Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 07 Jan 2021, 14:04

Dierky zospodu že ked tam strčis srobovak alebo nozik a dotknes sa cinu kde je zive napätie by som dvojitou izolaciou nenazival.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Jan 2021, 14:16

Nazvi si to ako chceš, platí to, čo som napísal. Zariadenie má značku dvojitej izolácie, tak je to dvojitá izolácia. Ak vyhotovenie nezodpovedá dvojitej izolácii, tak treba preskúmať, kto vydal osvedčenie o zhode a za akých podmienok. Osvedčenie totižto mohlo byť vydané na výrobok, ktorý splňoval všetky náležitosti, ale ďalej ich výrobca v snahe ušetriť vynechal. V tom prípade je vydané osvedčenie neplatné a je to právne napadnuteľné.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 07 Jan 2021, 14:20

Nehádam sa len mi ide o princíp, že proti takýmto veciam neprotestuješ ale proti zváračke hej len preto že je z číny. Tá zváračka síce certifikát nemá, ale je to lepšie lebo sa k tomu správaš obozretnejšie než keby ten certifikát mala a bol by neplatný ako je to v pripade tých settoboxov.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa rogi » 07 Jan 2021, 15:15

uverejnil svoju ideu,ktorú aj zrealizoval.
Potom sa tu nájde kopec chytrákov, ktorí začnú komentovať nepodstatnú vec.. Prečo to robia ti ľudia? Dodrbu každú tému, ideou bolo niečo si vyskúšať overiť. Kto z nás vie niečo také naprojektovat a zrealizovať? Všetký fora sú zasrané mudrlantami odbočujuc od temy!!!
3
Obrázok 3
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Jan 2021, 16:02

Dr.Martin napísal:
07 Jan 2021, 14:20
Nehádam sa len mi ide o princíp, že proti takýmto veciam neprotestuješ ale proti zváračke hej len preto že je z číny. Tá zváračka síce certifikát nemá, ale je to lepšie lebo sa k tomu správaš obozretnejšie než keby ten certifikát mala a bol by neplatný ako je to v pripade tých settoboxov.
Vy ste fakt strašne zadubení, uniká vám podstata toho celého. Aj keby tá zváračka bola americká, ruská, španielska, slovenská, z marsu - je určená pre náš trh, kúpil si ju sem, má mať buď dvojitú izoláciu, alebo tri vodiče a má zodpovedať nejakým normám. Je to také ťažké pochopiť? A to isté platí pre zváračku Esab a neuveríš - aj pre tie set top boxy. Bohužiaľ, v tejto téme sa rieši zváračka, tak sa venujem zváračke. Ako si si všimol, od momentu, kedy si sem nadhodil STB, tak sa to vzťahuje aj na ne.

Neviem, prečo máte tendenciu sa zakaždým stavať, keď vám človek povie niečo, čo nie je príjemné na počúvanie, lebo atakujem tie vaše najslávnejšie podvody z aliexpresu. Namiesto toho, aby ste uznali, že to je nebezpečné, tu začnete len prskať ako malé deti, ktorým dochádzajú argumenty. Čakal som, že sa rozprúdi nejaká debata na túto tému, ale žiaľ, sklamal som sa. Nič odborné neprišlo :)

Tak vás teda nechám ďalej žiť v presvedčení, že si objednávate tú najlepšiu kvalitu, bezpečnú, s dlhou životnosťou a že ste vybabrali so systémom, lebo si neplatíte za značku, ako u iných modelov. Ak vás vyzabíja, bude mi to jedno. Ak vám spadne na hlavu polepený "zvar", lebo to nezvára, tak mi to opäť bude jedno. A jediný, na koho vyššie riadky neplatia, je Lennox, ktorý jasne napísal, o čo mu kúpou išlo a ktorý je evidentne z vás jediný v obraze, čo je na tej zváračke špatne, čoho dôkazom je aj zoznam vylepšení.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 07 Jan 2021, 16:43

Ale ja nespochybňujem tvoje slová že je to nebezpečné, len mne nejde do hlavy tvoj prístup. Sme elektrikáry, elektronici a vieme čo si môžeme dovoliť a nenecháme sa pozabíjať ako píšeš. Samozrejme nehody sa stávajú ale to je na inú debatu. Súhlasím s tebou že to nemá bohvieakú kvalitu, ale snáď nečakáš kvalitu za 40eur aj s poštovným z druhej strany zemegule. Vieme že to nebude na 100% a že to bude potrebovať úpravy, ale s tým rátame. Človeku čo si objedná zváračku z číny a čaká 3 ročnú záruku a servis by som sa vysmial aj ja, ale taký sa tu asi nenachádza.
Settop boxy som dal ako príklad lebo tie sa na našom trhu predávajú, majú certifikát o dvojitej izolácii, ale 0,5cm vzduchová medzera mi nepríde ako dvojitá izolácia, teda normy som neštudoval len laický pohlad.
A aj s tým tvrdením že sa to predáva na našom trhu niesom úplne stotožnený pretože to že ti to sem čínan pošle hoci má aj sklad v Česku ešte neznamená že je ten prístroj určený pre náš trh. Ako si sám napísal certifikát to nemá takže je len na tebe čo s tým spravíš. To isté môžeš spraviť na nejakej ruskej stránke a poprosiť ho nech ti pošle na Slovensko, alebo si doviezť americké auto a je na tebe či ho prerobíš alebo budeš riskovať pokutu s blikajúcimi brzdamy.
To isté by som povedal o tej zváračke buď s ňou budeš riskovať alebo si ju prerobíš.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Jan 2021, 16:51

A zas máš klapky na očiach. Uvedomuješ si, že táto zváračka sa nepredáva po vydokladovaní vyhlášky? Že si ju môže kúpiť murár, pekár, hocikto? Kto absolútne nemá šajnu, že nejaký tretí vodič existuje, ale za to vie navariť najlepší demi-glace na svete? Uvedomuješ si, že ľudí nezaujíma certifikát, tak ho ani nechcú, ale vystavujú tým samých seba pred riziko? Uvedomuješ si, že mnohí si to riziko neuvedomia a kupujú to v dobrej viere? Zhoď dole klapky z očí, otoč sa a nájdi iný uhol pohľadu. Ako technik to musíš vedieť posúdiť z každej strany a nestranne, predstav si, že je to fronius kúpený u oficiálneho distribútora v TT (MiroL ma teraz dodrbe jak hada za to, čo som napísal). A teraz zisťuj, že to je bez akejkoľvek debaty nebezpečné. Nevnášaj sem alibizmus. BOZP nepozná alibizmus. Tu nie sme na modrej streche, že si tu budeme ako neznalé osoby dokazovať svoje presvedčenia. Tu sme na technickom fóre, tak sa k tomu postav ako elektrotechnik.
Aj to auto keď doveziež z USA, tak tu stojí orgán dohľadu, ktorý Ti naň nevydá osvedčenie a môžeš jazdiť akurát tak po dvore. Toto je niečo iné, je to neregulovaný trh, sivá cesta, nebezpečná. Ako drogy. Ani tam nemáš záruku, že sa neotráviš, lebo ani nevieš, kto to varil. Chceš povedať, že to tak má byť?

Dúfam, že to pochopíš, rozum na to máš, tak ho už len správne naplno využiť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 07 Jan 2021, 17:30

Stou prvou častou súhlasím a uznávam že je to nebezpečné, ale teraz tu od začiatku komentujeme prestavbu tej zváračky, ktorú robil evidentne skúsený elektrikár a v tom je ten rozdiel.
Napísal si "Ako drogy. Ani tam nemáš záruku, že sa neotráviš, lebo ani nevieš, kto to varil"
a súhlasím tak isto je to s tou zváračkou z ali proste s rizikom treba počítať.
Samozrejme sa nájdu taký čo o tom riziku netušia, ale vnesiem sem trocha alibizmu a napíšem že za nich zodpovedný niesom. Ked si niekto myslí že kúpi bezpečnú a kvalitnú nabíjačku na telefón za euro alebo zváračku za 40eur z nejakého pochybného obchodu nech si to myslí dalej, alebo si prečíta niečo na internete a pochopí že je to síce lacné ale nesie to zo sebou úskalia. Keď ta policajt chytí na tom neprerobenom Mustangu tiež ti povie neznalosť zákona neospravedlňuje, ale keby to povieš človeku prizabitému tou zváračkou tak už je to nemorálne morbídne a neviem čo ešte.
Zjednodušil by som to tak že o rizikách vieme obaja, len máme nato iný názor.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa wizing » 07 Jan 2021, 20:37

Chudáčisko Lennox .... evidentne jeho vlákno s jeho výrobkom slúži na odbavovanie si svojho ega niekým ... čo som narátal tak tu má vo svojej uverejnenej práci dva príspevky ... k veci .... už sa tu pomaly aj stratila podstata jeho príspevku .... nechcete si to chlapci vydiskutovať niekde inde? ...
1
Obrázok 1

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 07 Jan 2021, 23:37

Nejak sa to tu rozbehlo, ale nesprávnym smerom. Prosím preto iba k veci ak je to možné.
Rád by som sa opýtal, má zmysel pridať pred tlmivku nejakú kapacitu ako je to zvykom pri usmernených trafách, alebo pri tejto koncepcii zdroja je to nezmysel a iba by to škodilo.
Predstava je takáto:
ZX7 vystup kond.jpg
3x low ESR 22uF/400V, 2x fólia 100nF/400V, vybíjací rezistor 3k9/2W.
Zatiaľ v žiadnom invertore som nevidel kondenzátory na výstupe pred tlmivkou.
Aký je váš názor.
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 08 Jan 2021, 17:11

Tak teda, odpoviem si sám. Nedalo mi to, tak som to skúsil. Zverejňujem to pre ostatných, ktorých by niečo podobné napadlo. Ani to neskúšajte, nefunguje to. Oblúk sa zapaľuje omnoho horšie, a keď sa aj podarí kondenzátory sa preťažia a končia ako nafúkance.
Tu je výsledok:
kond_0.jpg
Kondenzátory boli low ESR Nichicon 22u/400V
Ešte že som to išiel testovať do dielne a neskúšal som to v garáži v dome lebo po tejto dymovnici a smrade by som bol pravdepodobne týždeň o hlade :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Jan 2021, 01:15

Polhodinu Ti píšem odpoveď a po odoslaní ma drbne na prihlásenie... Odpoveď je samozrejme nenávratne späť. V skratke:

Toto sa dalo čakať, podľa mňa si aj riadne rozhasil spätnú väzbu, keďže to je režim CC. Kondenzátory sa skôr realizujú u transformátorových MIG zváračiek, kde sa dá "dohnať" zlý návrh zdroja, keďže ten má plochú charakteristiku. U Teba by za pokus stálo použiť fóliové kondenzátory nie veľkej kapacity, povedzme 470nF, kvôli ESR by som ich radil viac paralelne. Sľuboval by som si od toho lepší zápal a pokojnejší oblúk. Môžeš vyskúšať. Spätnú väzbu tým tiež nerozhasíš. Daj potom vedieť.

Mám aj návrh na ďalšie úpravy týkajúce sa TIGu, ale keďže si ovládol budenie, tak pokojne aj na MIGa sa dá šiť. Rozdiel medzi MIG/MAG a MMA/TIG je v statickej charakteristike, pre MMA a TIG je strmá, pre MIG a MAG je plochá.

Pre TIG by sa dalo realizovať najmä:
- HF zápal alebo
- VRD (a zápal LA, VRD znižuje opotrebenie elektródy a minimalizuje jej odtavenie do zvarku)
- DownSlope pre vyplnenie krátera
- I end.
Pulz už máš.
Pre MIG by sa dalo najmä:
- riadenie výstupu

V prípade záujmu o následné používanie by som to videl ako externé jednotky prepojené so zdrojom po niečom univerzálnom. Jednotka pre MIG by obsahovala solenoid, podávač, elektroniku pre riadenie predfuku, dofuku, časovačov, podávača. U MIGA ide len o prerobenie charakteristiky a spínanie budenia. Zvyšok nemá s riadením zváračky nič spoločné.
U TIGa by jednotka obsahovala solenoid, prípadne modul HF zápalu. Keďže pre túto metódu ide najmä o riadenie zdroja, tak by veškeré nastavenie bolo vo zváračke, narozdiel od MIGa, kde je potrebné mať nastavenie na ext. jednotke. Každopádne to asi neplánuješ používať, takže bohate stačí, keď doplníš funkcie a overíš si ich správnosť. Ak ide o poznanie, tak si myslím, že tým nič nepokazíš, práve naopak.

To je v skratke asi všetko, čo som Ti chcel. Daj vedieť, čo Ťa oslovilo, ak niečo.


Nedá mi - najväčšou srandou je aj tak to, že keď som tu niečo povedal, tak každý skákal do mňa, ale akonáhle sa vrátilo k téme a je tu otázka na publikum, všetci "odborníci" sú zrazu ticho, zrazu k tomu nemá nikto čo povedať. Zostala z tohoto iba sociálna sieť plná znudených ľudí s pár nadšencami. Mrzí ma tento stav, zažil som totiž ešte éru, kedy to tu fungovalo. A dodnes pamätám na všetkých členov, čo sem už kvôli "odborníkom" prestali chodiť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Jan 2021, 01:25

A ešte prišiel aj šialený nápad (to mi napadlo teraz, 1:18 v noci, tak ho vnímaj s veľkou rezervou).
Čo tak zabrdnúť do synergiky? U MMA som to snáď ešte nevidel a rozhodne to bude kontraproduktívne a bezúčelné, ale možno by som v tom videl cestu pre hobbystov, čo okolo zvárania ani nechodili a majú nutkanie začať.
Naša "synergika" by spočívala v tom, že zadáš priemer elektródy, polohu a následne bude zváračka nastavená, pričom by sa enkóderom mohlo nastavenie korigovať v zdravej miere. Hobbysta by teda nemohol ísť s prúdom moc dole, ani moc hore a tým pádom by sa zmenšilo množstvo aspektov, ktoré by mohol domrviť.
A ešte by sa tam musel asi voliť druh elektródy, na začiatok bázické/rutilové, doma sa asi nič iné nepoužíva, lebo majú dosť rozdielne prúdy pri prierezoch. Ako šperk by sa mohla zobrazovať pozícia, kam by sa pripájal držiak elektród. Na troch znakoch je ťažko docieliť intuitívnosť, ale napr. správa "EH+" alebo "EH-" (Electrode Holder "polarita").

No, čiže nápad by sme mali, teraz nájsť už len účel :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 09 Jan 2021, 09:21

Ale keby si nevyríval s blbostami a nemoralizoval tak by do teba nikto neskákal, v podstate si to odštartoval ty, ale som rád že si napísal k veci a aby som aj ja bol k veci.
Kolko ta stála prestavba? Dá sa to teraz brať ako plnohodnotná zváračka?
3
Obrázok 2 Obrázok 1
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 09 Jan 2021, 18:56

TO> Drakoush
vďaka za reakciu, myslím že niečo by sa z toho dalo implementovať. Nateraz som pridal na výstup pred tlmivku 4x 220nF (spolu 880nF )fóliové kondenzátory a smozrejme vybíjací rezistor. Uvidíme ako sa bude správať zdroj teraz.
Neuveriteľné koľko miesta sa v tej zváračke nájde:
Kond_1.jpg
Nechcem z toho robiť TIG a už vôbec nie MIG zdroj, ani štartovací zdroj alebo nabíjačku, má to ostať primárne MMA zváračka.
Čo je možné ľahko implementovať je tvoj šialený nápad so "synergiou". V princípe by išlo iba o doplnenie menu, kde by si užívateľ vybral priemer elektródy a zváračka by nastavila tabuľkový výstupný prúd. Následne užívateľ by mal možnosť ladiť prúd, ale iba v obmedzenom rozsahu. Napr. elektróda priemer 2,5mm, zváračka by nastavila výstupný prúd na 80A a užívateľ by mohol meniť prúd v rozsahu od 70A do 90A. Pričom hotstart a arcforce by som nastavil na optimálne hodnoty a s tým by užívateľ v tomto režime nemohol hýbať.
Takto by tam mal na výber elektródy od 1,6mm, 2mm, 2,5mm možno 3,2 max. tak rutilka.

TO> Dr.Martin
Úpravy nič nakoľko to bolo za účelom samoedukácie. Ale ak to mám zrátať strávil som na tom 6. dní, kupoval som relé Finder a enkodér Alps z TME spolu 10Eur zbytok šuflíkové zásoby cca. 10Eur. Plošné spoje, návrh a programovanie v rámcu oddychu cez sviatky :-)

Či je z toho teraz plnohodnotná zváračka? Pravdepodobne nie, na profi stroje s dobre navrhnutým zdrojom sa to ani nechytá. Toto je ozaj len kozmetika. Najväčšie mínus vidím v nízkom výstupnom napätí na prázdno iba 53V max. 55V podľa siete. Preto to horšie zapaľovanie. Hot start to vylepší ale to nie je ono.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Jan 2021, 12:22

Vsetky kondiky co tam davas musia byt dimenzovane na impulzny prud res skratovy, A to zdovodu toho ze ked su tranzistory vypnute (res zApnute) obvodom bude tiect prud z kondikov. Navyse na MNA zvaracku ti treba zdroj prudu a to kondenzator nieje.
Ked ked nieje vykon dodavany cez transformator tak prud tecie diodou a tlmivkou, cize tlmivka sa uplatni hlavne pri malych prudoch, pri velkych prudoch je uz strieda blizko 90% a tam uz az taky vplyv nebude.

Este je mozne vyrobit kondenzatorovy zdvojovac, s slabsimi diodamy. Vysledkom bude 2nasobne napatie pre zapalanie obluka. Tam bude problem stym ze to bude cca 100v
https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php ... 2008082701 pozri si je yam schema invertora

Inac tym zx7 je odvodeny od regulacneho obvodu zvaracky, lenze to uz u teba neplati ak je tam svab uP

Prestavba na startovaci zdroj je mozna, treba znizit pocet zavitou trafa a prekopat riadenie zdroja, co je ttoska problem kedze zdroj bezi na maximalny vykoon a az po zapaleni obluka dojde k regulacii na nastaveny prud, dokonca by som povedal ze je tam realizovaby kratky hotstart.

Proste cela spatna vezba na prud je tam komplikovana. Este sa stym pohram.
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 10 Jan 2021, 15:59

Presne tak, aj tieto kondenzatory sa odporúčali. Včera večer ma napadla presne táto myšlienka čo popisuješ a to konkrétne vplyv tlmivky pri nízkom a vysokom prúde. Vypozoroval som presne to o čom hovoríš, na malých prúdoch cca. do 10A dokážem bez problémov zapáliť oblúk, naťahovať ho v pohode aj na 10mm a nezhasne. Žiadne lepenie elektródy, nič oblúk zapaľuje bez problémov. Pri vysokých prúdoch ako keby tam tá tlmivka ani nebola.
Doplnil som do FW opak hotstartu, kde zváračka naopak zníži štartovací prúd na 10A a následne testuje výstupné napätie, keď sa oblúk zapáli tak po nastavenom čase (experimentálne menitelné od 50ms do 600ms, skok po50ms) prepne na nastavený zvárací prúd (v dvoch skokoch 50% nast. prúdu po 50ms 100% nast. prúdu). U mňa sa osvedčil čas 100ms na držanie nízkeho prúdu na zápal.
Bol som to testnúť, musím povedať že to zapaľuje jedna báseň. Skúšal som EB121, a Slovinské EVB50 2mm a 2.5mm elektródy. Rutilky žiaľ nemám.
Neexistuje nezapáliť oblúk, zapaľuje na prvý dotyk. Keď sa aj elektróda zataví, pár krát klepnem o materiál a už aj naťahuje oblúk.
Dá sa to ešte vylepšiť a to tak, že štart na nízkom prúde, hásledne prepne na vysoký prúd (hotstart pri studenej elektróde) a následne po stabilizovaní parametrov zníži na nastavený zvárací prúd.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Jan 2021, 19:02

Rutilky nemá moc zmysel testovať, to zapáli na hocičom len priložením, aj keď je obal natavený pred drôtom.
Pokiaľ to vychytáš na bázických, tak si vyhral. Zvyšok sa doma už potom nepoužíva.
Aké máš zápalné napätie naprázdno? Chorobou lacných invertorov je práve toto.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Lennox » 10 Jan 2021, 19:28

No veď, testoval som to iba s bázickými elektródami a zapaľuje to neskutočne dobre. Ako som písal rutilky nemám a ani som s nimi nikdy ešte nezváral, tak že to neviem porovnať.
Napätie naprázdno je 53V max. 55V podľa siete.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava invertorovej zváračky ZX7-200

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Jan 2021, 20:58

Žiadna sláva teda. Optimum je niekde okolo 80V. Kitiny majú okolo 88V a zapaľujú fakt ladne. Telwin má podľa papierov 74, reálne tiež cez 80.
Lenže toto už bez zásahu do transformátora moc neovplyvníš.
Ešte otázka - robil si na očistenim podklade, alebo si skúšal aj hrdzu?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok