Zapojenie kompresora z chladničky

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa mclareniak » 04 Dec 2020, 19:43

Ahojte.
Riesim podobny problem s kompresorom. Mam asi vadne to PTZ.
Nenajde sa u niekoho taketo funkcne rozbehove rele?
Bez názvu.jpg
Alebo neviem ci by sa dal nahradit napr. tymto

Kód: Vybrať všetko

https://www.avelmak.sk/index.php?lm=862&pg=det&article=79987
Dik
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Dec 2020, 19:45

Ak nie je ten krúžok celkom rozpadnutý, niekedy pomôže to len očistiť ,oškrabať a napružiť kontakty.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa mclareniak » 05 Dec 2020, 08:27

To som skusal. Nepomohlo. To PTC ma odpor pri chladnom stave cca 22 ohmov. To sa mi zda vela. Ked skusam motor bez startovacieho rele, tak sa rozbehne. Takze si myslim, ze je to PTC zle.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

iceplanet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 05 Aug 2023, 11:30

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa iceplanet » 05 Aug 2023, 11:44

Ahojte

Ozivujem toto vlakno, chcel by som sa poradit ako sparavne zapojit novy kompresor ked povodny odisiel.

Stary kompresor: 39R143C (cina, skoro nic sa mi o ton mepodarilo zistit) ma 3 terminaly oznacene ako C(u), S(v), R(w), takze po vymontovani kompresora mi zostali 3 kabliky, kazdy som si oznacil nalepkou C, S, R tak ako boli zapojene v tomto starom kompresore.

Novy kompresor: 32 QXC-13K (tiez som o nom moc nezistil) ma tiez 3 terminaly ale znacene ako (C)w, (S)v, (R)u

Otazka je ktory konektor patri kam, mam sa drzat velkych pismenok C, S, R, alebo malych pismenok u, v, w?

Najskor som to zapojil C na C, S na S, a R na R, vysledok bol ze kompresor velmi vibroval, bol hlucny a chladl tam kde mal hriat a hrial tam kde mal chladit. Takto bezal max minutu. Nasledne som si myslel ze sa toci naopak tak som to prehodil (ako klasicky na motore) a zapojil C na R, S na S a R na C. V takejto konfiguracii sa kompresor dost hreje a po prilozeni ruky citim minimalne vibracie, ale mam za to ze nebezi.

Zo teraz znicil som ho? Je iba zle zapojeny? Ako sa ma takyto kompresor zapajat.
Ani na krabici, ani na stitku nieje ziadna schema, iba su tam popisane tie 3 kontakty ako som prepisal vyssie. Samozrejme ziaden papier k tomu neprisiel.

Prikladam foto stitkov.

Dakujem za pomoc
Prílohy
20230804_153236.jpg
20230804_153254.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Aug 2023, 12:33

..neviem ako ostatný čitatelia tohto príspevku, ale ja som nepochopil podľa popisu , čo má kompresor z chladničky (a celkove "KOMPRESOR" ) spoločné s vytváraním chladu a tepla ...on predsa produkuje atmosferický tlak, alebo podtlak... nie teplo či chlad - to sú práve nežiadúce javy...
Chladničkovému kompresoru je absolútne jedno, do ktorej strany sa bude točiť. Je tam len excenter poháňaný motorom a ten pohybuje lineárne piestikom...pumpuje... z jednej strany nasáva - z druhej tlačí... to je všetko...
Zapojenie motora je druhá vec - má 2 vinutia - hlavné a pomocné... na to aby sa roztočil, potrebuje na chvíľu pripojiť pomocné vinutie, aby dostal rotor tú správnu rotáciu... a nekmital len L/R.. Hlavné vinutie je pripojené priamo na L, N a pomocné sa pripája cez prúdové rozbehové relé (či iný novší rozbehový systém) len na pár milisekúnd. Pokiaľ sa motor nerozbehne (pretlak v potrubí) - a tým pádom odoberá vyšší prúd, ako pri behu, zabere vtedy "nadprúdová" ochrana - bimetalový odpojovač, ktorý na nejakú dobu preruší napájanie motora ( čaká na pokles tlaku v potrubí) a potom keď ochladne znovu zopne a skúša štart. Treba len správne identifikovať to hlavné a pomocné vinutie (ohmmetrom) a správne to pripojiť k rozbehovej "aparatúre" Aj keď je to štandardné pripojenie môže byť vnútorné pripojenie vývodov vinutí u rôznych výrobcov iné... Hádam sa nám nebude nejaký kutil rýpať do nášho zariadenia, keď máme na to svojich servisákov a origo náhradné diely za ktoré treba vycálovať :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

iceplanet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 05 Aug 2023, 11:30

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa iceplanet » 05 Aug 2023, 13:03

Ano mas pravdu a hlboko sa ospravedlnujem ze som nepouzil fyzikalne korektnu formulaciu, ale nechapem aky to ma dopad na moj dotaz a ako tvoja odpoved pomoze k rieseniu.

Kompresor samozrejme neprodukuje teplo, ale stlaca prevadzkovy plyn pri stlacani sa uvolnuje teplo do okolia (pouzivaju sa rozne technologie ako volne prudenie vzduchu, nutene prudenie vzduchu, ochladzovanie inym mediom atd...) a v mieste naslednej expanzie prevadzkovy plyn odobera teplotu z okoliteho prostredia. Toto je jeden z dovodov preto ma rurka na mieste sania vacsi vnutorny priemer a na mieste vytlaku mensi vnutorny priemer.

Situacia ktora nastala po zapojeni C na C, R na R a S na S sa da fyzikalne opisat tak ze rurka s mensim vnutornym priemerom mala povrchovu teplotu nizsiu ako bola teplota okoliteho vzduchu a rurka s vacsim vnutornym priemerom mala teplotu vyssiu ako bola teplota okoliteho prostredia. Kedze nemam k dispozicii dostatocne kalibrovane meradla aby som uspokojil tvoju poziadavku na fyzikalnu presnost tak laicky by to dieta opisalo tak ze rurka s vacsim vnutornym priemerom bola "horuca" a rurka s mensim vnutornym priemerom bola "studena".

Nicmene otazka trva ako to mam spravne zapojit?

Ak poznas servisaka na tie motory co som uviedol tak budem rad za pomoc. Nemam problem zaplatit servisakovy, skor sa stretavam s tym ze nikto nechce tieto cinske 'kvalitne produkty' servisovat, takze som rad ze som zohnal aspon niekoho.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Aug 2023, 13:50

..kompresor máš voľne na stole, alebo je pripojený v systéme chladenia - na trubkách ?? Lebo vibrácie môže spôsobovať aj prázdny systém - bez chladiva
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

iceplanet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 05 Aug 2023, 11:30

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa iceplanet » 05 Aug 2023, 14:05

Ten pan co mi to spravuje sa vyzna hlavne v kompresoroch, chladivach atd, takze kompresor je normalne zapojeny v systeme, chladivo naplnene na predpisanu hmotnost (aspon toto sa dalo z toho cinskeho stitku vycitat). Vsetky medene trubky dokladne zavarene.
Na elektroniku nikto nesahal. Vytiahli sme 3 kabliky z povodneho kompresora a zapojili do noveho, ale ani jedno zo zmienenych odskusanych zapojeni (variant 1: C na C, S na S, a R na R, variant 2: C na R, S na S a R na C) nam nefungovalo podla ocakavania - viz uz popisane problemy.

Kabliky su oznacene podla povodneho kompresora, teda kablik ktory bol pripojeny na svorke C(u) je oznaceny ako C, kablik pripojeny na starom kompresore na svorke S(v) je oznaceny ako S a kablik pripojeny na starom kompresore na svorku R(w) je oznaceny ako R.

Do elektronickeho zapojenia (to odkial idu tie kabliky ku kompresoru) sme nesahali, je to presne tak ako to bolo. Jedine co je tak na svorke oznacenej C je este pred pripojenim na kompresor taka zvlastna vec asi 2cm v priemere a asi 1cm na vysku, skusali sme s nou aj bez nej a nema to ziaden dopad na vysledok.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Aug 2023, 17:06

..ešte sa opýtam.. Ten kompresor sa prečo menil ?
Lebo tento nový , podľa toho že tam je písaný 25uF kondenzátor má asi iný systém rozbehu ako ten pôvodný... Starý bol možno na prúdové rozbehové relé a tento by mohol byť s rozbehovým/behovým kondenzátorom . Tam sú potom rozdielne rozbehové vinutia a iná schéma zapojenia.
https://www.google.com/search?client=op ... =668&dpr=1
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

iceplanet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 05 Aug 2023, 11:30

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa iceplanet » 05 Aug 2023, 18:43

Kompresor sa menil koli tomu ze prestalo fungovat chladenie, stary kompresor bezal neustale a nechladil. Na dotyk spalil kozu a stacilo dat ruku 3cm od neho a bolo citit ako z neho sala teplo. Odhadujem povrchovu teplotu cez 100 stupnov.

Samozrejme je to laicky usudok ale nic viac nemam a servisaci sa tym odmietli zaoberat s odovodnenim ze na 99% je vadny kompresor a oni tieto cinske veci nemaju radi (paradoxne nikto z nich ne-cinske kompresory neponuka).

Diky za link, nasiel som podobne obrazky ale mam s tym drobny problem:
1. Neviem co je na druhej strane sucastnych kablov (k comu ktore pismenko aktualne sluzi)
2. Nemam/nenasiel som ziadnu schemu ako sa ma zapajat ten povodny kompresor
3. Nemam/nenasiel som ako sa ma zapajat ten novy kompresor

Ja som najviac badal nad obrazkom https://www.google.com/search?client=op ... lZ1qaa1AbM ale nic som z toho nevybadal :-(

Navyse ak su tie obrazky pravdive tak prepojenim C na C... by to malo fungovat nie?

Kondenzator: Ak mi spravne prelozilo rozsypany caj tak ten stary kompresor ma predpisanych rovnakych 25 na kondiku ako novy. Kazdopadne podla obrazkov by to mal byt velky kondik a na doske je najvacsia suciastka velka cca 5x5cm (a podla mna je to rele). To co by som povazoval za kondik (valec s dvomi vyvodmi) je najvacsie asi 3cm na vysku a 1.5cm na priemer.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Aug 2023, 20:18

Ten kondezátor je tam potrebný... spôsobuje posun fázy pre rozbehové vinutie, aby vzniklo "točivé" magn. pole. A teraz ho tam nemáš vôbec??
Rozbehový kondenzátor býva velký... https://www.google.com/search?client=op ... =668&dpr=1 Môže byť aj niekde mimo motor ma šasi.

A ten valček čo popisuješ môže byť PTC relé/termistor prípadne ten Overload protector..
Fotky by napovedali viac...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa Ilija » 05 Aug 2023, 20:55

Nie som servisák na chladenie, ale pár odpovedí chýba, žeby sme vedeli o čo ide:

1. Čo je to za spotrebič, keď je.kond 25uF?- klimatizácia ? Chladnička ak je, tak je nejaká "veľká "?
2. Meral si prúd na starom kompresore, a na novom?-musíš!

3. Čo zapája ten kond- nejaký štart rele , ptc, buď je stály?

4. Meral si tlak?
0

iceplanet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 05 Aug 2023, 11:30

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa iceplanet » 06 Aug 2023, 10:53

Postupne k jednotlivym bodom:

1. Spotrebic je chladic vody
2. Prud som nemeral, moj merak je max 2A (bezne pracujem s napatiami 5 az 12V a prudmi v radu mA a uA, 220 a este k tomu striedavych je pre mna nepredstavitelne vela) ani si neviem predstavit ako by som na tom vibrujucom motore udrzal meracie hroty
3. Kondik sa nasiel az teraz, je to 20 uF ale je nejaky divny cinsky, miesto 2 vyvodov ma 6 vyvodov (3 z toho zapojene) je uplne mimo dosku chyteny stahovacimi paskami k tomu vibrujucemu sasi :-)
4. Tlak uz vobec nedokazem zmerat, neviem kde, neviem cim, ako som pisal je to uzavrety naplneny a zapajkovany okruh (ak teda myslime tlak chladiva)

Dnes tu bol aj elektrikar aj ten pan co sa rozumie kompresorom, nakoniec si cely ten chladic odviezli aby sa na to mohli pozriet aj dalsimi pristrojmi co maju doma. Tak dufam ze spolu budu dobry team a pridu na to preco ten kram nefunguje.

Pytal som sa na vinutia a vraj vo vnutri kompresorov su zabudovane nejake ochrany alebo co a koli tomu merak neukazuje nic, pretoze spirala je zapnuta az ked su ochrany pod napatim, tak neviem.

Edit: Zatial velmi dakujem za pomoc, ale toto je jednoznacne nad moje sily, dam vediet na co sa podari prist odbornikom.
0

iceplanet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 05 Aug 2023, 11:30

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa iceplanet » 06 Aug 2023, 11:02

Doplnenie. Foto toho medzikusu co bol na napajacom kabliku C. Ked je zapojeny tak na nohu vlavo sa pripoji kabel C a novy kabel C (to vpravo) sa pripoji na motor.
Podarilo sa mi to najst tu (https://picclick.com.au/Klixon-20425L12 ... 76343.html) a uvadzaju to ako defrost control. O ziadnej namraze som nikdy nepocul, no ale ako myslia...
Prílohy
"Vec" na C kabliku k motoru
"Vec" na C kabliku k motoru
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa misocko » 06 Aug 2023, 19:59

Niesu tie pismenka v zatvorkach fabry vodičov?
ake tam máš farby?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Aug 2023, 21:31

iceplanet napísal:
06 Aug 2023, 10:53
3. Kondik sa nasiel az teraz, je to 20 uF
...a nebude chyba rozbehu/behu motora v tom kondenzátore?? Predsa -20% kapacity je dosť a ešte ak aj nejakú kapacitu stratil :rolleyes: Nový motor píše 25uF...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
LevKamil
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 19 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčianske Teplice
Vek: 63

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa LevKamil » 07 Aug 2023, 11:10

Je to tepelná ochrana kompresora - termostat - https://picclick.com.au/KLIXON-thermost ... 17822.html :thanks:
0

iceplanet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 05 Aug 2023, 11:30

Re: Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa iceplanet » 05 Dec 2023, 09:21

Dlhujem odpoved ako to cele dopadlo.
Europsky kompresor na cinsku elektroniku proste nebeha a neviem ako ho sprevadzkovat. Nikoho lepsieho ako tych 2 co tu boli som nezohnal.
Skoncilo to tak ze sme vybrali kompresor zo susicky ktory je evidentne cinsky, ma rovnake znacenie a ten ide. Bohuzial je silne poddimenzovany (bezi neustale, zatial co povodny aj obcas vypinal), takze predpokladam ze za chvilu odide a potom bude dalsi krok dat 2 do tandemu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok