Mini rezacka na DPS

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

ego627
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 10 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Plášťovce
Vek: 34

Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa ego627 » 14 Sep 2014, 17:42

Moc často tu neprispievam článkami, ale toto mi spravilo takú radosť(pretože som do teraz nemal možnosť dokonale odrezať DPS), že sa s touto rezačkou chcel pochváliť aj keď neobsahuje veľa elektroniky :)
Takže zostrojiť takúto rezačku ma napadlo v tej chvíli keď moja matka chcela vyhodiť jej 300 ročný šiaci stroj a ja som v ňom narazil na cca 40W asynchrónny motor. Ďalej ma napadlo, že na rezanie by sa dali použiť opotrebované rezacie kotúče z karbobrúsky. Vysústružil som si teda podložky z 5mm plastu a na osku motorčeka som pripevnil 8čku šrób. Spolu s matkou to slúži ako držiak na bežné kotúče s otvorom tuším 22.5mm.
Po tom čo som vyriešil problém s vibráciami kotúča som pokračoval s výrobou takpovediac "krabičky" v ktorej bude motorček. Chcel som použiť ľahko obrábatelné materiály takže som použil drevo a plast. Na spojenie hornej plošiny a dolnej časti rezačky som použil kovové pánty. Viac ale povedia obrázky.
Celá rezačka ma stála len 3 tatranské čaje :D (pre kamaráta, ktorý mi umožnil vysústružiť podložky) a par hodín roboty.. čiže v podstate zadarmo kedže všetky ingrediencie som mal doma.
Skúsenosti:
Po niekoľkých rezaniach môžem skonštatovať, že funguje vynikajúco, ale motor by mohol byt výkonnejší pretože pri doskách s medenou vrstvou motor stráca výkon.
Prílohy
SNC01956.jpg
SNC01957.jpg
SNC01959.jpg
SNC01961.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa dxr » 14 Sep 2014, 18:48

Pekne jedine co poviem ze bacha na zubate kotuce nikdy nevies kedy praskne
a pozor na prsty. Right tam ma este vodiacu kolajnicku aj tu by sa zisla.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Qwerty2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 19 Feb 2014, 08:51
Vek: 24

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa Qwerty2 » 14 Sep 2014, 18:55

Jednoduché, lacné proste super. Vnukol si mi nápad že si postavím niečo podobné. :)
Ešte by to chcelo niečo na odsávanie toho prášku napr vysávač.
Vidím že tam máš navŕtané nejaké otvory, máš to tam na to aby si nemusel rezať od oka?
0

ego627
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 10 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Plášťovce
Vek: 34

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa ego627 » 14 Sep 2014, 19:23

dxr napísal:Pekne jedine co poviem ze bacha na zubate kotuce nikdy nevies kedy praskne
a pozor na prsty. Right tam ma este vodiacu kolajnicku aj tu by sa zisla.
ok budem davat pozor :) ono sa tam zmestia kotuce len urcitej velkosti cca 9,5cm cize len zodrate. jasne nejaku tu vodiacu lištu by som chcel dorobyt ale to az casom. Inac tuto rezacku som zacal robyt asi pred 2 rokmy pretoze som najprv ohol osku motorceka tak som ho odlozil do suflika..a teraz po dlhej dobe som si povedal ze ju skusim vyrovnat. podarilo sa a tak som celu rezacku zbuchal v priebehu 2 dni :)
Qwerty2 napísal: Jednoduché, lacné proste super. Vnukol si mi nápad že si postavím niečo podobné. :)
Ešte by to chcelo niečo na odsávanie toho prášku napr vysávač.
Vidím že tam máš navŕtané nejaké otvory, máš to tam na to aby si nemusel rezať od oka?
vies co ani nie ja som proste doma nasiel ten kus plastu a povedal som si ze je to idealne :D inak na odpad co vznika by som chcel dorobyt neco ako zberac ci nadrzku ale zatial som to nechal takto pretoze som chcel vydiet kde vsade sa to zanasa tym praskom. Ten vysavac napadol aj mna ale to je dalsi spotrebyc co zerie energiu :) ked treba rezat pojdem s tym vom a je to
0

Qwerty2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 19 Feb 2014, 08:51
Vek: 24

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa Qwerty2 » 14 Sep 2014, 19:27

A aké zhruba má ten motor otáčky?
0

Hinsi

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa Hinsi » 14 Sep 2014, 19:56

Asynchronní motor s komutátorem? Nebo blbě vidim?

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Sep 2014, 20:03

Môže to byť asynchrónny motor s kúžkovou kotvou, čo mooooc pochybujem. Mne sa zdá, že komutátor má lamely, či zle vidím?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa JAKUB G » 14 Sep 2014, 20:11

Univerzalny motor nikoli ASM....
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa enigma » 14 Sep 2014, 20:59

dve veci ti tam chýbaju .... kryt nad kotúč ( ako maju cirkulárky) a vodiaca lišta
0

ego627
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 10 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Plášťovce
Vek: 34

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa ego627 » 15 Sep 2014, 12:54

Hinsi napísal:Asynchronní motor s komutátorem? Nebo blbě vidim?
hops ozaj ..sekol som sa. je to proste klasicky elektromotor s uhlikmi a rozbehovym kondenzatorom, ktory byva vo vrtackach, bruskach a atd

Qwerty2:
fu netusim ake to ma otacny..

a co sa tyka rezania kolko ludi tolko chutí.. mne sa vysledok po strihany nepacil preto som si spravil tuto srandu a dalsia vec je ze DPS nevyrabam vo velkych seriach.. takze rezanie trvajuce cca 1min (vonku) raz v priebehu dvoch troch mesiacoch ma nezabije si myslim :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Sep 2014, 12:57

Len detail. Ten kondenzátor nie je rozbehový, fungovalo by to aj bez neho.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa Victorio » 16 Sep 2014, 09:14

doma sme rezali plošáky tiež nožnicami "gilotinou", hrany sa dobrúsili.
Ale tiež som si spravil aj kotúčovú rezačku, na presné rezanie hlavne malé doštičky, kde som potreboval ostré rovné hrany,
ale kotúč som mal diamantový tenký, teda prachu minimum. hrúbka kotúča bola možno 0,5mm alebo ešte menej.
Navyše ku tomu som mal aj vodné chladenie, lebo rezačka bola prioritne určená na rezanie laboratórneho skla.
Takže uprav to na vodné chladenie a uspokojíš aj odporcov prachu :applause:

! Prečistené od OT.Odporcovia prachu a podobní,majú svoje príspevky tu: http://svetelektro.com/Forum/ot2-mini-r ... 37274.html V prípade záujmu o riešenie problému prachu pri pílení DPS,sa môže na to vytvoriť zvlášť téma. upravil: 16.9.2014 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa kukinko » 12 Okt 2014, 16:50

0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Okt 2014, 18:16

NO, konštrukcia co dúm dal... hlavne že to splní účel,ale na ten zhruba 3000 otáčkový motor dávať kotúč priamo na osku nie je moc vhodné.Je to slabý motor na ten účel.Ak dáš menší kotúč, ktorý to ešte zvládne, tak ti vyčnieva nad stolík len minimálne, a DPS tlačíš proti nemu .Najvhodnejšie je keď kotúč vstupuje do materálu zhora čo najkolmejšie na stolík,teda ked je jeho priemer čo najväčší.To by však už ten motorček nezvládol,musel by byť rádovo asi 10x silnejší, skôr by si tam mohol dať nejaký mixérový alebo vysavačový,aspoň 250-500W, tie majú aj značne vyššie otáčky.Jediná výhoda toho šijacieho je , že dokázali bežať aj na nízke otáčky pri zaťažení .
Na zachytenie prachu stačí urobiť zospodu z plechu alebo plastu takú ,,U,,čko ktoré je v predu a zospodu uzavreté a vzadu nechať ,,výfuk,, kde stačí nasadiť hadicu,alebo len plátené vrecko z vysavača.

Ja by som na rezačku DPS použil radšej aj tú najsprostejšiu karbošku,ktorú by som upevnil za tú šroubu na uchytenie rukoväte o horný stôl s rozmermi aspoň 30x30cm .Zospodu len šusplech na bordel,aby nelietal všade okolo a na bok rámu velkološný vypinač.
Jednak majú väčší výkon ale hlavne nepotrebujú prevody na zvýšenie otáčok,kedže majú zhruba 10 000 ot.

Vodné chladenie radšej nie,nebude prach, ale vodná hmla/pri vysokých otáčkach/a to je nebezpečenstvo pre motor a mal by mokrý ksicht.

Mám pocit, že musím cez zimu niečo také zostrojiť a hodiť to sem do arény.

PS ahaho, kolko 5tiek sa mi tu nazbieralo.
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 12 Okt 2014, 23:24, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa pettter » 12 Okt 2014, 18:34

ego627 fajna prácička...
Až na ten otvorený vypínač, dúfam že ten kartón na zakrytie vypínača nemyslíš vážne... :D

5ko výborný popis...
...a všetkému tomu opísanému by sa vyhol touto inšpiráciou...
http://www.lpsafety.sk/index.php?route= ... uct_id=268
0

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa mkopkas » 12 Okt 2014, 21:08

pettter: presne take mam doma, chcel by som ta vidiet s tym strihat 30cm DPS... je to o hubu, a nespravis na takej dlzke rovny rez. ja mam tieto http://www.extol.sk/naradie/rucne-narad ... h/8813605/ s tymi to este ako tak ide, ale tiez uz potrebujem spravit nejaku takuto rezacku, a tiez vidim ako najrozumnejsie vyuzit uhlovu brusku + zmajstrovat stolik
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa pettter » 12 Okt 2014, 21:57

mkopkas
Tie Tvoje sú lepšie, ja som vybral prvé čo vybehli z googla.
Vidím že vieš o čom to je. Keď sú čepeľe nožníc príliš mäsité a všeliak vytvarované, tak sa DPS musí moc ohýbať na "výstupe" z nožníc. Takže ak sú nožnice s čepeľami takmer rovnobežnými, je to len o udržaní "lajny"... a to s kúskom fortieľu nie je problém, či?
Hoci pri 30cm a viac už musí byť kus fortieľa... :lol:
Ak robíš viac ks tak veľkých tak píla je určite pohodlnejšia, len ju pre boha nerob z karbo kotúča, ale z normálnej píly. Ten karbo kotúč vyrobí toľko prachu, že sa z neho... Píla robí o poznanie väčšie hovná, takže nie sú také nebezpečné. Ale oba stroje vyrobia nekonečné množstvo sklenených ihličiek zo sklolaminátu v DPS a tie sú na raka pľúc ako stvorené (ako azbest). Tá píla ich vyrobí o 3-4 rády menej... a čo je horšie, ak je vysávač pri Tebe, tie vlákna jeho fitrami prefičia ako rybárskou sieťou a rozvíria sa do miestnosti o to viac...
Niečo takéto napr: http://www.proxxon.com/en/micromot/27006.php?search a píľiť von, mimo budovy hoc aj n amraze...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Okt 2014, 22:06

Na delenie sú najlepšie pákové nožnice a dĺžkou čeľustí dlhšou, než strihaná DPS. Potom sa nič nezubatí. Len na to treba už mať priestor :?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa oravan » 12 Okt 2014, 22:11

neviem či pákové ale sa to volá nožnica a je urečná na plech ale DPS sa krájajú super no len ke´d neni také niečo tak odrezať ono zas aké velké DPS sa robia
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa pettter » 12 Okt 2014, 22:40

Tak ma napadlo, že popíšem čo sa Vám udeje pri dýchaní prachu z DPS. Ja túto info mám z OBP školení na jednej prevádzke, kde sa hodne robilo zo sklolaminátom, (lepilo, "živicovalo" a opäť lepilo, pílilo, strihalo, brúsilo... obytné prívesy). V podstate je DPS sklolaminát potiahnutý meďou, takže je to jedno.

A o čo vlastne ide?

Pri brúsení rezaní, ba aj strihaní (áno, žiaľ aj pri strihaní) sa sklenené vlákna trieštia na milióny mikroskopických tyčiniek s nesmierne ostrými okrajmi. Pílením rýchlymi rotačnými strojmi sa robí giga, tera, peta, exa násobky toho bordelu. Rezaním pomalobežnými pílami (vybračky, štopačky, chvostovky...) "len" mega násobky a strihaním je to vraj v norme o znečistení pracoviska...
Tie tyčinky sa pri kontakte s pokožkou, ale hlavne pri vdychovaní zapichnú do kože a slizníc a to po celej dýchacej ceste, až do tých balónikov v pľúcach, kde sa okysličuje krv.
Telo to samozrejme zaznamená a dá nám to vedieť. Reaguje zápalom. Ten sa na koži prejaví ako nekončiace svrbenia a sčervenanie. Lenže koža sa regeneruje a "opichané" miesta so sklom opadajú spolu so suchou kožou...
Sliznice, priedušky a pľúca takúto možnosť nemajú a tak vytvárajú sekréty, fľusance, mrmle, hlieny a hnis. Z prehnaného vývoja týchto sekrétov vznikajú opuchy čohokoľvek na dýchacej ceste. Nosohltanu, priedušiek, zaplavovanie pľúcnych balónikov (zápaľ pľúc). Pomocou týchto sekrétov sa značná časť tyčiniek vyplaví von, ale véééľa ich tam ostane. Telo ich zapuzdrí a sklo nemá problém prežiť aj 100 rokov v tele, keby nebolo také ostré. Tie tyčinky pri pohybe a otrasoch neustále zraňujú (dráždia) svoje okolie a to až kým nedodýchame...
To dráždenie okolia pôsobí ako permanentný lokálny zápal. Zápal a odpad z poškodených tkanív (hoc aj mikroskopických, ale je tam furt) vytvára toxické odpady...

... a máte scenár v lepšom prípade na astmu, v horšom na raka pľúc. Ako pri azbeste, niet tam rozdielu. Len sa o tom tak nehovorí. Veď čím by sme ten sklolaminát nahradili, ak by sa zakázal. Radšej kapme...

Takže hor sa do pílenia, hlavne karbo kotúčmi. To je to pravé orechové... ja budem strihať, a ak píliť, tak pomalobežnými a vonku...
Ale 5ko - v "vodný kúpeľ" má isté čaro, radšej ksicht od vody, ako astmu... či?

Aha! Odsávanie! Zabudnite na vysávač postavený vedľa píly. Tie tyčinky sú také malé, že bez špec filtrov preletia aj hepa filtrom cez vysávač ako rybí poter rybárskou sieťou a vysávač to len zhorší ich vyfukovaním, ale aj celkovo vírením vzduchu v miestnosti už aj tak zlú situáciu! Jedine odsať to von a pustiť to susedovi...
0
Naposledy upravil/-a pettter v 13 Okt 2014, 01:00, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok