Podprogram - Bascom

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MIRDAS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 447
Dátum registrácie: 14 Máj 2012, 12:20
Vek: 55

Podprogram - Bascom

Príspevok od používateľa MIRDAS » 20 Dec 2015, 09:18

Krásný den všem přeji
Jsem začátečník v programování. S Cčkem jsem se nějak neskamarádil a
assembler už pro mně je úplný chaos. Tak jsem se rozhodl pro Bascom. Začal jsem tím nejjednodušším programem a to blikáním ledky. To už jsem pochopil ale nevím, jak si v programu vytvořit podprogram, který bych si kdykoliv mohl vyvolat a stejně tak ukončit. Pro lepší pochopení dám příklad:

1) dioda bude blikat
2) doba blikání 10 vteřin
3) vyvolám podprogram, kdy bude dioda svítit s PWM regulací
4) doba podprogramu 5 vteřin
5) návrat na normální blikání diody

Mohl by mi prosím někdo poradit, jak to napsat? Předem moc děkuji za každou radu a pomoc.
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Podprogram - Bascom

Príspevok od používateľa Sender » 20 Dec 2015, 10:05

Ahoj Mirku.Jedná se nejspíš o ATmega8 ?
Blikání led - jednou z možností je,že si nastavíš timer.Při přerušení timeru budeš řešit blikání led (za podmínky které určíš).Vzhledem k času 10s můžeš při přerušení inkrementovat proměnnou a blikání řešit až dosáhne určitý hodnoty.
Přepínání z režimu blikání a PWM můžeš řešit v hlavní smyčce programu (dá se to řešit více způsoby).Např. nadefinuješ si nějakou globální proměnnou a její hodnotu budeš měnit stiskem tlačítka.
S Bascomem neporadím (nejsem s ním vůbec seznámen).Přijde mi daleko přehlednější a jednodušší psát to v C nebo Pascalu.
Edit: Nechceš přejít na PIC a zkusit to s PMP Pascalem jednoduše a přehledně :)
0

Používateľov profilový obrázok
MIRDAS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 447
Dátum registrácie: 14 Máj 2012, 12:20
Vek: 55

Re: Podprogram - Bascom

Príspevok od používateľa MIRDAS » 20 Dec 2015, 10:56

Cokoliv zkusím rád. Pokoušel jsem se o Attiny45, v něm jsem dělal to blikání. Mám však i Atmegy8-16. Je jedno na kterém se to budu učit. PICy jsem viděl programovat jen v assembleru a to mi vůbec hlava nebere. Jsem samouk a nikdy jsem nic takového nestudoval, tak hledám to nejsnadnější. Občas by mi to usnadnilo práci při stavbě některých věcí a proto mně stále to programování láká. Na pokusy s PICy tu mám 16F84A nebo 16F628A. K AVR jsem se přiklonil vzhledem k ceně. Vycházejí mnohem levněji a tak padla volba na ně. Budu rád za cokoliv jen když mi někdo pomůže se prokousat začátkem. Nevím jak se do toho dostat. Podle knih je to těžké, protože každá to vysvětluje jinak a když se podívám po internetu, tak všude má každý svůj postup. Cčko mi dalo hodně zabrat a když pak zjistím že pro jeden účel je napsáno desítky knihoven a každá jinak, také to moc člověka nepovzbudí. Studovat to ve škole je dobré ale jako samouk co nezná žádný programovací jazyk to je katastrofa. Proto hledám někoho, kdo by mi pomohl pomalu do toho proniknout. :crying:
0

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Podprogram - Bascom

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 20 Dec 2015, 11:27

Na Bascom jsem se taky před pár lety dostal vzhledem k jeho jednoduchosti a pro mě jako amatéra dostatečnému "výkonu".
Doporučil bych podívat se na web http://www.mp222.wz.cz/ kde jsou popsány jednak příkazy Bascomu v češtině a pak si stáhni Programy http://www.mp222.wz.cz/Bascom/Soubory/programy.zip. Je tam spousty ukázkových programů počínaje blikání LEDkou, vstupy, výstupy, PWM, časovače, přerušení aj.
Pak jsem si ještě sosnul učebnici - Mikrokontroléry Atmel AVR - Bascom (Vladimír Váňa) kde se dá taky pár příkladů a vysvětlení teorie najít.
Pak zkoušet, testovat, okouknout nějaký příklad z netu
Třeba i ze stránek tvůrce bascomu: http://www.mcselec.com/index.php?option ... &Itemid=57
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Podprogram - Bascom

Príspevok od používateľa Sender » 20 Dec 2015, 12:12

Jak tak koukám na ten Bascom nějakou chvíli,tak musím uznat že je to taky jednoduchý.Pouze je potřeba seznámit se syntaxí a odlišnostmi.je to úplně něco jiného ve srovnání s C,Pascal,Assembler.Příklady na které dává odkaz PaJa-trb jsou dobře popsány.Sestavit podle toho program zvládne snad i neprogramátor.
Je by mě zajímalo : Verze bascom-AVR je s omezením 4kB .Existuje něco free bez limitu ? Edit:existuje,už jsem našel.:)

MIRDAS> Ty PIC který máš nemají A/D převodník a HW PWM.PWM lze řešit softwarově.Nezkoušel jsi Great Cow BASIC ? Lze to psát programově nebo pomocí diagramu.
0

Používateľov profilový obrázok
MIRDAS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 447
Dátum registrácie: 14 Máj 2012, 12:20
Vek: 55

Re: Podprogram - Bascom

Príspevok od používateľa MIRDAS » 20 Dec 2015, 13:08

Sender: zatím jsem to nezkoušel ale pokusím se do toho nějak dostat postupem jak píše a radí PaJa. Jen se zatím nemohu dostat na web
http://www.mp222.wz.cz/ . Antivir mi stále hlásí že to je nebezpečný web a nechce mně tam pustit. Tak se o to pokusím později.
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Podprogram - Bascom

Príspevok od používateľa Sender » 20 Dec 2015, 13:33

Programy co dává odkaz Paja můžeš stáhnout i zde.
Tip: pro programování je lepší antivir vůbec nepoužívat.
Edit:Oprava -ten 16F628A HW PWM má.
0

Napísať odpoveď