Domáca elektráreň

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Jose206
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 24 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Sklabiná
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Domáca elektráreň

Príspevok od používateľa Jose206 » 04 Apr 2009, 18:07

Zdraviim mili elektronici,
rozhodol som sa postavit si malu elektrarnicku ... neviem sa rozhodnut ci energiu ziskavat z vetra aelbo z vodneho toku ...mam moznost z obidvoch pretoze mame dobre umiestneny dom... Predstavoval by som si to tak, ze turbina bud veterna resp.: vodna na nej generatorcek .... nieco malee co by mi vyrobilo cca 10 - 12V -----) a nakoneic menic.... Preto vas cchem poprosit ci nemate nietk s niecim podobnym prax, alebo ste nenatrafili na nejake navody resp.: teoriu ... Vopred vam dakujem ... S pozdravom Jozef
0
Viem, že nič neviem. :wink: Moje motto je: Prax je najlepšou učiteľkou. :wink:

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 04 Apr 2009, 18:17

toto by ti iste pomohlo...http://www.martinus.sk/?uItem=24494
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 04 Apr 2009, 18:23

Bioplyn. Jedz vela fazuli.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Palcino22
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 09 Sep 2007, 00:00
Vek: 31

Príspevok od používateľa Palcino22 » 04 Apr 2009, 19:09

A ked vies aj nieco po angivky tak ti potom pomôže aj tato stranka -je tam komplet navod: http://www.mdpub.com/Wind_Turbine/index.html
0
Nieje dôležité všetko vedieť ,ale je podstatné vedieť to nájsť

Používateľov profilový obrázok
kroupahans
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 29 Okt 2008, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kroupahans » 04 Apr 2009, 19:49

eriko napísal:toto by ti iste pomohlo...http://www.martinus.sk/?uItem=24494
Jestli ti to pomůže tak jí tady lze stáhnout : http://www.4shared.com/account/dir/4777 ... _Rdio.html
0

Používateľov profilový obrázok
Jose206
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 24 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Sklabiná
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jose206 » 04 Apr 2009, 20:03

kroupahans napísal:
eriko napísal:toto by ti iste pomohlo...http://www.martinus.sk/?uItem=24494
Jestli ti to pomůže tak jí tady lze stáhnout : http://www.4shared.com/account/dir/4777 ... _Rdio.html
jj tento link som uz dostal od erika ale neda sa mi to staihnut
0
Viem, že nič neviem. :wink: Moje motto je: Prax je najlepšou učiteľkou. :wink:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Domáca elektráreň

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Apr 2009, 20:42

Jose206 napísal: ... nieco malee co by mi vyrobilo cca 10 - 12V -----) a nakoneic menic ...
To chceš stavať len na "študijné účely", alebo z toho chceš "mať aj úžitok" ...

V tom druhom prípade, budeš tam potrebovať aj dosť veľký akumulátor ...

V každom prípade, ak máte elektrinu, sa to ekonomicky neoplatí ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Jose206
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 24 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Sklabiná
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jose206 » 04 Apr 2009, 20:55

Druha moznost ... id eo to ze mam aj dynamo ktore by sa dalo vyuzit mmenic nei ej narocna zalezitost aa veternu turrbiiinu som pozrel na taj anglickej stranke celkom by to aj slo ... ide mi o to, ze potreboval by som to na vonkajsie osvetlenie jazera a domu v noci.. cize sumrakovy spinac cez den ekdje svetlo nabijanie .. akumlator nejakych 150Ah aa v noci podla vetra bud nabijanie alebo cerpat napatie z aku.
0
Viem, že nič neviem. :wink: Moje motto je: Prax je najlepšou učiteľkou. :wink:

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 04 Apr 2009, 21:58

Veterná elektráreň je na prvý pohľad asi to najjednoduchšie zariadenie...ale zdanie klame a je to poriadné náročný projekt...

Pri takých menších listoch(cca 1 metrové listy) sa už dá uvažovať o nejakom osvetlení...
Menšie listy sú slabé majú problémy roztočiť dynamá do potrebných otáčok, potrebujú silný vietor. Pri pokojnom letnom dni sú radi že sa im tá vrtuľa hýbe nie to ešte aby vyrábala nejakú elektrinu.

ďalej treba vyriešiť problém pri búrkach, úplné zabrzdenie, potrebuješ silnú konštrukciu, vhodné dynamo...

Ak by som mal na to podmienky tak by som si spravil poriadnú veternú elektráreň ktorá by mala v priemere aspoň 3 metre. Pri takých veľkostiach sa dá počítať s ako takým výkonom aj pri slabom vetre.
Veľmi dobré riešenie je použiť alternátor s premenným budením pretože sa dá pekne(aj automaticky) regulovať zaťaženie turbíny, nevýhoda je v tom že treba pridávať nejakú energiu kde to pri P.M. motoroch netreba.

PS: daj si potom pozor na rôzne návody na internete, udávajú tak len špičkové výkony kedy by si ani von neišiel.

Vodné sú už úplne o niečom inom, záleží taktiež ako u veterných od podmienok, stálosti toku, rýchlosti toku, zmene hladiny atď atď.
Ak mám možnosť tak určite vodnú je to oveľa stálejší a hlavne silnejší zdroj energie ako vietor v našich podmienkach...
Neviem aké tam máš podmienky a ako by si to chcel realizovať ale ak má chuť si vybavovať povolenie atď tak je dobré spraviť menšiu hrádzu + odvodňovací kanál pre regulovanie výšky hladiny. Ďalej si treba zabezpečiť poprípade vyrobiť turbínu presne na mieru, použiť nejaký synchrónny alebo lacnejší a menej náročný asynchrónny generátor, výkonu sú veľmi pekné a myslím že by si neostal len pri dobíjaní bateriek.


Na to všetko treba peniaze, nejde všetko vyrobiť doma na kolene, treba to mať legálne, zasahovať čo najmenej do prírody a nenarúšať si tým dobré susedské vzťahy.


Ak sa na to dáš tak držím palne, ja fandím každému kto to toho ide, je to super vec, reprezentuje to o tebe veľa vecí.

Good Luck.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Jose206
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 24 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Sklabiná
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jose206 » 05 Apr 2009, 08:42

tak os esuedske vztahy by neslo pretoze chatu mame na samote u lesa ako v tom filme :D:D heh aa co sa tyka legaliacie .. cital som to na intrenete treba vybavovat potrvrdenia ael az pri urcitom vykone . takze jase su urcite kriteria... aa hej ta vodna je si myslim viac realna pretoze potok tecie ci v lete ci v zime .. hotrsie by to bolo na jar ked sa hladina badatelne zdvihne bolo by tam spravit hradzu ... alebo ho aspon kusok odklonit...
0
Viem, že nič neviem. :wink: Moje motto je: Prax je najlepšou učiteľkou. :wink:

Používateľov profilový obrázok
dorko20
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 10 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Lipt.Mikulas
Vek: 36

Príspevok od používateľa dorko20 » 05 Apr 2009, 11:11

ak by si chcel este tu knihu, mam ju v PC. napis mi SS a ja ti ju upnem
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 05 Apr 2009, 11:41

Však to hoď sem, aj ja som zvedavý.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Jose206
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 24 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Sklabiná
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jose206 » 05 Apr 2009, 12:14

dorko20 napísal:ak by si chcel este tu knihu, mam ju v PC. napis mi SS a ja ti ju upnem
jasnee dakujem pekne
0
Viem, že nič neviem. :wink: Moje motto je: Prax je najlepšou učiteľkou. :wink:

Používateľov profilový obrázok
Žirafka
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Žirafka » 05 Apr 2009, 12:26

Nějaké povídání je i tady: http://www.balu.sk/elektraren/elektraren.html Není to sice návod, ale je tam spousta užitečných postřehů a nápadů. A také ukázek toho, kudy nejít.
0
Přeju hezký den :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 05 Apr 2009, 14:05

Žirafka napísal:Nějaké povídání je i tady: http://www.balu.sk/elektraren/elektraren.html Není to sice návod, ale je tam spousta užitečných postřehů a nápadů. A také ukázek toho, kudy nejít.
Počítal som. Len neviem, koho mi to pripomína pri mechanických riešeniach ... :D

Napadlo ma ešte "vysokotlaké riešenie". Kanalizačné PVC rúry, odrazená voda do nich trochu vyššie, zahrabané v zemi, a na konci nejaká turbína, (čerpadlo ?). Určite by aj podstatne nižší výkon, ako 250 W, potešil ...

Ak niečo rozumné vymyslíš aj na "praktickej úrovni", daj vedieť ... :wink:

(P.S.: Já si len znovu dovolím pripomenúť generátor z termočlánkov. Šporák - teplá strana, veľký hrniec s ohrievanou vodou - chladná strana ...)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 05 Apr 2009, 14:07

určite odporúčam vodnú,
mám na streche metrovú vrtuľu ale je to slabota a pri vysokých otáčkach to chce ohromne silnú konštrukciu nehovoriac o pevnosti základov

no rozhodnúť sa musíš podľa generátoru, neviem či už ho máš alebo ešte len zhánaš
a ked použiješ generátor s vätším priemerom, môžeš si dovoliť znížiť otáčky(z toho vyplíva vyšia spoľahlivosť a životnosť) a montovať takýto stroj do vzduchu si neviem predstaviť v domácich podmienkach kdežto pri vodnom toku to máš oveľa jednoduhšie a aj údržba je jednodušia

veľa štastia pri konštruovaní
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Používateľov profilový obrázok
dorko20
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 10 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Lipt.Mikulas
Vek: 36

Príspevok od používateľa dorko20 » 06 Apr 2009, 18:03

Kód: Vybrať všetko

http://www.upnito.sk/download.php?dwToken=c75d509fbdeb804d8b29dbebd92807b6
Takze to je tá kniha o veterných elektrárnach ;)
0

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 08 Apr 2009, 12:06

dorko20 napísal:Takze to je tá kniha o veterných elektrárnach ;)
diky moc... :wink:
0

marek181818

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Apr 2009, 13:07


fake man
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 18 Feb 2011, 00:00
Vek: 31

Príspevok od používateľa fake man » 18 Feb 2011, 20:44

V tomto som úplný nováčik takže sa chcem obrátiť o pomoc na tých znalých.
Veľmi ma zaujala možnosť malej vodnej elektárne (do 5 MW ?). Čosi som prečítal na nete a najlepšia by asi bola Bánkyho turbína. Našiel som pri nej tento vzorček ale neviem čo presne znamená :roll: takže vás prosím o vysvetlenie. P= O*h*g*r . Z tohto neviem čo je P a O. Ostatné "písmenká" poznám.
Ďalej je problém z generátorom. Kde ho kúpiť a hlavne aký má byť ? Ďalšia vec je aký výkon? elektrárne bude stačiť na koľko žiariviek(nie žiaroviek, tie sú neefektívne) poprípade koľko spotrebičov (220 V) bude schopná zásobovať. Otázkou je aj či sú potrebné akumulátory alebo nie. Viem, že takisto bude treba kúpiť/zohnať nejaký menič neviem čoho (asi napätia?) aby neboli veľké straty pri prenose cez kábel(stačí nejaký obyčajný s troma fázami a nulákom ?).

Tak som si ešte prešiel anglické stránky a našiel som toto : http://translate.googleusercontent.com/ ... zh2OfU9-tQ
Podľa toho vzorca čo je približne kúsok pred polovicou článku som vypočítal že pri efektivite turbíny 0,5 by bol výstup približne 340 W. Na čo všetko by to stačilo ?

Za všetky odpovede ďakujem a upozorňujem že som fakt úplný začiatočník a veľmi sa do toho nerozumiem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok