Kompresor z chladničky

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Jún 2020, 18:33

Už som urobil asi 10 chladničkových kompresorov tak,že som jednoducho vložil vypinač do svorkovnice na kompresore,len som premostil cez vypinač tie kontakty čo idú na termostat a vždy pri vypnutí a zapnutí sa znovu rozbehli, a nevšimol som si, že by sa nerozbehli, ak boli pripojené hadičkou na pneumatiku, alebo inú záťaž.Takže by som prehodil namiesto pôvodného rozbehu PTC článkom ,rozbehové relé s pôvodnej calexky a uvidíš,čo to urobí, ale myslím, že to pôjde ako má.Ak nie, ak je asi v čudu rozbehové vinutie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa misocko » 11 Jún 2020, 20:04

Neviem ci som to tu uz nahodou nespominal aj v tejto teme ale staci pouzit hlavu a nejake rele kde sa da lahko odstranit povodne vynutie a namotat par zavitov hrubeho drotu. Pouzit hlavu -motor sa po pripojeni napetia netoci a taha dost velky prud. Pokusne som na tento prud namotal relatko. Prud do motora isiel cez tych par zavitou relatka a zopol ho, cim pripojil pomocne vynutie. Motor sa rozbehol. Prud beziaceho motora uz nestacil drzat rele zopnute a pomocne vinutie sa odoplo. Presne tak funguju aj stare relatka. Motor nabehne zarucene vzdy.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5634
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Jún 2020, 20:05

boraicho napísal:...ako by som prinutil kompresor naštartovať? veľmi neochotne sa zapína....
S tým kompresorom máš problém od začiatku a predsa si ho tam namontoval - venoval mu zbytočný čas. Na 99% má vadné vinutie. Prídi si zobrať druhý - funkčný 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa sbf » 09 Máj 2021, 12:01

Mam kompresor danfoss a prestane ist po cca 2 minutach resp pri cca 3 bar, len bzuci, aj pri nulovom tlaku, po cca minute dokaze naskocit a chvilu tlaci a zasa chcipne. nie je na dotyk horuci. pripojenuia:
Pin1 N pre 4 uf kondenzator a motor
Pin2 L vstup pre motor
Pin3 L vystup z motora pre kondenzator. Medzi 1 a 3 je 25 ohm odpor.
Je na tom k.o. kondenzator alebo vinutie? Olej vyzera ze ma (asi 2 cm na dne). Poradi niekto?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa misocko » 09 Máj 2021, 15:58

To je chladnickovy alebo?
Ak to nieje chladnickovy tak asi vidis minimalne vrtulu. Ak sa zastavi , da sa nim otacat alebo je bloknuty? Zastavi naraz alebo postupne znizuje otacky. Nechavas ho takto bzucat dlho? Fotku mas?
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa sbf » 09 Máj 2021, 20:05

sak chladnicka klasika kompresor ziadna vrtula nevidim dovnutra ale bloknuty asi nie je toby sa nerozbehol
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa misocko » 09 Máj 2021, 20:29

ak zastavi postupne , olej je davno prec alebo je ho tam malo
0

V-TWIN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 18 Feb 2015, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa V-TWIN » 09 Máj 2021, 20:35

Ja som mal podobný problém s chladničkou Samsung a osadeným kompresorom danfoss. Je to už síce aj 10 rokov ale zaužívané postupy vo výrobe sa nemusia meniť. Jedného dňa som rozmrazoval mrazničku a už keď to bolo hotové tak som ju zapol do zásuvky, po pár sekundách som ju vypol, lebo sa objavila ešte voda pod výparníkom. Po utretí som ju zapol. Asi po 10-20 min. som ju skontroloval, ale kompresor nešiel, len kúril, tak som to po nejakej prestávke zopakoval - ale nič. Kompresor vymenený, nedalo mi to, tak som zobral flexku a čuduj sa vinutie bolo omotané nejakou plastovou šnúrou ktorá sa po prehriaťi dostala medzi rotor a stator a bolo rozhodnuté - zablokovalo ho. Netvrdím že u teba je to to isté.
0

V-TWIN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 18 Feb 2015, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa V-TWIN » 09 Máj 2021, 20:46

misocko napísal:
09 Máj 2021, 20:29
ak zastavi postupne , olej je davno prec alebo je ho tam malo
Samozrejme ak ho máš mimo chladničku, ako kompresor, tak sa prikláňam k problému ako píše - misocko
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa sbf » 10 Máj 2021, 09:10

skor ma asi len zaujima, maju vobec taketo kompresory behove kondenzatory? prva stranka co mi prisla na mysel (avelmak) tam ma len rozbehove (alebo odrusovanie ale taky tam nie je)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Máj 2021, 09:16

To asi záleží od druhu, "chladničkový" kompresor môže byť akýkoľvek hermeticky uzavretý kompresor pre tlakovanie chladiva.
Taká tá klasika nemá žiadny behový, ani rozbehový kondenzátor, má rozbehové vinutie, ktoré sa po rozbehnutí odpojí rozbehovým relé.
Plus je tam teplotné relé, ktoré Ti to asi vypína.
Neviem, je taký problém hodiť sem fotku?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa sbf » 10 Máj 2021, 13:59

Nemam foto, na webe som nasiel takmer identicky...
Obrázok

Obrázok

pod tym gulatym je asi zapuzdrena cievka, faza ide na C a odtial pinom do motora, zem ide cez N - do kondenzatora a pinom do motora, a na S ide nieco z motora na kondenzator. Medzi N a S je ta cievka.

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Máj 2021, 16:32

Premeraj na kolíkoch obe vinutia. Calexky mali pomocné vinutie 50- Ohm, hlavné vinutie 20-Ohm, takže možno tam budú nejaké rozdiely v závislosti výkonu kompresora.Ak sú v poriadku, tak je problém tom rozbehovom module.Pravdepodobne PTC nevypne po rozbehu pomocné vinutie ,to sa prehreje a potom to celé vypne tepelná ochrana,takže ak sa ti nepodarí ,,opraviť,, PTC/niekedy stačí oškrabať a skontrolovať kontakty/ tak musíš zohnať nové ,alebo preložiť z nejakého vraku trebárs aj starej calexky s cievkovým elektromagnetickým rozbehom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa cool-zool » 11 Máj 2021, 10:16

Podľa mňa to príliš zbytočne komplikujete !
Ja mám spravený už vyše 10 rokov (a bez problémov funguje celý čas) tento dvojcievkový kompresor z chladničky bez akýchkoľvek cievok , relátok , kondenzátorov a pod.iba cez obyčajný krížový vypínač , čo mi prišlo vtedy ako najjednoduchšie riešenie ....Nie síce extra konfortné , ale jednoduché ... Najskôr zopnem pomocné vinutie (rozbehové označené ako 1 na vypínači) , hneď nato hlavné vinutie (označené ako 2 na vypínači ), a potom pomocné odpojím (oznčené ako 3 na vypínači ) a keď chcem vypnúť tak odpojím aj hlavné vinutie (označené ako 4 na vypínači ) , ten čas medzi ručným prepínaním je síce dlhší ako pri relé , ale nepodstatné .......
Prílohy
IMG_20210511_095855.jpg
IMG_20210511_095905.jpg
IMG_20210511_095917.jpg
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa sbf » 11 Máj 2021, 10:47

4ko:
cize nakoniec je to termistor....
a teda staci ho po rozbehu odpojit aby som zistil co a ako ?
pytam sa lebo neviem co tam robi ten paralelne zapojeny kondenzator
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Máj 2021, 11:53

Tak teraz nie som si istý, načo tam je ten kondík, lebo vyzerá že je tam originál,ale ja som sa s tým ešte nestretol, možno chladiari čo robia servisy to poznajú lepšie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa sbf » 12 Máj 2021, 11:06

4ko ani ja moc netusim - naco tam pchaju kondenzatori ked to ide nejako roztocit aj bez nich
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Kompresor z chladničky

Príspevok od používateľa Sani1 » 12 Máj 2021, 12:18

103N0021 = štartovacie relé https://www.avelmak.sk/index.php?lm=862 ... icle=22256
zapojenie = https://www.kupaoprav.com/_obchody/buya ... 10e6ac.pdf
Electronically controlled PTC starting device https://www.kupaoprav.com/instalace-kom ... c-danfoss/ Záložka Technické údaje
0

Napísať odpoveď