istice do kuchyne

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

istice do kuchyne

Príspevok od používateľa Boris » 20 Jan 2011, 15:59

chlapi idem prerabat kuchynu a chcem sa spytat ake istice mam dat do kuchyne, mali by tam byt 2 x zasuvkove obvody, 1 x svetelny, 1 x 400V.

Na jednej stene bude:
digestor - 230W
kanvica - 2kW
umyvacka - 1,05kW

Spolu: 3,28kW, 14,3A

Na druhej stene bude:
elek. rura - 0,9kW
mikrovlnka - 0,8kW
chladnicka - 0,75kW

Spolu: 2,45kW, 10,6A

samostatne bude:
varna doska - 6,9kW, 3x10A

Chcem dat na zasuvkove obvody 16A istice, na varnu dosku trojfazovy istic 3x16A a svetelny bude 10A lebo na nom budu len ledkove bodove svetla na transformator. Moze to takto byt? mozem dat pred tieto vsetky istice prudovy chranic? Istice aj chranic chcem brat od firmy Bonega, lebo maju istice ktore odpajaju aj pracovny vodic. Dakujem za rady
0

Používateľov profilový obrázok
addo1
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 597
Dátum registrácie: 27 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa addo1 » 20 Jan 2011, 16:03

ja myslim ze ano.... :oops:
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 20 Jan 2011, 16:08

a aky by som mal puzit prudovy chranic? lebo do nich sa moc nevyznam, na tu varnu dosku nieje moc tych 3x16A istic?
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 20 Jan 2011, 16:13

ak ma varna doska pisanych 3x10A tak by sa podla mna mal pouzit 3x10A istic... vypinacia charakteristika istica nepusti... aspon podla mna....

Používateľov profilový obrázok
addo1
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 597
Dátum registrácie: 27 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa addo1 » 20 Jan 2011, 16:15

mala spicka pri zapnuti (alebo kym sa nerozohreje) a bude mu zhadzovat istic....
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 20 Jan 2011, 16:23

on nema napisane 3x10A, ja som to len podla vykonu usudil, este tu dosku nemam doma, tej špičky som sa bal aj ja
0

Milan_F

Príspevok od používateľa Milan_F » 20 Jan 2011, 16:27

Konvici, myčku a troubu bych dal na samostaný přívod + odpovídající jističe. Samostnejch přívodů v kuchyni neni nikdy dost. Ještě je dobrý si přitáhnout do kuchyně přívod na noční proud - pro tu myčku. Pokud dáš před včechny jističe proudový chránič, je to špatně, i když se to tak dělá. Důvod: porucha jednoho okruhu nesmí způsobit nefunkčnost ostatních okruhů. Je to dražší, ale na těhle věcech bych nešetřil.

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 20 Jan 2011, 19:58

chcem spotrebice dat tak ako som pisal kvoli tomu ako su rozmiestnene, ak je problem zo zatazou, dal by som tam silnejsi istcic ale to som tu chcel od vas poradit, je moc 14,3A na 16A istic? bude ho vyhadzovat? podla mna ani nie, lebo vsetko naplno nebude asi nikdy pustene a ako by som mal riesit tie prudove chranice?
0

Používateľov profilový obrázok
addo1
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 597
Dátum registrácie: 27 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa addo1 » 20 Jan 2011, 20:06

16_tky ako bolo povedane budu stacit, bude stacit aj ta 10_tka na to svetlo...milan F uz nieco napisal ... je dobre dodzat zatazenie vsetch faz aby nedochadzalo k pretazovaniu jednej fazy ... to ze nebude nikdy naplno pustene sa nikdy spoliehat nemozes...praveze vzdy treba ratat stym aby to mohlo byt vsetko naraz pustene... prudovy chranic na kazdy okruh .... je to drahsie ale kde vyhodi jeden okruh nespadnu vsetky.... ale ked das iba jeden nic sa nestane....viac sa k prudovemu chranicu nechcem vyjadrovat nech skusia skusenejsi...
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 20 Jan 2011, 20:10

spotrebič nad 2kW samostatný prívod
varná doska + el.rúra --CYKY 5Cx2,5 istenie B16/3 ,
z toho L1,L2 -varná doska , L3 -el.rúra zakončená zásuvkou
FI /prúdový chránič/kludne daj pred všetky obvody : FI 40/0,03A.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Jan 2011, 00:11

Prúdový chránič v kuchyni nie je velká výhra a hlavne nie na všetky okruhy naraz.Uplne stačí na kúpelkové okruhy,tam je naväčšie nebezpečenstvo úrazu,ale kuchyňa ,pokial nie je v reštaurácii,kde sa v jednom kuse zmýva dlážka vodou je zbytočný.Varidlová doska ,pokial nie je indukčná, má len odporovú záťaž a nemá prečo robiť špičky,takže možno by to udržala aj tá 10-ka.
Ked už chránič, tak len na myčku / ochranu len pre ma mičku :lol: /
A všimol som si že máš digestor 230W???to je čo za turbína?
a tiež chladnička 750W,,,??to je Tesco mraziak??
Asi si stratil niekde destinné čiarky. :wink:
Neviem o aký byt či dom sa jedná,ale v paneláku by bol asi nočný prúd na jednej fáze trochu čudná záležitosť.No kedže píšeš na šporák 400V tak je to asi dom takže záleží od toho aký máš elektromer a či máš dvojtarifný alebo obyčajný.Ale zažil som už aj v paneláku,že si dali zaviesť tri fázy do bytu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 21 Jan 2011, 11:10

oki tak tam prudovy chranic davat nebudem, je to dom a mame obycajny elektromer, a tie vykony som napisal tak ako boli v popise zariadenia :D dakujem za rady
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 21 Jan 2011, 11:55

ten RCD/FI/ tam daj ,ide o tvoju bezpočnosť ,nie jeho!!!!
5ko :naštuduj si to ,až potom píš

Výpis z STN 33 2000:4-41:2007

V striedavých systémoch sa musí zabezpečiť doplnková ochrana prúdovým chráničom (RCD) podľa
415.1 pre
– zásuvky s menovitým prúdom nepresahujúcim 20 A, ktoré sú určené na používanie laikmi a na
všeobecné použitie.
POZNÁMKA. – Výnimkou môžu byť:
– zásuvky, ktoré sú pod dozorom znalých osôb alebo poučených osôb, napr. v určitých obchodných alebo
priemyselných priestoroch, alebo
– osobitné zásuvky, ktoré sú určené len na pripojenie jedného špeciálneho zariadenia.
– vo vonkajších priestoroch používané mobilné zariadenia s menovitým prúdom nepresahujúcim 32 A.

STN 33 2000 - 7 - 701
701.415.1 Doplnková ochrana: prúdové chrániče (RCD)
V miestnostiach s vaňou alebo sprchou musí jeden prúdový chránič alebo niekoľko prúdových chráničov
(RCD) s menovitým rozdielovým vypínacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA chrániť všetky obvody.
Použitie takýchto prúdových chráničov RCD sa nevyžaduje pri obvodoch:
– s ochranným opatrením „elektrické oddelenie”, ak každý obvod napája iba jeden spotrebič;
– s ochranným opatrením „malé napätie SELV a PELV”.

STN 33 2000-7-703
703.412.5 Doplnková ochrana prúdovými chráničmi (RCD)
Doplnková ochrana sa musí zabezpečiť pri všetkých obvodoch sauny, s výnimkou obvodu saunového
ohrievača, použitím jedného alebo viacerých prúdových chráničov s menovitým rozdielovým prúdom
neprevyšujúcim 30 mA.

STN 33 2000-7-705
705.412.5 Obvody so zásuvkami sa musia chrániť prúdovým chráničom s menovitým rozdielovým
vypínacím prúdom n I Δ nepresahujúcim 30 mA.

STN 33 2000-7-708
708.530.5.4 Pre každé stanovisko karavanu sa musí zriadiť aspoň jedna zásuvka.
708.530.5.5 Každá zásuvka sa musí vybaviť samostatnou nadprúdovou ochranou.
708.530.5.6 Každá zásuvka sa musí chrániť samostatne prúdovým chráničom s menovitým rozdielovým
vypínacím prúdom nepresahujúcim 30 mA. Prúdový chránič musí vždy odpájať neutrál.

STN 33 2000-7-704
704.410.3.10 Obvody napájajúce zásuvky s menovitým prúdom do 32 A vrátane a iné obvody napájajúce
ručné elektrické zariadenia s menovitým prúdom do 32 A vrátane sa musia chrániť:
– prúdovými chráničmi s menovitým rozdielovým vypínacím prúdom neprevyšujúcim 30 mA
(415.1), alebo
– ochranným opatrením: malé napätie zabezpečované pomocou SELV a PELV (414) alebo
– ochranným opatrením: elektrické oddelenie (413), každá zásuvka a ručné elektrické zariadenie
sa napája samostatným oddeľovacím transformátorom alebo zo samostatných vinutí oddeľovacieho
transformátora.

704.411.3.2.1
Pri obvodoch napájajúcich zásuvky s menovitým prúdom vyšším ako 32A sa musia ako odpájacie
prístroje použiť prúdové chrániče s menovitým rozdielovým prúdom neprevyšujúcim 500 mA
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Jan 2011, 20:21

Takže pre rozvody v panelákovom byte pri rekonštrukcii musí byť prerobený
rozvádzač tak,že sa zmení z TNC na TNS?Čiže prúdový chránič na všetky obvody?Dosť dobre nechápem zmysel.Prečo by nemohol byť TN-C-S?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Príspevok od používateľa Wili » 22 Jan 2011, 23:31

Nechelo sa mi to cele citat, ale len doplnim:

V kuchyni je vzdy dobre mat cim silnejsi istic, nikdy nevies aky spotrebic si tam casom dokupis alebo ake budu nove trendy, to je jedna vec, a druha ze uz ked aj sa nejaky spotrebic pokazi, je jedno ci ma vykon 100W alebo 3kW, proste ked da tvrdy skrat kazdy istic ked je dobry tak vyleti.

Posledna a myslim ze najdolezitejsia vec: ani nie vzdy tak ide o to na aky prud je dany istic dimenzovany ale o to ako sa dany istic sprava, existuju rozne istice s roznymi charakteristikami a reaktivnymi casmi, napr. istice s "C" charakteristikou maju tie "packy" takej sivej farby, niekedy su znacene aj slimacikom a tieto su vhodne prave napr. do kuchyne, garazu, ...atd. kde sa rata s prudovymi spickami, tieto istice bezproblemov zvladnu aj obrovsku spicku bez toho aby vyleteli...mame taketo istice v dome na zopar uz spomenutych okruhoch a nikdy v zivote sa mi nestalo aby som mal problem, len ked sa pokazi kanvica a pod. proste tvrdy skrat...
0

Nomen

panel

Príspevok od používateľa Nomen » 23 Jan 2011, 07:25

5ko napísal:Ale zažil som už aj v paneláku,že si dali zaviesť tri fázy do bytu.
..bol si u mna ? , ja len na okraj , mozes spekulovat som vselijakymi isticmi v byte , ale elektrarne ti daju dekret co musi byt vonku a je to istic s charakteristikou B. , dal som len do kuchyni 3x400 . /doska, sporak/, ostatne som nechal povodne , a nikde ziadne prudove chranice , uz je tomu 13 rokov a stale som prvy a jediny v panelaku , co to tak ma , nikomu sa do toho nechce , je to aj vela papierovania , nic som nespekuloval , vonku nove hodiny , je tam istic 3x25A /podla papiera B /, zo stupacky stiahol este jednu fazu , prevrtal som dieru poza hodiny do mojej chodby , natiahol kabel do desiatkovej skrinky/4x6mm/, zasekal do steny , dal trojfazovy istic 3x16A , kabel do kuchyni , a smitec ... a ziadna revizna , v elektrani mi povedali , ze ich to nezaujima , to je moj problem a ked vyhorim , tak poistovna bude pytat reviznu , oni nie ,...
u syna som to robil pred troma rokmi podobne , ale tam som menil komplet instalaciu , tiez nechceli reviznu, vsetko som si pripravil a pripojil , prisiel zahorak , ani hore v byte nebol , skrina s hodinami je v suterene , skontroloval poradie faz , mal som uz privrtane drziaky na hodiny a istic na plechu , nahodli hodiny , zablomoval ...

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 23 Jan 2011, 18:25

5ko napísal:Takže pre rozvody v panelákovom byte pri rekonštrukcii musí byť prerobený
rozvádzač tak,že sa zmení z TNC na TNS?Čiže prúdový chránič na všetky obvody?Dosť dobre nechápem zmysel.Prečo by nemohol byť TN-C-S?
on bude TN-C-S ,predsa bod rozdelenia PEN na PE a N bude
v rozvádzači ,nie pod hodinami /stupačke ,el.skrini/
pokial prerábaš teraz,prerábaš v TN-S.
čo všetci máte za problém s RCD ,veď je to najlepšia ochrana pred úrazom el.prúdom.
ako povedal Nomen ,energetici pokial nemáš el.kúrenie B25/3 ,iný nedostaneš ,s el.kúrením B32/3.
Byt ,dom ,pokial už bol raz skolaudovaný , mal revíziu na pôvodnú inštaláciu, pokial si to prerobí nejaký kutil sám, už zodpovedá sám za seba ,aj za škody pop. úraz.
Pokial to bude robiť firma ,živnosník ,už ti musia dať revíznu správu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Jan 2011, 22:31

Pokial sa ja pamätám,tak elektrárne vždy tvrdili,že ak nebola robená rekonštrukcia vnútorného rozvodu stavby,nepotrebujú revíznu správu pre pripojenie ,ale ak sa robila rekonštrukcia takÁNO.Možno už zmenili taktiku,lebo im je jedno či vyhoríš, hlavne že platíš,a nekradneš.

Benco-doterajšie rozvody v panelákoch boli robené v TNC, dvojvodičovo čiže 1f+pen do bytu z RS na chodbe, kde je elektromer.
Čo sa stane,ked bod rozdelenia PE-N urobím tam,čiže na mostíku za elmerom a do bytu už idem trojvodičovo :1f+PE+N ,môže to tak byť?
Aký je minimálny prierez vodičov?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 23 Jan 2011, 23:10

5ko
ak by si to chcel rozdeliť tam kde je elektromer ,môžeš ,len už nesmieš spojiť PE a N v rozvádzači.To znamená ,že z TN-C na TN-S môžeš ,ale opačne nie!
Ak som Ťa správne pochopil ,natiahol by si do bytu napr cyky 3Jx6/5Jx6/,
prepoj medzi elek. a RH ,ale v RH/rozvádzač/ by si mal TN-C
/2-vodičovú/.pokial nezapojíš modrý a ostaneš v TN-C ,nie je problém.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Jan 2011, 23:34

V rozvádzači na chodbe je Hlavný istič 25A/starý čierny bakelitový/ pred elektromerom. Za elektromerom je radová svorkovnica na 4 okruhy,ktoré tam majú aj patričné ističe,za nimi sú radové svorkovnice odkial idú káble do bytu.
Tie chcem vyhodiť a od svorkovnice za elektromerom potiahnuť do bytu,kde bude nová plastová rozvodná skrinka s chráničom a dalšími ističmi.

Ide mi o to, či môžem priamo za elektromerom dať v skrini na chodbe ,,Bod rozdelenia PE-N " na dvoch samostatných mostíkoch,patrične označených a prepojených,tak že od nich už budem ťahať trojžilový kábel ako v sieti TNS ,alebo bod rozdelenia musí byť len v bytovom rozvádzači.?
Ostatné mi je jasné o nezlúčitelnosti PE s N za ...
A ešte ten minimálny prierez ?
Niekde sa uvádza 6mm2 Cu,
niekde 10mmCu,Ako minimálny prierez na PE
Musí byť v kúpelke chranné pospojovanie,ak nie je čo prepájať?Plastová vaňa, trubky PPr, svetlá na strope bodové dve zásuvky mimo zon a všetko ide cez chránič?
V kuchyni je len technologická šachta s potrubím, zamurovaná.Trubky PPr na vode, akurát elektrický šporák ,práčka a chladnička ,tiež bude na chránič.
Načo je tam popspojovanie?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok