Bežná spotreba a ceny

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa hpeter » 20 Dec 2016, 17:17

20l/ mesiac? Vy ste riadni optimisti.. V lepsom pripade cca 1l/h
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa muziker » 20 Dec 2016, 19:34

Dnes som sa bol opýtať na zákazníckom centre VSE ako je to vlastne s novými poplatkami od januára 2017 (za 3-fázový elektromer, ktorý mám v garáži).
Pani mi povedala, že cenník je už schválený a bude platiť od januára 2017 - a poplatok bude vraj 12 eur mesačne (výška poplatku vraj závisí od veľkosti ističa). Iní tvrdia že to bude až 20 eur. Takže žiadna sláva, lebo tí čo majú malú spotrebu zaplatia nekresťanský peniaz vlastne za nič.
Zajtra píšem žiadosť o výmenu za 1-fázový (treba písomne požiadať). Elektrikári majú 30 dní na vybavenie, takže v januári sa zrejme poplatku nevyhnem. Horšie je, že ku žiadosti treba vraj doložiť novú revíznu správu. Považujem to za hlúposť, pretože nejde o novú prípojku a iba mi to vytiahne ďalšie prachy z vrecka. Normálne výpalnícka filozofia na Slovensku.
Podobne asi postupujú aj výpalníci vo VVaK keď nám idú vyrúbiť ďalší nový poplatok za vodomer (doplatia na to tí ktorí šetria a neplytvajú vodou).
0
muziker

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa Mego » 21 Dec 2016, 07:32

jj, tak treba plytvať vodou aj elektrikou aj všetkým ako ja a budeš mať vymaľované. Dnes je doba taká, že čím viac človek šetrí a snaží sa, tým je to horšie a horšie... takže tak.

Pri výmene hl. ističa vždy potrebuješ revíziu, lebo oni sa z toho idú pokakať, jak keby neviem o čo šlo. A to ja som istič ani nemenil, iba elektromer. Lebo istič som mal 3f a elektromer 1f. A musel som mať reviziu. Našťastie bratranec je revizny technik, takže som to mal for free, ale bol paskuda, neprižmuril oko. Musel som mať všetko podľa papierov veru.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa vlado5 » 21 Dec 2016, 10:04

Ako sledujem, tak niektorí členovia totoho fóra pracujú aj v zahraničí, resp. chodia dosť do zahraničia. Myslím si, že by mohli napísať info o tom, ako je to v iných štátoch EU, prípadne aj v iných (USA atd.) s prenájmom elektromerov, plynomerov a vodomerov. Minulý rok, ak si dobre pamätám, v ČR tiež chceli zvýšiť poplatky podľa veľkosti hlavného ističa, začala vlna protestov a myslím, že sa im to nepodarilo. Taktiež som v úžase nad tým, že napr. vo filme (americkom) v prenájme borec hodí mincu do elektromera a ten je zopnutý, pokiaľ sa čiastka neminie. To znamená (po logickej úvahe) že platí len za to, čo odoberie. Taktiež som zachytil info, že SR je jediná, ktorá bude platiť paušál za vodomery v rámci EU. Nenažranosť distribútrov je neuveriteľná. Ak si dobre pamätám za bývalého režimu a aj chvíľku po nežnej bol paušál za elelktromer 1Kčs/mes (veľmi rozumná cena pre maloodberateľov a chalupárov aj vzhľadom na vtedajšie príjmy) a pri paušálnom odbere (nižšia cena za kWh) bol paušál 10 Kčs/mes. Prajem pekný deň a príjemné prežitie sviatkov všetkým členom fóra. Len pre info-idem zrušiť odber v garáži a na svokrinej chalupe, kam som chodil a doteraz platím za el-mer (spotreba nulová). Čiže vďaka svojej hamížnosti prídu aj o tie poplatky, ktoré mohli stále poberať, keby ma nena...li.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2902
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa zipaj » 21 Dec 2016, 12:38

A pritom jeden "nemenovaný" slovenský premiér nedávno hovoril o znížení cien za elektrinu a plyn. Ak je to pravda, je to len ďalší dôvod na odpojenie sa od distribučnej siete a vybudovaní si ostrovného systému (solar + vietor). A uvedomte si že ešte nebude ani koncesionársky poplatok (lebo nie som odberateľom elektriny viď zásuvkový zákon)!

Alebo žeby to bol zámer vyrábať čo najviac elektriny z obnoviteľných zdrojov? :potlesk:
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa maher » 21 Dec 2016, 13:24

to si iba ty, takmer 100% ľudí je už postihnutých konzumnou spoločnosťou atí si iba trochu ponadávajú, ale riešiť to nebudú
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa budvar10 » 21 Dec 2016, 13:26

Cena elektriny a plynu sa znižuje avšak pribúdajú všeliaké príplatky. Aspoň, že sa to drži zhruba na rovnakej úrovni. Ja osobne milujem výpočet ceny plynu od kWh a nie od m3. Nariadenie EU. Potom tam je parádny priestor na šrubovanie cien pomocou bulharských konštánt.

Odpojenie sa od distribučnej siete asi nie je také jednoduché. Tiež to musí spĺňať určité parametre. Potrebné sú revízie...,
a výroba el. energie = poplatky napr. do jadrového fondu, do fondu pre obnoviteľné energie...

A so zásuvkovým zákonom to síce neviem, ale zásuvky ti hádam zostanú. :mrgreen:
0

alois

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa alois » 21 Dec 2016, 17:00

Z ostrovnej výroby elektriny, pokiaľ ju nemáš na podnikateľské účely neplatíš žiadne poplatky. Skôr tie prvé náklady sú vysoké, nehladiac na lokalitu, kde to bude umiestnené. Stavebné ohlášky a povolenia na fotovoltiku a aj malú veternú elektráreň.

Stavebné povolenie a povolenie od životného prostredia na oficiálnu baterkáreň, to je to pravé orechové v SR...a na veternú potrebuješ od určitého priemeru listu vrtule aj povolenie od ochrany zvierat a.t.ď. Oficiálne je to pakáreň všetko to vybaviť. Aj olutuješ odpojenie...

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa Mego » 22 Dec 2016, 09:20

budvar10 napísal: Odpojenie sa od distribučnej siete asi nie je také jednoduché. Tiež to musí spĺňať určité parametre. Potrebné sú revízie...,
a výroba el. energie = poplatky napr. do jadrového fondu, do fondu pre obnoviteľné energie...

A so zásuvkovým zákonom to síce neviem, ale zásuvky ti hádam zostanú. :mrgreen:
To by ma dosť zaujímalo aké revízie chcú robiť pri odpojení? Veď zoberú všetko preč, štiknu kábel a viac sa nestarajú ne? Čo tam jake revizie?
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa flyron » 22 Dec 2016, 16:58

To máš ako keď vyhodíš splynovač z auta. Musi to urobiť odborník čo má na to papiere, platiš jemu, potom STK kde ti skontrolujú že je to von, platíš zase a potom nové doklady a platíš zase. To potvrdenie od STK je pomerne nový vynález. :potlesk: freedom
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Dec 2016, 18:31

vlado5 napísal: Taktiež som v úžase nad tým, že napr. vo filme (americkom) v prenájme borec hodí mincu do elektromera a ten je zopnutý, pokiaľ sa čiastka neminie. To znamená (po logickej úvahe) že platí len za to, čo odoberie.
Ano, ale platis viac za kWh. V Irsku mame túto moznost. Jeden známy si to dal zriadiť A zistil že pred tým platil asi 60€ mesačne a s týmto zariadením na peniažky ho to vyšlo asi 70-80€ mesacne. Takže prerobil. Možno keď V dome býva len jedna osoba A odber je veľmi malý sa to oplati, ale neviem.

Update:
Prave som si to pozrel. Neplatis viac za kWh, to je skoro uplne rovnake (roazdiel len v 0.00xx centoch). Rozdiel je ze je tam ze platis za dobijaci system. Jedna firma chce 0.29 centov na den za dobijaci system a druha 0.37 centov na den. Ostatne poplatky su rovnake. Takze ani to nie je zadarmo.
Iba co ludi zblbnu reklamou ze mate kilowaty pod konrolou....a usmievaju sa a aky su stastny, ale ze je tam extra poplatok voci standartnemu pripojeniu o tom tam nie je ani slovko.

Takze bacha na to ked sa to na SK objavi (ak sa to este neobjavilo, skor ci neskor to bude mozne aj na SK). Treba si velmi dobre pozriet vsetky poplatky, nielen naletiet reklame a hura podpiseme zmluvu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa Mego » 13 Jún 2017, 08:06

Skončila sezóna a blíži sa vyučtovanie. Plynu som zožral 888 kWh (pozdravujem NAKA-u) a elektriky vyše 2000 kWh. Za prasknutú vodu som už zaplatil nedoplatok 240€, teraz čakám na plyn a elektriku... tak som zvedavý.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

alois

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa alois » 15 Jún 2017, 06:13

Mego: ešte tak vedieť, aký priestor si vykuroval s tým plynom (m3 nie m2), na akú teplotu a čo stým má NAKA...

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa Mego » 15 Jún 2017, 07:21

Priestor som vykuroval cca 190 kubikov. Na teplotu 16°C a naka s tým má to, že mi skončil plynomér na samých 888 a teda som nacek jak repa ne? Lebo 8 je 8. písmeno v abecede, čo je H a znamená to Hitler.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

alois

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa alois » 15 Jún 2017, 20:09

Dom 9x8x2,7 výška O.K. Len teplota 16°C je dosť málo. Udržať 21 a udržať 16 je dosť rozdiel.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Bežná spotreba a ceny

Príspevok od používateľa Mego » 16 Jún 2017, 07:24

jj viem. 16 mi zatial stačilo, veď tam ešte nebývam.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Napísať odpoveď