Zosilňovač 5.2

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Liho94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Podzámčok

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Liho94 » 07 Nov 2012, 21:08

Akurát, že to čo som nakreslil vyrobím zo súčiastok ktoré kúpim, aj DPS (také som videl tie dierkované plasty, kde sa to pospájkuje dokopy či čo to bolo, diody vtom bývajú napichané v obchode :) ), takže tam dám tie kondy 4700uF 35V x4 + 2x mostík 20A + 4poistky - 2T ak som dobre vyčítal vyššie. Bude to OK ?
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Thales » 07 Nov 2012, 21:49

Stačí ti jeden můstek 6 nebo 8A a když se budeš chtít cítit hodně moc jako king tak si tam dej třeba 10A. Na co dva? Beztak z něj zatím budeš využívat jenom dvě diody. Když doma v šuplíku najdeš dvě teslácké diody KY710 poslouží ti zrovna tak dobře. Ten můstek má ale tu výhodu že když tu DPS navrhneš rozumně tak ti to půjde velmi snadno upgradovat na symetrický zdroj aniž bys musel někdě něco kupovat nebo to celé převorávat. Stačí přeštípnout jeden drát a zapájet druhý. Ale to ty nechceš pořád pochopit a mám pocit že zase směřujeme tam kde jsme už jednou byli s tím zesilovačem.

Například tady máš zdroj. Stačí když neosadíš tu propojku vlevo a místo ní spojíš horní její konec s tou dolní větví prozatímně kusem drátu a otočíš ty dva horní kondy. A máš to skoro bez práce.

http://svetelektro.com/Forum/lada2075-n ... rt224.html

EDIT:
Takhle hele
Prílohy
ZdrojOsaz.gif
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Liho94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Podzámčok

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Liho94 » 07 Nov 2012, 22:08

no presne toto som myslel a chcel som sa opýtať :)
a to chcem vedieť, že to čo som nakreslil predtým tak to by by mohlo byť dobré ? (ja to chcem len vedieť či sa to dá tak tiež použiť, či som to pochopil a nakreslil dobre)

EDIT
a hento vyzerá ozaj jednoducho :) Ďakujem !
len to do univerzálnej DPS asi len tak nenapchám ... či ?
0

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 07 Nov 2012, 23:03

Elektrickú stránku tvojej schémy som neskúmal ale nenakreslil si to dobre. Prečo? Elektrické schémy sa nekreslia farbičkami ! A tiež nie tak chaoticky veď ja som s toho ani nepoznal že kde je spoj a kde sa len krížia čiary. Takže dám ti to tu prehľadne a poriadne. Zdroj zapojíš podľa toho aké napájanie potrebuješ čí symetrické alebo nie.
Prílohy
ZDROJ_NESIMETRICKY.JPG
ZDROJ_SIMETRICKY.JPG
0

Liho94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Podzámčok

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Liho94 » 07 Nov 2012, 23:24

no tak ak dobre chapem, toto by som pravdepodobne skonštruoval aj sam a aj by som to potreboval, keďže potrebujem nesymetricke napajanie na NE019 - 0V a 25V takže toto asi poskladam, pride mi to aj dosť jednoduche. Inak prečo teraz tam pribudlo 100nF ? ostatne to snáď už chápem
Prílohy
ZDROJ_NESIMETRICKY.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Thales » 08 Nov 2012, 01:26

Ty blokovací kondy 100nF tam jsou kvůli rušení, které při své činnosti diody produkují. Měly by být ale paralelně k diodám, na výstupu je ten kond k ničemu.

Když to postavíš tak jak ti to sem dal Klema Gottwaldovic tak to máš zbytečně složitější o jeden můstek a několik kondů navíc, které tam sice nemáš zakreslené ale být by tam měly. Na diodách bude několikrát větší tepelná i napěťová ztráta. Zcela zbytečně.A nakonec upgrade na symetrické napájení pro lepší zesilovač by byl složitější. Opět zbytečně. Tak si to přeber. Má to jen jednu jedinou výhodu - oddělené země obou kanálů. Tu výhodu můžeš ale velmi snadno proměnit v nevýhodu nevhodnou montáží jednotlivých konstrukčních prvků, což je u tebe jak tak koukám riziko nemalé.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 08 Nov 2012, 16:58

Áno, áno moja chyba nechcel som ta ešte viac miasť tak som tam tie kondy nedal ale Thales má pravdu korektne to má byt takto. A neviem ale tie 100n na výstupe by som predsa nechal podľa mňa tam nie sú až tak “ k ničomu „. Sú tam nato aby zviedli na zem rôzne napäťové špičky a iné „svinstvo“ čo ti lezie zo siete. A na to by tam tiež mal byt aj na primárnej strane transformátoru ešte EMI filter.
Prílohy
ZDROJ_NESIMETRICKY.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Thales » 08 Nov 2012, 17:49

Ve zdroji to řeší už ty kondy kolem diod (musí jim být co nejblíže) a na desce seriozního zesilovače jsou také takže ty co jsou ve zdroji na výstupu jsou jaksi nadbytečné. Ale pokud je tam někdo dá tak určitě ničemu nevadí.

Co pořád máte s těmi dvěma můstky? To máte 8 diod a když reálně stačí dvě. Méně diod - méně úbytků - méně tepelných ztrát. Na toto budete muset navrhovat novou DPS. Zbytečné.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Liho94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Podzámčok

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Liho94 » 08 Nov 2012, 19:28

a čo sa týka tých kondov okolo mostíkov, to majú byť aké ? a neviem ale mne sa zdá jednoduchšie poskladať si toto podla tejto schémy, ale aj to k LaDE by sa dalo v podstate takto jednoducho, lebo som pozeral aj tam je nejaká takáto schéma sa mi zdá. tak sa rozhodnem že či teda urobím zdroj tento čo sme tu navrhli alebo ten od LaDY. Ale ajtak poprosím že čo za kondy idú okolo mostíkov. Možno sa mi to niekedy zíde alebo niekomu čo by to chcel robiť s dvoma mostíkmi, ešte si to prezrem a uvidím čo sa mi zdá jednoduchšie.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Thales » 09 Nov 2012, 00:29

Jsou to keramické kondy, obvykle v rozsahu 33-100nF.
Jednodušší to schema odtud není - už jsem to psal. Jen přináší komplikace do budoucna. Nevím co je tu k řešení. Až budeš mít hotový zdroj tak můžeš zlikvidovat ten polský krám a postavit Ladu nebo jinou lepší konstrukci a máš to. K tomu šoupneš modul ochran, modul fyziologické regulace hlasitosti, nějaký jednoduchý předzesilovač a uvidíš jak se bude zvuk lepšit.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Liho94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Podzámčok

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Liho94 » 13 Nov 2012, 17:23

neviete prečo mi tieto presne dva rovnaké nákrasy EAGLE prehodí na dve rozdielne dosky ? (akože z tohoto dám jednu DPS - a jedno zapojenie je odlišné od toho druhého po automatickej tvorbe cestičiek... ) neviem dáko robiť s tým :D
( a prosím nedrbte ma že si spravím dva zdroje namiesto jedneho ... ide o to, že kým bude TDA nepojde do neho maximum voltáže, keďže tam budú nejaké straty pri dvoch zdrojoch a takéto niečo s pár súčiastkami sa mi zdá jednoduchšie postaviť, keďže to idem vobec prvykrat niečo takto stavať že to aj navrhnem pretože neviem ako obísť na zdroji od LaDY Led, ochranu a pod. a ani sa mi nechce to riešiť zatial, takže to prosím pochopte a neodrazte sa v ďalšom príspevku od toho že dva mostíky a pod. ... )
Prílohy
ZDROJ_NESIMETRICKY.JPG
zdroj.brd
(89.46 KiB) 84 stiahnutí
zdroj.sch
(522.31 KiB) 79 stiahnutí
0

Wicker

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Wicker » 13 Nov 2012, 17:31

Liho94 napísal:po automatickej tvorbe cestičiek
Autorouter, tak to nie... :axe:

Povedz koľko ponúkneš a ja ti tú dosku navrhnem, kým to urobíš Ty bude tu 10 strán...

Liho94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Podzámčok

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Liho94 » 13 Nov 2012, 17:35

no ja tú dosku zrovna vyrábať nejdem ... chcel som to len vyskúšať, mám uniDPS a tam to dám podľa tej schémy, síce aj ten návrh by mi DPS by mi pomohol ... ja som sa to len chcel opýtať prečo mi to urobil autorouter či ako sa to volá tak divne že sú odlišné :)
0

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 13 Nov 2012, 19:31

Eagle ti dosku pospája presne podľa schémy. To znamená že ak sú odlišné dosky tak musia byt odlišné aj schémy. V editore schém si stlač to „oko“ v ľavo hore a potom klikni na cestičku a ono ti ukáže čo si s čím (reálne) prepojil. A to tak že ti červenou zvýrazní „vývody“ pri súčiastke ku ktorej je cesta pripojená. Keď sa prepneš do editora dosky bude svietiť aj konkrétna vodivá cesta a všetko s čím je spojená.
Prílohy
kontrola.JPG
kontrola.JPG (20.56 KiB) 7707 zobrazení
0

Liho94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Podzámčok

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Liho94 » 13 Nov 2012, 20:56

no ale akože horná aj dolná schéma sú navlas rovnaké, ale keď to dám aby z toho urobilo dosku tak dolná je iná ako horná, to mi je divné... pozriem to oko čo si písal ...

EDIT:
akože svieti všetko rovnako na jednej aj na druhej doske, ibaže to proste tie cestičky sú inak vymyslená a to je čudné :D
0

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 13 Nov 2012, 21:30

To nie je čudné. Eagle to počíta v dovolených toleranciách a podľa pozície komponentov. Čiže dosky sú rovnako elektricky spojené, výzor si doladíš.
0

Liho94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Podzámčok

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Liho94 » 13 Nov 2012, 21:37

hej no už natom pracujem :D prišiel som nato :) tak v piatok večer Vám to tu ukážem ako som to urobil - až vtedy budem doma a budem mať pájku ...

pôjdem podľa tohto :
Prílohy
zdroj.brd
(89.28 KiB) 85 stiahnutí
zdroj.sch
(522.31 KiB) 81 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Vojta » 13 Nov 2012, 22:01

Zítra ti to předělám, to se vejde na sotva půlku té desky.
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Thales » 14 Nov 2012, 03:32

Liho94 napísal:...že to aj navrhnem pretože neviem ako obísť na zdroji od LaDY Led, ochranu a pod. a ani sa mi nechce to riešiť zatial, takže to prosím pochopte a neodrazte sa v ďalšom príspevku od toho že dva mostíky a pod. ... )

UÁÁÁÁÁÁ! Proboha co tam chceš obcházet? Na desce žádná ochrana není! Je tam jen konektor pro její napájení, pojistka a pár dalších blbinek pro LED. Když to nepotřebuješ tak to prostě neosadíš! To je na palici tohle, na to už nemám nervy! Fakt už ne!
Prílohy
sebeovladanie.jpg
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Wicker

Re: Zosilňovač 5.2

Príspevok od používateľa Wicker » 14 Nov 2012, 08:31

:lol:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok