DS18B20 - chyba

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Napster050 » 24 Máj 2012, 11:31

ahojte,
vie mi niekto povedať, prečo mi to drbnuté čidlo vždy takto zblbne ??

...samozrejme, možem to ošetriť nejakým ifom, nech opakuje pokus, ale rád by som vedel príčinu. skúšal som dať aj inicializáciu do slučky a nepomohlo... žeby HW chyba ?
Prílohy
err.jpg
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa jaromir » 24 Máj 2012, 11:41

Napster050 napísal:ahojte,
vie mi niekto povedať, prečo mi to drbnuté čidlo vždy takto zblbne ??
Ked to nefunguje, lebo si to asi zle naprogramoval/pripojil, tak je to drbnute? :D
Napster050 napísal:ahojte,
...ale rád by som vedel príčinu. skúšal som dať aj inicializáciu do slučky a nepomohlo... žeby HW chyba ?
Tazko povedat co je zle, lebo vestecku gulu som si nechal doma... ale tipujem na HW. Okrem toho, kontrolujes u prijatych dat CRC?
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Napster050 » 24 Máj 2012, 12:05

CRC aj všetko ostatné obstaráva knižnica v CodeVision... mne tam stačí napísať jeden príkaz na vyčítanie teploty. No a pri chybe (zrejme hocijakej) vypiše toto.
Ked si nastavím interval zápisu 1min, tak to nerobí... ale ked si tam dám 10min, tak to potom blbne. Ako by to stratilo inicializáciu alebo čo... lenže aj tú som skúšal dávať do slučky a nepomohlo.
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa sraj » 24 Máj 2012, 12:43

pridám datasheet DS18B20 možno tam dačo nájdeš
Prílohy
DS18B20_cz.pdf
(304.82 KiB) 73 stiahnutí
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa jaromir » 24 Máj 2012, 13:05

U takychto trivialnych veci ako je komunikacia s DS1820 neverim nijakej kniznici, nez tej, ktoru si napisem a otestujem sam.

Ale ako som pisal, tazko ti radit, ked nemam so sebou vestecku gulu. Tym som chcel naznacit, ze neviem ako to mas zapojene. Pomohlo by aj hodit zaznam komunikacie z osciloskopu (nie z logickeho analyzatoru) a takisto povedat co u tej kniznice znamena navratova hodnota -9999. Zrejme to bude nejaky chybovy kod - dolezite je vediet co to je. Ci nereagovanie DS-ka na komunikacny reset (presnece pulse), alebo chyba CRC.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Thales » 24 Máj 2012, 13:24

Jak máš to čidlo umístěné? Pokud je třeba na delším přívodu bez blokovacího kondenzátoru tak kraví.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Napster050 » 24 Máj 2012, 15:25

U takychto trivialnych veci ako je komunikacia s DS1820 neverim nijakej kniznici, nez tej, ktoru si napisem a otestujem sam.
niesom taký skúsený aby som si písal svoje knižnice... som rád, že som naprogramoval aspoň toto :wink:

blokovací kondenzátor tam veru nie je, čidlo je kúsok od mcu.

citujem úryvok z helpu (čítanie teploty):
The temperature is measured in °C. In case of error the function returns the value -9999.
BTW: Jaromir, ak chceš, možem ti poslať zdrojový kód, ale neviem či sa z neho vysomáriš. Mne len nejde do hlavy, prečo to funguje pri obnovovani menšom ako cca minutu spolahlivo, a ked nastavim väčši čas, tak nie. pritom kod sa nijak nemeni (iba jedna konštanta, ktorá s tým nič nemá)

prikladám schému a foto:
Prílohy
sch.met.png
IMG_3777_oznac.jpg
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa jaromir » 24 Máj 2012, 16:10

Ten zdrojak sa mi - pravdupovediac - velmi nechce luskat.
Ale dve veci by som podotkol:
1, Ako pisal Thales, blokovaci kondik. Je to vec, ktora sa ma davat ku kazdemu digitalnemu obvodu, uz len zo slusnosti.
2, Skus sa pohral s hodnotou toho pull-up-u pri DS1820. Mas tam 4K7, ja davam tiez vzdy 4K7 a je to OK, ale niekde som cital, ze niekto si odexperimentoval ako splahlivu inu hodnotu, neviem ci polovicnu (2K2) alebo dvojnasobnu (10K).

Mimochodom, nie je mozne citat teplotu skratka "stale"? Ja ak by som mal aplikaciu, kde potrebujem udaj o teplote kazdych 10 minut, tak by som ju meral casto, trebars aj kazdu sekundu (ak tam nie su ine zadrhele). Umoznuje to mat dost casu na opdchytenie pripadnych komunikacnych chyb, filtrovanie a cojaviem co vsetko. No a z toho mnozstva udajov si raz za desat minut vyberies ten aktualny a spravny.
Nehovorim, ze toto je riesenie tvojho problemu.

Ak to stale bude robit kraviny, bolo by dobre ukazat tu komunikaciu na osciloskope. Mozno mas trebars casovanie na "hrane" a raz to skratka stihne a raz nie; mozno je zle zemnenie - na jednovrstvovej doske nic nezvycajne.
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Napster050 » 24 Máj 2012, 16:17

osciloskop nemám... :/
čítať to teoreticky môžem každé 2 sekundy, kedže tam mám jedno také prerušenie.

no nič, skúsim sa s tým pohrať.
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Washu » 24 Máj 2012, 16:33

jaromir: Hej hej, navrhove pravidla a EMC, coze mi to pripomina z cias davno minulych ;)
Treba to hustit do ludi potom sa tu taketo veci deju. Je mozne ze je bug aj v programe ale ta doska by EMC nepresla...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

css
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Dec 2011, 05:57
Bydlisko: Karlovy Vary, ČR

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa css » 24 Máj 2012, 17:06

Kdysi jsem se s tímto čidlem také hodně natrápil, dělalo si co chtělo a ne, co jsem chtěl já :D Pak jsem přišel na to, že mu nestačí (zřejmě jak kterému podle kusu) v inicializační sekvenci délka resetovacího pulzu 480uS, jak tvrdí datasheet, ale jako spolehlivá se mi osvědčila 900uS. Také jsem ho měl jen asi 2cm od CPU. Od té doby jsem ho použil několikrát a fungovalo vždy.
Prílohy
init.png
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Thales » 26 Máj 2012, 14:04

Washu bylo by dobré kdybys to vždycky rozpitval co konkrétně je na tom návrhu z hlediska EMC špatně. Mě by to popravdě také zajímalo.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Washu » 26 Máj 2012, 14:20

Jaromir to tu uz nacal, blokovacie kondenzatory veskere zadne. To je hlavny problem tejto dosky.
A potom layout samotny konkretne zemnenie a vedenie napajacich napati.
Rozliat zem ako polygon nestaci. Treba sa aj zamysliet ako sa uzatvaraju prudove slucky na plosnom spoji.
Na detailnejsiu analyzu by to chcelo podklady k doske. Narovinu, takato doska by mala byt minimalne 2vrstva.
Robit to ako 1vrstve ma zmysel len v extremnych pripadoch a v dnesnej dobe myslim ze to nema zmysel uz vobec.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Thales » 26 Máj 2012, 14:39

To já vím ale já třeba tady u toho bez podkladů nevidím co kde a jak moc teče. Jasně že dvouvrstvá deska je plus, ale pokud jí někdo prostě dělat nechce a zvládne to dobře navrhnout tak je to OK. Prostě jeho problém. Blokovací kondy jsou jasné, o tom netřeba. Myslel jsem že to třeba rozebereš z hlediska rozložení součástek nebo vedení z hlediska signálů nebo tak něco. Prostě jsem myslel že v tom vidíš ještě něco navíc co jsem předtím nepostřehl tak jsem chtěl vědět co. To co se zde řešilo bych já nenazýval ani tak kompatibilita s EMC jako spíše základy návrhu slušné DPS. Pod EMC jsem si představoval něco sofistikovanějšího - vyšší level.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Washu » 26 Máj 2012, 15:24

Na popis aky si si predstavoval by si potrebival podklady k doske ktore nemas ani ty ani ja.
Ale len letmy pohlad na dosku naznacuje ze vedenie zeme je priserne.
Na navrh dosky treba respektovat iste pravidla ktore poznas. Ked ich naozaj ovladas vies aj kedy a ktore si mozes dovolit porusit a ake to bude mat dosledky. A aj tak viac nez 1000 slov ti povie spektrak. Zobries dosku, sondu, anteny a vidis na com si a pripadne opravy aky maju ci nemaju efekt. Bohuzial, skusenost je neprenosna.
Za najvacsi pruser povazujem neblokovanu SD kartu, ta vie vygenerovat celkom slusne prudove razy. Otazkou je ci k tym chybam nedokazalo prave pocas komunikacie s SD kartou ;) Vediet kadial a ako je vedene napajanie teplotneho snimaca by povedalo viac.
Ako tu uz zaznelo chyba moze byt 2 typov. A to bud EMC alebo nedodrzane casovanie snimaca, pripadne aj kombinacia oboch faktorov.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Napster050 » 26 Máj 2012, 15:58

no na, aby ste mali na čo frflať :lol:
Prílohy
pcbmt.png
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Thales » 27 Máj 2012, 01:15

Teď je to vidět mnohem lépe. Snad to nebude znít tak zle (nemám v úmyslu kritizovat něčí práci - jistě to nebylo za půlhodinku), ale ta zem mi opravdu nepřijde jako jednotný a promyšlený návrh. Obecně propojka na správném místě může mít technický přínos větší než problémy jejím použitím způsobené. Tady je jich sice dost, otázka je jestli účelně. Chtělo by to doladit.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Tuf » 27 Máj 2012, 08:12

Rýchla skúška: skús iný kus DS18B20, ak je čidlo v poriadku. platí všetko predchádzajúce
SW: inicializácia? Pozri http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/DS18B20.pdf na str. 3, Operation - Measuring temperature.
Prepína sa ti napájanie zo zdroja na záložnú gombíkovú batériu?
Čudná je nepravidelnosť a dlhšie cykly failu. To nevyzerá na náhodne rušenie, studený spoj (v tvojom prípade to vôbec nepredpokladám), ale nie je od veci kompletne skontrolovať hw (mechanické závady, kondy, konektory (kolofónia v konektoroch je tiež sviňa), ale to máš zrejme v poriadku.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa Washu » 27 Máj 2012, 11:11

Napriklad CPU je napajane cez spoj ktory priamo prechadza pinom dalasu. Na CPU nieje ziaden blokovaci kondenzator, zem k CPU je vedena "kade tade" a vytvara slucky s plochou mnoho cm2.
Navrhujem teda:
Drotovymi prepojkami zo strany spojov pospajat zemniace piny CPU co najblizsie k CPU
Takisto spojit obe polovice zemniaceho polygonu (prepojku ponad napajaciu cesticku niekde v mieste kde mas litiovy clanok)
Doplnit blokovacie kondenzatory 100nF/0603 na kazdy par napajacich pinov CPU a potom ku kazdemu logickemu obvodu obvodu.
K SD karte by to chcelo aj nieco vacsie (tantal alebo low-esr elyt)
To co by ale doske pomohlo najviac je suvisla zem na samostatnej vrstve.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 753
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: DS18B20 - chyba

Príspevok od používateľa stefanSK » 27 Máj 2012, 11:35

Ja by som sa zameral na zistenie, čo je príčínou, že meranie teploty je chybné, a až potom robiť opatrenia na zamedzenie ovplyvňovaniu merania .V prvom rade by som na skúšku vyradil menič pre GM trubicu.
0
S.K.

Napísať odpoveď