Merač kapacít

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Merač kapacít

Príspevok od používateľa Jerry19 » 07 Jún 2011, 18:47

Ide o zaujimavy jednoduchy merac/overovac kapacity s velkym rozsahom.

Obrázok Obrázok


Navrhol som JEDNOSTRANNU DPS. Subory z Eaglu a sprint-layout-u a PDF s predlohou ktoru som pouzil su zbalene v prilohe.

Zapojenie vyuziva skutocnost, ze ked nabijame kondenzator nejakym konstantnym prudom istu dobu, tak plati vztah:

C=(I/U)*t

Teda kapacita sa rovna (konstantny prud, ktorym ju nabijame / o kolko stupne napatie na kondiku za tu dobu co nabijame) * doba ktoru nabijame.

Zapojenie nabija 0,8s a skratuje kondenzator 0,2s dokolecka. Teda pre toto konkretne zapojenie (0,8s nabijanie na napatie 2V) je mozne upravit vzorcek na tvar:

C = 0,4I

Pricom ak napatie na kondiku stihne za tu dobu pri nastavenom konstantnom prude stupnut na 2V svieti LEDka. Ak je nastaveny taky prud, ze ledka len kratko blikne, tak sme nasli prud, pri ktorom sa za 0,8s nabije kond na 2V. A kedze C=0,4I, tak sme nasli aj kapacitu. Staci si vhode nakalibrovat stupnicu potenciometra, ktorym nastavujeme prud. Ak ledka blika tak, ze sviti dlhsie a nie su to len kratke zablesky, tak to znamena, ze kond. ma mensu kapacitu ako je nastavena, pretoze na 2V sa pri nastavenom prude nabil uz skor a ledka sa rozsvieti skor (napatie dosiahne 2V) ako tesne pred koncom 0,8s intervalu nabijania.

Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok

https://www.youtube.com/watch?v=vQkFf-MDNiU[/youtube]

Doležite je aby bola trimrom nastavena frekvencia generatora presne 10Hz, teda perioda 100ms. Mne sa nepodarilo nastavit tolko, musel som zmenit odpor vedla trimra za mensi (330k namiesto 680k, ten 100nF kondik ma asi viac ako 100n a preto asi som nemohol nastavit tu frekvenciu). Ak je toto presne nastavene, je mozne si poznacit body stupnice potenciometra tak, ze meriame len napatie na bezci. Pribalil som aj xls subor, kde je ku kazdemu bodu stupnice vyratane napatie na bezci potenciometra.
Prílohy
files.zip
(379.59 KiB) 103 stiahnutí
0

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 07 Jún 2011, 19:01

Keď staviaš merač kapacít, tak aspoň očisti DPS zakrcanú od tej kolofónie...

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 07 Jún 2011, 19:04

Doske je tak dobre, ona ma rada kolofoniu. Som sa jej rano pytal a povedala, ze ju mam nechat tak, ze ju nemam cistit. :)

Ja nesom perfekcionista. :)
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa platon.rado » 07 Jún 2011, 19:14

:D
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 07 Jún 2011, 19:16

Jerry, já bych zkusil k nastavení toho přesného času využít kmitočet sítě, stejně je to napájené ze sítě. Dneska je kmitočet sítě velmi přesný, určitě přesnější, než ten RC oscilátor.
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 07 Jún 2011, 19:16

To měření bude spíše orientační :wink: (s tou kalafunou) Víš, jaký může mít ta kalafuna svody ?
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 07 Jún 2011, 19:24

Hej kalafuna ma zvody, aspon 100A. :)


Tu frekvenciu resp. periodu 100ms som nastavil podla osciloskopu.

Akoze ja nepotrebujem merat napr 15mF kondenzator sposobom ze potrebujem vediet ci ma v skutocnosti 16 800uF alebo 16 805,12uF. Mne staci vediet ze aha mam 15mF kond a zmeram ho a zistim ze ma 17mF, OK je to v jeho tolerancii ktora je napr -10 +50%. Na to kolko to stalo to mera dost presne. 680nF kondik som zmeral na videu ze ma 700nF takmer. A mozno fakt ma o nieco viac ako 680. 680 a 700 to je rozdiel 3%. Ak vezmeme ze ten kond ma nejaku toleranciu a nema presne 680nF tak chyba merania je zrejme mensia ako 3%.
0

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 07 Jún 2011, 19:27

A keď budeš mať dva kapacitne rovnaké kondy, jeden s veľmi malými ESR, a druhý s velkým ESR, by som si pozrel jak presne zmeráš ten s tým veľkým ESR

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 07 Jún 2011, 19:29

Prudy ktore tam tecu, tie konstantne, ktore nastavujes su tak male, ze ked kond ma zhorsene ESRko tak to nema velky vplyv na meranie.

Ale tak mam aj ESR meter.

Mozem vyskusat dat ku meranemu kondiku do serie napr 33R alebo 75R odpor, akoze ma kond vacsie ESR a porovnat co som nameral bez a s tym odporom.

Vyskusam a dam vediet.

// No vyskusal som k 120uF kondiku dat do serie 110R a nameral som 119,8uF resp. som gombikom pohol uplne nepatrne. A ked ma takyto kondik 110ohm ESR, tak to je uz uplne v prdeli kondik a nepouzitelny. Niektore ESR metre ani nemeraju viac ako 50.
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AndiCibula » 07 Jún 2011, 19:49

Nenazval by som to merač, ale skorej indikátor.
0
Performance in nanospace.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 07 Jún 2011, 19:53

No nema to ziadnu rucicku ani displej, takze dajme tomu ze je to indikator. Ale hodnotu kapacity pomocou toho zistis. Ani krajcirsky meter nema rucicky ani displeje a vzdialenost s nim zmeras. :) Su aj merace s rucickou, ktore maju podobnu a mozno mensiu presnost ako tento. Ten belzov merac neviem aky je presny ale funguje na podobnom principe. Presnost bude podobna podla mna a mozno aj horsia (Hned v prvej vete clanku pise o presnosti ale len tolko ze je lepsia ako 10%). Ma viac rozsahov a pritom nezmera od 0,2 do 63 000uF.

Belzov merac bol aj tu na fore uz.
http://svetelektro.com/modules.php?name ... ht=mera%E8

Tam ale samozrejme dost zalezi na tom aky mame ten rucickovy meracik a ako si spravime stupnicu. Lepsie je dat vacsi. Ale si myslim ze je to tiez v pohode merac.

Je to male, je to lacne, meria to celkom presne, ide to z baterky, strcis to aj do vrecka.



Nastavovat to podla kmitoctu siete neni zly napad vobec. V sieti je perioda 20ms, takze 5 period by malo mat 100ms a velmi presne.
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 08 Jún 2011, 03:26, upravené celkom 4 krát.

Používateľov profilový obrázok
enaxy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 31 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 44
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa enaxy » 07 Jún 2011, 21:59

a lala jaka pekna krabicka :) Paci sa mi to.
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 07 Jún 2011, 22:41

Poviem ti Džerino, že ten štítok na prednom paneli je fajnový! Celkom sa mi to páči. Ale mohol si DPS očistiť, a tiež tie zvyšné plochy na DPSke orezať. Nebuď lenivý...
Predný panel je urobený pekne, špatí tam jedine LEDka, ktorú si mohol fláknuť do objímky. V čom si to kreslil?
A ináč nebude sa zle vyberať baterka spod káblikov?
Kapusta pre teba.
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 07 Jún 2011, 23:00

.... aj pekné inštruktážne video v HD 720 Kvalite
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 08 Jún 2011, 01:29

No hej ta ledka. To este chcem spravit asi tak, ze zoberem nejaky obdlznik z nejakej folie ciernej alebo niecoho a vyrazim do neho presne 10mm dieru (musim pohladat tie priebojniky ci ako sa to vola na vyrazanie dier) a ho tam plejsnem na vrch aby nebolo vidno ako ten papier je tam okolo ledky.

Plosak som povodne chcel orezat. Ale kedze sa vojde na dlzku tak akurat do tej skrinky, teda sa nemoze otacat, tak na dlzku urcite necham tak. A na sirku by som mohol tu jednu stranu orezat. Ale tak to neviem ci uz teraz budem riesit. Ten plosak drzi tak ze je tam molitan a ked zavrem skrinku a zaskrutkujem tak sa pritisne a sa nehybe plosak. Baterka tiez vlastne tak drzi ze ked to zavrem tak je tam pritisnuta tymi drotmi. Predpokladam ze baterka tam vydrzi dlllho, takze to mensie nepohodlie pri jej vymene je v pohode, vyberem 2 srubky, otvorim to a vymenim ju. Neni problem ju vybrat, cely plosak len zoberes a odklopis aj s drotami co idu k nemu.

Kalafunu nerad davam dole, lebo to je humus ked sa to rozpusta dole, cely sa zababrem, nafetujem atd. A nemam ani teraz nic take doma s cim by to islo dole dobre (mame som uz vybabral cely odlakovac minule). No a potom to musi vyschnut a novy lak kalafuniovy a zas vyschnut a az ked je to uplne suche tak to mozem odskusat, kym je to este nevyschnute uplne tak mozu tam byt nejake zvody.

Hlasky ze kalafuna robi zvody su blbosti. Sak normalne bezne ludia davaju kalafuniovy lak na DPS ked robia amatersky nejake DPS-ky a neni s tym problem. Teda aspon ked sa neriesia nejake extremne citlive a VF zalezitosti. Ak by som kalafuniu dal dole, tak aj tak to potom musim natret lakom co je zas len kalafuna. Cize z funkcneho hladiska to tuto problem urcite neni, len z estetickeho.

Ten papier vpredu som riesil tak, ze som zobral pot. do tvrdsieho kartonu som ho dal a aj gombik a som si porobil perom ciarky, som potom dal do skenera a prekreslil presne ciarky v inkscape podla toho, vytlacil a prelepil normalnou paskou, vystrihol a nalepil na predok. Na to ze je to tak primitivne spravene (papier+paska) si myslim tiez ze je to OK.

Dik za pochvalu. Kazdy do mna drbal na moje krabicky (naposledy ESR meter v starej plechovej autolekarnicke), tak som sa rozhodol ze kupim normalne krabicku. Ale ono to som vlastne aj musel, lebo nemal som do coho to dat vobec.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 08 Jún 2011, 02:57

Jerry, jerry - já bych ti k té kalafuně a jejím sundavání něco pověděl ale je to zbytečné. Jen mě dostal ten mámin odlakovač...

Jinak máš pěknou krabičku 8)
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 08 Jún 2011, 03:35

Rozmyslam este ze by som tam pichol diody do vnutra ku svorkam. Niekolko diod do serie z cervenej do ciernej a aj opacne tolko isto diod do serie, tolko aby na nich bol spolu ubytok 4V napr. (tak aby to nemalo dopad na meranie, pri ktorom sa na kondiku objavuje napatie 2V resp aj o nieco viac, ked ledka neblika len kratkymi zableskami) Aby sa nic neodfajcilo, ked pripojim nabity kond. Ale to by chcelo take diody aby prezili co najviac, teda aj kond vacsej kapacity, resp. nabity na 200V ale zaroven aby to neboli diody zas nejake extremne velke. Ale samozrejme asi nezabranim odfajceniu meracika nijak, ked sa pripoji 1000uF nabity na 200V. :) To by asi odfajcilo hociaku normalnu diodu (taku co vojde do tej skatulky).

Nenapada vas nejaky kompromis medzi velkostou diod a tym co znesu ?
Ze ake diodky by som mohol pouzit.

Alebo neviem no, ze ci nejaky varistor alebo daco, ale to asi na take male napatie tazko daco ine ako tie diody.

Rozmyslam hlavne nad tym, ci by to vobec pomohlo/malo zmysel. Ci je sanca ze to ten trand co kondik pravidelne skratuje/vybija prezije. Teoreticky myslim ze by mohlo, diody vybiju kond na 4V napr. a ten trand uz vybije len tie 4V a to by mohol zvladnut. Ale vobec to tak nemusi byt.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 08 Jún 2011, 09:37

Ja už som nad záľudnosťou meráku kapacity rozmýšlal, ale toto by asi nebol tvoj prípad, kond by sa k meráku pipájal cez relé, najskôr by sa zmeralo napätia na kondíku, ak by bolo vysoké, podala by sa o tom správa, trebars by zasvietila ledka, potom by ho mohol nejaký vnút obvod vybíjať, alebo už podľa konštrukcie by si si ho vybil sám, skrátka meranie by sa nezačalo, pokiaľ by napätie nekleslo. potom by relé preplo k meráku a meranie by pokračovalo, teda neviem aké má toto tvoje zapojenie, ale možno by sa dalo niečo dorobyť, čo by skontrolovalo najprv napätie, a až potom by začalo samotné meranie.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Jún 2011, 10:16

jerry 19
Žádný měřák není úplně blbuvzdorný, prostě než připojím měřený kondík, musím ho vybít. Ale pro klid duše bych to možná chránil transilem třeba na 10V, např.
http://www.gme.cz/cz/p6ke10a-p222-187.html
S tím vybíjením kondu natvrdo přes tranzistor bych si hlavu nelámal, on si sám ten proud omezí, zas tak dlouho to nevybíjí a jeho budící proud do báze zas tak velký není, aby spínal desítky ampér.
A až vyřešíš ten časový interval od kmitočtu sítě, bude K+.
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 08 Jún 2011, 10:37

načo je dobrý tento blikač ? Aj tak to hovno meria a je s tým jeb*čka. Navyše je to pomerne zložité a počtom súčiastok by sa to vyrovnalo nejakému uPC metru

Kto chce merať tak na aldax.cz je jednoduchý a spolahlivý merač kapacít

ale, zase musím povedať, nie každý ma doma BM559 ako ja :D

Napísať odpoveď