Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Dec 2023, 07:51

Dik , pozriem sa :)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Dec 2023, 08:49

OHAJ napísal:
16 Dec 2023, 00:53
Nie, ten pliešok nieje veru prierezu 0-nič pri 100A kalibroch:
- pliešok 0-nič to samozrejme nie je :rolleyes: , ale v porovnaní prierezov k vodičom, ktoré to "istí" je to naozaj 0-nič... Veď si zober napr. nožovú (100-150A) poistku niekde v bytovom dome.... káble hrubé ako palec a vo vnútri poistky oproti nim "vlas". V autách je to nastejno...len iné prevedenie..
( tá stovková autopoistka "nastoknutá" len do nejakých "dimenzovaných držiakov" sa mi páči :lol: Pri trvalom zaťažení na nejakých 90% by sa krútila jak had :lol: :lol: )
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Dec 2023, 08:49

Áno, vy tu niektorí pri tejto téme dookola píšete o tých vybraných spotrebičoch, ktoré potrebujú mať fázu na určenom póle a ja sa dookola na to spýtam veci typu, že čo by sa stalo, ak by som takýto spotrebič pripojil do izolovanej siete, ale odpovede sa už nedočkám nikdy :D A za ďalšie sa takéto spotrebiče musia tým pádom špeciálne vyrábať pre strednú Európu a špeciálne pre zvyšok Európy používajúcu zásuvky typu E pretože naozaj to máme naopak len my a Česi:
 
Obrázok
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Dec 2023, 09:11

Edgar napísal:
16 Dec 2023, 08:49
píšete o tých vybraných spotrebičoch, ktoré potrebujú mať fázu na určenom póle
Po výmene plynového kotla za kondenzák mi prišiel revízák a prvé čo bolo, skontroloval zapojenie flex kábla na svorkovnicu...
-A prečo máte "modrý" pripojený na "L" a hnedý na "N" ??
-Lebo u nás platí TO pravidlo, že je fáza vľavo/kolík hore a dodaný prívodný kábel bol UNI !
....Keby som mal na stene (vyhradenú len pre pec) zásuvku shuko bol by problém, ale pri použití "neotočiteľných" zásuviek/zástrčiek v tom nie je problém... že je farebná zámena vodičov pre lajka mätúca :roll: , ale lajk sa v tom nemá čo hrabať!!

Akurát ma upozornil, že tam nemám používať žiadne iné zariadenie cez nejakú rozvodku bez následnej kontroly "pozície" L a N !!! - ale to tam nehrozí ani pre lajka... sú tam ďaľšie voľné zásuvky pre inú činnosť. Netreba odpájať pec... a vradiť tam nejaký po - shuk..
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa budvar10 » 16 Dec 2023, 10:15

mr.dred napísal:
15 Dec 2023, 17:58
...
Nie je sa asi o čom ďalej baviť...Či má tá rozdvojka s vypínačom prerušený nulák, alebo fázu je úplne irelevantné ...
No nie je to irelevantné. Je naozaj potrebné vysvetľovať, čo sa môže stať ak je prerušený N a nie L? Vypínač má prerušiť všetky pracovné vodiče. Na SK má N výnimku v tom, že máme zaužívanú pozíciu L. Je to tak aj v iných krajinách avšak často v otočenom garde, a to je problém.
V EU sa zaoberajú USB portom, namiesto aby riešili takéto problémy. V každom prípade by sa mali takéto výrobky predávať s upozornením veľkými červenými písmenami, ak už ich nechcú zakázať.

@Edgar
Ak je spotrebič bezpečný na použitie v nemeckej zásuvke, je bezpečný aj v slovenskej. V nemeckej je jedno, či je fáza vľavo alebo vpravo, ak môžeš do nej pichnúť zástrčku dole hlavou. U nás je to možné len jedným spôsobom. Avšak výrobky typu ako v úvode vlákna, by mali odpájať obidva vodiče, L aj N.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Dec 2023, 10:42

budvar10 - máš pravdu, ale garancia pripojeného spotrebiča či už v triede 1, alebo 2 musí byť v súlade s bezp. predpismi a musí byť absolútne jedno na ktorej pozícii je prerušený prúd .. Teda okrem niektorých "vyhradených" spotrebičov, ktoré vyžadujú presné pripojenie L a N ... ale do nich sa nemá čo nejaký kutil/laik ani hrabať !!!

A na nejakej "sprostej" nabíjačke k mobilu je dôležité ktorý vodič je prerušený ??? ja myslím že nie ..ale keď sa v tom niekto neznalý rýpe - tak si ten kopanec zaslúži...
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 16 Dec 2023, 11:07, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Dec 2023, 11:04

budvar10 napísal:
16 Dec 2023, 10:15
No nie je to irelevantné. Je naozaj potrebné vysvetľovať, čo sa môže stať ak je prerušený N a nie L? Vypínač má prerušiť všetky pracovné vodiče.
Tak to povedz vyrobcom roznych lampiciek, kde ten vypinac na dvojzilovom kabli vypina len jeden vodic, a aj to v zavislosti na tom, ako to strcis do zasuvky.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Dec 2023, 11:15

pocitujlasku napísal:
16 Dec 2023, 11:04
Tak to povedz vyrobcom roznych lampiciek, kde ten vypinac na dvojzilovom kabli vypina len jeden vodic, a aj to v zavislosti na tom, ako to strcis do zasuvky.
a presne o tomto to je - nie správnosť základnej inštalácie (podľa GE či FR noriem), ale bezpečnosť výrobku pre obyčajných užívateľov !!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa budvar10 » 16 Dec 2023, 11:20

@pocitujlasku
Títo "výrobcovia" sú z Číny.
Nie ja, ale príslušné orgány by sa mali tým zaoberať, aby takéto výrobky neboli na trhu.

Uvediem príklad: záložný zdroj VOLT SinusPro-800E. Tento zdroj v našich podmienkách má normálne na výstupe identicky umiestnenú fázu, ale pri výpadku napájania sa fáza objaví na opačnej strane. Zariadenie má pritom zásuvky s kolíkom. Malo by teda byť neprípustné, aby sa zmenila funkcia vodičov.

Mimochodom jednoduchou úpravou, prkáblovaním vo vnútri, sa dá docieliť požadovaná funkčnosť. Teraz sú už na trhu, po niekoľkých rokoch, aj výrobky so správnou funkciou. V podstate je to isté, len v inej krabici.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Dec 2023, 11:34

Je fuk, kto je vyrobca, je to bezne v predaji u nas, takze to preslo kontrolou a teda skusobna vyhodnotila, ze je to bezpecne.
Stale si ides to svoje. dnesnym zariadeniam (okrem nejakych specialnych) je fuk, kde maju fazu. Na bazpecnosti to ale nic nemeni, lebo PE je stale na rovnakom mieste a do zariadenia pod napatim sa nemas co sprtat. Takze co sa tyka bezpecnostneho pohladu, je to vsetko v poriadku.

A k tej ups, mozno je dovod preco to prehadzuje. Mna ako prve napadlo to, ze tym potom moze zariadenie detekovat ci ide na siet, alebo z ups, kedze tieto pure sinus nezvyknu mat nejaky konektor na monitorovanie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Dec 2023, 11:57

je to usmevne :) , mal som 26r a nastupil ako "smirak" do CSPD , bol som vyucený elektríkar a tak som to zamestanie mal aj s výhodami , robil som oficialne fusky v praci :), niekolko mesiacov som sa vlacil po pristave a zapajal vselijake motory a generatory a W_L aby mohli pouzivat bezne spotrebice na 220VAC , vsade boli len rozvody na jednosmerný samozrejme sa to uz vsetko zmenilo ved to bolo skoro pred 50 rokmi :) , ked som prvý raz videl , ze mam " dve"fazy v zasuvke neveril som vlastným ociam :) , teda bolo tam nastrkaných spustu vselijakých spotrebicov a nic sa nestalo . Nuž , mal som stastie potom v praci , desiatký a desiatky roznych specialnych strojov s ktorými sa bezne elektrikar nestretava a tam opet , transformatori pre oddelene siete a pri merani tam nulak samozrejme nefungoval a opet , ked sa prehodil vývod nic sa nestalo , neboli sme zvyknutí na televizory so spinanými zdrojmi a ked kolega pripojil taky na osciloskop a vyleteli poistky az v trafacke, tak si navinul oddelovacie trafo a na tom trafe sa potom pripajalo desiatky roznych spotrebicov a nic sa nestalo , vsetko spravne pracovalo , ako nabehol eBay tak som spekuloval si nieco domov spravit , prilozim teda foto a opet vselijake dosticky tam uz bolo napichnute a nic sa nestalo , spominam to tu preto , ze mlady kolega sa stazuje , ze mu nik nevie povedat ako to funguje pri oddelenej sieti , ked nahodou budes uvazovat nad opravami roznych spinaných zdrojov , musis ist do oddelenej siete a nebudes rozmýslat kde mas fazu a na nulak zabudni , vcera som odral styroch mackov zo Stupavy a tak som dostal volno , som sa rozpisal :) , nuz este na koniec ..byvalý moj velký sef uz robi v inej firme a doniesol mi dosku pre riadenie stranoveho posunu , spomenul , ze vsetci sa toho bali to zobrat ..ja som do toho siel a pet krat som si skontroloval osciloskop , ci je naozaj pripojený na oddelenu siet , pet krat oddelovacie trafo .. je to specialne zariadenie , nuz a podarilo sa :) , ked uz to zariadenie bezalo na oddelenu siet , tak uz pojde vsetko .
Nuz a este , naposledy v sucasti strojov boli aj horaky na plyn , zapalovanie , regulacie plamena a pod. boli vselijake opravy a predpokladam , ze pri odpojeni a opetovnom napojeni , sa nikdy nestalo , ze by "to neslo " .
Prílohy
faza1.jpg
faza1.jpg (49.01 KiB) 1370 zobrazení
faza2.jpg
faza2.jpg (45.28 KiB) 1370 zobrazení
AC.jpg
AC.jpg (31.82 KiB) 1370 zobrazení
0
Naposledy upravil/-a Amaterr v 16 Dec 2023, 12:18, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa budvar10 » 16 Dec 2023, 12:11

@pocitujlasku
Nemám pocit, že všetky výrobky prešli skúškou. Pár rokov dosadu som kúpil medený vodič v Konexe. Drôt, jadro bola voľajaká zliatina pokovená meďou. Už keď som prvýkrát cvakol kliešťami, vedel som, že niečo nie je v poriadku. Išlo to veľmi ťažko.

Tá UPS má jediný dôvod, že to prehadzuje. Že je urobená tak, aby fungovala napr. vo Fracúzsku a v Belgicku správne s minimálnymi nákladmi. S detekciu to nemá nič. K zámene živých častí nesmie dôjsť a ak, majú tam byť ochranné obvody, ktoré to vyradia z činnosti.
Ja som ako prvé vymenil napájací kábel. Hrúbka vodičov bola 0,0 nič. Ale možno to bolo tak kôli nejakej detekcii. :D
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Dec 2023, 12:35

budvar10 napísal:
16 Dec 2023, 12:11
Tá UPS má jediný dôvod, že to prehadzuje
- Dôležité je čím to meriaš.. obyčajná dutnavková skúšačka ti môže svietiť aj na oboch "L" aj "N" výstupoch..je to v podstate "autonómny" zdroj odizolovaný od siete a tam zemný potenciál nie je určený rovnako ako u oddelovacieho transformátora.. "uzemnenie" niektorého vývodu nie je na chybu, ale je v podstate nežiadúce - na výstupe dostávaš medzi dvomi vodičmi potrebné napätie... a že niektorý "svieti" a iný nie je bezpredmetné.. stačí nejaký "prvok" v napájanom prístroji a bude tá skúšačka svietiť opačne ale To PE pospojovanie je dôležité..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Dec 2023, 13:40

budvar10 napísal:
16 Dec 2023, 12:11
@pocitujlasku
Nemám pocit, že všetky výrobky prešli skúškou. Pár rokov dosadu som kúpil medený vodič v Konexe. Drôt, jadro bola voľajaká zliatina pokovená meďou. Už keď som prvýkrát cvakol kliešťami, vedel som, že niečo nie je v poriadku. Išlo to veľmi ťažko.
Tak si dobre precitaj, co si kupil. to nebol medeny, ale pomedeny vodic, predavany aj dnes.
budvar10 napísal:
16 Dec 2023, 12:11
K zámene živých častí nesmie dôjsť a ak, majú tam byť ochranné obvody, ktoré to vyradia z činnosti.
Na zaklade akej normy tvrdis, ze k zamene nesmie dojst? Ci to je len tvoj pocit? lebo oba su pracovne vodice a v beznych zariadeniach rovnocenne.
mr.dred napísal:
16 Dec 2023, 12:35
je to v podstate "autonómny" zdroj odizolovaný od siete a tam zemný potenciál nie je určený rovnako ako u oddelovacieho transformátora..
Pozor, lebo tieto pure sinus upsky riesia aj vstupne napatie a upravuju ho, ak je mimo tolerancie, nie je to len obycajny prepinac siet/baterka
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa Merak » 16 Dec 2023, 18:27

mr.dred napísal:
16 Dec 2023, 12:35
budvar10 napísal:
16 Dec 2023, 12:11
Tá UPS má jediný dôvod, že to prehadzuje
- Dôležité je čím to meriaš.. obyčajná dutnavková skúšačka ti môže svietiť aj na oboch "L" aj "N" výstupoch..je to v podstate "autonómny" zdroj odizolovaný od siete a tam zemný potenciál nie je určený rovnako ako u oddelovacieho transformátora.. "uzemnenie" niektorého vývodu nie je na chybu, ale je v podstate nežiadúce - na výstupe dostávaš medzi dvomi vodičmi potrebné napätie... a že niektorý "svieti" a iný nie je bezpredmetné.. stačí nejaký "prvok" v napájanom prístroji a bude tá skúšačka svietiť opačne ale To PE pospojovanie je dôležité..
UPSky nie sú odizolované od siete a dokonca jeden vodič (neutrálny) je priebežný cez celú UPSku. Iba pri chode z batérií je autonómna UPSka.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Dec 2023, 21:48

Podobných el. doplnkov sú plné obchodíky s bambusovými ponožkami, ale podstatné je,
prečo žiadna štátna inštitúcia neskúma ich predaj na slovensku,ak nespľňajú naše normy, aj keď je na nich často značka CE,ktorá by kvázi mala zaručovať, že sú použitelné na našom trhu.
To že sú použiteľné, ešte neznamená že sú aj bezpečné.Ako ste spomenuli, pri určitej ,,konštelácii,, spotrebičov môže dôjsť ku kolíznym situáciám a následným problémom.
Týmto problémom by sa dalo predísť, ,keby dovozcovia,alebo priamo zadávatelia produktov do výroby v číne, boli znalí našich predpisov a noriem a teda by priamo objednávali výrobky s presne špecíifikovanými parametrami.
No naši dovozcovia dovezú to čo je najlacnejšie a po čom je najväčší dopyt a vôbec ich nezaujíma, či je dodaný návod na použitie aj v našej reči,a tobôž nie, či je nulák v pravo ,alebo vľavo, hlavne že to nezhrdzavelo na lodi cestou do Europy. :wink:
AK si dobre spomínam tak norma hovorí,
že ak je v OBJEKTE FÁZA V PRAVO A NULÁK VĽAVO , MUSÍ TO TAK BYŤ VO VŠETKÝCH ZÁSUVKÁCH:

Najviac ma rozčuluje, že v Kaufe majú plný regál SMART WIFI ZÁSUVIEK a podobných zariadení, ktoré sú síce použitelné v EU, ale nie u nás, lebo všetky majú SCHUKO zásuvku, teda bez kolíka len s bočnými kontaktami a našu normálu vidlicu do nich nezastrčíme.V žiadnom elektroinštalačnom obchode v BB, som takú flexošnúru nezohnal.
Asi preto im to tam stojí v regáloch už pár rokov a nikto to nekupuje.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Dec 2023, 22:15

5ko, použij síťovou šňůru od počítače, ta pasuje do našich i SCHUKO zásuvek. Nebo si ji vyrob.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Dec 2023, 22:31

U nas v praci to bolo naopak , prisiel technik s nejakym kufrom z NSR a nemal to kde strcit , nasiel som v sklade na nejakom vyradenom z Nemecka trojzasuvku a spravil metrovu predlzovacku , boh uz vie kde ostala :)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Dec 2023, 02:27

Tiež som raz musel na jednom šuko-psovi frézkou ubrať tie výstupky, aby mi tam vošla nejaká RU zástrčka :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pozor na rozvodku s vypínačom !!!

Príspevok od používateľa Merak » 17 Dec 2023, 07:58

Edgar napísal:
16 Dec 2023, 08:49
Áno, vy tu niektorí pri tejto téme dookola píšete o tých vybraných spotrebičoch, ktoré potrebujú mať fázu na určenom póle a ja sa dookola na to spýtam veci typu, že čo by sa stalo, ak by som takýto spotrebič pripojil do izolovanej siete, ale odpovede sa už nedočkám nikdy :D A za ďalšie sa takéto spotrebiče musia tým pádom špeciálne vyrábať pre strednú Európu a špeciálne pre zvyšok Európy používajúcu zásuvky typu E pretože naozaj to máme naopak len my a Česi:
 
Obrázok
Čo sa stane s takýmto zariadením v sieti IT ti netuším povedať, ale si to kľudne vyskúšaj. Ale čo som sa stretol, tak UPSky fungovali aj za oddeľovacím transformátorom. A čo sa týka tých zásuviek, tak UPSky majú na vstupe IEC konektor C14 alebo C20. A tam je pozícia L a N jasné daná, takže všetko závisí od napájacej flexo šnúry. Akurát pred dvoma mesiacmi som bol na výjazde pri UPSke, ktorá odišla kvôli zameneným pracovným vodičom vo flexo šnúre na vstupe.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok