Domáci zosilňovač 2.1

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 07 Sep 2012, 20:13

(deleted)
0
Naposledy upravil/-a jimmy_xp v 09 Júl 2023, 19:37, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa Najgel » 07 Sep 2012, 20:37

Podľa mňa su tie potenciometre moc blízko pri sebe, ja osobne by som tam nechal väčšie medzeri. Inač celkom pekné.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Sep 2012, 20:39

Mne sa to paci presne tak, ako to je, chvalim :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa Peťus » 07 Sep 2012, 21:06

takže DPS si nedělal? škoda...

káblovačka hezká
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 07 Sep 2012, 21:14

Nie, nie, nerobil som, pretože ak by som si to mal dať vyrobiť (DPS by som vedel, ale masku a popisy nie) + cena súčiastok, tak neviem či by to nebolo aj drahšie. Takto som to mal za 34€ kompletku.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa Washu » 07 Sep 2012, 21:24

Dost nevhodne navrhnute chladenie, ten ventilator tam nebude prilis platny.
Rozmyslel si uz nad prudenim vzduchu vovnutri v tom pristroji?
A samozrejme tie potenciometre ale beriem ze to mohol byt zamer.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa Thales » 07 Sep 2012, 21:29

Na první pohled to vypadá pěkně ale:

- ventilátor fouká na ten chladič poněkud nesmyslně. Protože není zavřený zesilovač vidět shora ani zdola nevíme jestli tam jsou vůbec nějaké ventilační otvory. Také se může stát že i když je tam ventilátor tak se vnitřek může pěkně smažit. Zajímavější by bylo kus toho chladiče na pravém boku uříznout, ventilátr dát tam a celé to zakrytovat aby veškerý vzduch, který ventilátor nasaje musel projít podél žeber. Tím pádem by stačily i zcela minimální otáčky a tím pádem při vhodně zvoleném typu i minimální hlučnost. Pro jistotu řízené termoregulací.

- proč když víš že ten zesilovač je určený na 8R zátěž tak tam připojuješ 4R bedny? Nejen že ten zesilovač ohrožuješ na životě, ale navíc se ti jistě dostává často do proudové limitace a podle toho to také bude hrát. Kdybys tomu alespoň snížil napájecí napětí.

- na fotkách není vůbec vidět předzesilovač, jak je provedený a v textu to také není.

- chybí popisky alespoň ovládacích prvků
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 07 Sep 2012, 21:30

Washu, inak sa to nedalo, tiež by som bol radšej ak by tie rebrá trčali von, ale neboj, mám to odskúšané a kupodivu to ochladí perfektne. Dole na doske kde je chladič aj hore sú diery a ventilátor fúka chladný vzduch dnu.
//Thales, ďakujem za kritiku. Chladenie som vysvetlil, čo sa týka záťaže, tak žiaľ, doma mám len 4ohm subwoofer, ale dnes mi mal doraziť už 8ohm reprák, ale žiaľ, pošta nedoručila, tak príde v pondelok a bude sa merať, simulovať, bastliť 8ohm subwoofer. Tak zase nehúlim zosilňovaču, púšťam ho max na 1/10 výkonu, pretože viem, žeby som ho mohol odpáliť. Myslím, že napájacie napätie už bude fajn, chystám sa spraviť 8ohm satelity aj 8ohm subwoofer, takže to bude okej. Schému od toho nemám, takže neviem ako je zapojený predzosilňovač, ale použité sú tam operáky radu NE553X...No a popis tých vecí aspoň informačne kým budú popisky zľava : regulácia basov subwoofera, hlasitosť subwoofera, hlasitosť satelitov, basy satelitov, výšky satelitov.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa Washu » 07 Sep 2012, 21:59

jimmy_xp: Daj nejake cisla, napriklad teplota chladica pri danej vykonovej styrate na chladici. Pripadne teplotny odpor toho chladica v danej konfiguracii. Nepovedal som ze ten zosilnovac nebude fungovat, povedal som iba ze chladenie je nevhodne a tym myslim ze mas vyssie oteplenie ako by si s danym chladicom mohol mat alebo ze pre tu istu teplotu chladica musis viac fukat ventilatorom a teda mas vyssi hluk ako by bol s podobnym chladicom vo vhodnejsej konfiguracii.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 08 Sep 2012, 00:49

Washu, rád ti to zmeriam, ale ako som spomínal vyššie, mám zatiaľ iba 4 ohm subwoofer a nechcem to veľmi na ňom používať. Keď naň pripojím 2 x 4ohm a poriadne ho zaťažím, tak zmeriam aj tu teplotu so zapnutým ventilátorom. Budem to merať v závite, ktorý je spravený v základni chladiča.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa platon.rado » 08 Sep 2012, 07:54

Tak vnútorné prevedenie celkom fajn.Ale zosilňovač v dreve tak to nie...aspoň že IO je originál.No môžno ani nie, podla názvov kondenzátorov.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 08 Sep 2012, 10:26

Rado, začal si, tak dokonč, prečo nie drevo? Daj mi normálny dôvod, prečo nepoužiť drevo, ktoré je ľahko dostupné a ľahko opracovateľné? Skade som si mal vziať skrinku keď sa nikde nedala zohnať kovová? Nie som klampiar,aby som si ju spravil z plechu. A klobúk dole pred tebou že podľa kondenzátora ohodnotíš IO, také veštecké schopnosti nemám ani ja :) (PS: písal som, že je to z ebayu, poslané to bolo z číny, tak asi preto sú tam čínske súčiastky. A ďalšia vec, dnes je veľa vecí z číny, a sú aj dobré aj zlé, tak neviem kde je problém, strelí, vymením súčiastku, nebudem vedieť čo, tak vymením modul a hotovo)
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa Axwell » 08 Sep 2012, 12:50

je to celkom slusne,

- IO su original, kod je aspon original ST na IO napisane

- kondiky elektrolyty casom asi bude treba vymenit

- napajanie trafa je uplne OK, ani zdaleka neni na hranici, priklad 2x29V/200VA 2xTDA7294 mostik v pohode do limitacie par rokov bezi uz...

- tlacitko ON-OFF take divne, ze vies vypnut zvlast fazu a nulak ? naco ?

- soft-start by som zrejme este doplnil

tda7294/7293 najlepsie chodia v mostiku aj ked chcem len do 50W ist, tak prispobim tomu trafo s takym napajanim, a takto mostik s napajanim aby bolo tak cca do 50W pouzijem 8ohm reprak tak to hra velmi dobre.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa platon.rado » 08 Sep 2012, 15:04

Keď sa chce všetko sa dá, aj kovová.Tiež som nie klampiar a nie je problém vyrobiť železnú skrinku.Len by sa muselo inak riešiť, čo sa týka rozmiestnenia súčiastok.Drevo sa dáva ako kombinácia k niečomu.Ja som ešte profesionálny výrobok čo sa týka zosilňovačov čisto v dreve ešte nevidel.. príde mi to ako totálna gíčovina.Viem že drevo sa ľahko opracováva a je lacné a preto si ho použil.Železná skrina má určite viacej výhod ako drevená.Spýtaj sa Jožiho tu na fóre, prečo nedáva svoje zosilňovače do drevených skríň.Aj keď je použitie možné ako som písal ale stále je ten zosilňovač v nejakom kovovom šasi.Aj servis čo sa týka sriňe je zrejme lepší.Je ľahšie vymeniť zadný plát ako meniť celú drevenú skriňu ktorá je zlepená.A podstatná vec je nehorľavosť.Teraz som spravil zosík v A triede kde je na chladičoch 60 stupňov.To už by mi ,hádam aj to drevo tlelo :D Ak by som kupoval plošné spoje cez ebay alebo internetové obchody s krajín ďalekého východu, tak by som ich kupoval bez súčiastok.Radšej si za kvalitu priplatím, ako hľadieť do zosíka mesiac čo mesiac a vymieňať nefunkčné súčiastky.Okrem toho sa ti môže stať že jedným kondenzátorom vymysleného mena sa ti pokazí celý zosík.Keď sa niečo robí ,robí sa to poriadne.Argumentácia "strelí, vymením súčiastku, nebudem vedieť čo, tak vymením modul a hotovo" je riadna ale riadno kravina a to som napísal ešte pekne.Túto vetu by elektrotechnik používať nemal.A keby si ho predával alebo vyrobil pre kamaráta?????Tomu tiež povieš že ak sa ti niečo dodrbe tak príď .vymeníme celý zosík veď peňazí je dosť.To asi nie je dobrá reklama.Zosilňovač a iné AV zariadenia so zlými súčiastkami strácajú na kvalite/parametroch/.A nekvalitné veci nekupuje nik.Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci...tým ťa nechcem poučovať a ani drbať.Máš 25, máš vlastný rozum.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 08 Sep 2012, 17:45

Vďaka za bližšie info, určite verím, že kovová skriňa je lepšia, ale žiaľ, sám som ešte žiadnu neskúšal spraviť a ďalšia vec - nemám tak super vybavenú dielňu na prácu so železom. Tá drevená skrinka je starý reproduktor, kde som menil len spodok a vrch. Tak v profi som nevidel ani ja, ale pri lampových som to zase videl často v súvislosti s takým "vintage look-om". No a k tým súčiastkom je to ako vravíš, sú to pajce čínske, ale tak dúfam, že rok-dva to podrží. Veď už len dúfam, že nejaký elektrotechnik som a také smiešne TDA si dokážem aj opraviť ak sa pokazí ;)
0

ondrozf
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 995
Dátum registrácie: 06 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Pobedim
Vek: 43

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa ondrozf » 08 Sep 2012, 19:43

tá skrinka by sa kludne dala riešiť zo starého VHS videa alebo podobne , len predok spraviť trebars aj drevo :wink:
tiež som chcel kupovať ten modul ale nakoniec som našiel na nete Thomson DPL 560 za smiešnych 25 eur :D
Obrázok
0

terezkaterka
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 22 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Horná Štubňa 314
Vek: 70

Re: Domáci zosilňovač 2.1

Príspevok od používateľa terezkaterka » 11 Feb 2020, 12:34

platon.rado napísal:Keď sa chce všetko sa dá, aj kovová.Tiež som nie klampiar a nie je problém vyrobiť železnú skrinku.Len by sa muselo inak riešiť, čo sa týka rozmiestnenia súčiastok.Drevo sa dáva ako kombinácia k niečomu.Ja som ešte profesionálny výrobok čo sa týka zosilňovačov čisto v dreve ešte nevidel.. príde mi to ako totálna gíčovina.Viem že drevo sa ľahko opracováva a je lacné a preto si ho použil.Železná skrina má určite viacej výhod ako drevená.Spýtaj sa Jožiho tu na fóre, prečo nedáva svoje zosilňovače do drevených skríň.Aj keď je použitie možné ako som písal ale stále je ten zosilňovač v nejakom kovovom šasi.Aj servis čo sa týka sriňe je zrejme lepší.Je ľahšie vymeniť zadný plát ako meniť celú drevenú skriňu ktorá je zlepená.A podstatná vec je nehorľavosť.Teraz som spravil zosík v A triede kde je na chladičoch 60 stupňov.To už by mi ,hádam aj to drevo tlelo :D Ak by som kupoval plošné spoje cez ebay alebo internetové obchody s krajín ďalekého východu, tak by som ich kupoval bez súčiastok.Radšej si za kvalitu priplatím, ako hľadieť do zosíka mesiac čo mesiac a vymieňať nefunkčné súčiastky.Okrem toho sa ti môže stať že jedným kondenzátorom vymysleného mena sa ti pokazí celý zosík.Keď sa niečo robí ,robí sa to poriadne.Argumentácia "strelí, vymením súčiastku, nebudem vedieť čo, tak vymením modul a hotovo" je riadna ale riadno kravina a to som napísal ešte pekne.Túto vetu by elektrotechnik používať nemal.A keby si ho predával alebo vyrobil pre kamaráta?????Tomu tiež povieš že ak sa ti niečo dodrbe tak príď .vymeníme celý zosík veď peňazí je dosť.To asi nie je dobrá reklama.Zosilňovač a iné AV zariadenia so zlými súčiastkami strácajú na kvalite/parametroch/.A nekvalitné veci nekupuje nik.Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci...tým ťa nechcem poučovať a ani drbať.Máš 25, máš vlastný rozum.
Veľa ľudí neni tak bohatých, aby kupovali drahé veci.
Nekvalitné veci nekupuje nik. To čo znamená? Keď som Číňanovi napísal, že niektoré moduly nejdú, ako by mali tak mi odpísal, že čínania robia nie až tak kvalitne, ale lacno. A viem, že veľa ľudí od nich kupuje rôzne výrobky. A je ich veľa aj dobrých.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok