Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

xpert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 28 Dec 2014, 01:24
Bydlisko: okres NZ

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa xpert » 03 Jan 2015, 19:44

Modelarske nabijacky nemaju ziadne ochranne obvody. Je tam jeden FET na nabijanie celeho baterioveho packu, mikrokontroler meria napätie na clankoch, a ak dosiahne stavu nabitia tak prestane nabijat. Balansovanie sa riesi tak, ze clanok ktory ma vysie napätie ako ostatne sa proste vybije na uroven ostatnych, a potom sa nabijaju vsetky naraz. Tu mas schemu takej cinskej modelarskej nabijacky (accucell 6): http://www.rcgroups.com/forums/attachme ... id=3693124 (v zapojeni chyba atmega32A). Vidis ze su tam neni ziadne exoticke suciastky, a nabijanie riadi atmega. Modelarske baterie sa nemusia balansovat tak casto, pretoze batery pack sa pouziva ako celkok a väcsinou sa vsetky clanky vybijaju rovnako.
0

Používateľov profilový obrázok
kubko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 15:50
Bydlisko: NR

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa kubko » 03 Jan 2015, 19:47

Milos,tak to sa da aj skombinovat ten balancer od zajica s tym Imax chargerom,to sa tam da nastavit vystup napriklad 12.6 volt bez pouzitia tych prilozenych kablov co balancuju ale len +a- a este to aj samo ukonci nabijanie?
Inak akurat som kupil ten Imax B6 z ebay,adapter mam doma 12V-5A tak super.
Viem ze potom uz balancer potrebovat nebudem,ked budem nabijat clanky touto nabijackou,ale pre ten jeden projekt by som spravil ten od zajica. :rolleyes:

-- Spojený príspevok 03 Jan 2015, 20:54 --

Xpert,ak tomu tak rozumies tak mozno ty mi vysvetlis co mam doma za ochranu pre tie li-ionky,ten prvy odkaz na ebay co som dal nech sa priucim.
Ked to je len ochrana tak tiez tam na nieco je nie,tak su isto riesene akku-packy v laptopoch nie?
0

xpert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 28 Dec 2014, 01:24
Bydlisko: okres NZ

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa xpert » 03 Jan 2015, 20:27

ak som spravne rozlustil napis na tom IC, toto je k nemu DS: http://datasheet.sii-ic.com/en/battery_ ... 254A_E.pdf
Co som ja z toho pochopil tak mozes s tym nabijat, aj ti ten obvod ochrani bateriu pred podvybitim (to ty nevyuzijes), ale myslim ze tam nieje balansovanie. To znamena ze ked sa ti nabije jedna bateria doplna, tak prestane nabijat vsetky baterie (doplna ti nabije len jednu, tu co bola najmenej vybita, a ostatne uz nedobije).

Edit: Myslim ze nabijat s tym nepojde. Nema to zaidnu regulaciu nabijacieho napätia, len ON/OFF.
0

Používateľov profilový obrázok
kubko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 15:50
Bydlisko: NR

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa kubko » 03 Jan 2015, 20:39

Asi mas pravdu,bude to klasicka ochrana.
Mozem teda este na to napojit balancer z tej rc nabijacky,nebude to vadit?
Vyvediem extra koncovku na zadnom paneli pristroja aby sa to teda dalo napojit.
Uz sa tesim az pride nabijacka :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
kubko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 15:50
Bydlisko: NR

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa kubko » 03 Jan 2015, 21:58

Nikto nic?
Docital som sa ze kazdy lithium clanky by mali byt chranene ochrannym obvodom,tak by som nerad podpalil barak tym ze o tom nebudem vediet dostatok informacii.
Tak mozem kombinovat balancer z IMAX B6 s tou ochranou? :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa Milos66 » 03 Jan 2015, 22:07

xpert napísal:Modelarske nabijacky nemaju ziadne ochranne obvody. Je tam jeden FET na nabijanie celeho baterioveho packu, mikrokontroler meria napätie na clankoch, a ak dosiahne stavu nabitia tak prestane nabijat. Balansovanie sa riesi tak, ze clanok ktory ma vysie napätie ako ostatne sa proste vybije na uroven ostatnych, a potom sa nabijaju vsetky naraz. Tu mas schemu takej cinskej modelarskej nabijacky (accucell 6): http://www.rcgroups.com/forums/attachme ... id=3693124 (v zapojeni chyba atmega32A). Vidis ze su tam neni ziadne exoticke suciastky, a nabijanie riadi atmega. Modelarske baterie sa nemusia balansovat tak casto, pretoze batery pack sa pouziva ako celkok a väcsinou sa vsetky clanky vybijaju rovnako.
xpert ty si riadny expert. Keby si vedel čítať, možno by si vedel, že sa tu bavíme celý čas o nabíjaní článkov, ktoré si on dá do série a nie o accupacku. Mimochodom, ak si si nevšimol už väčšina accupackov má balancery vyvedené od výroby. A nie sú tam na srandu.
A všetky programovateľné modelárske nabky sú riadené procákom. Či už jednoúčelovým alebo niečo naprogramované.

kubko, balancovanie článkov je podmienené tým, že sú vyvedené vodiče so spojov medzi článkami. Ak chceš teda balancovať 4 do série, musíš tam mať 5 vodičov.
Nie všetky Li-Ion sú s ochranou. Ak ich kupuješ, je to tam väčšinou napísané, že protected.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
kubko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 15:50
Bydlisko: NR

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa kubko » 03 Jan 2015, 22:27

Vdaka Milos,ty si to spravne pochopil.
Tie accu-packy pre RC hej viem ktore maju vyvedenu koncovku pre ballancovanie,napr pre helikoptery,auta.
Ja mam clanky z laptop packov a mam ich zapojene ako pises,tie kde mam 3packy mam vyvedene 4kable a tie so 4packmy ,tam mam 5kablov von napojene na tie protection boardy.
Ked som to nabijal v serii bez ochrany spravalo sa to ako som sa docital,ze neboli rovnomerne nabite a zas ked sa vybijali tak ta prva v rade bola stale o hodne viac vybita aj ked som ich pozicie prehodil,tak preto chcem aby mi co najviac vydrzali,kedze su to vcelku dobre baterie.
Len som sa chcel uistit ze mozem ponechat zapojenu tu protect board na trvalo koli ochrane a este na to nabijat ten pack tou rc nabijackou aj s pouzitim ballancer koncovky.
To je vsetko,ak sa este k tomuto mozes vyjadrit.
Dik za rady,urcite sme mnohym pomohli so zodpovedanim niektorych otazok :wink:
0

xpert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 28 Dec 2014, 01:24
Bydlisko: okres NZ

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa xpert » 03 Jan 2015, 22:30

no ty si mu teda poradil :D a co ze maju vyvedene koncovky pre balansovanie ?? to ako staci hodit na kuchynku vahu a uz budu vybalansovane ? jasne ze k tomu potrebuje nabijac. Modelarske packy som spomenul len preto, aby pochopil co take nabijanie viac clankov v serii obnasa, a ze to nestaci len pripojit na trafo s usmernovacim mostikom.

Je uplne jedno ci sa bavime o modelarskych packoch alebo samo-domo clankoch pospajanych do serie. Ak ich chce tak nabijat, potrebuje ich najskor balansovat.

A nabuduce si prosim odpusti to rozdavanie titulov. Nemozem za to ze citas kazdu druhu vetu a nevies si dat 2 a 2 dohromady.
0

Používateľov profilový obrázok
kubko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 15:50
Bydlisko: NR

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa kubko » 03 Jan 2015, 23:43

pozrite si toto video kto mate Imax B6 https://www.youtube.com/watch?v=W4rLqimLKdY
0

xpert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 28 Dec 2014, 01:24
Bydlisko: okres NZ

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa xpert » 04 Jan 2015, 00:15

mala by mat aj servisne menu s kalibrovanim.
0

Používateľov profilový obrázok
kubko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 15:50
Bydlisko: NR

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa kubko » 04 Jan 2015, 00:40

Tak uvidime jak to pojde,kupil som este jednu z hobbyking Genuine,maju na vyber ci origo ci kopiu,tak to potom porovnam.
Kamos potrebuje tiez jednu tak inak by som dve nekupil.
Uvidim ci sa lisia.
Treba ich pred pouzitim obidve kalibrovat?
0

xpert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 28 Dec 2014, 01:24
Bydlisko: okres NZ

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa xpert » 04 Jan 2015, 01:09

Prave ze by mali byt nakalibrovane. Ale ako je vidiet v tom videu co si zdielal, asi moc nekalibrovali a capli tam default values :D ja mam z HK a ta bola nakalibrovana.
0

Používateľov profilový obrázok
kubko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 15:50
Bydlisko: NR

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa kubko » 04 Jan 2015, 01:39

Aj si to porovnaval,meranim?
Dufam ze si natrafil na dobry produkt.
Akurat pozeram vsetky videa co som nasiel na youtube ohladom toho a sakra rozdiel v presnosti oproti multimetru je to tak si myslis ze original bude ok?
Az dorazi tak to vsetko pomeriam.
Este taka otazka,ako su zapojene tie piny balancer koncoviek,budem si musiet vyrobit tie koncovky aby som mohol monitorovat vlastne packy ked ich budem nabijat tak ak vies ako su zapojene mozes napisat. Dik
0

xpert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 28 Dec 2014, 01:24
Bydlisko: okres NZ

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa xpert » 04 Jan 2015, 02:10

vies po anglicky ? :D
tuto tento pan robi nieco podobne co by si chcel aj ty (nabijat samo-domo zapojene clanky do serie): https://www.youtube.com/watch?v=pGkYK6IyVLg
Tie nabijacky su vsetky rovnake takze ked si to pozres tak budes vediet co a ako. Niekde v polovici pripaja balans-konektor na batery-pack. Tak mozes skocit rovno tam.
Ide o to ze na nabijacke je niekolko balans-konektorov (pre 2 až 6 clankov. Pripadne aj viac) a vsetky maju spolocny minus pin. Tak zistis ktory je minus pin na balans-konektore.
0

Používateľov profilový obrázok
kubko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 15:50
Bydlisko: NR

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa kubko » 04 Jan 2015, 02:53

Hej anglicky viem tak to pozriem,diky moc :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa Milos66 » 04 Jan 2015, 07:06

xpert napísal:no ty si mu teda poradil :D a co ze maju vyvedene koncovky pre balansovanie ?? to ako staci hodit na kuchynku vahu a uz budu vybalansovane ? jasne ze k tomu potrebuje nabijac.
A nabuduce si prosim odpusti to rozdavanie titulov. Nemozem za to ze citas kazdu druhu vetu a nevies si dat 2 a 2 dohromady.
"expert" na kuchynské váhy, keby si to čítal od začiatku, tak ako som ti poradil, vedel by si, že som mu presne napísal, že nabíjačka musí mať balancer.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

xpert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 28 Dec 2014, 01:24
Bydlisko: okres NZ

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa xpert » 04 Jan 2015, 13:46

je uplne jedno co si pisal 3 strany dozadu, treba si preciat aj dalsie prispevky ked sa chces zapojit do diskudie, nie len prvy a posledny. A coze si mu to pisal, mam sa ti teraz klanat ? :D Mozno keby ti do tych prispevkov vkladam obrazky tak by si si ju aj cital, je to tak ? :D
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa Milos66 » 04 Jan 2015, 14:36

Synku, klaňať sa mi nemusíš.
A ja som chodil do školy v časoch, keď sa tam učilo písať, čítať a počítať.
A ako si na tom ty? Vidím zaťiaľ, že interpunkcia ti moc nehovorí.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 119
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 38

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa gegoo » 04 Jan 2015, 20:49

pisem teraz ohladom toho modulu cc cv ten plosny spoj co som si obiednal chcel som sa opytat zainteresovanych kde mam dat chladic potom ak bude spotreba prudu taka vysoka ze sa to bude uz hriat cca od 3 -5 A treba chladic a kde ho treba umiestnit ? ?
0

Používateľov profilový obrázok
kubko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 15:50
Bydlisko: NR

Re: manualne nabijanie 18650

Príspevok od používateľa kubko » 05 Jan 2015, 00:03

Ahoj gegoo,musis chladit puzdro toho LM,ale pred tym si precitaj datasheet co to znesie :wink:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok