Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

kicsi22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Máj 2024, 09:09

Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa kicsi22 » 24 Máj 2024, 09:17

Zdravím, prosím o radu skúsenejších. Mám elektrocentrálu PM-AGR-3000M2K s AVR - POWERMAT. Staly max vykon podla vyrobcu je 2,8kW. Po skúšaní som zistil, že centrála mi na jednu zásuvku spojazdní alebo utiahne len spotrebič (bruska) 650w . Neveiete mi niekto poradit ako by sa ju dalo upravit alebo nieco pridat aby mi utiahla aj brusku co ma 750w pri 750w bruske ju roztoci a bruska za 10 sec vypne. Keby to vyrobca uvadza v popise tak ju nekupujem radsej by som kupoval 1 zasuvkovu. Lebo keby daval max vykon 2,8kw do kazdej zasuvky tak by to malo v poho utiahnut kedze 750x3=2,25 kW je potrebny max na nastartovanie tej brusky. Ked som zabpojil dva spotrebice o 600w tak to vpoho isla cetntrala aj obe spotrebice naraz. Dakujem za radu
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa Merak » 24 Máj 2024, 09:55

podľa toho, čo mi gúgl vypľuj, ide o 3f elektrocentrálu, teda 3x230V
čiže na jednu fázu, na jednu zásuvku to je 2800W/3 = 933W
ale treba porovnať aj zdanlivý výkon, možno aj tu bude nejaký problém
možno to centrála vyhodnotí ako nerovnomerné zaťaženie a vypne sa
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Máj 2024, 10:40

A robí to pri každej jednej zásuvke?
Podľa toho označenia by to mala byť skôr jednofázová centrála
https://tvojbyt.sk/elektrocentraly/2136 ... DwQAvD_BwE
Alebo je to táto?
https://prevadzkaren.sk/obchod/elektroc ... swQAvD_BwE

Každopádne aj u tých trojfázových zvyknú (aspoň u Herona to tak majú), že je jedno vinutie predimenzované a dokáže dať do jednej fázy max. výkon centrály.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Máj 2024, 11:48

Taky se musí u všech "záložních zdrojů" (elektrocentrály, UPS atd.) pamatovat na skutečnost,
že prakticky všechny indukční spotřebiče mají tzv. záběrový" proud (příkon) několika násobně vyšší,
než jmenovitý proud (výkon) na štítku.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

kicsi22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Máj 2024, 09:09

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa kicsi22 » 26 Máj 2024, 21:29

Tak je to táto prvá elektrocentrála
ondistef napísal:
24 Máj 2024, 10:40
A robí to pri každej jednej zásuvke?
Podľa toho označenia by to mala byť skôr jednofázová centrála
https://tvojbyt.sk/elektrocentraly/2136 ... DwQAvD_BwE

Každopádne aj u tých trojfázových zvyknú (aspoň u Herona to tak majú), že je jedno vinutie predimenzované a dokáže dať do jednej fázy max. výkon centrály.
0

kicsi22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Máj 2024, 09:09

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa kicsi22 » 26 Máj 2024, 21:31

Áno to je pravda preto som vyberal elektrocentrálu s výkonom 2,8kW keďže používam nástroje do 1,2kW .
Jirka84 napísal:
24 Máj 2024, 11:48
Taky se musí u všech "záložních zdrojů" (elektrocentrály, UPS atd.) pamatovat na skutečnost,
že prakticky všechny indukční spotřebiče mají tzv. záběrový" proud (příkon) několika násobně vyšší,
než jmenovitý proud (výkon) na štítku.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Máj 2024, 21:54

kicsi22 napísal:
24 Máj 2024, 09:17
... pri 750w bruske ju roztoci a bruska za 10 sec vypne.
To mám ako chápať ? Centrála ďalej beží a brúska za 10 sec. skape ? To je čo za nezmysel ? (Alebo centrála to nezvládne a jednoducho zhasne ?)

Už som to tu niekoľkokrát dával. Treba kupovať centrálu s invertorom. Taká dokáže zvládnuť aj náradie s veľmi veľkými rozbehovými prúdmi a motor nezhasne.

Ešte ma napadlo, čo tak odskúšať iné náradie. Niektoré máva nainštalovaný softštart. Možno by ho šlo nainštalovať aj do tej 750 W brúsky, ako ho nemá.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kicsi22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Máj 2024, 09:09

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa kicsi22 » 27 Máj 2024, 08:00

Bruska sa po 10sec vypne ale centrala ide dalej . Pri odskusani ze som zapojil aj slabsiu brusku a aj tuto 720w (FESTOOL ROTEX RO 150 FEQ excentrická brúska). Burska 650w isla nepretrzite a ta 720w sa len zapla roztocila a pak sa vypla
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Máj 2024, 09:02

Preboha, že je to za brúsku-raketoplán, (nadupaná elektronikou), ktorá vyhodnocuje čo, aby ju potom vypla ? Vie to niekto vysvetliť ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1170
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Máj 2024, 09:44

Aj parkside za 25E sa vypne ked nastane chvilkove prerusenie napajania. Bezpecnost na prvom mieste. Ked mas stlaceny vypinac a zapnes do zasuvky nenabehne.
Tak ze staci aby centrala na chvilku koli pretazeniu odpojila vystup, a s tkakou flexou si nezabrusis.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Máj 2024, 11:52

Tak takto to je ! Ten výpadok napájania, (resp. taký pokles napätia, čo elektronika vyhodnotí ako výpadok), je v podstate ako pripojenie na sieť so zapnutým vypínačom. Zariadenie sa nerozbehne, (tuná konkrétne prestane bežať).

Ťažko nejako exaktne radiť autorovi otázky. Jediné, čo by som já odskúšal, tak obmedziť prúd pri zapnutí brúsky na takú hodnotu, (teoreticky max. 3 000 W : 230 V = 13 A), že centrála nevypadne, nechať brúsku nabehnúť a potom obmedzenie vyskratovať a dúfať, že v prevádzke už brúska bude fungovať normálne.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa Ilija » 27 Máj 2024, 22:06

Ako okoloidúci, som dobre pochopil - vykašlať sa tú brúsku? :tonqe:
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa jova » 28 Máj 2024, 07:19

Zkusil bych ještě tu brusku připojit na centrálu přes dlouhý prodlužovák :roll:
0

kicsi22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Máj 2024, 09:09

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa kicsi22 » 28 Máj 2024, 13:31

bruska bola uz napjana aj cez dlhy predlzovak nepomohlo spravilo to to iste
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa ondistef » 28 Máj 2024, 14:08

Takže riešením bude kúpiť inú elektrocentrálu, ktorá bude výkonnejšia a tým pádom aj tvrdšia.
Alebo použiť automatický stabilizátor napätia AVR, ktorý aj pri poklese napätia pod určitú hranicu bude schopný vykompenzovať tento pokles (tento nižšie je schopný ísť od 150V), prípadne na výstup dať online UPSku ktorá to vykryje pri zapnutí.
https://www.tme.eu/sk/details/avr-3000- ... -3000-pro/
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 481
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa kapor » 28 Máj 2024, 14:31

No tých 2,8 kW bude asi reklamný ťah :thanks: :thanks: :thanks:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Máj 2024, 15:58

Aspoň zisti, či sú tie tri zásuvky zapojené úplne primitívne paralelne. (Alebo je tam nebodaj zadrátovaný nejaký sprostý výmysel.)

Najlacnejšie obmedzíš prúd pomocou žiarovky. Napríklad takéto ( https://www.led-expert.sk/index.php?mai ... ts_id=2085 ) dve lineárne 1 500 W žiarovky paralelne, by teoreticky mala tvoja centrála zvládnuť. Ak do série so žiarovkami zapojíš brúsku, tak by jej rozbeh nemal centrálu rozhodiť. (Možno by som skúsil ešte kombináciu 1 500 W + 1 000 W.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 59

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Máj 2024, 16:28

Výkon motora - 7hp síce zodpovedá požadovanému výkonu, ale to AVR-ko čo riadi menič určite nie...
Ale čo by si chcel za 200-300€... Bajkonúr to nepotiahne...
Keby som také zariadenie (centrálu) potreboval, tak idem do nejakej predajne "AJ" so silnejšou karbobrúskou a nechám si ju odskúšať!
.. A potom nech sa predajca škrabe poza uši, prečo nevládze, keď je to na štítku napísané že to má dať !!
Dolfi napísal:
28 Máj 2024, 15:58
Ak do série so žiarovkami zapojíš brúsku, tak by jej rozbeh nemal centrálu rozhodiť.
A k čomu mu to bude - zareže/zabrúsi do materíálu a karboška zhodí AVR cez prúdovú kontrolu... Zas je na začiatku... odporová záťaž sa ináč chová, ako indukčná... a zvlášť u komutárových motorov vytváraním protiprúdov .
..Aj keď nejaká kombinácia odporu a indukčnosti by mohla byť riešením, ale v tomto prípade asi nie... Oneskoriť "záber" AVR na prúdový impulz by možno pomohol - ale to skôr hrozí celkovou deštrukciou meniča..
Je to jednoznačne NEVHODNÁ centrála...podľa mňa!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa Ilija » 28 Máj 2024, 19:28

Ale od začiatku je mi nejasné- načo ti je vôbec taká mašina, keď máš za facku kúpiť si aku brúsku, a vybavené..?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektrocentrala jednofazova staly vykon 2,8kW s trojzasuvkou, do záuvky ide napojit len spotrebic do 650w

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Máj 2024, 23:46

Možno blbá otázka,ale nedočital som sa,či to tá brúska robí aj na normalnu zásuvku zo siete ,alebo len na centrále.
Ak sú tie tri zásuvky paralelne,a zaťažíme ktorúkoľvek z nich samostatne,mala by dať výkon aspoň do 2,5kw záťaže.Ak to nedá,tak je to šmejd.
Spomenuli ste tu ochranu v spotrebiči , že sa nezapne ,ak je pri pripojení do zásuvky hlavný vypínač v zapnutej polohe. To je podla mňa rozumné riešenie, pretože aj mne sa stalo, že som strčil šnúru z flexky do zásuvky, no a zatancoval som si odzemok ako za mladi,lebo začala lietať po zemi ako šialená vretenica, našťastie v nej nebol vidiovy kotúč na drevo .
Druhý prípad ,bol, že keď som na rebríku rezal potrubie , brúska sa sama vypla a nečakane znovu zapla,tak, že mi vyletela z ruky a spadla z troch metrov, vedľa kolegovia hlavy, ktorý bol podomnou zohnutý.Do smiechu nám veru nebolo .Bol na nej zlomený kábel v prechodke.Keby mala tú ochranu,tak sa to nestane .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok