16F628 nejdu vstupy

C,C++,C#

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 16F628 nejdu vstupy

Príspevok od používateľa boraicho » 27 Máj 2020, 20:00

nezaleži kde sa nachadza, CMCON je nastavenie komparatora. Ak chcem nastavovať vnutorny komparator tak sa nastavuje v CMCON registry.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: 16F628 nejdu vstupy

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Máj 2020, 20:47

Lenze ty si bol pri portoch a tam je jasne napisane ze ak chces pouzit io porty tak mas vypnut komparataor, po druhe je tam priklad v C. Tak uz asi len telefon tam chybal na mikrocip, zavolas a pan ti skopiruje C z DS a napali do uP.

Proste vsetko v tom DS je. A vies ze existuje aj EEsheet, tj pdf, kde su uvedene chyby daneho uP alebo rodiny..... To bude este sranda, ale nevadi ty to hodis na mikrocip firmu lebo ti to nedali na zlatom podnose.

Dufam ze u, sisi vygooglil RMW, aby si nas za tyzden neobstastnoval ze ci tanie a zapus na porty zase nejde podla tvojej predstavy. 16f84 comparator tam nema, tak by si nemusel riesit.
P. S. RA4 je OC
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 16F628 nejdu vstupy

Príspevok od používateľa boraicho » 27 Máj 2020, 21:39

viem že RA4 je OC, ten je nezapojeny. Aj rmw, to som riešilo už dávno, to ešte jaromir fungoval, ale s tym nebude problem. Vystupy budu ledky.
priklad v C? mysliš toto v obrazku? ak hej tak to nieje C, to je asembler, asembler neovladam. ale hej prve 3 riadky poznam vymazať, vziať a vložiť.
Prílohy
ccccasmascbas.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 16F628 nejdu vstupy

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Máj 2020, 22:19

boraicho napísal:COMCON je nastavenie komparatora. V komparatore nastavuješ vstupy. čiže kanaly na TV prepinaš na radiu.
Vidim, ze sa stym nevies zmierit, ze sa to nastavuje komparatrom. Ja ti to Boraicho skusim vysvetlit takto.
Kazda minca ma dve stany a ked sa pozeras na nu len z jednej strany, tak ano mas pravdu, preco sa vstupy nastavuju v registri pre komparator? Ano je to blbost, ale len z pohladu na mincu z jednej strany.

Teraz si tu mincu otoc a pozi sa na nu aj z druhej strany.

Aby MCU nemal 368 pinov a viac (to cislo som dal "z brucha"), tak inzinieri vymysleli to ze jeden pin bude zdielat viac funkcii a to moze byt dig. vystup, dig vstup, ja neviem moze to byt aj analog. vstup pre AD prevodnik alebo nas spominany komparator. A ako to vyriesit aby sa to dalo nastavit. No jednoducho tak ze si nastavis TRISx register tak ako potrebujes. Takze ty ked si nastavis dany bit TRISx registra ako vstup, ostanu ti dalsie moznosti ako napriklda si vybrat ci to bude Digitalny vstup alebo analogovy pre AD prevodnik (len ako priklad) alebo komparator a lebo hocico ine co potrebuje vstup. A tu u RA0-RA3 sa inzinieri z mikrochipu rozhodli tak, ze ak je pin vstup (nastaveny v TRISx) a zaroven je deaktivovany komparator, tak to bude dig vstup. A kedze sa tato kombinacia neda nastavit priamo jednym registrom TRISx, lebo tam je podmienka "a zaroven", potrebujes este jeden register. Tak to inzinieri dali do sekcie nastavenie komparatora, kedze ten pin zdiela aj komparator. A aby sa to neprehliadlo, tak inzinieri dali do sekcie Nastavenie portou PORTA zvyrazneny sivy blok s textom ze musis deaktivovat komparator v registri CMCON. A este dokonca v sekcii pre nastavenie portov mas kompletny zoznam registrov ktore sa tykaju nastavenia portov, konkretne PORTA.
PIC16F628.PNG
Tie sive okienka si nemusis vsimat. Len tie biele. A tu pekne vidno ze pre RA0 az RA3 treb nastavit TRISA a CMCON register. Pre RA4 a RA5 staci len TRISA register. Pre RA6 a RA7 treba nastavit TRISA, CMCON a VRCON. To ze ako co nastvit sa docitas v popise. Ja uz viem zo skusenosti, ze ak budu ako vystup tak staci len dany bit TRISA nastavit do 0. Ak niektory chcem mat vstup, tak sa pozriem do tabulky a potom si pozriem ten dany register a nastavim podla potreby. Ale moze sa to lisit u kazdeho MCU, tak aj tak si to letmo preletim ci to pravidlo o vystupoch (ak vystup, staci TRISx nastavit do 0) plati alebo nie. Vsetky tieto informacie su v Datasheete.

Pre mna Datasheet je ako pre babku v kostole biblia. Ani ona si nepamata pesnicky a modlitby a ani ja si nepamatam vsetky nastavenia registrov. Preto stale opakovane citam datasheet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: 16F628 nejdu vstupy

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Máj 2020, 07:24

Uz som prepracovany mas pravdu asembler, ale ako pekny a nazorny, moja chyba, to je tak ked lietam od atmelu k pic, cez javu.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: 16F628 nejdu vstupy

Príspevok od používateľa mato3000 » 28 Máj 2020, 08:15

romiadam napísal:
Pre mna Datasheet je ako pre babku v kostole biblia. Ani ona si nepamata pesnicky a modlitby a ani ja si nepamatam vsetky nastavenia registrov. Preto stale opakovane citam datasheet.
:thumbup: toto je presne tá veta, čo mu vtlkam do hlavy už takmer 10 rokov a nič :pain: ... a krásne si mu to popísal ... boraicho proste tvoj pohlad je silne obmedzený, lebo nepoznáš základy a nikdy si ich nechcel poznať. Takže potom vznikajú komické situáce ako napríklad ten tvoj " príklad nezmyselnosti" . V podstate sa tým ale sám degraduješ ... presne tak ako keď robíš iné veci nasilu z odpadov a lacných srágor, len aby si celému svetu ukázal že to ide .... ááno ide, ale ako .... tvoj problém je, že pred odborníkmi sa sám degraduješ a čo je horšie , si šikovný ale takto sám seba obmedzuješ. Tvoj največší posun vpred bude, ak sa prestaneš hádať a oponovať a začneš počúvať a nad vecou rozmýšlať, potom sa jedného dňa staneš ozajsným odborníkom a nie len šuflikantom. A hlavne aj ozaj ušetríš ...
0

Napísať odpoveď