Rada nad zlato

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Peter12345678
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 25 Máj 2020, 15:13

Rada nad zlato

Príspevok od používateľa Peter12345678 » 27 Máj 2023, 00:16

Nazdar majstri možno sa pýtam trochu mimo tému ale dúfam že ma zato neukameňujete. Ide o to že by som si otvoriť firmu išlo by hlavne o inštalácie v domoch, bytoch, nebytových priestoroch. Mile rád by som privítal nejaké rady na začiatok na čo si dať pozor čo všetko vybaviť aby nebol problém, kde zohnať materiál za dobrú cenu atď. atď. Za každú odpoveď budem vďačný.
:agree:
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa taphome » 27 Máj 2023, 05:46

Nie je za čo ťa ukameňovať, iba ak, tak na začiatok ti "naznačím", že ak chceš rady, tak by bolo dobré, si napísať odkiaľ si. (aspoň starú ŠPZku okresu) Lebo ak si z PO určite nebudeš nakupovať v BA....

Potom treba jasne povedať, či založiť firmu znamená živnostník sám na seba, alebo s.r.o. sám na seba, alebo budeš aj niekoho zamestnávať. Podľa toho tiež treba niektoré povolenia navyše.

Osobne by som aj špecifikoval "inštalácie" - nn, data, EZS, EPS, SAT ...... taktiež ďaľšie potvrdenia a certifikáty.

Začať si mal s tým, že mám paragraf XY. Oficiálne by si mal mať aj školenie na prácu vo výškach a nad prepadliskami. (Aj keď to 80% ľudí ignoruje, no iba do prvého pracovného úrazu!)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Máj 2023, 07:17

Asi v tom iba chces zacat, tak moja dobra rada, najskor sa zamestnaj na par rokov vo firme, ktora robi nieco podobne. Osahas si co a ako, zistis odkial beru material, ziskas odhad casu prace a hlavne ziskas nejake tie kontakty, ktore ti neskor mozu priniest zakaznikov.
Zacinat od nuly je dost narocne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Peter12345678
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 25 Máj 2020, 15:13

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa Peter12345678 » 27 Máj 2023, 08:36

taphome napísal:
27 Máj 2023, 05:46
Nie je za čo ťa ukameňovať, iba ak, tak na začiatok ti "naznačím", že ak chceš rady, tak by bolo dobré, si napísať odkiaľ si. (aspoň starú ŠPZku okresu) Lebo ak si z PO určite nebudeš nakupovať v BA....

Potom treba jasne povedať, či založiť firmu znamená živnostník sám na seba, alebo s.r.o. sám na seba, alebo budeš aj niekoho zamestnávať. Podľa toho tiež treba niektoré povolenia navyše.

Osobne by som aj špecifikoval "inštalácie" - nn, data, EZS, EPS, SAT ...... taktiež ďaľšie potvrdenia a certifikáty.

Začať si mal s tým, že mám paragraf XY. Oficiálne by si mal mať aj školenie na prácu vo výškach a nad prepadliskami. (Aj keď to 80% ľudí ignoruje, no iba do prvého pracovného úrazu!)
Vďaka za odpoveď, okres ZA a chcel by som to ako sro. Tými inštaláciami som mal na myslí hlavne NN, dáta ale pracoval som už aj s EZS aj EPS
Mám paragraf 22 prácu vo výškach tak isto + licenciu na plošiny platnú v EU.
0

Peter12345678
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 25 Máj 2020, 15:13

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa Peter12345678 » 27 Máj 2023, 09:13

pocitujlasku napísal:
27 Máj 2023, 07:17
Asi v tom iba chces zacat, tak moja dobra rada, najskor sa zamestnaj na par rokov vo firme, ktora robi nieco podobne. Osahas si co a ako, zistis odkial beru material, ziskas odhad casu prace a hlavne ziskas nejake tie kontakty, ktore ti neskor mozu priniest zakaznikov.
Zacinat od nuly je dost narocne.
Pracoval som tak ako si spomenul 2 roky pre jednu firmu, nakupovalo sa hlavne cez hagard kde mi to príde dosť drahé ak by ste vedeli o niečom lacnejšiom budem rád. Tých kontaktov veru moc nemám preto sa obraciam sem.
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 27 Máj 2023, 14:20

Drahe je to asi vsade, pre okoloidúceho bez obratov. Preto si treba vybrať co ti najviac sedi a chodit tam. Dostat kontakt na obchodaka/vedúceho pobocky a ked tam zoberieš za draho obrat za par tisic, mozes ist vyjednavat zlavy. Bez znamosti ti to nikto z fleku neda, preco aj. Rovnako sa da chodit s rozpoctom na stavbu a vyjednať si, tu som dostal take onake, podleziete to? Samozrejme nie s lajstrom z rodinného domu, kde suma sumarum je utrata za materiál 450€. Ak chces montovat kvalitnejsie veci, ktore vydrzia a je na ne spolah tak práve Hagard je dobra volba. Bezne drzia ABB, OEZ, Osram/Ledvance, Philips, Schneider atd. Este lepsi je Verex hned oproti, no ten je este drahsi a zlavu tam ako malopodnikatel nevyjednas. V ZA mas este Anmimu a ta je z týchto urcite najlacnejšia no mimo veci ako káble, krabice a pod. vedú skôr polsko-cinske suvixy, všetko ostatné na objednávku co trva. Nie nevyhnutne problem, ked si vieš dopredu naplánovať ale kazdy plan prezije akurat tak prvy styk s investorom.

Co sa pravnej stranky veci tyka, potrebujes mat na firme opravnenie na montaz a udrzbu VTZ elektrickych, na ktoru udeluje povolenie na zapis Technicka Inspekcia po tom, co im zasles nalezite dokumenty a na mieste prevádzky ti schvália vybavenosť vercajkom atd. Bez toho nespravis nic, stalo to tusim 400€ + zapis do ORSR.

Edit: dorob si $23. Neviem ci toto vôbec s 22 ide. Snad jedine ak robíš sam? Neviem, to ti povedia na TI, ked si tam zavolas. Ale predpokladam ze 23jka je minimum.
1
Obrázok 1

Peter12345678
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 25 Máj 2020, 15:13

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa Peter12345678 » 27 Máj 2023, 15:14

Vďaka za radu nevedel som že sa to musí riešiť cez IP
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 27 Máj 2023, 15:52

No s údivom veeela ľudí robi bez toho, preto na mna niektorí cumeli, ze co to riesim vlastne. Ale tak ked nikdy nevyda doklad, spravu, nic..

Malo by to byt toto: Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení – elektrických. Je to koncesia viazana nielen vzdelanim ale aj tym stemplom od TISR.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa taphome » 27 Máj 2023, 17:55

Presne kvôli oprávneniam z TISR som sa pýtal na spôsob podnikania, paragraf a či budeš aj niekoho zamestnávať. Tam hraje úlohu aj povolenie na výrobu rozvádzačov nn. (t.j. aj pre rodinné domy)
0

Peter12345678
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 25 Máj 2020, 15:13

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa Peter12345678 » 27 Máj 2023, 17:59

Keď nebudem nikoho zamestnávať tak potrebujem z tisr oprávnenie ?
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa taphome » 28 Máj 2023, 06:59

Odpoviem procesom od zadu.

Revizák k východzej revízii potrebuje: (ak nemá zváračskú kuklu s čiernym sklom na hlave)
- schému rozvádzaču
- CE deklaráciu
- protokol o kusovej skúške

technik vykonávajúci kusovú skúšku potrebuje aj:
- označenie výrobcu rozvádzača a na štítku má byť uvedená kompletná informácia o výrobcovi
- ak nezamestnávaš, ale si sám zamestnancom v tej s.r.o, tak ti stačí živnostenské oprávnenie (teoreticky) niektorí nemajú ani to! Ale môže sa ti stať, že podniky a iné inštitúcie to budú vyžadovať ako prílohu v zmluve o dielo.

Takže odporúčam si to vybaviť tiež a máš to skoro na vždy.
(zamestnať neznamená človek na TPP, ale aj zazmluvnený iný živnostník na výpomoc pri zákazke)
0

Peter12345678
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 25 Máj 2020, 15:13

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa Peter12345678 » 28 Máj 2023, 08:43

Vďaka za vysvetlenie
0

mariahcarey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 19 Jan 2024, 08:16

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa mariahcarey » 19 Jan 2024, 08:33

Otvorenie firmy, zvlášť v oblasti inštalácií v domoch a bytoch, si vyžaduje pečlivú prípravu a plánovanie. Potrebuješ:

Štúdium Trhu: Skúmajte trh, aby ste získali prehľad o konkurencii a dopyte po inštaláciách v danom regióne.
Cieľový Segment: Rozhodnite sa, či sa budete zameriavať na domácnosti, byty alebo komerčné priestory.

Obchodný Plán:

Definícia Služieb: Stanovte, aké inštalácie ponúkate. Môže ísť o elektrické inštalácie, vodoinštalácie, kúrenie, atď.
Cenová Stratégia: Určte, ako budete stanovovať ceny za vaše služby.

Materiály a Dohody so Dodávateľmi:

Dodávatelia: Hľadajte spoľahlivých dodávateľov materiálov pre inštalácie. Môžete vyjednávať o výhodnejších cenách pri väčších objemoch.
Kvalita Materiálov: Zabezpečte, aby ste používali kvalitné materiály. To prinesie spokojnosť zákazníkov a znižuje riziko problémov v budúcnosti.

Prajem vám úspešný štart!wordle
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Jan 2024, 21:00

Na speváčku je to celkom rozumné zhodnotenie krokov, ,aj keby si bola ,, iba umelá inteligencia,, :thumbup:
Otázka na admina, je možné a,by sa už mohla zaregistrovať ?
Ale to len tak pre odlahčenie.
Pre zadávatela otázky:
Všelijaké lacno získané papiere a potvrdenia o vzdelaní či praxi... sa v elektrotechnike môžu raz vypomstiť,ak dôjde k prúseru a pôjde k hladaniu vinníka a preto to netreba brať na lahkú váhu.
Preto je jedno či to budeš robiť sám ,alebo s pár zamestnancami, stále máš zodpovednosť len ty, preto sa musíš snažiť, aby si stále splňal literu zákona a vyhlášok, lebo v prípade problému, sa ti všetci otočia chrbtom a ostaneš v tom sám. :wink:

Poznáš to... ,, Úspech je všetkých, neúspech iba jedného,, :wink:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

milanvagyok
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29 Jan 2024, 15:26

Re: Rada nad zlato

Príspevok od používateľa milanvagyok » 29 Jan 2024, 15:45

zdenko4017, vďaka za radu :agree: tříbarevná kočka
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok