vypadávanie "obrazu" na znakovom LCD

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

vypadávanie "obrazu" na znakovom LCD

Príspevok od používateľa borec » 26 Okt 2009, 19:39

zdravím fajnšmekrov. mám taký delikátny problém s ktorým si neviem dať rady už druhý deň. Staviam tento zdroj: quattro zdroj a k nemu som použil klasické 2x16 znakové LCD.

Problém spočíva v tom, že ak sa nebodaj nejak blbo dotknem výstupného mínus pólu zdroj, respektíve GND vodiča na displeji alebo odpájam a pripájam ukostrenie kovovej krabice PE vodičom, je to v háji a zobrazené dáta sa zmenia na smršť artefaktov na lcd (avšak neurobí to pri prvom dotyku, proste ťukám a ťukám prstom alebo hrotom DMM a sem tam to zblbne, čo je nepríjemné). Nepomáha ani blokovanie napätia na LCD kondenzátormi 100n, oddelenie cez diodový mostík, feritový prstenec cez vodiče k LCD...
Skúsil som aj druhý displej (avšak 1x16, nezobrazoval druhý riadok ale inak na test OK) tak som si všimol že je odolnejší, nieje taký náchylný zrejme na spičky?... avšak aj tento displej som dokázal previesť do stavu zblbnutého.

Možnosť uzemniť komplet zdroj, krabicu a aj LCD by to zrejme vyriešila, avšak v tomto prípade by som nemohol dva zdroje používať v symetrickom zapojení, bolo by to v skrate.

Dodám že na zdroj je DPS vlastného návrhnu a výroby. Robia to oba zostavené zdroje.

Za každú radu ako s tým vybabrať budem vďačný
0

wwlado

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Okt 2009, 08:28

A audiotechnike sa BRUM osetruje rezistorom na GND. Skus dat ku kazdemu pinu LCD do serie neejaky maly odpor napr. 15R. :) zda sa to byt sprostost, ale niekedy to naozaj pomaha. :)
Este ma napadla druha moznost. Minus -> Varistor na 75V -> PE (Gnd) Jednoducha prepetova ochrana proti statickemu prepatiu. :) Lebo taky SLP275 (plynovy zvodic prepetia do 12kA) by bol zbytocny. A to este potrebuje predradene 160AgG poistky.. :D

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2644
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 27 Okt 2009, 08:33

Ako to komunikuje z LCD ? 4bitovo alebo 8bitovo?
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa borec » 27 Okt 2009, 08:50

4 bitovo, ostatné bity sú uzemnené...
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2644
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 27 Okt 2009, 10:22

Skus odpojit podsvietenie displeja ak mas zapojene ci to bude robit aj potom.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 27 Okt 2009, 10:37

Podsviceni LEDkama vetsinou nedela problemy.
Ty displeje jsou citlivy na statiku, ale neni duvod aby byly takhle.
Zkus si uzemnit tu plecharinu k napajeni aspon paralelni kombinaci 1M odpor 10n/400V kond, to celkem nejakemu propojovani zdroju nevadi, ale pro takove impulzni ruseni je to zabite.
Jinak zjevne jdes na ten display pasivne, jenom do nej zapisujes, takze nepoznas, jestli se nejaka data poskodila, nebo jestli se nezasekl.
Pokud tam nejaka takova moznost chyby je, tak jedine komunikovat obousmerne, nebo delat casteji refresh celeho displeje a tim se to zamaskuje :D
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 28 Okt 2009, 12:04

Zdroj mám postavený a modifikovaný podľa seba, funguje dobre :wink: Spočiatku boli problémy ale už ide fajn ....

tvoj problém je v komunikácií display-uPC, treba pripojiť pin RW displaya o zem a tak isto piny DB0-DB3 displaya o zem ... ak nepomôže tak piny DB4-DB7 cez rezistory 10kOhm o +5V.
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok