Merač kapacít

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 08 Jún 2011, 10:52

Jediny taky problem co stoji za rec pri tomto meraku a aj pri tom Belzovom a aj Belza to tusim spomina v clanku je, ze ked merate velky kondik napr. 10 alebo 20mF a je odformovany, tak namerate vacsiu kapacitu, lebo cast toho prudu ktorym sa nabija ten kond pri merani ho vlastne formuje, resp. ked je odformovany tak ma zvodovy prud vacsi a to moze skreslit meranie. Ale tak zmerat zvodovy prud neni problem a ani naformovat neni problem. V podstate staci ten kond pripojit k usmernovacu na nejaku dobu (do vtedy, ked uz na nom je napatie ake ma byt) nie priamo ale cez odpor a on sa naformuje, idealne je mat regulovatelny zdroj s regulaciou prudu, nastavit napatie a formovaci prud a pockat kym sa kond na to napatie nabije.

Ale Belza pise ze:
Měření je vhodné několikrát opakovat, a to zvlášť u kondenzátorů, které nebyly dlouhou dobu v provozu. První měření totiž ukáže větší kapacitu, neboť část energie se spotřebovala na formování kondenzátoru.
Takze ak merame dlhsie alebo opakujeme meranie tak by sa mohol ten kondik trosku spamatat a sformovat a mozno sa to aj celkom v poho zmera.


Zaujimava metoda merania kapacit radovo v mikro a mili faradoch, na ktoru staci upravene sietove trafo, Vmeter a Ameter striedavy je popisana tuto:
http://www.aldax.cz/index.php?tab=3&show=elyty
V bode cislo 7 druhy odstavec.

Celkovo ten clanok je najlepsi clanok v cestine alebo slovencine o elyt. kondoch aky som zatial na nete videl.
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Merač kapacít

Príspevok od používateľa vladdo05 » 04 Dec 2023, 20:31

Ahoj,
nevie niekto poradit s meracom kapacit, na ktorom my odislo napajanie- dolny plosak
Aky obvod by mohol byt U2? IC1 aj Q1 vyzeraju byt v poriadku.
Popripade da sa kupit aj niekde zvlast ten dolny plosak?

Tu je cely
https://www.hicomponent.com/milliohm-me ... ester.html

Dakujem
Prílohy
20231202_084417.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Merač kapacít

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Dec 2023, 21:07

Ten U2 bude určite nejaký procesor, ktorý údaje z "predchádzajúcich" integrákov-prevodníkov prepočítava a údaje posiela na displej a zároveň zabezpečuje ovládanie/prepínanie medzi funkciami meráku...

Nevýhodou všetkých takýchto lacných meráčikov je, že aj zbytkové napätie na kondenzátore v úrovni pár voltov dokáže merák "odpáliť". Nie je tam totiž takmer žiadna ochrana proti "cudziemu" napätiu na meracie svorky.....
Pri meraní kvalitnejších elektrolyt. kondenzátorov je veľké riziko aj po dlhej dobe jeho nepoužívania, že je na ňom stále nejaké napätie.. Hlavne u nových, ktoré sa vo výrobe testujú... (Bežne sa mi v robote stáva, že pri osádzaní nových kondenzátorov do DPS to niekedy prskne, ale žiadne citlivé súčiasky tam ešte nie sú, tak sa nič nedeje.. pre zaujímavosť som raz testol pár nových "čerstvých" kondíkov, čo prišli na dielňu a každý mal aspoň polovicu menovitého napätia a to boli na 100V !! )
..Pri meraní kondenzátora na takomto, ale v podstate na všetkých C - metroch sa MUSÍ kondenzátor vždy "vybiť - vyskratovať", lebo prinajlepšom to ukáže hausnumerum... alebo nasleduje deštrukcia meráku!

... kúp si druhý... cena nie je až taká závratná a druhý krát si dávaj pozor 8)
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď