
5. Poslednou kvapkou sú odvolávky na legislatívu, podľa ktorej budú revidovať:
5a. 508/2009 Z.z. nie je zákon, ale Vyhláška (dosť podstatný právny rozdiel)
5b. Vyhl.435/2012 Z.z sa týka vyhradeného technického zariadenia, ale len tlakových zariadení (vôbec nie elektriky)
5c. 398/2012 Z.z je Nariadenie vlády, ktoré dopĺňa Nariadenie č.269/2010 - Požiadavky na dosiahnutie dobrého stavu vôd (čítate dobre)
5d. 234/2012 je zákon, ktorý dopĺňa Zákon 483/2001 o bankách.

Toľko zavádzania, nezmyslov a právnych omylov sa nachádza v úvodných piatich riadkoch letáčika.

Mal som hrozné nutkanie objednať sa na túto revíziu. Ale po zrelej úvahe a v záujme zdravia som to zavrhol.
Ale hodím otázku do pléna: Je niekto, kto si objednal túto službu? A je ochotný zverejniť revíznu správu? Pravdaže bez údajov, ktoré by identifikovali miesto a majiteľa.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa taphome » 19 Apr 2023, 06:54

hribik5 - plne súhlasím a ešte si treba pozrieť, že celý leták je vraj o elektrických rozvodoch, ale predposledný bod skopírovali z leáku o plyne.....

Mal som ich doma a po 15 minútach som sa legitimoval. Chalan (par 22!!) čo robil revíziu radšej odišiel dobrovoľne.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 19 Apr 2023, 06:54

4. "Pravidelná kontrola elektrických rozvodov vo Vašom rodinnom dome" - márne som hľadal predpis, vyhlášku, zákon, alebo iný befel, ktorý by toto prikazoval. Nič také sa rodinných domov netýka. Preto sa tvorcovia letáku obracajú len na rodinné domy, lebo bytovky spravujú ľudia, ktorí by ich poslali do ...
Mozem sa spytat, ja, ako nie-revizny technik, ak som teda vykonal reviziu v case kolaudacie novostavby, som povinny ju zopakovat po 5 rokoch od jej posledneho vykonania, alebo nie? Alebo je to len zalezistost poistenia stavby (vyziadanie od poistovne v pripade skodovej udalosti sposobenej poruchou na el. zariadni/vedeni napr.)?
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa tienik » 19 Apr 2023, 11:10

zdenoeddie napísal:
19 Apr 2023, 06:54

Mozem sa spytat, ja, ako nie-revizny technik, ak som teda vykonal reviziu v case kolaudacie novostavby, som povinny ju zopakovat po 5 rokoch od jej posledneho vykonania, alebo nie? Alebo je to len zalezistost poistenia stavby (vyziadanie od poistovne v pripade skodovej udalosti sposobenej poruchou na el. zariadni/vedeni napr.)?
Je to jednoduché a zložité zároveň :-)
1) neexistuje žiadna zákonná povinnosť niekam predkladať periodickú revíznu správu RD. Tým pádom sa dá napísať, že revízia sa robiť nemusí.
2) Ak dôjde k problému typu "poistná udalosť" tak prebieha vyšetrovanie a posudzuje sa všetko - aj to či, vyhradené technické zariadenie bolo podrobené revízii v predpísanom intervale. Takže zrazu je to celkom dôležitý papier. Lebo potom sa jednak veľmi ľahko dá označiť za príčinu požiaru elektrická inštalácia - lebo niet ako dokázať je bezchybnosť. A na druhej strane, ak to aj nejak dopadne, otázne je plnenie - každá poisťovňa veľmi rada ušetrí kde sa dá.
3) Trošku by človek mal myslieť aj na seba. Ono predsa len každá technika starne a nie je zlé občas mať istotu, že všetko je OK. Aj keď napríklad taký domový rozvádzač štatisticky málokedy dôjde k "ujme", tak oproti tomu napríklad taký bleskozvod je v dnešnej dobe "certifikovaných inštalatérov OZE" doslova ohrozený živočích. Dlhé roky som nevidel také zverstvá ako sa na strechách dejú teraz. Ale na nič z toho laik ľahko nepríde - musí to vidieť odborník (taký ozajstný, nie klobáskový inžinier)

Takže za mňa iste revíziu iste odporúčam, ale takú naozajstnú - nie pečiatku od "schránkovej" firmy.
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa Merak » 19 Apr 2023, 12:30

tienik napísal:
18 Apr 2023, 17:20
som si doteraz myslel, že keď mám osvedčenie z technickej inšpekcie sr ako revízny technik bez obmedzenia napätia - tak mám všetko OK. Ale je pravda, že "oprávnenie vydané príslušným regionálnym technickým skúšobným ústavom" nemám. Viete teda niekto tým pádom kde sídli "Technická inšpekcia Senec"?
ale to nemusí byť len TI ale aj TUV :thumbup:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa Andrej152 » 19 Apr 2023, 14:16

u nas v PO minuly rok chodil po ulici typek dochodca s tym ze kazde dva roky treba robit reviziu na komin, v jednej ruke mal nejaky pokrceny papier ( asi "overenie" ) , a v druhej uz dopredu vypisane papiere s nabuchanymi peciatkami , a chcel za reviziu len 20eur, ked som sa ho spytal ci sa revizia robi len pohladom od plota na komin a ci neni potrebne aj cistenie a ci ma vobec na to overenie otocil a rozbehol sa a zastal u suseda kde zvonil a cakal......
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa Merak » 20 Apr 2023, 04:46

zdenoeddie napísal:
19 Apr 2023, 06:54
4. "Pravidelná kontrola elektrických rozvodov vo Vašom rodinnom dome" - márne som hľadal predpis, vyhlášku, zákon, alebo iný befel, ktorý by toto prikazoval. Nič také sa rodinných domov netýka. Preto sa tvorcovia letáku obracajú len na rodinné domy, lebo bytovky spravujú ľudia, ktorí by ich poslali do ...
Mozem sa spytat, ja, ako nie-revizny technik, ak som teda vykonal reviziu v case kolaudacie novostavby, som povinny ju zopakovat po 5 rokoch od jej posledneho vykonania, alebo nie? Alebo je to len zalezistost poistenia stavby (vyziadanie od poistovne v pripade skodovej udalosti sposobenej poruchou na el. zariadni/vedeni napr.)?
na jednej strane, vyhláška 508/2009 sa na teba nevzťahuje, pokiaľ máš RD či byt v osobnom vlastníctve a neprenajímaš ho alebo nevyužívaš na podnikateľské ciele
na druhej strane neviem už ktorý zákon ti ukladá udržiavať nehnuteľnosť v prevádzkyschopnom a bezpečnom stave tak, aby neohrozovala osoby, majetok či hospodárne zvieratá u teba a tvojom okolí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

hribik5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Apr 2023, 12:43

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa hribik5 » 20 Apr 2023, 10:03

ale to nemusí byť len TI ale aj TUV :thumbup:
Podľa mojich vedomostí Osvedčenie (na odborné prehliadky a odborné skúšky) môže vydať len a len Inšpektorát bezpečnosti práce. Oprávnenie (na opravy, montáž, údržbu a pod.) vydá TI alebo TUV. A Oprávnenie v letáčiku na revíziu nestačí, ani keby ho vydala Trnavská diecéza.

Túto tému som hodil na toto fórum z dôvodu, že ide o vyhradené technické zariadene, na ktorého výkon sa vzťahuje ďaleko prísnejšia legislatíva, než na komíny, okná a podobné domové položky ( týmto nechcem zľahčovať fortieľ kominárov ani iných profesií). Dať o sebe vedieť formou letáčika nie je zakázané. Ale ponúkať služby na základe nepravdivých informácií je už iné kafe.

S opakovanými revíziami v rodinných domoch je to tak, ako píšu kolegovia: Nie je požadovaná. No má to svoj háčik: Napríklad zmluva o poistení nehnuteľnosti a súvisiace množstvo drobných písmen na 3-4 strany. Tam sa môžete slobodne a svojim podpisom zaviazať, že budete udržiavať nehnuteľnosť v prevádzkyschopnom stave podľa platných predpisov. A ste v ri...
0

hribik5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Apr 2023, 12:43

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa hribik5 » 20 Apr 2023, 10:04

Ospravedlňujem sa: prvý riadok je citácia od Merak-a
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa tienik » 20 Apr 2023, 10:25

hribik5 napísal:
20 Apr 2023, 10:03
ale to nemusí byť len TI ale aj TUV :thumbup:
Podľa mojich vedomostí Osvedčenie (na odborné prehliadky a odborné skúšky) môže vydať len a len Inšpektorát bezpečnosti práce. Oprávnenie (na opravy, montáž, údržbu a pod.) vydá TI alebo TUV. A Oprávnenie v letáčiku na revíziu nestačí, ani keby ho vydala Trnavská diecéza.

Túto tému som hodil na toto fórum z dôvodu, že ide o vyhradené technické zariadene, na ktorého výkon sa vzťahuje ďaleko prísnejšia legislatíva, než na komíny, okná a podobné domové položky ( týmto nechcem zľahčovať fortieľ kominárov ani iných profesií). Dať o sebe vedieť formou letáčika nie je zakázané. Ale ponúkať služby na základe nepravdivých informácií je už iné kafe.

S opakovanými revíziami v rodinných domoch je to tak, ako píšu kolegovia: Nie je požadovaná. No má to svoj háčik: Napríklad zmluva o poistení nehnuteľnosti a súvisiace množstvo drobných písmen na 3-4 strany. Tam sa môžete slobodne a svojim podpisom zaviazať, že budete udržiavať nehnuteľnosť v prevádzkyschopnom stave podľa platných predpisov. A ste v ri...
to nie je pravda. Voľakedy to vydával NIP, dnes to rieši napríklad aj TISR, alebo spomínaná TUV.
Z ich stránky" na vydanie OSVEDČENIA na vykonávanie odborných prehliadok a skúšok u oprávnenej právnickej osoby – Technickej inšpekcie, a.s. - podľa § 14, odsek 1, písm. c) pre revíznych technikov podľa § 15 a § 24 vyhlášky č. 508/2009 Z. z."
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa ondistef » 20 Apr 2023, 11:31

hribik5 napísal:
20 Apr 2023, 10:03
ale to nemusí byť len TI ale aj TUV :thumbup:
Podľa mojich vedomostí Osvedčenie (na odborné prehliadky a odborné skúšky) môže vydať len a len Inšpektorát bezpečnosti práce. Oprávnenie (na opravy, montáž, údržbu a pod.) vydá TI alebo TUV. A Oprávnenie v letáčiku na revíziu nestačí, ani keby ho vydala Trnavská diecéza.
...
Toto už dávno neplatí, vydáva ho TUV, TI, ale aj TSU Piešťany, tých organizácii, ktoré to vydávajú je niekoľko.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa Merak » 20 Apr 2023, 14:23

hribik5 napísal:
20 Apr 2023, 10:03
ako tu už bolo napísané, NIP už to nemá v rukách, v 2014 im to dali nastarosť ale od 2021 im to zasa zobrali a vydávajú osvedčenia pre RT TUV, TISR a podobné inštitúcie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa zipaj » 20 Apr 2023, 14:59

Mne sa minulý rok tlačil do bytu "technik" ktorý "zadarmo" kontroluje tesnenia plastových okien. Ja som ho do bytu nepustil, neskôr som počul ako kontroloval okná, vytrhal tesnenia a pretesnenie jedného okna stálo 120€

dobrý vtip bolo aj meranie únikov tepla počas najväčších horúčav (jún alebo júl), technikom bola asi 20 ročná kočka, v ruke mala mobil s termokamerou
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Revízie rodinných domov letákom v schránke

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Apr 2023, 19:18

Načo sa vôbec vzrušujete, keď dobre viete, že na slovensku je možné ovela viac ,ako v Amerike. :wink:
Tu môže byť minister obrany nevojak, bábkoherečka expertka na IT, koktavý logopédom, slepý vizionárom,
neplatič daní ministrom financií,..... ohýbač zákonov sudcom, či prokurátorom....tu fakt treba nastoliť vládu mimozemšťanov, aby tu bol poriadok,ale aj tých by podplatili. :lol:Tam hore nikoho netrápia nejaké vaše osvedčenia, čo poverenia, zákonodarcvia ani nemajú tušenia,čo práve schvaľujú,pokiaľ sa to netýka priamo ich biznisu a nekvapne im s toho niečo. :mrgreen:
2
Obrázok 1 Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď