Mini Tester transformátora

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa marek181818 » 12 Jan 2014, 13:36

Toto cudo som zbuchal da sa povedat len narychlo vcera.Mam doma viacero transformatorov s viac vyvodmi kde nieje zname kde je primar a sekundar.Urcite viete ze bezpecne a aj ucelove testovania na zistenie primara transformatora je najpr samotne premeranie odporu vinuti.Kde je vyssi odpor tam by mal byt primar a kde opacne sekundar.Na odskusanie sa zvykne pouzivat v serii nejaka zataz napr ziarovka.Teda privod 230V -transformator a vodic N..Takze ked sa netrafime na primar :
1.Neodplaime transformator
2.Nevyhodi nam hlavny istic
3.Vsetko schyta ziarovka bud svieti alebo nesvieti .

Urcite z vas vsak ja som takto testoval len tak ze som ziarovku len tak pozapajal a kable omotal pre istotu aj izolackou.No uz ma to preslo.Doma sa mi ponevierala skatula z PC zdroja tak som do nej zabudoval otocny spinac, kontrolku a objimku na ziarovku .Vsetko co som mal doma .A zislo hento z toho.Ten panel som vcera striekal sprejom.Kedze farba z vrchu je do cca 30m sucha tak som tohned osadil aj ale aj trosku zoskriabal farbu.Ale tu som uz pretrel .Povodne tam bol papier s udajmi o zdroji ten som obrusil a ostali tam len flaky od brusenia
Je to skor len take ulahcenie skusania trafakov.Na svorkovnicu sa pripaja uz samotne trafo L a N.Po zapnuti prepinacia sa rozsvieti kontrolka ze na vystupe je prud.Kovova skatula je ovsem uzemnena vodicom PE

http://elektronic.cekuj.net/index.php/f ... pgmPicture
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa muziker » 13 Jan 2014, 17:06

Vzhľadom na rozmery "testera" musíš mať na stole prebytok miesta a nevieš čo s ním :D
0
muziker

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa marek181818 » 13 Jan 2014, 17:22

Tak ked ti pravdu poviem ani nie dielnu mam malicku a stol mini , mam ale vonku spraveny taky vacsi stol pod strieskou tak take veci skusam vonku ako vnutri tam mi to je jedno.A co sa tyka skladovania ze kde to dam, no momentalne to mam dielni no stol je ako tak plny :D Dneska som s tym skusal nejake trafka.No jedno asi ma v haji primar.Lebo odpor skace hore dole v KOhmoch a ked som ho meral diodovym testom tak ani nepypal.A sekundar ma max 7Ohmov.To znamena ze je v haji asi primar, lebo tiez po pripojeni to nic nerobi ziadne naapatia z toho nejdu .Je to dost velke trafko dam neskor foto
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa muziker » 15 Jan 2014, 11:41

To by sa ti asi hodil aj nejaký (aj menší) reg. autotransformátor najlepšie s V-metrom na výstupe a skúšať neznáme trafká napájať do sekundáru. Potom V-metrom merať čo máš na primári. Ak ti prestane stúpať ručička V-metra, máš zhruba známe napätia skúšaného trafka .....platí to aj opačne.
0
muziker

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa marek181818 » 15 Jan 2014, 12:02

no mne toto ako na jednoduche overenie staci
0

terezkaterka
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 22 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Horná Štubňa 314
Vek: 70

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa terezkaterka » 09 Feb 2020, 22:45

muziker napísal:To by sa ti asi hodil aj nejaký (aj menší) reg. autotransformátor najlepšie s V-metrom na výstupe a skúšať neznáme trafká napájať do sekundáru. Potom V-metrom merať čo máš na primári. Ak ti prestane stúpať ručička V-metra, máš zhruba známe napätia skúšaného trafka .....platí to aj opačne.
Keď dám na sekundár 10 V bude na primári 230. Prečo by nemala stúpať ručička na primári viac než 230 V, keď dám na ten sekundár príklad 15 V? Nerozumiem tomu Tvojmu vysvetleniu, že keď prestane stúpať ručička.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa Jirka84 » 09 Feb 2020, 23:22

"současná terko" = terezkaterka, při svém věku (jsi mladší jako já):
než začneš na něco reagovat, prohlídni si datum příspěvku. Od januára 2014 se Ti asi už nikdo neozve. Máš-li znalosti, které se hodí, pak reaguj na aktuelní "vaprosy molodcov". Zdraví Tě Jirka
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 09 Feb 2020, 23:27

Trochu sa obávam, že terezkaterka jede celý ročník 2014 a reakcie na svoje príspevky moc nesleduje :lol:
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Feb 2020, 09:22

terezkaterka napísal:
muziker napísal:To by sa ti asi hodil aj nejaký (aj menší) reg. autotransformátor najlepšie s V-metrom na výstupe a skúšať neznáme trafká napájať do sekundáru. Potom V-metrom merať čo máš na primári. Ak ti prestane stúpať ručička V-metra, máš zhruba známe napätia skúšaného trafka .....platí to aj opačne.
Keď dám na sekundár 10 V bude na primári 230. Prečo by nemala stúpať ručička na primári viac než 230 V, keď dám na ten sekundár príklad 15 V? Nerozumiem tomu Tvojmu vysvetleniu, že keď prestane stúpať ručička.
Protože jádro transformátoru se začne přesycovat.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Feb 2020, 09:44

Toto mi tiež nejako nejde do makovičky... keď som raz testoval neznáme trafo, nepostrehol som, že by napätie pri presysovaní prestalo stúpať. Enormne však začal narastať prúd. To som považoval za smerodatné...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini Tester transformátora

Príspevok od používateľa medved » 10 Feb 2020, 10:20

Narasta prud pri presyteni. Napatie stupa taktiez, nespomali sa "stupanie".. nikdy som si nic nevsimol. Teda jedine sa zacne deformovat od presytenia sinus.. takze RMS napatie moze "spomalit", ale Upk stupa dalej nahor.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok