Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Perseus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 09:28

Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa Perseus » 30 Okt 2012, 09:37

Celá situácia

Bývam v malom nájomnom byte v ktorom je malá kuchynská linka bez vstavanej trúby (iba sklo-keramická doska na linke). Dokúpil som si teda samostatnú pečiacu trúbu, ktorú mám na opačnej strane kuchyne. Pri kúpení trúby ma prekvapilo, že mala prívodný kábel bez koncovky. Kvôli zachovaniu záruky tak musel trúbu zapájať elektrikár. Použil klasickú koncovku a trúbu som pichol do bežnej zásuvky.

Ide o malý byt 1+1 s jedným veľkým okruhom pre bežné spotrebiče (práčka v kúpeľni má samostatný). Trúba je tak na jednom okruhu spolu s chladničkou, mikrovlnkou, počítačmi a podobne. Fungovalo to našťastie bez vyhadzovania poistky. Priamo dole pri linke je však ešte zásuvka na ďalšom samostatnom okruhu (zrejme spoločne so sklo-keramickou doskou), ktorá zostala nevyužitá.

Posúvam trochu nábytok a krátky kábel od rúry mi už nedočiahne k pôvodnej zásuvke. Rozhodol som sa teda, že ju zapojím na predlžovačku a rovno do zásuvky na samostatnom okruhu, priamo pri kuchynskej linke. Popri stene ide o vzdialenosť 6m.

Spomenutý elektrikár mi odporučil, aby som použil kvalitný predlžovák s minimálnym prierezom 1,5 mm2 (spomenul, že niektoré čínske šunty maju 0,5 mm2). Predlžovák som v bežných obchodoch nemohol zohnať. Všade bolo buď max 1 mm2, alebo len veľké 1,5 mm2 so 6 koncovkami a podobne za nehoráznu cenu.

Jadro otázky

Zašiel som teda do Bauhausu a nechal si odrezať 6m kábla s 1,5 mm2 a kúpil preň kvalitne pôsobiace koncovky (rovnaké použil aj elektrikár na samotnú trúbu).

Pamatám si síce poučku "vľavo fáza. vpravo nulák, kto to nevie, ten je ču...", ale pre istotu som si vygooglil aj názorný návod:
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 2009090203

Pri zapájaní trúby mi elektrikár zmeral zásuvky (podľa toho viem, ktorá je na samostatnom okruhu) a oznámil mi, že je všetko ok a fázy nie sú prehodené (je to novostavba). Takže by malo byť všetko OK.

V návode ma ale prekvapilo, že na kábel sú použité dutinky.

Už v obchode som si všimol, že kábel je "strapatý" a pýtal som sa, či to môžem zapojiť rovno do koncoviek.
Oznámili mi, že áno, ale rád by som sa na to radšej spýtal znalejších ľudí, predsa len, nie je to žiadna lampa ale niekolko KW šporák, tak nech je to radšej tak ako má byť, aby som nevyhorel :-).

Je naozaj potrebné to použiť? Ak áno, stačí to nasadiť alebo to treba aj pájkovať? Je ešte niečo, na čo mám pri zmontovávaní predlžováku myslieť?
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa mirosne » 30 Okt 2012, 11:46

Ja osobne pri zapájaní šporákov používam výlučne len kábel o priereze 2,5mm2.Konce stočím a pocínujem alebo používam podľa možnosti pájkovacie oká,do ktorých vložíš vodič,zalisuješ a zaleješ cínom.Predlžováky sa veľmi neosvedčili,vždy časom obhoreli zásuvky alebo zástrčky,preto dávam kábel priamo do šporákového vypínača a žiadny problém.
Prílohy
porákový vypínač.jpg
porákový vypínač.jpg (2.87 KiB) 6484 zobrazení
0
Pozdravuje vás Miro.

clarion

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa clarion » 30 Okt 2012, 13:58

Zapájať elektrickú rúru na 230V cez sporákový vypínač je prasačina...

Myslíš tieto dutinky
http://dtelektronik.sk/kategoria/91752/ ... 2804b325f7

na trebárs takúto koncovku?
http://shop.emos.cz/zbozi/1906010000-za ... vaci-kabel

Bez dutiniek... Drôt stočiť zasunúť a poriadne dotiahnuť.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa pajky » 30 Okt 2012, 14:43

a urcite by som tam dal 3x2.5mm cu
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa mirosne » 30 Okt 2012, 14:51

clarion napísal:Zapájať elektrickú rúru na 230V cez sporákový vypínač je prasačina...
dôvod?
0
Pozdravuje vás Miro.

Perseus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 09:28

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa Perseus » 30 Okt 2012, 15:14

No riadil som sa odporučením 1,5 minimálne. Dvojku som nikde nevidel a 2,5 sa mi zdala až príliš predimenzovaná. Predsa len, nezapájam zváračku a je to len na 6m. A taktiež som už mal aj obavy, či to prejde ústím bežnej koncovky :-)

Ale môžem kúpiť aj 2,5. Tých 120 CZK čo som dal za 1,5 oželiem. Len by som nerád kupoval niečo, čo je vlastne už zbytočné. Predsa len, je to len rúra (bez varnej dosky) a aj samotný originálny kábel čo vedie od nej je iba 1,5 mm2.

clarion : Áno, také dutinky. Teda aspoň myslím (podľa návodu čo som poslal). Pájkovačku síce doma splaším, ale radšej by som sa tomu vyhol. Aby som neurobil nejaký špatný spoj. V návode na spomenutom linku to skrátka len nasadili a zaskrutkovali.

Samozrejme, najradšej by som len kábel dobre zamotal prstami, aby sa nerozplietal a dobre utiahol skrutky v koncovkách. To je najjednoduchšie a bez zháňania správnych dutiniek kade tade. Preto som sa pýtal na to, či s tým nebude nejaký problém.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa pajky » 30 Okt 2012, 15:56

ak je original 1,5ka, tak by to nemusel byt problem, zalezi od vykonu sporaka.. 6m.. neviem ake na tom mozu byt ubytky napetia..
dutinky sa davaju proti strapkaniu lanka, netreba to cinovat, klieste na to asi nemas, tak to len rozlisuj co ja viem kombinackami..
0

clarion

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa clarion » 30 Okt 2012, 22:27

mirosne napísal:
clarion napísal:Zapájať elektrickú rúru na 230V cez sporákový vypínač je prasačina...
dôvod?
Zbytočne vyhodené peniaze, ďalšie náklady na prívod a odvod, špata na stene, pokiaľ má byť voľne prístupný. A nevypína s tým 400V, tak mu je to tam naprd aj z dôvodu toho, že to je mimo normy...

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa Thales » 31 Okt 2012, 02:45

Dutinky určitě použít!!! nějaké cínování licny ve jménu ušetření za dutinku je blbost, proti normě a technicky je to špatně. Kdysi se to tak dělalo než to norma zakázala z důvodů toho že celek je pak měkký a utíká z pod šroubku, také se to rádo vyhřeje. Prostě dutinku a nic necínovat.

Průřez kabelu záleží nejen na protékajícím proudu, ale i na jeho způsobu uložení. Je dost podstatný rozdíl mezi tím když je kabel někde volně a nebo když se ho pokusíš narvat někam za skříň a ještě pak zapadá prachem. V takovém případě bych raději volil kabel 3c x 2,5. Dají se na to sehnat vhodné zástrčky i kabelové zásuvky, sám to tak mám doma také. Pokud se vyberou vhodné typy tak se nevyhřejí. Je ale pravda že na trhu je spousta šmejdu které jsou časem do háje kvůli velikým přechodovým odporům. Když vidím některé takové výrobky tak si říkám že si ze mě výrobce dělá legraci a vzpomenu si na staré komunistické zástrčky. Tam se sice nedá narvat bez úprav tak silný kabel, ale jinak byly konstruované příkladně a licna se do nich dala vložit velmi dobře i bez dutinek. Proto je třeba si dobře prohlédnout konstrukci takovýchto zatěžovaných prvků.

Při kontaktování kabelových zásuvek i zástrček je třeba dodržet zásadu, že při mechanické poruše (např. vytržení) by se měl PE vodič (žlutozelený) přerušit jako poslední. Toho lze dosáhnout tím že ho necháš o něco delší než ostatní.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa Merak » 31 Okt 2012, 06:54

presne ako písal Thales
nepocínovavaj to, je to zakázané, daj tam dutinky, ako káže norma
a najmä, nekupuj tie dobre lacné poľské zásuvky a zástrčky
a kľudne môžeš použiť kábel CYSY 3x2,5 ten ti do koncoviek vojde bez problémov
a pokiaľ budeš mať dobre spravený predlžovák, tak ti to vydrží veľmi dlho, nám doma fungoval bez problémov vyše 20 rokov na elektrickej trúbe
a nedávaj tam žiaden vypínač, od toho tam je zásuvka, keď to treba vypnúť, máš to na odpojitelnom prívode
vypínač môžeš použiť v prípade, keď máš kábel na pevno pripojený aj do spotrebiča, aj do elektro inštalácie
poprípade si pozri, aký maximálny prúd ti berie trúba a podľa toho si to celé nadimenzuj

s pozdravom Merák
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa Merak » 31 Okt 2012, 06:57

THALES:

mne je niekedy na grcanie, keď vidím po obchodoch predlžováky, kde je ako na koncovke, tak aj na zásuvkách brutálne veľkým napísané max 16A, a keď si bližšie prečítal malými písmenami z druhej strany zásuviek, tak sa dočítam, že predlžovačku môžem použiť maximálne do 10A
no paráda nie?

Merák
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa Thales » 01 Nov 2012, 20:26

Já to řeknu natvrdo - neříkám že to neexistuje, ale ještě se mi nepovedlo najít opravdu kvalitní prodlužovák z obchodu. Takže si to raději udělám sám z kvalitního materiálu, přesně vím z čeho to je a kde a proč jsou slabá místa. Když někomu řeknu, že když jsem si například dělal prodlužovák k sekačce tak jsem neváhal jet na druhý konec města (preventivně podotýkám že Praha je drobátko větší město) pro velmi kvalitní kabelovou zásuvku za 350Kč tak si klepou lidi na hlavu že jsem magor protože oni si za tu cenu koupí prodlužovák celý. jenže já mám na rozdíl od nich jistotu že se mi dovnitř nedostane prach ani brouci, že když ho nechám venku tak mi do něj nenaprší a že když ho hodím na beton tak se mi nerozkřachne. A to hlavní především že když na něj připojím zátěž s vysokým odběrem že mi to nebude hřát na blbě zalisovaných kontaktech. zrovna tak doma. Původní zásuvka byla vyústěná zcela debilně za postelí, což mělo dva následky. jeden byl ten že se postel nedala šoupnout až ke zdi, což mě rozčilovalo, druhý důsledek byl ten že tam ta zásuvka byla na dvě věci. Tak jsem tam dal místo zásuvky svorkovnici pevného připojení a odtud kabel s kabelovou koncovkou 3x2,5. Sice mi tu každý kouká "na co tak silný kabel", ale já rozhodně nehodlám dopadnout jako kuřáci co si v posteli zapiomenou típnout cigáru. Tím spíš že dům je z větší části dřevostavba takže na požární bezpečnost musím dbát hned dvakrát. A že to není přehnané dokazuje to že právě kvůli šmejdskému prodlužováku málem uhořela moje teta. Prodlužovák nejspíš z Ikey (tam kupují všechny nesmysly do bytu) narvaný za stolem kde se nemohl dostatečně chladit. V noci to baflo, otrava kouřem a bylo to fakt těsně na poslední chvíli že nepřišla o život a stihlo se to uhasit takže to odnesla jen jedna místnost. Zrovna tak si pamatuju na dědu, který si přitápěl přímotopem a ohříval si kolena proti bolesti. Jenže vždycky si pořídil jen ten nejlevnější sajrajt za 20Kč a několikrát do roka se to měnilo protože se to prostě rozteklo. Zázrak že to nikoho nezabilo a hlavně že nebaflo protože fo bylo vždycky opálené do hněda a nebo se to rovnou vyloženě rozteklo. A tak bych mohl pokračovat dál. Ať si říká kdo chce co chce já ten čas budu dělatv raději pomalu a poctivě, v krabicích dělám vždy a bez výjimky pěkně očka a mám klid.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa OHAJ » 16 Jan 2021, 12:35

Síce stará téma, ale aktuálna stále, Bohužiaľ dovoz "16A" predlžovákov ide do extrémov, často sú tam priemery iba 0,75mm2 a kedže sú zaliate nemáte šancu vidiet aký sieťový kábel je to pôvodne, iba odhadom podľa izolácie sa dá zistiť, že je to reálne napr. tento Kábel sieťový 230V, vidlica (CEE 7/7) priama - dutinky 0.75mm² https://www.kabel.sk/kabel-sietovy-230v ... ierny-p677
Obrázok
Osobne, keby už mám takýto nepodarok, max. použiť na predlžovák na rádio či TV do 10A max a to hentie pofidérne neizolované dutinky odcvaknúť a použiť kvalitné dutinky s izoláciou, ktorá chráni i pred zlomom v ohybe ...
Obrázok
Otázka na telo pre silnoprúdarov: máte vodič ohybný H05V-K 0,75 / CYA s touto bielou dutinkou, máte ho istiť ističom, aký istič použijete :?:
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Použitie dutiniek v kvalitnej predlžovačke

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Jan 2021, 13:56

Na těch dutinkách není nic špatného, fixuješ přeci celý kabel až na tom silném plastu. Nemá se pak co utřepat.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok