Monitor (nie len) CO2

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa Mishung » 24 Sep 2019, 20:20

Čo?
Merač vlhkosti, teploty a CO2

Prečo?
S priateľkou sme sa presťahovali do nového bytu, ktorý je naozaj skvele zatesnený.
Keďže jej je v noci zima keď necháme otvorené okno a ja mám pocit, že sa udusím keď je okno zatvorené boli sme nútení nájsť nejaký kompromis. Ja samozrejme ako technik potrebujem mať výsledné riešenie podložené meraním a tak vznikol nápad spraviť merač CO2.

Ako?
  • Ako webová aplikácia aby som si údaje mohol pozerať na akomkoľvek zariadení.
  • Ako okamžité hodnoty (každých 5 sekúnd) a graf posledných 24 hodín (dátové body každých 30 minút)
  • Ako spojenie Raspberry Pi Zero W a senzora SCD30
Backend som nakódil v Python. Celý backend beží na frameworku flask. Toto riešenie som zvolil preto, lebo python vie ako jednotné riešenie komunikovať so senzorom, hostovať web server a aj web API pre ťahanie dát z databázy.
Databáza je MariaDB.
Front-end je naklepaný v Javascripte - JQuerry, Bootstrap, Gauge.js a Chart.js.
Bootstrap v tomto prípade doslova čaroval. CSS-ko má vďaka nemu len 21 riadkov a design je stále responzívny (iné zobrazenie pre mobil a pre PC).

Merania a záver
Hodnoty CO2 dosahované v noci (v spálni):
3500ppm - v celom byte pozatvárané okná (zatvorené dvere do spálne)
1500ppm - v celom byte pozatvárané okná (otvorené dvere do spálne)
600ppm - otvorená vetračka o dve miestnosti ďalej (otvorené dvere do spálne)
380ppm - otorená vetračka v spálni

Zistili sme, že moje obavy boli oprávnené, keďze hodnoty nad 2000ppm sú charakterizované ako "vyvolávajúce bolesti hlavy a nevoľnosti".
Kompromis je otvorená vetračka v obyvačke, vzduch sa ohreje kým príde do spálne a ako ukazuje hodnota CO2 tak to stačí na naozaj kvalitné vetranie počas celej noci.

Kuriozita na záver
Celý vývoj prebiehal v linuxovej konzole "na diaľku" cez SSH lebo nemám klávesnicu ani monitor ktorý by som pripojil k RPI :rolleyes:
Prílohy
Aplikácia zobrazená v Google Chrome
Aplikácia zobrazená v Google Chrome
bastl.jpg
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa juraj77 » 24 Sep 2019, 22:06

neviem si predstaviť aké hodnoty CO2 by sa namerali v školskej triede s 30 žiakmi po 45 minútach vyučovania.
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa Robio » 24 Sep 2019, 22:47

popozeraj si izbove rekuperacne jednotky, ak mas moznost instalacie tak by som volil taku moznost vetrania.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa Mishung » 25 Sep 2019, 07:31

juraj77 napísal:neviem si predstaviť aké hodnoty CO2 by sa namerali v školskej triede s 30 žiakmi po 45 minútach vyučovania.
Limitna hodnota ktorej mozes byt bezpecne vystaveny po dobu 8 hodin je 5000ppm.
Tipujem ze tuto hodnotu by to hravo prekrocilo.

Senzor mi do par sekund zareagoval aj ked som si meter od zariadenia otvoril pivo a z plechovky unikol CO2. Viem si predstavit ako by tie hodnoty vyleteli ked v miestnosti naraz vydychne 30 rovnomerne distribuovanych ludi :D
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa Stefan31 » 25 Sep 2019, 10:56

... no, pravdu povediac, je mi Ťa tak trocha ľúto ..... brať do spálne takéto "technické výmoženosti" a dokazovať tým svoju pravdu, tak to by ma nenapadlo..... lebo si myslím, že práve do spálne patria úplne iné "meracie prístroje", aby bolo príjemne teplo, lebo sa Ti neskôr môže stať, že sa kamarátka zo studenej postele raz presťahuje do nejakej teplejšej... :D :D ... a teraz vážne, tepelná pohoda je pre bývanie mimoriadne dôležitá vec, ale na seriózne posúdenie si poskytol veľmi málo údajov, lebo napr. aj tesný byt musí vetrať (kvôli neskorším pliesňam) a ak by boli steny z betónu (panelák), tak tam dosiahnúť tú spomínanú pohodu je viac-menej nemožné ....

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 25 Sep 2019, 11:54

Mishung napísal: 380ppm - otorená vetračka v spálni
Tak to si na tom celkom dobre.
https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/monthly.html
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Sep 2019, 12:59

Prave som sa chel opytat, kalibroval si to zariedenie/snimac? Alebo je to uz nakalibrovane? Popripade pouzil si neaky iny snimac Co2 ci su udaje identicke?

Na tom obrazku stupla hodnota co2 velmi strmo. To je le ilustracny obrazok, alebo to si otvoril to pivo vedla snimaca, alebo to ste tak rychlo vydychali ten vzduch o 17:40?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa Mishung » 25 Sep 2019, 14:41

Ano, vyrobca garantuje ze senzor je kalibrovany a linearizovany od vyroby ak sa neprekrocia iste limity pri preprave co som si overil. Casom ho bude treba prekalibrovat.

Romiadam:
Pred tym strmym stupanim v miestnosti nikto od rana nebol. Preto to zacalo "zrazu" stupat. To "velmi strme" stupanie nie je vobec vynimocne.
zdeno6505 napísal:Tak to si na tom celkom dobre.
https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/monthly.html
Mauna Loa ma vyssie hodnoty CO2 ako je svetovy priemer cize asi normalka. Hodnoty pod 400ppm uz maju ale podla vyrobcu vyssie odchylky tak to bude plus minus autobus, kto vie.
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Sep 2019, 15:45

No je to sikovny a aj zaujimavy snimac.... ale aj ta cena snimaca. Odhadoval som nieco okoo 20€, ale vidim ze na TME.eu stoji 43€ a to neviem ci su to cey s DPH alebo bez.

skor by som si na ten ucel kupil nieco taketo za polovicnu cenu:
https://www.tomtop.com/p-e2268.html?cur ... gION_D_BwE

ale to je osobna vec kazdeho jednotlivca (ty si to chcel tak ako si to uobil. Mne by stacilo sa v noci 3 x zobudit a pozriet na displej). Lebo teraz ked uz vies ako to je, uz to nebudes potrebovat. Nechas otvoreny vetrak v obyvacke a ovorene dvere.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa Mishung » 25 Sep 2019, 16:07

To co si poslal je merac oxidu uholnateho, nie uhliciteho :wink:
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa juraj77 » 25 Sep 2019, 18:51

Mišunk
tiež mám tento snímač avšak zapojený na arduino board chipkit. Ma serial monitore mi vypisuje hodnoty, takže som našťastie nepotreboval programovať
Mimochodom, ak si prečítaš úplne dokumentáciu, tak zistíš že snímač sa sám kalibruje ked ho zapneš, a až po nejakej dobe činnosti meria spolahlivo. Pravidelne musí byť vystavený čistému vzduchu aby meral presne
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Monitor (nie len) CO2

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Sep 2019, 19:59

Mishung napísal:To co si poslal je merac oxidu uholnateho, nie uhliciteho :wink:
Aha, to som si nevsimol. Sorry.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok