Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Lord
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 18 Aug 2008, 00:00

Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa Lord » 28 Júl 2013, 15:53

Zdravím :) Mám doma záhradnú sprchu (doma vyrobenú) a premýšlal som nad ohrevom vody. Sprcha pozostáva zo suda, ktorý slúži ako zásobník vody. Sud je umiestnený na cca 2 metre vysokom podstavci. Zo spodnej časti suda je vyvedená hadica, ktorá už slúži na samotné sprchovanie. Sud sa plní pomocou druhej hadice, ktorá je k nemu pripojená hore. Toľko opis, teraz o čo mi vlastne ide :D

Voda sa ohrieva iba tým že sud je na slnečnom mieste a svieti naň slnko, problém však je ked sú chladnejšie dni a voda nie je dostatočné teplá. Kedže sprcha bola vybudovná za účelom ušetriť nejaké tie peniaze a takisto vodu, ohrev vody by som chcel riešiť čo najekologickejšie. Môj nápad je: použiť starý radiátor a to tak že voda by bol vystavený na slnku a pomaly by cezeň pretekala voda zo suda. Teraz konkrétna otázka myslíte že bude fungovať prirodzená cirkulácia vody? Teda vlastne princíp kúrenia v dome, že teplá voda pôjde hore do suda a studená dole do radiatora? Alebo budem musieť použiť čerpadlo?

Vďaka za rady a pripomienky :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Júl 2013, 16:08

Myslím si, že to máš hlavne zapojené naopak. Studená voda má ísť zo spodu a teplá vytekať z vrchu ...

No a keď nesvieti slnko, ten radiátor ti môže pomôcť len trochu. Aj ten najlacnejší solárny panel by bol asi lepší, lebo je tepelne izolovaný voči spätnému sálaniu. Vraj to kúri aj v mraze ...

Tá prirodzená cirkulácia vody by akože prečo nemala fungovať ? (Prepojené vrchy a spodky suda a radiátora).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa peterple » 28 Júl 2013, 16:27

Jasne že to bude fungovať. Prepoj vrchy a spodky a musíš dodržať spád. Radiátor nafarbi čiernou farbou a vlož do drevenej bedne. Na spodok daj ako tepelnú izoláciu minerálnu vlnu a navrch daj sklo. Máš najlacnejší solárny panel aký sa len dá. Asi by bolo dobré zaizolovať aj ten sud.
Akú má plochu ten radiátor? Chcelo by to tak dva m2
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Lord
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 18 Aug 2008, 00:00

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa Lord » 28 Júl 2013, 16:29

Myslím si, že to máš hlavne zapojené naopak. Studená voda má ísť zo spodu a teplá vytekať z vrchu ...
to je len teraz, zatiaľ to mám realizované bez toho radiatora, a preto tak že voda mi tečie samospádom a dole je najväčší tlak. Inak je mi jasné že ked budem chcieť pripojiť ten radiátor tak napájať ho budem z dola a vodu z neho odvádzať hore
No a keď nesvieti slnko, ten radiátor ti môže pomôcť len trochu. Aj ten najlacnejší solárny panel by bol asi lepší, lebo je tepelne izolovaný voči spätnému sálaniu. Vraj to kúri aj v mraze ...
hej to som chcel trochu objasniť no akosi som zabudol, jeden z problémov je že sud nie je kovový, ale plastový a nie je práve najtmavší. Kebyže som použil radiátor tak samozrejme je plechový (lepší vodič tepla ako plast) a natrel by som ho na čierno. Ten solárny panel veľmi nechcem, toto je pre mňa skôr pokus ako investícia a robím to preto že leto je dlhé a ja sa nudím :D
Tá prirodzená cirkulácia vody by akože prečo nemala fungovať ? (Prepojené vrchy a spodky suda a radiátora).
no fyzika zvykne byť mrcha :D a možno som niečo prehľadom a preto sa pýtam aj na váš názor :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa petersno » 28 Júl 2013, 16:37

bude treba este strazit hladinu vody. jednak preto, ze bude odtok teplej zhora, jednak preto, ze spojene nadoby musia mat vyvody spojene vodou. vzduchom prietok nebude :wink:
a uz sa to zacina komplikonat ...
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa Robio » 28 Júl 2013, 16:43

Nebude, lebo prirodzená cirkulácia vody bude veľmi slabá.

Kúp tam aspoň nejaké malé čerpadlo na solárni článok do jazierok
Niečo na tento spôsob, http://goo.gl/xSgLmN
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

sv.brutus
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: ZA/LV
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa sv.brutus » 28 Júl 2013, 16:47

takéto mini čerpadlo http://www.ebay.com/itm/320883441103?ss ... 1497.l2649 a máš po probléme s cirkuláciou. Ja mám také napojené na tento solárny ohrev Obrázok
v bazéne 800l vody a neská som to radšej vypol lebo by tá voda mala hádam 40°C :D
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Júl 2013, 17:07

Peterple ma predbehol,lebo napísal takmer všetko o čo tam ide,
doplním len to, že horná hladina v sude musí byť aspoň o 30 cm vyššie ako horná hladina kolektora, samozrejme zásobník zaizolovať napr. mirelonom, aby voda zbytočne neochladzovala .Do okruhu je potrebné vložiť spätnú klapku, aby v noci radiator neochladzoval zásobník spätným ťahom.
Na dopúšťanie vody použiť plavák z WC,ale taký, aby sa dal prúd vytekajúcej vody zavieť trubkou ku dnu suda,
a vývod na sprchu ked ho máš urobený zospodu, stačí do neho strčiť kus medenej alebo pvc trubky takého priemeru aby ti pasoval do otovru a budeš zberať prepadom len teplú vodu z vrchu . Trubka napr. o 10 cm kratšia ako zatváracia hladina plaváka.
Pre lepší komfort môžeš namontovať pred sprchu obyčajnú starú batériu a primiešavať studenú podla potreby.
Odskúšané,overené,spolahlivé ,lacné a bez energie .
Prílohy
solarny ohrev samoťah.JPG
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Júl 2013, 18:24

A načo si to všetci komplikujete nejakým hajzlovým plavákovým ventilom ? Však celá sústava sa dá spraviť beztlaková, t.j. na prívode studenej vody zdola dať ventil a zhora rovno do sprchy. A keď sa chcem osprchovať, (za predpoklady, že voda nie je moc "varená"), tak jednoducho začnem pripúšťať vodu.

Ak sa voda dokáže moc ohriať, tak ju treba zmiešaním so studenou trochu ochladiť. (Stačí druhý ventil a možno len prívod studenej vody do rúry k sprche).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Lord
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 18 Aug 2008, 00:00

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa Lord » 28 Júl 2013, 18:41

Vďaka všetkým za rady a nápady :wink:
petersno napísal:bude treba este strazit hladinu vody. jednak preto, ze bude odtok teplej zhora, jednak preto, ze spojene nadoby musia mat vyvody spojene vodou. vzduchom prietok nebude :wink:
a uz sa to zacina komplikonat ...
- no s tým som počítal, ale to by nemal byť problém, voda sa napustí a požíva sa zväčša až večer, takže mne nebude vadiť že to nebude fungovať ked sa bude používať a potom sa opäť napustí
5ko napísal:Peterple ma predbehol,lebo napísal takmer všetko o čo tam ide,
doplním len to, že horná hladina v sude musí byť aspoň o 30 cm vyššie ako horná hladina kolektora, samozrejme zásobník zaizolovať napr. mirelonom, aby voda zbytočne neochladzovala .Do okruhu je potrebné vložiť spätnú klapku, aby v noci radiator neochladzoval zásobník spätným ťahom.
Na dopúšťanie vody použiť plavák z WC,ale taký, aby sa dal prúd vytekajúcej vody zavieť trubkou ku dnu suda,
a vývod na sprchu ked ho máš urobený zospodu, stačí do neho strčiť kus medenej alebo pvc trubky takého priemeru aby ti pasoval do otovru a budeš zberať prepadom len teplú vodu z vrchu . Trubka napr. o 10 cm kratšia ako zatváracia hladina plaváka.
Pre lepší komfort môžeš namontovať pred sprchu obyčajnú starú batériu a primiešavať studenú podla potreby.
Odskúšané,overené,spolahlivé ,lacné a bez energie .
- s tým rozdielom 30cm nebude problém, skôs sa bojím že tam bude veľký rozdiel, aky môže byť maximálny aby to ešte fungovalo? spätná klapka ma takisto netrápi, aj ked je to fajn nápad. Inak veľmi pekné premyslené, ale pre mňa až príliš prekombinované.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Júl 2013, 11:45

Možno sa to zdá prekombinované, ale je to relatívne jednoduché a hlavne to zabezpečuje za minimum nákladov, maximum komfortu.
Predsa načo sa opariť, alebo zbytočne ochladzovať všetku už nahriatu vodu, ked stačí miešacia batéria a pripustím si do sprchy studenej len tolko, kolko treba a teplá v dobre zaizolovanej nádobe vydrží aj do druhého dňa- nie vždy svieti dostatočné slnko. :wink:
Maximálna výška pokial to ešte funguje sa nedá jednoznačne určiť, pretože to záleží od teplotných rozdielov,priemerov trubiek...
čím väčší priemer, tým lepšia účinnosť./ podobne ako pri rozvodoch ÚK bez obehových čerpadiel/.
Výhoda je, že kolobeh nastane vždy až ked je voda v radiatore dostatočne teplá a pri ochladení sa zastaví,čím odpadá akákolvek regulácia,len vnoci sa to otočí, kedže zásobník začne fungovať ako zdroj tepla a radiator ako spotrebič,preto tam treba tú spätnú klapku.
Výška hladiny a beztlakovosť systému je zabezpečená práve tým WC plavákovým ventilom, pretože on dopustí len tolko vody, kolko sa minie a tlak na sprche je daný výškovým umiestnením zásobníka nad odberným miestom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa mr.mio » 26 Apr 2015, 19:47

Ahojte.

Neviem kam to zaradiť,ale tu sa kecá o solárnom ohreve tak to dám sem.

Riešil niekto DIY ohrev vody? Konkrétne stavba samotných panelov.
Hneď na začiatku riešim jednu dilemu.
Panel chcem stavať hlavne aby som ušetril na investíciách a v tom tkvie hneď prvý problém.
Najvýhodnejšie je spraviť absorpčnú dosku čisto s Cu,potrubie aj plech. Ale cena Cu plechu 0,5*1000*2000 je cca 80€, zatiaľ čo Al iba cca 15€. Všetci vieme že spoj Cu/Al spôsobuje u oboch kovov koróziu a čím väčšia vlhkosť,tým rýchlejšie korózia postupuje. Spoj Cu potrubia a Al plechu bude vypadať takto http://www.builditsolar.com/Projects/Wa ... etal21.jpg
Napadá ma použiť nejakú vazelínu na vytlačenie vlhkosti,ale problémom je teplota,v zime -20°C a v lete aj 150°C. Má niekto nejaké riešenie,skúsenosti? Použiť radšej Cu plech a spájkovať?
Za každú radu ohľadom stavby panelov budem vďačný.
0

alois

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa alois » 27 Apr 2015, 03:40

Ostaň čiste pri CU.

Tento problém mali výrobcovia pri vývoji už pred 25 rokmi a nemiešajú Al a Cu dodnes.

peto1495
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 24 Máj 2024, 22:15

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa peto1495 » 24 Máj 2024, 22:18

5ko napísal:
28 Júl 2013, 17:07
Peterple ma predbehol,lebo napísal takmer všetko o čo tam ide,
doplním len to, že horná hladina v sude musí byť aspoň o 30 cm vyššie ako horná hladina kolektora, samozrejme zásobník zaizolovať napr. mirelonom, aby voda zbytočne neochladzovala .Do okruhu je potrebné vložiť spätnú klapku, aby v noci radiator neochladzoval zásobník spätným ťahom.
Na dopúšťanie vody použiť plavák z WC,ale taký, aby sa dal prúd vytekajúcej vody zavieť trubkou ku dnu suda,
a vývod na sprchu ked ho máš urobený zospodu, stačí do neho strčiť kus medenej alebo pvc trubky takého priemeru aby ti pasoval do otovru a budeš zberať prepadom len teplú vodu z vrchu . Trubka napr. o 10 cm kratšia ako zatváracia hladina plaváka.
Pre lepší komfort môžeš namontovať pred sprchu obyčajnú starú batériu a primiešavať studenú podla potreby.
Odskúšané,overené,spolahlivé ,lacné a bez energie .
fungovalo by to aj s klasickým boilerom? Teda že v boilery je špirála napojená na radiátor a to by ohrievalo vodu. Alebo by v takomto prípade už nefungoval samospád a bola by potrebná expanska?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 59

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Máj 2024, 23:10

peto1495 napísal:
24 Máj 2024, 22:18
fungovalo by to aj s klasickým boilerom?

Bez expanzsky asi ťažko a s navyše stratami.
Účinnosť nejakého radiátora - ako kolektora je nízka. Obsahuje veľké množstvo média (vody) ktorá sa musí najprv zohriať aby sa "rozbehla"... (teplotný spád).
Len pre ilustráciu... vyrábať a vymýšľať doma solárny ohrev vody prináša síce nejakú úsporu, ale k takýmto systémom sa ledva priblíži...
kolektor.png
(Ja mám na streche 30 trubicový HeatPipe kolektor (ľavá strana obr). Sused má na zemi v záhrade taký s bojlerom).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čerpadlo vs prirodzená cirkulácia vody

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Máj 2024, 23:47

Mnou popisovany systém som vysvetľoval,ako funguje ohrev vody z akéhokoľvek zdroja ohrevu,teda originál solárneho kolektora,alebo aj obyčajného sprosteho radiátora natreteho na čierno.Ide len o to, že pri takomto výškovom usporiadaní,sa ušetrí na použití čerpadla , pretože sa využíva princíp samoťahu,teda že ohriata teplá voda stúpa hore do zásobníka,a studená sa vracia nazad do radiátora,resp kolektora , takže nie je potrebné čerpadlo.
Samozrejme, že takýto systém sa dá používať iba v lete,lebo v zime by mohol zamrznúť . Vtedy by bolo potrebné urobiť primárny okruh samostatný, naplnený nemrznúcou zmesou a s použitím vymennika,na ohrev TÚV ,na oddelenie médií.
Pri samoťahu a otvorenom zásobníku vody nie je potrebná expanzka.Pri uzavretom okruhu je nevyhnutná.
Ak by si chcel tento princíp použiť bez čerpadla,tak logicky by si musel mať bojler vyššie, ako ohrievač.
Z otázky dedukujem, že máš bojler s hadom, takže tam skôr prichádza do úvahy primárny okruh naplnený nemrznúcou kvapalinou,čo by teoreticky tiež malo fungovať,ak by bol bojler vyššie ako panel .
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok