Elektronická kocka a generátor náhodných čísel

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Elektronická kocka a generátor náhodných čísel

Príspevok od používateľa feros » 11 Aug 2021, 19:38

Elektronická kocka riadená generátorom náhodných čísel tvoreným šumovým generátorom ( Q2 ) ktorého výstup sa po zosílnení načíta skrz AD prevodník procesoru U2 , konvertuje cez tri tabulky s posunom indexov na rozsah 1-6 a výsledok zobrazí na LED sedem segment.
https://www.youtube.com/watch?v=cfZ6rDNzigI
1. ak počas zapnutia je stlačené tlačidlo tak je prečítaný AD prevodník, konvertovaný na rozsah 1-6 zobrazený na LED sedem segment a je odoslaná na sériový port hodnota AD prev. a konvertovaná hodnota, každých cca 0,33s
2. bliká segment G na LED a odosiela sa aktuálna hodnota AD prevodu na sérriový port, každých cca 0,1s
3. po stlačení tlačidla sa načita hodnota z AD prevodníka, vypočíta sa ž nej čas v rozsahu 0,25s - 7s, po uplynutí tohto času sa znova načíta AD prevodník urobý sa prevod na 1-6 , zobrazý na LED sedem segment cca 10s a prejde do modu 2

Celkove ale z cca 6000 vzoriek vychádza že frekvencia výskytu nie je celkom rovnomerná, bude treba asi doladiť program
Prílohy
Schránka-2.jpg
RNG.zip
program
(37.27 KiB) 66 stiahnutí
RNG_KOCKA.png
schéma
schéma
nastavenie sériového portu
nastavenie sériového portu
LOG.zip
vzorka
(14.77 KiB) 60 stiahnutí
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Elektronická kocka a generátor náhodných čísel

Príspevok od používateľa miso156 » 11 Aug 2021, 21:12

Nebolo by jednoduchsie riesenie ze nechas pusteny counter a po stlaceni tlacitka sa vycita jeho aktualna hodnota a nascaluje na pozadovany rozsah (1-6)? Tym by mala byt stredna hodnota vyskytu kazdeho cisla rovnaka. Mozno neviem podrobnosti.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronická kocka a generátor náhodných čísel

Príspevok od používateľa Mek » 11 Aug 2021, 22:02

Urcite bolo. Zvycajne je to riesene tak, ze po stlaceni tlacidla sa spusti counter takou rychlostou, ze uzivatel nemoze postrehnut ako sa menia cisla, a ked sa tlacidlo pusti, counter sa zastavi na aktualnej hodnote.
Problematiku generovania nahodnych cisel som riesil nedavno aj ja, ale v MCU Atmel. Nakoniec som sa na to vykaslal a vygeneroval som nahodne udaje do EEPROM, pricom index posledneho pouziteho bajtu som ulozil na adresu 0, a po kazdom pouziti tento index zvysil o 1. Pre moje pouzitie to stacilo, lebo po kazdom zapnuti stacilo vygenerovat nahodne cislo len raz, a na to, ze sa opakuju po prejdeni celeho obsahu EEPROM, nikto nikdy nepride. Ale tak zavisi to od ucelu pouzitia, ako som pisal, mne to stacilo. Moje zariadenie nemalo ziadne tlacidla.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok