Bzučí zosík a.k.a "Vyschnuté kondenzátory"

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Bzučí zosík a.k.a "Vyschnuté kondenzátory"

Príspevok od používateľa remusator » 22 Máj 2010, 14:46

Zdravím, chcel by som sa spýtať.
Mám doma 1 normálne komerčne predávaný audio zosilovač. Je už síce "pomerne" starý, čo činí dajme tomu aj takých 7rokov možno, ale pri tom velmi zachovalý proste nerozoznali by ste, či to je kupované teraz..
Taktiež parametre sú dobré, utiahne to aj 100W na kanál..
Ale moja otázka je k jeho zdroju, trafu alebo neviem kde by som mal hladať chybu.

Keďže zosík bol kúpený už slušne dávno, nepamätám si, či to robil odnovoty...
Jednoducho aj keď je vypnutý, tak bzučí. Ako keď idete okolo velkého trafa v dedinách a tam bzučí elektrina, tak aj tento zosík, samozrejme nie až tak intenzívne...
Hrá v pohode, nebadať nejaké známky opotrebenia...

Tak som už kedysi zisťoval, čo by to mohlo znamenať, a niekto mi povedal že sú vyschnuté nejaké vyhladzovacie kondy v zdroji.. Že ako usmerňuje a odvlňuje tých 220 čo je normálne v zásuvke, že tam sú poškodené kondy..

Čo si o tom myslíte ?
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 22 Máj 2010, 14:53

Vrámci "zeleného zmýšľania" navrhujem každému odpájať trafo zosilňovača úplne od siete, samozrejme, znefunkčňuje sa ti tým pádom zapínanie diaľkovým ovládačom...

K vrčaniu - trafo môže mať poblízku nejaký tieniaci plech, indukcia ho rozkmitáva, alebo jeho vlastné plechy môžu byť uvoľnené...

Každopádne - znížiš spotrebu elektriny rodičom a zosík prestane vrčať ;)

Alebo ma napadá - spraviť si pomocou 555 flip-flop na jednotlačidlové zapínanie, nahodiť tam ešte jedno pomocné trafko pre tú 555 a vraziť hlavnému trafáku do cesty relé... Zapínanie tlačidlom ostane funkčné.
Naposledy upravil/-a Kofo v 22 Máj 2010, 14:54, upravené celkom 1 krát.

DJ_BobiseK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 830
Dátum registrácie: 06 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa DJ_BobiseK » 22 Máj 2010, 14:53

Bzučí zosik alebo bedne? predpokladám že zosilnovač, v tom prípade hľadaj chybu v trafe no skôr tam bude nejaký maličké trafko st-by ktoré vrčí. Problém je že dnes je v zásuvkách aj 240V a tie staršie prístroje bol vyrábané na 220V. Transformátory sú presýtené a vrčia, tiež to môže byť z dôvodu ,že máš v sieti malú jednosmernú zložku. Zmeraj aké máš napätie v sieti.
0
Ľudovýt Štúr RULEZZZ

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Máj 2010, 15:35

Stačí krátka predlžovačka s vypínačom, (napríklad IKEA). A ked zariadenia už nepotrebuješ, stačí stúpiť na ten vypínač ...

Ak sa ti chce skúmať zdroj vrčania, zober nejakú tyčku, (radšej izolačnú, trebárs vatechu) a prikladaj ju na podozrivé komponenty a zuby/ hlavu ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 22 Máj 2010, 16:02

neviem, ale ja som prisiel na jednu vec, v aktivnych reprobedniach bolo torodine trafo, ked bol reprak vonku nebzucal, ked bol uz vnutri tak bzucal, lebo medzi magnetom (reprak) a trafom bolo len zopar mm.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Máj 2010, 16:22

Dosť často sa u lacných zariadení akože vypína sieť až sa trafkom, (ušetrí sa tým pár halierov za slušnejší momentový vypínač na 230 V). Takéto zariadenie "žerie prúd" aj vo "vypnutom" stave a obyčajne aj vrčí ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 22 Máj 2010, 16:35

Namiesto predlzovacky s vypinacom by este inac bolo fajn mat zasuvku master-slave. :) Napriklad veza, DVD-player, alebo cim to napajas by bol master a pri jej zvysenom odbere by sa zapol aj zosilnovac. :)
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Príspevok od používateľa mkat » 25 Máj 2010, 19:01

To je ta dnesna pohodlnost ,mat vsetko v pohotovostnom rezime.Pri tom sa zabuda na tu drobnost ze vetsinou zostava sietove trafo zapojene v sieti.A ked je trochu volnejsie navynute,alebo dotiahnute tak vrci.Este aj magneticke pole ktore okolo seba vytvara robi svoje.
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok