Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Okt 2022, 09:03

Ahoj,

mate typ na nejake lepidlo/substanciu/zivicu bezne dostupnu, ktora by udrzala magnety prilepene alebo vlepene do kovu? Jedna sa o nieco ako motor, takze tie magnety budu jednak namahane odstredivou silou a taktiez silou mag. pola.

Magnety sa mozu kludne cele zaliat touto substanciou (nemusi to byt len tenka vrstva) do strbiny kovu. Taktiez mozem povrch kovu zdrsnit. Substancia by mala byt jemne plasticka.

Rozmyslam nad epoxidovou zivicou:
https://bugy.sk/chs-epoxy-324-epoxy-120 ... zivica-1kg
Co si o tom myslite?
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Okt 2022, 16:40

Najistejšie je mechanické upevnenie, čiže ak by si zohnal magnety v požadovanom tvare s dierkou, kde sa dá ukryť hlava skrutky,tak by som to radšej šrouboval,aj keď s použitím nejakého epoxidu na vyplnenie priestoru okolo.
Ale ak len prilepiť, tak asi iba Epoxid , alebo Tekutý kov,čo je podobné lepidlo.
Na Expanznej nádobe mi udržalo prehrdzavenú dieku si 2 mm, pri tlaku 1,5 Barr
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Okt 2022, 17:06

Dik za odpoved,

nad magnetom s dierkou som rozmyslal, len taky tvar ako potrebujem sa s dierkou tazko zhania. Naviac, klasicky valcek ma vybratie okolo dierky na jednom pole, ja potrebujem par.

Inak, ten chrom ide tak lahko dole, ze ho rovno davam dole, hehe.

Rozmyslam, ze by som magnety prekryl tenkym neferomag. plechom aj za cenu zvysenia vzduch. medzeri.

Este pospekulujem.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa jezevec » 04 Okt 2022, 17:24

Když ten chrom oloupeš, tak ti ten magnet vzdušnou vlhkostí zdegraduje a rozpadne se.
Proto se chromuje.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Okt 2022, 17:31

jezevec napísal:
04 Okt 2022, 17:24
en chrom oloupeš, tak ti ten magnet vzdušnou vlhkostí zdegraduje a rozpadne se.
Proto se chromuje.
To ano, taktiez sa bude rychlejsie rozpadat vplyvom sil (odstredenie, mag. pole), obzvlast ak by vibroval, preto ho chcem zaliat zivicou.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Okt 2022, 18:55

Perpeťák? :lol:
Ale nie, srandujem, verím, že ideš vyskúšať nejaký rozumný generátor, napr. veternú turbínu s generátorom vlastnej konštrukcie....
Ak sa ti dá upraviť navrhovaná konštrukcia, na okrúhle magnety, tak práve dnes som kúpil pár takých magnetov čo udržia si 50 kg a majú dierku v strede, a tie by sa dali otočiť aj s inou polaritou na striedačku,len neviem, či je zahlbenie aj na druhej strane.
Ak to nie je na patent, tak priblíž zámer použitia, možno skôr navrhneme rozumnejšiu metódu.
Možno , ak ide o rotačný pohyb, tak ovinúť sklolaminátovou sieťkou a zaepoxidovať,asi bude najtenšie riešenie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa m6r3k » 04 Okt 2022, 20:54

Pohladaj na nete KAVAN Epoxy – 30minútové. Prihoď si ku tomu aj mikrobalon ako plnidlo. Nedávno som tým lepil 50A Ingun ihly do prípravku a spokojnosť :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa cs001 » 06 Okt 2022, 19:58

pred mesiacom som kupoval nejaké neodymy a predajca ponuka tieto lepidla
https://www.unimagnet.sk/prislusenstvo- ... nety_k109/
Kedže UHU endfest plus 300 už mam, kúpil som to druhé UHU MAX REPAIR. lepil som s nim aj iné veci a vyzerá byt celkom použiteľne. Je gélovej konzistencie.
Dávať dole chróm z magnetu je blbosť, ten potom velmi rychlo "zrezavi, ale hlavne koroduje" :D
https://youtu.be/FbpG6lIkFno?t=120
1
Obrázok 1
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Okt 2022, 15:22

Ked sa ten chrom lahko olupuje a ma len posobit ako ochrana voci oxidacii a degradacii, tak by som tie magnety nikdy nelepil len z jednej strany (ked tam posobia silne sily) ale konstrukcne a mechanicky zabexpecil + zalial niecim (epoxid, zivica, dvojzlozlove lepidlo) aby nevybroval.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Tommyk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 26 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Troubky
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa Tommyk » 10 Okt 2022, 14:19

Já opravoval odlepené magnety v autoreproduktorech dvousložkovým epoxidem na 300kg :D
Magnety drželi, repro hrálo :D
0
Když nepomůže hrubá síla, pomůže ještě hrubší.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Okt 2022, 15:38

..ja len tak na okraj, v rámci bezpečnosti - poznatok z roboty... cca 600mm pertinaxový kotúč, na ňom druhý v hrúbke zodpovedajúcej asi 150 gramovým štvorcovým magnetom zapustených vo vyfrézovaných otvoroch, zaliate Epoxy -tuším to bol vtedy bežný CHS ??? Tiež to vedelo slušne "zahodiť" ten magnet aj troskami pertinaxu a epoxidu ,keď došlo k deštrukcii a to len pri točkách do 1500 za min. Nechcel by som mať vtedy dekel zdvihnutý... uložené to bolo v zotrvačníku dízlového motora lokomotívy - jednoduchý generátor na osvetlenie...
Určite treba zvážiť viac faktorov, nie len to lepidlo..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Okt 2022, 15:43

Tommyk napísal:
10 Okt 2022, 14:19
Já opravoval odlepené magnety v autoreproduktorech dvousložkovým epoxidem na 300kg :D
Magnety drželi, repro hrálo :D
.. no jo.. keď by upadol magnet na repráku, akurát bude ticho...a bez možného úrazu :agree:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Okt 2022, 22:39

Tommyk napísal:
10 Okt 2022, 14:19
Já opravoval odlepené magnety v autoreproduktorech dvousložkovým epoxidem na 300kg :D
Magnety drželi, repro hrálo :D
:D Ano bez urazu. Ja len dodam, ze reprak sa netoci a nie je tam odsrediva sila. Tam mozes pouzit aj zuvacku. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Cim prilepit neodym. magnety o zelezo

Príspevok od používateľa miso156 » 31 Okt 2022, 20:44

Aby som uviedol na pravu mieru, robim generator, cisty steam-punk-sculpture, (skoda ze mosadz nie je fero), hehe.
Bude mat remenicu v strede medzi polmi, na prvy pohlad dost neprakticke, ale generator je velmi lahko rozoberatelny takze navliect klinovy remen je zalezitost chvili.

Pol som zatial vysustruzil len jeden, priamo na nom (nich - 2ks) bude navinute vela N vinutie, aby sa indukovalo dostatocne velke napatie uz pri malych otackach, pretoze idem skusat tzv. Jo-Jo pohananie, alebo inak navijanie kuska spagatu.

Ja viem, som divny.
20221031_203256.jpg
0
"No pain, no gain." (KC238)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok