Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 30 Dec 2020, 19:02

Nie že by som potreboval elektródovú zváračku, ale invertor na zváranie elektródou som ešte nemal. Po krátkom hladaní na známich eshopoch som našiel v akcii za 25Eur s dodaním z ČR do 5. dní túto vec, tak som ju kúpil. Ide o invertor s označením ZX7-200 MINI.
Reálne parametre sú ďaleko od inzerovaných, max. prúd ktorý dokáže dodať je okolo 110A. Ideálny základ pre úpravy na tieto dni voľna. Prístroj má extra kompaktné rozmery iba 17x12x8cm.
Prístroj nemá žiadny vstupný filter, softstart, výstupnú tlmivku, ovládanie prúdu iba potenciometrom, indikácia LED displej, žiadne meranie, žiadne pokročilé funkcie.
Celý invertor je riadený na moje prekvapenie mikrokontrolérom STM32f030f4, skúsil som vyčítať FW, bez úspechu, je chránený voči čítaniu takže základné riadenie som nechal tak. Jediná funkcia, ktorú má je Antistick, pri prilepení elektródy zníži prúd na minimum cca. 10A.
Čo som upravil, pridal a čo ešte len čaká na úpravu (dorobenie):
- nová flexošnúra 2.5mm2, dĺžka 3m
- vstupný filter (čaká sa na dodanie z Ali)
- softštartér
- riadenie ventilátora chladenia
- riadiaca elektronika pre pokročilé funkcie
- výstupná tlmivka (čaká sa na dodanie z Ali), tá 13uH/180A z TME má malú indukčnosť.
- nové zváracie káble 5m, 25mm2, zemniace kliešte KS315A, držiak elektród Binzel 300A
Doplnené funkcie:
- pulzné zváranie
- hotstart
- arcforce
- riadenie chladenia
- meranie prúdu
- meranie napätia (zatial nefunkčné, čaká sa na dodanie opticky oddeleného zosilňovača z Ali).
- pamäte parametrov
- a ešte čo ma napadne (nápady vítané)
Fotky a video ako to zatiaľ funguje tu:
https://www.youtube.com/watch?v=AAf0UUN3kZ0
To blikanie displeja na videu je hrozné, v reále je to bez viditelného blikania. Pravdepodobne interferencia mobil, led stmievatelné osvetlenie a multiplex displeja.
0
Naposledy upravil/-a Lennox v 30 Dec 2020, 19:06, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Dec 2020, 19:06

Niekedy mám pocit, že celé je to len o pretekaní sa, kto kúpi lacnejšie.
Tak gratulujem :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 30 Dec 2020, 19:18

Ako to myslíš? Jednoducho takáto bola cena a neriešil som to. Kúpil som to iba ako zábavu pre chvíle voľna niečo sa naučiť a ako bonus vyšla z toho ceľkom použiteľná vec.
Snáď si nemyslíš, že by som si mal na tento účel zaobstarať profi mašinu. Nič v zlom Drakoush, ale evidentne si to nepochopil.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Dec 2020, 19:26

Asi som ozaj nepochopil, nič v zlom. Keď niečo potrebujem na robotu (hoci aj okolo domu), tak sa snažím vybrať nejaký kompromis medzi cenou a použiteľnosťou. Zvolím teda v zásade model, ktorý nebude mať veľa profi funkcií, ale zároveň mi zaručí dostatočnú kvalitu práce. Ak sa budeme baviť o zváračkách, tak si vyberiem model, ktorý síce nebude mať kombinované metódy MMA/TIG v plnej výbave, ale model, ktorý bude podobný Tvojmu, s jednoduchým ovládaním, ale zároveň taký, aby jeho parametre (a teraz nemyslím len štítkové) mi umožnia s ním pracovať. Neviem, či to vysvetľujem dobre, ale asi ma chápeš.

Kúpiť niečo za 25€ je doslova a do písmena vyhadzovanie peňazí von oknom, kým z toho urobíš niečo použiteľné, tak Ťa to bude stáť mnoho financií a času. Tá cena je podozrivo nízka, zamysli sa nad tým, prečo. Skús si narátať komponenty, aké sú tam, naklikaj v TME a uvidíš. Vyberaj ceny z posledného množstevného prahu, aby si nasimuloval odber veľkoodberateľa. Ešte si daj aj 20% dole DPH a možno ďalších 20% dole ako veľkoobchodná zľava. Aj tak sa nezmestíš do 25€. A to si nerátal ľudskú prácu, materiál skrinky a iné záležitosti.

Na druhej strane to svedčí o tom, že sa máme celkom dobre, keď si môžeme dovoliť vyhodiť 25€ za zbytočnosť. Teraz to nemyslím v zlom, ja sám sem tam nakupujem zbytočnosti, ktoré mi doslova netreba, ale chcem ich mať.

Len nezabudni na to, keď budeš nadávať na to, ako sa tu máme, spomenúť si, koho si podporil nákupom tejto ničoty :) Ja Ti to nevyčítam.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Dec 2020, 19:27

No ale nakoniec by som Ťa pochválil, napriek všetkým okolnostiam, ak skutočne budeš experimentovať a niečo Ti to dá (čo sa vedomostí týka), tak to schvaľujem. Investícia do vzdelania a poznania nie je nikdy zbytočná.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 30 Dec 2020, 19:50

No vidíš nakoniec si to predsa pochopil. Tá "vec" bola kúpena iba za účelom naučiť sa niečo nové a nie ako si si pri tvojom prvom príspevku myslel, že to je za účelom ušetrenia a z pocitu "ako som tu so všetkým vybabral". Plne chápem a stotožňujem sa s tým čo si napísal v tvojom ďalšom príspevku. Tiež podporujem domácu ekonomiku a aj to v biznise, ktorý ma živí to tak robím.
Elektronika ma neživí, mám ju iba ako hobby a aj to mám extra málo času aby som sa jej venoval. Preto som si vybral tento projekt. Priznám sa vedomosti a zručnosti časom chabnú, preto sa ich snažím ako tak udržiavať a zvelaďovať. Tie plošné spoje komplet návrh, fotocesta, HAL som doma nerobil asi 10.rokov. Po chvílke trápenia sa s tlačiarňou (tie tonery už nie sú ako kedysi) a fotoemulziou tiež tak starou to išlo celkom dobre. Nehovoriac o progranovaní, PIC programujem v ASM, to som sa v mladosti naučil :-) začínal som na 89C51 a potom som prešiel na PIC. Máš prepáčené rýchla klávesnica Drakoush.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Dec 2020, 19:59

Unikala mi podstata, prečo si to kúpil, teraz je mi to jasné, potom už všetko chápem a beriem :)

Žiaľ, musím konštatovať, že si jeden z mála, ktorý má na to takýto pohľad. Pre mnoho ľudí je to o tom pretekaní a "babraní so systémom", i keď aj tak vybabrú len so sebou.

Nuž ale v tomto prípade potom som v očakávaní, ako postúpiš ďalej! :) Hlavne by som bol zvedavý na nejaké merania pri zváraní, troška pozrieť tú charakteristiku zdroja a výsledné zvary. Po takých rozsiahlych úpravách by to mohlo byť celkom prijateľné.

Ak by si nemal na merania potrebné vybavenie, kľudne ma kontaktuj. Držím palce!
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa eurobastler » 30 Dec 2020, 21:42

Pekná práca, nechcel by si to sem zavesiť na svetelektro vo forme článku?
Vedel by si sem dať schému riadenia?
Nemal si problémy s rušením tvojej riadiacej elektroniky?
Akým algoritmom riadiš ArcForce? Prúd zvyšuješ násobením nejakou konštantou a toto zvýšenie trvá vždy rovnaký časový interval bez ohľadu na hodnotu nastaveného prúdu?

Lennox napísal:
30 Dec 2020, 19:02

- výstupná tlmivka (čaká sa na dodanie z Ali), tá 13uH/180A z TME má malú indukčnosť.
Podľa čoho si volil indukčnosť výstupnej cievky? Prípadne vie niekto z praxe aspoň približnú hodnotu pre bežné invertory do 160 až 180A?
0
Obrázok

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 30 Dec 2020, 22:33

Schému zváračky pesne tejto mojej som nenašiel, ale mám velmi podobnú ale s analógovým riadením.
S rušením som mal problém, skúšal som kadečo LC filtre, uzemnenia, tlmivky, zvlášť zdroj nič nepomáhalo. Zváračka má tri zdroje z toho dva galvanicky odelené. Jeden je hlavný zdroj určený na zváranie a dva pomocné 24V (ventilátor) a 15V (riadenie), tie majú spoločný GND. Hlavný zdroj nesmie mať spojený GND s GND pomocného zdroja. Preto je potrebný izolačný zosilňovač na meranie napätia hlavného zdroja(v mojom prípade tento ACPL-C87BT-000E). Nakoniec som zistil, že rušenie sa indukuje do rotačného enkodéra (Alps), nakoľko ja som z neho odcvakol tie packy z plášta ktoré sa letujú do PCB spojené na GND. Bolo to z dôvodu úspory miesta. Po pripojení plášta enkodéra na GND sa to umravnilo.
ArcForce riadim jednoducho meraním napätia oblúka. Pri krátkom oblúku je napätie okolo 23V-29V, keď sa vzďaluje elektróda a naťahuje sa oblúk, tak sa zvyšuje aj jeho napätie vtedy zváračka zvyšuje prúd aby napätie dostala do intervalu 23V-29V. Otázka, či je to takto správne a ako to robia profi stroje to neviem, toto bola iba moja laická dedukcia a následne implementácia. Zdá sa však, že je to funkčné.
HotStart jednoducho meria napätie na výstupe, naprázdno je to 56V a keď klesne pod 45V berie to ako pokus o zapálenie oblúku a pridá k základnému prúdu podľa nastanenia +10% až 50% a drží to tak cca. 2.sekundy, potom prepne na nastavený zvárací prúd.
Prúd je meraný prúdovým transformátorom, ktorý tam už bol. Signál berien z bodu odkiaľ ho má aj pôvodný riadiaci procesor. Spravil som vstup pre svoj ADC s vysokou impedanciou aby som pôvodné meranie zaťažoval čo najmenej.
Čo sa indukčnosti týka, ideál by bolo okolo 40uH, ale to nie je šanca dostať do priestoru, ktorý mi tam zostal.
Mám tú spomínanú tlmivku z TME, ale tá je nedostatočná. Objednal som toroidné jadrá a budem experimentovať. Skúsim navinúť vlastnú tlmivku.
Čo sa týka článku a následnej reprodukovatelnosti mám obavu nakoľko tieto zváračky asi nebudú rovnaké a bude si to vyžadovať korekcie vo FW a možno aj v HW aby to bolo funkčné. Ja osobne som tomu venoval celkom 6. dní na dotiahnutie do tohto stavu. Zváračka došla 21.12. obávam sa, že ešte tak pár dní budem mať čas na hobby a potom hajde znova práca. Ďalší update znova cez nejaké sviatky, alebo iné voľno :D
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 30 Dec 2020, 23:15

Môžem poprosiť odkaz, odkiaľ ste kupovali? Ďakujem.
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 30 Dec 2020, 23:30

https://www.banggood.com/Minleaf-ZX7-20 ... rehouse=CZ
Vtedy bola v akcii za 25Eur, teraz je za 31Eur. Ale ak ju chceš na zváranie tak sa jej radšej vyhni. Bez úpravy sa s tým budeš iba trápiť. Zapaľovanie oblúku a udržanie je jedna katastrofa. Je bez zváracích káblov. Prívod je iba dvojvodičový bez zemniaceho vodiča a bez vidlice (okamžite na výmenu). Nemá softstart, kľudne vyrazí 16A istič a to nehovoriac o šupách čo dostáva usmerňovač a kondíky pri tomto režime. Úprimne ti radím nekupuj to. Drž sa rady čo tu napísal Drakoush, kúp niečo overené so zárukou tu lokálne. Cena nebude až taká vysoká a rozhodne sa ušetríš od zbytočných starostí.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Jan 2021, 18:03

Zaujímalo by ma, ako je možné, že sa sem dostane taký životu nebezpečný výrobok. To je to neregulované nakupovanie z číny. Nech už zavedú povinne to clo, aspoň sa sem bude voziť menej odpadu. Do afriky ho vozili zadarmo, neviem, prečo my by sme zaň mali platiť :D

Mohol by si potom zmerať tie charakteristiky pri zváraní, najmä teda potom, čo bude zdroj doplnený o tlmivku? Moc by ma to zaujímalo. Neváhal by som zmerať aj DZ a to rovno pri teplote 20 aj 40°C. To by som realizoval v teplotnej komore, žiaľ, nemám statickú záťaž.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Atlan » 06 Jan 2021, 19:16

V tejto je klasika sg3525 a diody na 80A
[48,52€ 26% OFF]miniGB ZX7-200 220V 200A Mini Electric Welding Machine IGBT DC Inverter ARC MMA Stick Welder 220V Professional Tools from Tools on banggood
https://banggood.app.link/b4fszvMDPcb

Fuj fuj cina, uz stym chodte niekam.

A kde ten rus by mal ten 3 vodic pripojit?

By ma zaujimalo kde za 25E kupis skrinku a suciastky. Podla. Mnandobra kupa az na to ze ty to mas riadene uP.

Prave svoju prerabam na pomocny startovaci zdroj.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Jan 2021, 20:04

To čo sú za detinské argumenty? Si snáď v Rusku? Nie si, tak tu má byť tretí vodič a debata ukončená.
1
Obrázok 1
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Jan 2021, 20:30

Atlan napísal:
06 Jan 2021, 19:16
Prave svoju prerabam na pomocny startovaci zdroj.
Vidím, že nie len mňa to napadlo, keď je to také malé. Já by som to dokonca "poňal" aj ako výkonnú nabíjačku a pomocný štartovací zdroj.

Je to náročné upraviť ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Atlan » 07 Jan 2021, 09:06

Drakoush napísal:
06 Jan 2021, 20:04
To čo sú za detinské argumenty? Si snáď v Rusku? Nie si, tak tu má byť tretí vodič a debata ukončená.
Bububu, sa ne po toto. Predavaju to bez zastrcky, tak ze je absolutne jedno kolko vodicou tam bude, lebo ten co to bude zapajat tam dat 3zilovu snuru, a mal by doplnit kondiky a prepoj medzi doskou a skrinkou.

Okrem toho cinania maju divne chapanie izolacnych vzdialenosti, ale plakat tu nad tym je zbytocne, kedze 50% veci z ciny je nevyhovujucich a zakaznik ani o tom nevie.
0

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa AbcdeF » 07 Jan 2021, 11:16

Z toho si nič nerob, on sa rád predvádza.
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Jan 2021, 11:25

Hej hej, ale aspoň idem odborne na problém, narozdiel od vás, vaše argumenty sú hodné krčmovej debaty murárov. Ale keď ste so sebou spokojní, tak prečo nie?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 07 Jan 2021, 12:28

Nechcem na to zakladať novú tému , ale už dlchšie nad tým rozmýšlam. Keď sme u tých PE vodičoch a kovových krabičkách, akoto že settopboxy predávajú v kovovej krabičke a bez PE? A dvojitou izoláciou to nebude, lebo kopa ich má spodnú stranu dosky asi 0.5-1 cm od tej kovovej krabičky.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Jan 2021, 12:52

Bude to dvojitou izoláciou. Bolo by na mieste, keby si sa pýtal, kto im dal vyhlásenie o zhode, ak nejaké majú :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok