SLS-E Selektivny Istic

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

lukics
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 20 Dec 2023, 21:11

SLS-E Selektivny Istic

Príspevok od používateľa lukics » 20 Dec 2023, 21:28

Môj dom je v regióne ZSDIS. Mám domové pripojenie s poistkami po 50A a s ističom typu B o 25A.

Už sa mi niekoľkokrát stalo, že pri silnom skrate nielen istič prúdového okruhu, ale aj istič pred elektromerom (25A) sa vypol.

Riešením sú ističe typu E. Sú selektívne a umožňujú, aby sa istič chybnej vetvy vypol skôr, čím zabezpečia, že paralelné vetvy zostanú pod napätím. V Nemecku napríklad je normou, že sa smú inštalovať iba ističe pred elektromerom typu E.

Požiadal som ZSDIS o stanovisko k tejto téme, ale neobdržal som odpoveď. Môže niekto na fóre poskytnúť informácie o tom, či je možné na Slovensku používať ističe typu E?
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: SLS-E Selektivny Istic

Príspevok od používateľa McSmekac » 28 Feb 2024, 13:11

Impedancia poruchovej slučky. Ty vytvoríš skrat doma takzvane poviem príklad 500A a trafo kdesi v dedine ti to pošle a kedže všetky poistky od trafa k tebe sú silné tak ti vyhodí prvý najrýchlejší článok v obvode takzvane prívodný istič.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: SLS-E Selektivny Istic

Príspevok od používateľa ondistef » 28 Feb 2024, 16:04

U nás sú povolené pred elektromerom len ističe typu B so skratovou odolnosťou 10kA (samozrejme platí pre domácnosti). Pre firmy sa dá aj C charakteristika, ale až od 80A (aspoň u VSDčky to takto majú).
Ten selektívny istič ti je u nás na dve veci, nevraviac o tom, že má ešte slabšiu charakteristiku ako istič s B-čkovou, a predpokladám, že by ti to ani nepovolili nainštalovať pred elektromer.
A čo sa týka padania ističov, u týchto inštalačných ističov nedosiahneš nikdy plnú selektivitu a pri skrate (tvrdom) letí aj niekoľko ističov za sebou, prípadne aj prúdový chránič.
To že ich používajú v Nemecku môže byť skôr z iných dôvodov.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok