Ktory programovaci jazyk

Moderátori: psichac, Moderátori

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa Samanko » 07 Jan 2017, 14:25

Zdravím. Mám na vás jednoduchú otázku, dúfam, že tu nevznikne flamewar..Takže.. Keby ste mali teraz začať s programovaním a neak veľa by ste o tom nevedeli ..V akom jazyku/jazykoch začnete ?


...Nejde o nič konkrétne, takze skúste jasne odpovedať na jasnú otázku...
Vďaka :-)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa Sender » 07 Jan 2017, 14:38

Co chceš programovat ?
Už se to tu řešilo.Zkus hledat.
Dříve se začínalo Pascalem,pak se případně přešlo na C,C++ ap.
Překladačů je i zdarma hodně.Stačí si jen vybrat.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa Samanko » 07 Jan 2017, 15:05

Nerieste detaily.. nejde o mna, a otazka je jednoducha.. keby ste mali zacat znovu, v com zacnete.. ?

Mimo toho co chces programovat, bla bla .. koren otazky je v jednej diskusii pri pive :) Proste len taky prieskum..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa juraj77 » 07 Jan 2017, 15:19

začal by som javou....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa peterple » 07 Jan 2017, 15:20

Ja som začínal v Basic. Dnes by som išiel do Java alebo Javascript. S tým Javascriptom je to vlastne aj pravda. Začal som asi pred rokom a teraz sa tomu venujem pol napol s Java. S Java to ťahám tak 8 rokov čo som začal programovať Android.

Takže ono to nie je keby ste začínali. Ale ako programátor začínaš znova tak priemerne každých 5 rokov.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa martin knocik » 07 Jan 2017, 16:31

Ak by som sa nrzivil embedded programovaním, neucil by som sa neucil C jazyk ale rovno by som skocil na C++ a k tomu kniznice a frameworky (STD, Boost, Qt, Wt a pod)
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa juraj77 » 07 Jan 2017, 17:20

najprv musíš pochopiť C , predsa tam sa vysvetlujú základné veci ako cyklus,podmienka, funkcia atd. Ako chceš C preskočiť a učiť sa C++ ?
To je podobné, ako najprv ísť na strednú školu kde zistíš že neovládaš učivo zo základnej školy...
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa martin knocik » 07 Jan 2017, 17:28

C++ nie je nejaja nadstavba C jazyka, su to 2 rôzne svety s 2 roznymi spôsobmi myslenia.
https://www.youtube.com/watch?v=YnWhqhNdYyk
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa peterple » 07 Jan 2017, 18:00

Myslím že sa Juraj mýli. Základné veci sú v každom jazyku. Je celkom jedno v akom sa ich človek naučí. Podstatné sú princípy. No a tu je jasné že objektový prístup zvíťazil. Teraz to ide ešte ďalej ale to je už nad moje chápanie. C++ je reakcia sveta na trend objektového programovania tak 30 rokov dozadu. JAVA išla ešte ďalej, odstránila niektoré totálne zlé veci z C a C++. Tam sa inak ako objektovo programovať nedá. Ale ak tam príde taký Cčkar ako ja, najprv nechápe a potom sa snaží používať naučené veci z C, ale nie je to vždy k prospechu.

Na JAVA a vzdelávanie je macher tento pán http://www.rudolf.pecinovsky.cz/

Teraz prišiel do módy C#. Podľa mňa principálne je to rovnaké ako JAVA, len od konkurencie a mierne zase vylepšené. O 5 rokov tu bude možno niečo iné, možno nie.

Hlavne ide o to v niečom začať, je jedno v čom. Ono sa totiž rýchle ukáže či na to daný človek má, alebo nemá. Na programovanie treba niečo ako talent. Nedokáže sa ho naučiť každý.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Jan 2017, 21:19

Samanko napísal: Keby ste mali teraz začať s programovaním a neak veľa by ste o tom nevedeli ..
O programovani? Labview stoji za zvazenie (aj clovek neprogramator tu dokaze fungovat), ale nie je to globalna platforma. Zalezi na cloveku, ci zbucha surovy program za par minut, alebo pouzije objekty. Este vyssi level je actor framework, tam vsetko funguje len cez objekty vratane komunikacie.
What Is LabVIEW? LabVIEW is an integrated development environment designed specifically for engineers and scientists. Native to LabVIEW is a graphical programming language (G) that uses a dataflow model instead of sequential lines of text code, empowering you to write functional code using a visual layout that resembles your thought process. This means you spend less time worrying about semicolons and syntax and more time solving the problems that matter. http://www.ni.com/labview/
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa Samanko » 08 Jan 2017, 14:09

..hmm..tak...ako aj napríklad s týmto rozumom čo máš teraz a mal by si sa znovu vrátiť do mlaaadi...S čím by si začal ?


Inak ďakujem zatiaľ za odpovede :-)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa hpeter » 08 Jan 2017, 17:52

Suhlas s peterple ze treba talent na progrm., nie je to samozrejmost. Na druhej strane ta doba je uz tu, ze vediet iba elektro nestaci. Clovek musi byt viacej multifunkcny, vidiet to aj na inzeratoch prace. (niektore inzeraty vyzeraju jak nabor do NASA) Tie problemy s ktorymi sa stretam, riesim cez labview. Casto je to tak, ze uz nad inymi cestami nepremyslam. Mozno keby vznikla situacia, ze bez text. jazyku nie je mozne pokracovat dalej, by ma donutilo sa im venovat. Inak, vo firme su 2 programatori takze..
45 dni na vyskusanie zdarma
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 08 Jan 2017, 18:05

LabView jsem zkoušel na škole. Nebylo to špatné, ale nedokážu si nějak představit, že bych s tím doma něco zkoušel..... Nebo se i doma něco učil. Ony ty nástroje jsou drahé jako čert.

Já jsem ve škole začínal s assemblerem a "C2051". A od střední školy, jsem assembler už nezahlídl.

Jinak souhlasím, že v dnešní době člověk musí umět programovat, navrhovat HW a pomalu i účetnictví. :D

Teď všude kolem sebe vidím
ARMy - C
FPGA - VHDL
Vizualizace na PC - C#/C++ a kupodivu i Delphi


Já umím pouze C (tím umím myslím to, že se pořád dozvídám něco nového :) ). C# základy, ale takové, abych byl schopný si udělat jednoduchou aplikaci na ovládání sériovky, LANky a daný MCU skrz toto ovládat popř. data vizualizovat.

Takže kdybych měl říct můj názor s čím začít, tak určitě C. Jakmile budou základy v C, můžeš hupsnout výše: C#, Python, ....

PS: Nyní mě nebijte, je to pouze můj názor. :)
0

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa lubbo7 » 08 Jan 2017, 19:04

ja sice nie som nijaky odbornik, ale popisem moju skusenost
s uplnymi zakladmi som zacinal este na strednej, to bol pascal a delphi, potom na vysokej prislo C, C++, C#, trochu java...popritom web, cize html+php+css+js ....popritom este nejaky bash popri sietovackach

zaver?
podla mna je dolezite pochopit hlavne principy algoritmizacie, programovania, popripade objektovo orientovaneho programovania...nez sa zameriavat na konkretny jazyk...minimalne na zaciatku

jasneze niektory jazyk je k tomu vhodnejsi ako iny, ja by som asi odporucil C, mne sa v tom dobre ucilo, aj ked niektore veci mozu byt tazsie na pochopenie, v mojom pripade ukazatel/ukazatel na ukazatel, ktore sa v inych jazykoch ani nemusia vyskytovat

a potom, ked to uz vies tak je jedno ci uvidis C# alebo JAVA kod, lebo vies co to robi a k comu to sluzi

takze zalezi co ta zaujima, ci vies comu sa chces venovat, co ta bavi.....dolezita je chut, cize otvorit si bud knihu a skusat jednoduche programy...takisto internet je plny tutorialov, manualov, beginners guide pre vsetky mozne jazyky
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa Mego » 10 Jan 2017, 06:46

Ja som webista, začal som v roku 2006 s HTML, potom som pridal CSS a kapičku javascriptu, od roku 2012 zbesilo drtím PHP, čiže vlastne programujem od roku 2012. Mohol som už byť kľudne inde. Do iného jazyka by som nešiel, lebo mňa zaujímajú len weby, takže žiadne "síšarp", ani "džava" (aj keď aj na jave sa dajú robiť weby, ale načo?) Toto bola moja cesta a tak by som to urobil znova, keby sa dalo... znova a lepšie
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Jan 2017, 07:50

ako vraviel moj ucitel na strednej, je jedno v com programujes. Vsetko je to o tom istom, len sa to inak zapisuje. Vsade su premenne, cykly, podmienky... Podstatne je pochopit princip, a to, ako sa to v tom-ktorom jazyku zapisuje sa naucis za chvilku.
Ja som robil cez 10 rokov v Delphi, popri tom webova klasika php, js. Obcas asembler pre x51. Teraz nemam problem nieco zbuchat v C, python, c#, trosicku lua, bash. Proste viem, co to ma robit, a ake kroky tam maju byt, takze si len pozriem ako sa to pre dany jazyk zapisuje.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa alidedko » 10 Jan 2017, 08:15

Ano, tak ako to tebe povedal ten ucitel na strednej, tak to mne povedal jeden "ucitel", ktory ma dostaval do sveta mcu.

"Je ti fuk, jestli je to C nebo ASM nebo cokoliv jinyho, kdyz chapes logice a podminkam. Meni se jen syntax"

A mal pravdu.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa OM0XA » 10 Jan 2017, 08:24

Princip programovania je rovnaky v kazdom jazyku. Za najlepsie na zaciatok povazujem C, v ktorom najlepie vidno principy a je k dispozicii mnozstvo ucebnic aj v slovencine, prip. cestine.
Ja som este zacinal v BASIC-u na PMD-ckach. Potom Pascal, assembler. Teraz pouzivam C, Python, BASH scripty, HTML, atd..
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa Mego » 10 Jan 2017, 09:01

Problém je len ten, že Cčko ti je dnes na h... rovnako sa môžeš učiť v paskale, alebo v commenius logu. PHP je simple a dá sa upotrebiť aj v reálnom živote. Ale samozrejme, závisí od toho, kto chce čo kódiť. Týpek, čo chce programovať GTA6 PHP nevyužije. A človek, čo chce robiť weby a webové appky zas nevyužije pascal.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Ktory programovaci jazyk

Príspevok od používateľa stefanSK » 10 Jan 2017, 09:08

Chcel by som zdôrazniť čo napísal lubbo7:
podla mna je dolezite pochopit hlavne principy algoritmizacie, programovania, popripade objektovo orientovaneho programovania...nez sa zameriavat na konkretny jazyk...minimalne na zaciatku


Toto je najdôležitejšia časť naučenia sa programovania (možno otázka mala byť Ako sa naučiť programovať ???). Ak sa táto časť preskočí/vynechá, tak tie výsledné programy vyzerajú ako zlepenec, ktorý sa neustále upravoval počas riešenia a je veľmi neprehľadný.

Až potom nasleduje samotné kódovanie - zápis algoritmuv konkrétnom jazyku. Ovládanie programovacieho jazyka ja prirovnávam k tomu, že niekto sa naučil držať ceruzku a písať. Ale čo píše a akým spôsobom, to sa musí naučiť ako bolo písané na začiatku.
0
S.K.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok