Opačné L a N v EURO kábli

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa pin » 30 Nov 2011, 20:25

Keďže kolíky fáze aj nuláku na vidlici sú rovnako dlhé, nie je isté, ktorý sa spojí skôr. Aj pri neporiadnom zasunutí vidlice do zásuvky môže nastať stav, keď sa kolík nuláku nedotýka svojej dutinky a fázové napätie sa objaví na obidvoch pracovných vodičoch. V tom je logika s tým, čo napísal danhard.
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 26

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa genius3258 » 30 Nov 2011, 20:43

bežná vec , minule som si odrezal kábel na flexe :D tak som ho išiel vymeniť v kábli boli tri vodiče modrý biely a zelený biely fáza zelený nulák modrý ochrana... ako u sprostých :roll: mohol som to odfotiť
0
Run it, break it, fix it, love it :)

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 631
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa bibibo » 30 Nov 2011, 21:39

Ďakujem za odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa Thales » 01 Dec 2011, 08:14

Toto co tu bylo popsáno úvodem normě neodporuje.
Mám tu ale jiný zajímavý fail který normě zcela jistě odporuje, konkrétně té části o nezáměnnosti:
Prílohy
Kabel.jpg
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa datam » 02 Dec 2011, 10:08

No norme to odporuje. Fázový - hnedý alebo čierny a pravocný - svetlomodrý. Tiež som našiel takéto niečo kde bola prehodená farba L a N. Bolo to na nejakej neznačkovej rýchlovarke. Na funkčnosť to samozrejné nemá žiaden dopad ale s normou to určite s súlade nieje. Možno mám aj tušenie kde a ako sa to stáva. Jedná sa o tie francúzke zásuvky bez kolíka. Tak sa dá zastrčiť aj obrátene a PE je riešené cez bočné pliešky. Takáto šnúra však nejde strčiť do našej zásuvky lebo tam zavadzá náš PE kolík. Zaujímavé ako majú poriešené nejaké zariadenia v kat. I ktoré potrebujú fázu jednoznačne na tom istom vodiči - ale teraz ma také jednofázové zariadenie vážne nenapadá tak to ani neriešia. Inak majú to super a nemusia špekulovať ako dostať dve veci do jednej dvojzásuvky na stene. Napríklad chladnička a MW rúra. Inak sa to nedalo iba dať rozdvojku.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 631
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa bibibo » 02 Dec 2011, 12:22

Ak som to dobre pochopil, tak oba káble L a N sú pracovné vodiče a u pohyblivého prívodu je jedno kde ktorý je. Tak sa mi zdá, že práve zásuvky FR - French sú tie ktoré sa používajú u nás. Tie čo máš na mysli sú Schuko.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Dec 2011, 12:33

Thales, ten kapel je super :D odkial to mas ? :) Je neskutocne ake nebezpecne veci dokazu ludia vyrobit.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Dec 2011, 18:06

No možno sú to káble, ktoré sa prikladajú len k nejakému výrobku, ktorý nepotrebuje ochranný kolík, takže tam je to v poriadku, ale iste sa stane ,že ho niekto chce použiť inde a vtedy nastane problém.Ale malo by to byť aspoň uvedené v návode/ale kto ich dnes číta, alebo odkladá/.
Sretol som sa s predlžovačkou v Metre,ktorá mala na jednom konci okrúhlu zásuvku s kolíkom ako normálna zásuvka,ale na druhom konci bola síce gulatá zástrčka s kolíkmi,ale výrezy v plaste boli na oboch stranách pre kolík rovnaké, takže sa dala samozrejme pripojiť aj opačne.Nemohol som zistiť,či je šnúra dvoj alebo trojžilová. V tom prípade ak bol kábel síce trojžilový,nechápem, kam sa podel ten zemiaci na druhom konci,kedže tam boli len kolíky ,nie dutinka na PE.Pochopil by som ,keby napríklad na spotrebič II.triedy napr.vysavač,by postačoval dvojžilový kábel, ale pokial viem, tak také sa nesmú používať,len trojžilové.
S toho mi je jasné, že niektorý výrobcovia ,ale aj dovozcovia, si z nejakými normami vôbec nezaťažujú hlavu a dovezú čokolvek, kým im na to niekto nepríde ,alebo nedoplatí životom.
Pokial viem,poloha F a N v zásuvkách bola kedysi predpísaná, prečo ináč by sa to dodnes dodržiavalo a akceptovalo hoci aj ako nepísané pravidlo,ale dnes sa už nečudujem ničomu, kedže zákony a normy schvalujú taký ludia, čo o tom nemajú ani šajnu a tak existuje viac novelízácií toho istého zákona ,ako dielov argentínskych telenoviel v TV.
. :wink:
Ako v parlamente najdete troch sprostých poslancov?
Náhodným výberom. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

podhorec
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 11 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa podhorec » 02 Dec 2011, 19:30

dobra redukcia
Prílohy
kabel
kabel
ethernetKiller.jpg (40.52 KiB) 2892 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 69

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa danhard » 02 Dec 2011, 20:26

Ta přístrojová eurozásuvka existuje také bez nulového nože a tomu odpovídá protějšek který má tu díru zaslepenou a to by mělo být na tom kabelu od Thalese.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Opačné L a N v EURO kábli

Príspevok od používateľa Thales » 02 Dec 2011, 22:12

Hmm - ale není. Ta zástrčka je zcela standardní. Kabel byl k nějakému zařízení (už nevím jakému) původem ze Švýcarska tuším ale nevím jestli byl k němu origo nebo ne. Zařízení se od začátku používalo tady v Praze. Normě odporuje v tom že se nedá zaměnit. Běžně se s tím dá připojit třeba PC.

Poloha fáze byla skutečně dříve předepsáno normou, avšak současné normy od tohoto předpisu upustily. Mě by ale hanba musela fackovat kdybych to někomu zapojil obráceně.

Ta redukce síť-síť je jen sranda. Nicméně kdysi se u nás nějakému borci povedlo dostat síťové napětí do datové sítě a vyřadil tím celou knihovní síť. Já u toho nebyl, slyšel jsem to až když došlo na opravu. Krom toho že odešel switch (dál se to nedostalo protože optika) tak odešly všechny síťovky co byly v tom segmentu. V PC kde byly síťovky Realtek tak tam zdechly i ty PC, tam kde byly 3Com tak sice zdechla síťovka ale PC se nic nestalo. Já jsem tam pak zapůjčil svůj vlastní switch a ten pro změnu někdo ukradl :evil:
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď