Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa ice_age » 13 Sep 2016, 09:53

Ahojte,
mam uz asi 4 roky razovy utahovak Makita TF0101F (napajanie 230V). Pocas stavby domu si uzil svoje a teraz zacal strajkovat. Motor zacal vynechavat resp. ani sa nepretoci, len "vrci na mieste".
Zatial som skontroloval:
- statorove vinutia vyzeraju byt v poriadku, obe maju nieco cez 20 Ohm
- vinutia rotora vyzeraju byt v poriadku, bez znamok poskodenia/prepalenia, kontakty na komutatore som jemne prebrusil
- uhliky su dost dlhe, nevyzeraju byt mechanicky poskodene, ani drziaky na uhliky nie su nejako poskodene

Moj odhad bol odideny spinac (s reverzom a regulaciou otacok), ale aj s novym dielom sa to sprava uplne rovnako. Uz som celkom v koncoch, nenapadne vas nieco?

! Upravený názov témy pre lepšie vyhľadávanie.Snažte sa písať do názvu témy typ zariadenia. upravil: 13.9.2016 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: razovy utahovak - problem

Príspevok od používateľa mirosne » 13 Sep 2016, 09:57

Ložiská sú dobré?
0
Pozdravuje vás Miro.

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa ice_age » 13 Sep 2016, 10:07

Zadne lozisko, ktore je za komutatorom, nevykazuje ziadnu volu. Na druhej strane je v hlinikovom puzdre prevodovka s razovym mechanizmom, to som pravdu povediac este neskusal otvorit. Ale pri pretacani rukou ide motor hladko.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa mirosne » 13 Sep 2016, 10:19

Tak skontroluj aj ten predok s prevodovkou,možno je tam niečo,čo cviká motor,vadné ložisko,poprípade nejaký úlomok.Treba to rozobrať a poriadne skontrolovať.Potom už ostáva len vadný rotor.
0
Pozdravuje vás Miro.

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa ice_age » 13 Sep 2016, 11:03

dik za tip, vyskusam a napisem
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Sep 2016, 18:03

Neviem ci to ma v sebe neaku elektroniku na regulaciu alebo to ma spinac a toci sa to naplano. Skus dat na vystup namiesto motora neaku inu zataz, napr ziarovku (nie ziarivku). Ak sa rozsvieti, tak elektronika je OK a chyba bude v rotore (kedze tvrdis ze stator je ok a aj uhliky su dostatocne dlhe a aj mechanicky nie je zedrety)

Este poremeraj (prepipaj) ci niektory vodic nie je poskodeny. Ale ako pises ze vrci na mieste, vyzera to but na elektroniku, alebo niektore z rotorovych vinuti bude rozpojene. Skontroluj prepojenia vinuti na rotore.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa ice_age » 19 Sep 2016, 13:15

No tak aj predne lozisko je v poriadku. Rozobral som tu prevodovku a zlozil utahovacku len s loziskom v domceku namiesto celej prevodovky s razovym mechanizmom. Pri pretoceni rukou sa motor volne toci.
Po zapojeni do elektriny ide motor "tazko" az sa zasekne. Odber by mala mat okolo 1A, teraz zerie okolo 2A a stator sa vyrazne zohrieva. Ako som pisal vyssie, statorove cievky som premeral a obe maju zhodny odpor.
Uz som celkom v koncoch.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa mirosne » 19 Sep 2016, 18:28

Tak je rotor v :butthead: .Inú chybu nevidím,jedine to pustiť na priamo bez toho regulátora a tým vylúčiš chybu elektroniky,ale keď sa pozriem na začiatok témy,tak som vyrozumel,že si menil regulátor. :pain:
Tak ostáva len ten rotor. :crying:
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa Roy820 » 19 Sep 2016, 19:32

hmm a skontroloval si aj či stator pevne drží alebo neije šikmo ? motor sa ti na volno môže točiť lahko, no keď ho zapneš tak sa môže stať, že stator sa pritiahne k rotoru a drhne ho... Osobne si myslím že je to skor tak, keby je rotor zlý tak jednak by mal opálený komutátor, a jednak buď by sa neroztočil vôbec alebo by sa roztočil skoro viac-menej normálne a prskal alebo niečo také, ale spiekol by sa velmi rýchlo...
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa mirosne » 19 Sep 2016, 22:22

Tiež ma to napadlo,či nie je uvoľnený stator,ale príspevok som písal za predpokladu,že to on skontroloval. :pain:
0
Pozdravuje vás Miro.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Sep 2016, 22:44

Problem bude v rotore. Daj sem fotky rotora. pootáčaj ju po 90 stupňoch pri foteni, nech ju vidíme dookola. Skus po robiť ostré fotky nech sú vidieť detaily.
Možno niekto Z nás uvidí to čo ty nevidis.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa ice_age » 20 Sep 2016, 10:52

Velka vdaka za konstruktivne prispevky pani.
Ano vypinac/regulator je vymeneny za (snad novy) nahradny diel.

Stator je fixovany zlozenim dvoch polovic tela utahovacky. Neviem ako by som skontroloval pevnost ulozenia po zlozeni tela.
Na rotore som prepipal jednotlive dvojice polov pri sebe, skrat tam nebol ziaden, ale niektore vykazovali mensi odpor (vacsina okolo 3 Ohm, zopar dvojich ukazalo 2 Ohmy). Ked tak nad tym teraz rozmyslam, este som mal asi premerat aj poly oproti sebe (v pozicii ako su uhliky), to by bola asi podstatnejsia informacia.
Ak stihnem, vecer spravim tie fotky.
0

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa delong » 20 Sep 2016, 22:01

A ešte tak spraviť test na medzizávitový skrat :wink: .
Prúd motora si zmeral ? Je v rozsahu hodnôt uvádzaní výrobcom ?
0

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa ice_age » 21 Sep 2016, 10:35

delong - par prispevkov vyssie som pisal: Odber by mala mat okolo 1A, teraz zerie okolo 2A a stator sa vyrazne zohrieva.

Vcera vecer som sa k tomu bohuzial nedostal, snad dnes spravim tie fotky.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Sep 2016, 14:56

Ešte by stálo za vyskúšanie vyčistiť uhlík medzi lamelami komutátora. Potom dobrúsiť pemzou a premerať.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Makita TF0101F rázový uťahovák - problém

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Sep 2016, 12:24

Ak sú ložiská v poriadku a rotor nemá vôlu, tak ešte skontroluj, či nie je uvolnený stator /skrížený/ a pri zábere ho pricucne k rotoru.
MOhlo sa niečo pri náraze odlomiť alebo posunúť... ono to niekedy aj počuť pri zapnutí, že to cvakne,ked sa prilepí rotor so statorom.Ináč :pain:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok