Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa iqlogic » 21 Feb 2016, 08:16

Ty nabíjaš lítiový akumulátor v nabíjačke pre NiMH/NiCD? To snáď nemyslíš vážne ...
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa iqlogic » 21 Feb 2016, 08:40

Skús ešte zmerať napätie, nielen prúd :thumbup:
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa Amaterr » 21 Feb 2016, 09:13

ospravedlnujem sa Marianovi , ze sa mu tu seriem ..
0
Naposledy upravil/-a Amaterr v 21 Feb 2016, 10:09, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa iqlogic » 21 Feb 2016, 09:32

Pfuu, po tebe prečítať :mrgreen:
Tie Li-Ion nikdy poriadne nenabiješ a pripravíš sa o cca 15-20% kapacity. Taktiež charakteristika nabíjania LiIon je úplne odlišná od charakteristiky NiCD/NiMH. Ale keď myslíš, že takéto nabíjanie je v poriadku, nech sa páči :thanks:
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa Amaterr » 21 Feb 2016, 10:02

aha , podla pdf je max ukoncenia pri 4.2 V a ja mam ukoncenie pri 4.1V ? to je kolko percent ? :) , poviem ti pravdu , vobec neprezivam tvoje komentare , charakteriku nabijania si teda nastudujem :) , hlavne ze boli vyhodene v odpade , mrzi ma , ze si niecomu nerozumel , snad nabuduce , zatial pekny den :),

! Zmazanie vybodkovaných tém,pred napísaním odpovede do témy,by si mal najprv tú odpoveď prehodnotiť a potom ju napísať do témy.Nie mazať svoje odpovede,lebo tým vlastne znehodnocuješ význam témy.Ďakujem za pochopenie. upravil: 22.2.2016 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Feb 2016, 11:04

Neni za čo amater,včera som nestíhal a dnes je to už vymazané,kludne si to mohol tam nechať, dobrá schéma sa vždy zíde aj ked na inšie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa Amaterr » 23 Feb 2016, 22:14

iqlogic napísal:Ty nabíjaš lítiový akumulátor v nabíjačke pre NiMH/NiCD? To snáď nemyslíš vážne ...
tvoje IQ , asi nie je moc vysoke , s takym vysokým potrebuju v "retazcoch" pre odrbavanie zakaznikov , som si pozrel par "specialnych" podla teba nabijaciek pre Li-ion a nie je to nic ine len konstatny prud s ukoncenim nabijania pri 4.1 V , presne ako som nedavno tvrdil a to , ze jedna Li-ion bola na mieste dvoch NiCD , vysledne napetie 4.1V na veci nic nemeni , ukoncenie nabijania bolo presne pri 4.1V ..prikladam aj jednu schemu :), neviem ci vies citat schemy , ze by som ti to vysvetlil ? :wink:
a poprosil by som moderatora , aby skor opravil tu napisane k....ny ako moje bodky , ked uz chce byt moderator :)
a este , pozri sa ty debil /iqhovno / co pisu o tvojej nabijacke , pre Lion , konstatny prud /konstatne napetie , nic ine , nic menej a nic viac
0
Naposledy upravil/-a Amaterr v 24 Feb 2016, 17:07, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Feb 2016, 00:10

Ale no tak chlapi,klídek, to nikam nevedie.

Prehrabal som pár schém od najjednoduchších po zložitejšie, /aj 30strán v polštine :wink: /ale na každej mi niečo nesedelo, pretože neboli kompletné a chýbali obvody nastavenia obmedzenia prúdu alebo boli hlúposti na plošákoch.../p.Zajíc/
Až som nakoniec vybral túto od p.SIXTU, celkom kompletnú realizovatelnú, akurát že bola len na tri články, tak som sa pokúsil ju upraviť na 5 článkov./postol IQlogic/
Neviem, či je to upravené zapojenie v poriadku, či som neurobil nejakú chybu,
preto poprosím niekoho zdatnejšieho, nech to skontroluje a upraví,tak aby to mohlo fungovať.Neviem, či nebude treba zmeniť hodnoty niektorých súčiastok prípadne aj ,,výstupných ,,tranzistorov,pretože potrebujem nabíjať paralelne spojené články.

Dúfam že sa autor schémy neurazí,prípadne uvítam aj jeho komentár.
Prílohy
nabíjač Liion 5x2  -18650.JPG
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a 5ko v 24 Feb 2016, 07:45, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa Amaterr » 24 Feb 2016, 00:26

ja som kludny , len ma seru niektori debili .. toto zapojenie sa vola balancer , ak su v serii , aby vsetky mali co maju mat .. vyzera to ze je to dobre , ale asi treba mat aj vstupne napetie ktore zabezpeci vsetkym piatim ..
a taketo nieco , jednoduchsie ?
https://www.google.sk/search?q=li+ion+b ... 0WU1cfM%3A
aha , nuz neviem , paralelne by som nerobil , iba ak s nejakymi schot.. diodkami /maly ubytok / , aby sa clanky medzi sebou nevybijali .
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa iqlogic » 24 Feb 2016, 07:43

Amaterr, už si hotový, spokojnejší? Alebo máš ešte niečo na srdci? Či len ďalšie urážky?
K tým nabíjačkám. Lítiové akumulátory majú dve fázy nabíjania - konštantným prúdom a konštantným napätím. Konštantným prúdom sú nabíjané až kým nedosiahnu max nabíjacie napätie (tie sa líšia, lítiové aku majú aj 4,35V na článok, nielen 4,1V) a potom sa nabíjajú konštantným napätím a prúd pomaly klesá k nule až kým nie je článok nabitý na 100%. Dokáže toto tá tvoja nabíjačka? Pretože NiCD/NiMH sú nabíjané len konštantným prúdom. Schému od J. Belza poznám, dávnejšie som tú nabíjačku aj staval.

5ko, tú schému na trojčlánok som ti postol pár príspevkov dozadu :)
0
Naposledy upravil/-a iqlogic v 24 Feb 2016, 09:07, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Feb 2016, 07:53

Pri hladaní som si nasťahoval kopec schém z netu, aj tú tvoju, potom som to študoval, až som dospel k tej tvojej,akurát som už nevedel, odkial to bolo.Teraz som si to všimol,tak som to napravil v texte-omlúvam sa. :oops:
Netreba tam niečo zmeniť pre to paralalené nabíjanie,,dvojčlánkov,,?
Tak aby to stíhalo s prúdom ,prípadne zvýšiť napätie na vstupe?
Ak rátam 5x4,2V to je 21V, teda na gräetzi aspoň 24V ?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa iqlogic » 24 Feb 2016, 09:05

V pohodičke :)
Pri nabíjaní paralelne zapojených článkov sa žiadne úpravy nerobia a nabíjajú sa ako jeden článok s vyššou kapacitou. Sú tak spájané a nabíjané bežne dostupné LiPo do RC modelov :thumbup:

Napríklad:
Obrázok
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa Amaterr » 24 Feb 2016, 11:00

na fotke je ukoncenie pri 4 a " kusok" , a drzi uz naspetie stale na vystupe , nemusis ma poucat o nabijackach , spominal si specialne cykly , skratka si nevedel o com pises , a k tomu balanceru , spomenul som , ze "ja" by som to tak nerobil , pretoze jedna s mensim napetim sa moze do druhej ak su pararelne vybijat , preto som spomenul tie diody , a co si vsak prilozil su specialne konkretne nabijacky ku " Polymer " , vyrobca nabijacky a vyrobca Aku ... ako je spomenute v clanku
samozrejme v pohodicke , ved aj "Packy" v notasoch su zapojene dve paralelne , otazka je vsak , ci sme sa niekedy uz zamysleli nad tym , ze nam akosi naraz cely "Pac" odisiel :)
nuz a na zaver , ja by som si "nervy" o akumulator kupovanych z "free sch... " nerobil a hlavne uz nie z pouzitych a " pouzitelnych " z roznych notasoch , tie su uz naozaj dobre do nejakej baterky s Ledkami .
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Feb 2016, 11:17

OK, popíšem súčiastky a ide sa na nákup.
Skúsim zbastliť najprv na pavúka jednu sekciu na skúšku, potom doplním zvyšok ak to bude splňať požiadavky.

Kedže Li Pol -ky nemám , zameriam sa na tie Li Ion 18650,nech ich využijem.
Jasné , že sa nedá zaručiť, že každý článok bude v rovnakej kondícii,ale ak sa pred naskladaním do celku každý samostatne naformuje na rovnaké napätie, potom by sa mohli nabíjať kompletne.Ked časom niektorý zlyhá, vymením ho .

Akurát ešte musím zbastliť nejakú bodovačku z MOTu, na tie pliešky,letovať ma to už nebaví ani na nikláčoch a tiež im to nepridá na zdraví.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa iqlogic » 24 Feb 2016, 13:13

Potom si pozri datasheet k tým článkom, aby si vedel ich max napätie, ale predpokladám, že budú mať 4,2V, možno si to tu už aj niekde písal :)
Tie články sa vždy nabijú kompletne (ak je tam balancer), ale to vybíjanie bude odlišné a tak štyri články skončia na 3,3V a piaty môže padnúť aj na 3V. Na zistenia kondície článkov je vhodný merač vnútorného odporu. Ja som dávnejšie postavil:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... t---schema
Na tej stránke je veľa užitočných rád týkajúcich sa lítiových akumulátorov, tak ak budeš mať chuť a čas, prejdi si tie články :)
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa troodon » 02 Mar 2016, 20:31

mne prisli vcera tie PNP vykonove tak som osadil tu od Zajice, upravil som si plosak pre zapojenie az 5 clankov do serie, je to parada, trimrom som si nastavil napatia na 4,2V +- 0,001V a facha to, ziadne exoticke suciastky, tl431 som vykuchal kedysi davno zo zakladnych dosiek, ostatne okrem PNP trandov som mal doma.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Mar 2016, 08:32

Ked som pozeral ten plošák, tak tam bol nejaký chaos s cestičkami okolo tranzistorov a tých diod,vôbec to nesedelo so schémou,ale možno to bolo len zväčšením, videl som tam nejaké nelogické skratované prepojenia..
Ak už máš plošák skús ho sem postnúť na porovnanie aj so schémou.Rozhodujem sa , ktorú urobiť,či tú prvú s LM 358N,alebo podobnú od IQLOGIC,aj tá sa mi pozdáva.Súčiastky už zhruba mám,ale vymýšlať plošák teraz nemám moc času.Chcem spraviť takú univerzálnu nabíjačku s prepínačom na rôzny počet článkov v sérii,pripájaním ďalších blokov z balancerom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa troodon » 03 Mar 2016, 08:51

schemu som nekreslil, rovno som vizualne z vytlaceneho papiera osadzovaku kreslil board, rozmiestnil suciastky a tahal manualne cesticky, nasledne som uz len pridal dva dalsie moduly a dokreslil cesticky. Zbezne som to porovnaval so schémou hlavne pod tym trimrom a v jeho okolo pri tej kvalite fotiek to ozaj vyzeralo semtam zavadzajuco ale chodi to takze som to asi natahal tak ako to ma byt.
Robil som to narychlo takze bez schémy, ziadny autorouter, rozmiestnenie je rovnake ako ma Zajic, vmestit by sa mal plosak do krabicky KP33 http://www.gme.sk/kp33-black-z-44-p622-543
Plosky pod výkonovými trandami som nakoniec dal plne ale to som uz fixkou korigoval lebo som to kvôli rychlosti nazehloval na plosak a nakoniec som aj tak cakal na tie vykonov trandy hadam 2 tyzdne :)
Prílohy
balancer.brd
(82.95 KiB) 197 stiahnutí
balancer 1.pdf
(14.88 KiB) 219 stiahnutí
balancer 2.pdf
(14.87 KiB) 185 stiahnutí
600_1200dpi png.rar
(133.69 KiB) 153 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a troodon v 20 Mar 2016, 11:32, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Mar 2016, 10:00

V akom programe sa dá otvoriť to .brd ?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Prerábka AKUvrtačky NiCd na bat.Li-ion

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Mar 2016, 10:03

Eagle
Ale musí to být asi novější verze, mi se to ve verzi 5.6.0 otevřít nepodařilo.
Je škoda, že ty obrazce plošných spojů dávají autoři v brd., každý nemá Eagle a není přece problém to sem dát v pdf, jpg, png......
(dokonce bych i doporučil dát do pravidel, že pokud se nebude jednat přímo o výrobní podklady pro plošné spoje, neměly by se používat soubory typu brd. a sch.)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok