Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Feb 2016, 14:22

Aj podla mojich skúseností,skoro v každej čo som rozobral, bol vadný jeden max dva články,takže to by nebol problém, no najhoršie je to, že tú automatiku neoklameš,sviňa pamätá si, že jeden článok bol vadný a nabonzuje to nabíjačke aj po výmene článku,aj ked sa vopred naformuje na rovnaké napätie v skupine.A nabíjačka začne preblikávať-vadná- nenabijem. :x Ale aj po ročnom státi, nekleslo na nich napätie ani o volt,takže sú to nezmary.Na 12V vrtačke ešte spokojne točia, pretože majú stále viac , teda od15-18V.A to sú šrotové kusy.
Schéma od toho balanceru v baterke sa nedá zohnať nikde na svete .Možno skúsim pokusne vyletovať podozrivého švába,možno nebude chýbať, :wink: ,ale moc tomu neverím.
Ak má niekto čas a chuť na spätný ing... rád poskytnem kus na pokus o rozkreslenie plošáčiku. :lol:

Večer nafotím črevá aj s rozkreslením presného zapojenia článkov,prípadne nákres tých saní na uchytenie.
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 09 Feb 2016, 14:33, upravené celkom 2 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa troodon » 09 Feb 2016, 14:30

to hej ked to ma svoju elektroniku tak je v tom zahrnuty aj "obchodnicky modul" :) aby zakaznik kupil nove :(
Ja prave osadzam ten balancer od Zajice, plosak som nakreslil namiesto 3 az pre 5 clankov do buducna bude rezerva aj pre ine baterie.
Ked zozeniem tie vykonove trandy tak to otestujem a dam vediet ako to chodi.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa rudko » 09 Feb 2016, 14:40

a neskusali ste niekto taketo bazmeky z ebaju:
http://www.ebay.com/itm/4-5A-PCB-Charge ... SwX~dWikQJ

ja mam doma par kusov uz asi rok, ale este som sa nedokopal k tomu ich otestovat :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa troodon » 09 Feb 2016, 14:58

hmm mas za ulohu to otestovat, su podobne aj na 4S ale neviem ako to bude s chladenim pripadne aky je tam max vyrovnavaci prud..
Ja dokoncujem ten od zajice lebo sa da chladit, tym padom sa da nabijat aj vyssim prudom u clankov ktore maju velmi rozdielne vlastnosti.
Samozrejme teraz nemam 5 ks podobných alebo rovnakých PNP trandov v TO220 :)
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa rudko » 09 Feb 2016, 15:39

ok, ked budem uspesne prestahovany mozem sa tomu trochu povenovat ;-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa djwiktor » 09 Feb 2016, 17:38

Tie ebay moduly - kupili sme vo firme od dvoch roznych predajcov asi 15ks - ani jeden nefungoval ako mal. Takze no, treba to zvazit.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa straciam » 09 Feb 2016, 17:39

5ko, ak budes chciet, vytlacim ti viac kusov :) ziadny problem.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Feb 2016, 22:52

Rozkreslil som zapojenie tej aku z makity 18V, a zhaňal som celý deň nejaké zapojenie jednoduchého balancera ,ktorý by vedel nabíjať takéto pospojovanie článkov,ale čím viac o tom čítam, tým viac sa v tom strácam :wink: ,takže poprosím niekoho, kto to už má v malíčku, nech poradí niečo spolahlivé,aby to malo aspoň ochranu proti prebitiu a lahko realizovatelné.
Nemám skúsenosti s objednávaním niečoho cez ebay, musel by som niekoho poprosiť.
Viem že je tu aj na fore pár článkov na túto tému,ale jednoznačne sa neviem rozhodnúť,čo je najvhodnejšie použiť.
Prílohy
AKU_Makita.JPG
2016-02-12 09.36.07.jpg
držiak aku.JPG
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 14 Feb 2016, 23:56, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa iqlogic » 14 Feb 2016, 23:47

Najjednoduchšia by bola kúpa nabíjačky, napríklad Imax B6 aj so zdrojom:
http://www.jbmodel.sk/nahradne-diely/ry ... imax-b6-2/
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Feb 2016, 00:01

Pokial by nerobila to isté ako originálna, že bude odmietať nabíjať opravované baterky, tak to by šlo ,ale ja potrebujem naklonovať dva kusy, aby som nemusel prenášať nabíjačku vždy z domu na chalupu a naopak a potom je to už slušná poolžka.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa iqlogic » 15 Feb 2016, 00:13

Táto sa pripája priamo na články, takže opravované akumulátory určite neodmietne :wink:
Nuž, za pohodlie sa platí :twisted:

Prípadne som vyhrabal z archívu jednu schému, ktorú mi veľmi dávno posielal istý pán Jan Sixta. Snáď sa nenahnevá, že sa s ňou teraz podelím. Je to síce na 3S LiPo, ale pridaním ďalších OZ by sa z toho možno dal spraviť aj 5S balancer :)
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa troodon » 15 Feb 2016, 08:37

5ko najlacnejsie asi bude capnut tam balancery z ciny ako posielal odkaz kolega z fora- sice je na menej clankov ale dva kusy tych balancerov zapojených v serii by stacili a myslim ze su ploche takze miesto pre ne sa najde. potom by bola tvoja starost jedine celkovy zdroj spravit ale tam nieje problem, spravis prudovy zdroj podla toho ci chces nabijat pomaly setrne alebo rychlo a zbesile :)
Napatie nastavis podla poctu clankov a prudovy zdroj ak budes mat clanky vzdy po dva paralelne tak by som dal asi 0,5A to je 0,25A teoreticky na clanok - pri takom prude by nehrozilo prehrievanie clankov a ani velke vyrovnavacie prudy pri balancovani a tym zbytocne prehrievanie balancerov.
Pripadne sprav prepinanie pomaly /rychle nabijanie (LM317.. )

Kvôli univerzalnosti som si preto vyviedol konektor na balancovanie a do buducne mozem nabijat takmer hocicim. Napríklad toto urcite kupim uz len kvôli jednoduchému zistovaniu kapacity clankov-dokaze to aj vybijat kontrolovane a nieco merat, viem ze zazrak to nebude ale na porovnanie a selekciu clankov to staci.

http://www.ebay.com/itm/iMAX-B6AC-Digit ... SwL7VWp2Zi
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa rudko » 16 Feb 2016, 22:31

Ola pani

Robil som nejaky prieskum o tycj Makitackych baterkach a zda sa ze zatial sa nenasiel nik komu by sa ten riadiaci obvod podarilo uspesne hacknut.
Na Ebayi sa da kupit nahradna elektronika:
http://www.ebay.com/itm/Makita-Lithium- ... SwuMFUdTf2
ale po prestudovani niekolkych for som usudil ze tie dosky bud nefunguju vobec, alebo sposobuju rozne poskodenia nabijacky a dokonca ja vybuch akupacku. Na jednom fore sa mi vsak podarilo najst aspon nasmerovanie ako by sa mohla uberat snaha o reset toho sviniara :-)
On older battery the MCU used is a FreeScale MC908JK3E witch is based on the Motorola 68HC908
Tips : people playing with cars ECU have a need to "unlock" the said chip. Search for UPA-USB Programmer, its looks like their programmer can defeat the security bit present in the MCU allowing us to dump the firmware.
On Newer battery the freescale was replaced by a NEC 78k0 (F0513S).
On the same path as before some people playing with car IMMO module need to unlock differents flavor of 78k0 chips. Hints : search for NEC Dash Programmer.
It worth a try...
If i has more time on my hands i would try to power glitch the 78k0 as it seems from some research paper that those chip would be good candidate. NEC has a 10bytes password and FreeScale has a 8bytes one so bruteforcing the whole nspace isnt an option.Power analysis on good response VS bad response while trying the password might reduce the space to search.
Najde sa tu niekto kto ma skusenosti s tymito procesormi a pripadne aj vybavenie ktore by sa dalo pouzit? :pain:
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Feb 2016, 07:42

Tiež som prehrabal všetko možné okolo toho, ale nie v angličtine, na to sa nechytám,a veruže nikto nedal nejakú úspešnú a odskúšanú variantu .
Ja mám v úmysle celkom vyhodiť ten plošák na baterke,len cez tie žlté konektory vyviesť vývody od jednotlivých seriovo paralelných blokov a balancer nechať v nabíjačke, pretože kupovať náhradnú elektgroniku/s neistým výsledkom/ do každej baterky je dosť nákladné,takže je jednoduchšie urobiť jednu nabíjačku/aj dve/ a v baterkách len preškrabať cesty na plošáku a presmerovať tie odbočky na konektor priamo,bez elektroniky.
Celkom sa mi pozdáva tá schéma od Iqlogicka ,akurát by bolo treba dokresliť to rožzšírenie o ďalšie dva články- vedel by to niekto/?/.

Ten neoznačený vývod na nákrese vedla plusu, je vlastne PLUS pól pre nabíjanie baterky z nabíjačky.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa troodon » 17 Feb 2016, 07:54

nema zmysel to hackovat, cloveku sa aj tak vzdy do ruk dostanu ine akupaky a aj samotny vyrobca to zase casom zmeni.
Vyviest konektory, regulovany zdroj a modul od zajice - je jednoduchy a funkcny tak naco vymyslat, sprav dva a zapoj do serie podla potreby .
Ja som si v eagli nakreslil nanovo ten od zajice a rovno 5 modulov takze rezerva tam je , aj plosak uz je len uz mi chybaju iba tie PNP tranzistory :(
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa rudko » 17 Feb 2016, 09:24

troodon samozrejme ze pre osobnu potrebu to zmyzel nema. ale keby sa to podarilo dalo by sa na repase tych baterii par kurun zarobit ;-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa troodon » 17 Feb 2016, 09:30

jasne jasne, kto sa tym profesne zivi tak to je bez debaty ze by na tom ziskal, tiez je to výzva nieco take reverzne zdokumentovat.
Casovo najlepsie sa mi vsak vidi kupit tu nabijacku co vie nabijat aj balancovane z ciny za 20-25e a ma v tom clovek vsetko, realita dneska ze sa bez domácich suplikovych zasob neoplati stavat nieco :(
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa sbf » 17 Feb 2016, 09:31

Nabijaci 6S modul na li-ion/lipo baterky s usb napajanim poslu z ciny za par eur (2-4 eura).
Nabija kazdy clanok samostatne.
Niektore maju aj alarm (zacne pipat ak napetie aspon na jednom z clankov klesne tusim pod 2,7V). Alebo sa da kupit osobitne.
Mozno niekto keby popatral najde namiesto piskatka aj odpajac, ale to je uz zlozitejsie a drahsie lebo musi zvladnut vyssie ampere.
Toto narvat do krabicky spolu s bateriou mi vychadza ako najlacnejsie a najrychlejsie riesenie.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Feb 2016, 12:47

Nabíjačky originál mám aj dve, ale ako som písal, nabíjačka aj baterka komunikujú cez ten žltý konektor,takže ak by sa použila originál nabíjačka, museli by sa vymeniť tie časti elektroniky, ktoré sú v baterke,alebo ich nahradiť takým bastlom,ktorý by nabíjačka akceptovala ako originálny a nabíjala by bez komentárov.
Čo je teda výhodnejšie?
1.Buď vyhodiť z každej baterky pôvodnú elektroniku a kúpiť tú náhradu za 15€ / a je otázne, či by komunikovali ako staré/.
2. Alebo vyhodiť z každej baterky pôvodnú elektroniku, vyviesť len balančné vývody cez ten konektor
a postaviť nabíjačku aj s balancerom ./mám pôvodný obal/.

Baterky by sa museli rozoberať tak či tak, takže asi skôr urobím druhú variantu.

Keby fungovali tie náhrady,tak ak si porovnáme cenu novej baterky a repasu,aj tak by sa to aj oplatilo.

Alebo niečo zbastliť a laborovať, kým to nebude spolahlivo šlapať,napr. to od sbf,trodona...
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
cyklustech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 13:33

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa cyklustech » 19 Feb 2016, 14:44

Nedavno sa mi pokazil li-ion akupack pre narex skrutkovacku. Boli tam pouzite tieto clanky : http://www.avacom.sk/Datasheety/Sony/US26650VT.pdf. Zapojene boli 4 seriovo a ziadny balanc sa tam nenachadzal. Bol tam len volaky primitivny ochranny obvod s mosfetmi co odpaja iba vystup z akupacku. Samozrejme iba 1 clanok poskodeny ostatne plne funkcne.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok