Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa troodon » 03 Mar 2016, 19:50

pridal som tam aj pdf, obycajny aj zrkadleny aby boli vsetci spokojny, pozitivny aj negativny :)
brd je z eagle v 6.5.0

prave som to doskladal do krabicky a nabijam baterku ktora bola trosku nerovnomerna co sa clankov tyka.
Kedze mam cas a dve baterky tak preto to nabijam malym prudom a aj rozbalancovane clanky to staci uchladit aj v krabicke z plastu.
Nabijam prudom 200mA/16,8V 4 clanky.
Balancer je vyrobeny pre 5 clankov, pre puntickarov odporucam spravit prepinac aby si kazdy vedel nabijat svoj akupack ci uz 2/3/4/5 clanok ak pouzije vyhotovenie podobne môjmu t.z. ze napajanie cez 2 banany a vyvedeny servisny konektor cez 5 kolik napríklad.
Kto chce plnu kontrolu aj s meranim odporucal by som vsetky piny vyviest cez banany napríklad 6 banánových zdierok a z nich si kazdy uz prekabluje ako potrebuje vratane si uz moze napojit aj voltmeter pre pripadnu presnejsiu kontrolu napati alebo kto pouzije vacsiu krabicku moze nejake voltmetre panelove z ciny zapojit na kazdy clanok a ma to luxusne.

Na fotkách vidno ako je jedna baterka nesumerna, druha aj pri nabijacom prude cez 600mA bola tak sumerna ze nesvietila ziadna led pri napati 16,8V.

Ak chce niekto pouzit rychlonabijacku tak to bude chciet vacsiu krabicku, idealne kovovu a patricne dimenzovat chladice / aktivne chladenie.

U mna ma p. Zajic velke plus, nad ocakavanie to facha velmi dobre.

(chladice a vyhotovenie si nevsimajte, je to zo suplikovych zasob :) )
Prílohy
IMAG0975.jpg
IMAG0980.jpg
IMAG0983.jpg
IMAG0984.jpg
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa lacog » 04 Mar 2016, 14:47

Chalani nemá niekto na predaj tie články z notebookových aku?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Mar 2016, 16:51

Ja mám len SE US 18650 V.
SS
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2016, 14:29

Prerobil som plošák na ten 5 násobný balancer na systém deliacich čiar, pretože sa to dá jednoduchšie vyleptať alebo vyfrézovať.

Kedže bol problém previesť to z toho programu čo postol trodoon- do paintu, tak som urobil printscreen a poopravoval spoje tak, aby boli použitelné a potom som to dal uložiť v jpeg.
Dúfam, že som niečo neprehodil,takže by to mohlo fungovať.
Ak sa nenajde nejaká dobrá duša na fóre, ktorá sa podujme urobiť mi to nejakou modernejšou metódou,
tak mi neostáva nič iné len to robiť po starom, teda vosk a HNO3,aspoň si zaspomínam na ten smrad.
Zlutuje sa niekto? :D :wink:
Prílohy
balancer plošný spoj deliace čiary jpg.JPG
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa straciam » 20 Mar 2016, 16:38

nemas predlohu v eagli alebo v niecom inom? ked to vytlacim aby to bolo 1:1.
ak ti to nevadi, spravim to lievikovim perom :) obcas si rad nieco nakreslim a vyleptam lievikovym. pripomina mi to detstvo :)
spravim si aj pre seba jednym vrzom.
len by to chcelo predlohu 1:1.
ak by si to mal v eagli tak dierky vyvrtam na cnc frezke.
(skusal som aj gravirovat dps, ale dps nie je dokonale hruby po celej ploche. lieta to aj desatinu-dve a potom ide frezka bud hlbsie alebo nad dps.)
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2016, 19:02

Ved predloha z Eagla je tá prvá linka čo dával Troodon,akurát sa mi to nedalo otvoriť lebo je to v .brd,tak to potom dal aj v pdf, a ja som si to previedol do jpeg,alebo do BMP,aby som to mohol editovať.
No ak by sa ti to chcelo robiť lievikovým, tak skús,ale je to dosť zdlhavé.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2016, 22:30

Nedávno niekto zháňal tie prepojovacie pliešky na články,tak som dnes vyskúšal tú moju radu, použiť plechy z článkov.
Obielil som vadný článok od papierového obalu , položil ho do pootvorených čelustí sveráku,točil prstami a flexou som z neho narezal tri krúžky asi 1 cm široké, potom som ich prerezal podlžke, takže vznikli po vyrovnaní a obrúsení tri pásiky dlhé asi 6,5cm.
Potom nastal čas vyskúšať,či sa budú dať aj bodovať spolu bodovačkou z MOTu,čo už dlhší čas čaká na príležitosť prejaviť sa v praxi.
Položil som teda pliešky cez seba, pritlačil medené hroty o horný pliešok a behom jednej sekundy sa body nažhavili dočervena a zvarili spoj.
S výsledkom zvaru a nasledujúcej trhacej skúšky som bol nadmieru spokojný, takže už má význam pokračovať v začatej bodovačke aj mechanickým dokončením, teda krabice, časovača a univerzálnych pákových nástavcov ,aby sa dalo hrotmi bodovať aj proti sebe, aj z jednej strany.
Ešte to musím vyskúšať pribodovať aj na článok,ale dúfam, že to bude dobré, kedže budú obidva materiály rovnaké aj zložením, aj hrúbkou.
Prílohy
2016-03-20 21.36.38.jpg
2016-03-20 21.38.11.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

terezkaterka
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 22 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Horná Štubňa 314
Vek: 70

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa terezkaterka » 08 Feb 2020, 17:32

troodon napísal:mne prisli vcera tie PNP vykonove tak som osadil tu od Zajice, upravil som si plosak pre zapojenie az 5 clankov do serie, je to parada, trimrom som si nastavil napatia na 4,2V +- 0,001V a facha to, ziadne exoticke suciastky, tl431 som vykuchal kedysi davno zo zakladnych dosiek, ostatne okrem PNP trandov som mal doma.
Páči sa mi, ako sa tu hráme na tisíciny voltu. Čím to napätie zmeráte? Mám dva UNI-T UT70A a každý ukazuje s menšou presnosťou. A pri tom sa píše, že sú články s 4,1 V 4,2 V aj 4,35 V.
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa troodon » 08 Feb 2020, 18:00

vsak to ze uni-t, pokial to niesu kalibrovane 5 alebo 6 miestne tak zhodne meranie na 3-4tej desatinnej ciare necakaj.

V tomto pripade sa netreba hrat na mili Volty ale skor som tym chcel povedat ze ta schema umoznuje nastavenie presne na 1mV ked sa clovek pohra.
Baterky ak chces setrit staci nabijat na 4,1V tym padom mas istotu ze neprebijes ziadnu lion-ku ale kto ma lionky na 4,2V alebo viac a potrebuje maximalnu moznu kapacitu tak si nabije radsej na maximum.

neviem cim som vtedy meral, asi Fluke 8846A alebo Keithley K2000, mozno fluke 289, bolo to davno.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok