Bzučanie trafa - izolácia

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa muziker » 11 Júl 2018, 18:22

misko napísal:Zdravim, otvoril by som tuto temu. Mam polsky toroid a pri zatazi huci statocne. Chcel som sa spytat na zalievanie parafinom. Je to ten parafin, ktory sa da kupit v lekarni a ma bod tavenia okolo 60C?
Ak nie, kde viem takyto parafin zohnat? Idealne v BA.
Pripadne nieco dalsie k postupu, ako len roztopit tento parafin a ponorit donho trafo? Dakujem, Michal.
Ak by si mal záujem o tabuľový parafín (resp. "vločkový" stearín) na impregnáciu vinutia transf. ich treba len prevariť, prípadne ak by si chcel použiť ich kombináciu, daj vedieť. Možno poskytnúť na váhu podľa potreby.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Júl 2018, 20:15

Toroid začne hučať ked mu silou stiahneš tanieriky. nový nikdy nehučí ani pri záťaži. Každý si myslí, že to treba dotiahnuť na fest, ale opak je pravdou. Spučíš vinutia a začne to bzučať.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

misko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Júl 2018, 14:12

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa misko » 13 Júl 2018, 09:19

Zaujimave,
pretoze ked som ho prvy krat pustil, tak bol len polozeny na stole. Nasledne som ho namontoval a MIERNE pritiahol tak, aby sa nehybal.

Dobre ale co som skusal:

1. odbalil som sekundarne vinutie a to uz na pohlad bolo volne. Nie na kraji, proste hocikde v strede vinutia.
2. lak v spreji => vyschnut => ucinok ziadny.
3. nasledne som ho zalial do vosku zo sviecky => mierne zlepsenie, ale stale to nieje ziadna slava. pri zvysenej zatazi ide hluk rapidne hore.

Cize rozmyslam ze ho odmotam a stravim pekny den namotavanim vinutia.

Ak sa mozem este spytat. Ked sa zalieva, tak sa zalieva aj primarne vinutie po namotani, potom sa tam da nejaka krycia vrstva a nasledne sa navinie sekundar a zaleje?
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa joži » 13 Júl 2018, 09:36

Ak si ho kupoval v obchode a je tomu do dvoch rokov tak to reklamuj. Poznam to a často sa stým stretavam že toroid bručí hlavne tie od indelu, ale nie každy. možno si akurat kupil kus zo špatnými plechmi alebo zle navinutým vynutím.....
nepomože tomu nič žaidne zaliatie
0

per
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 27 Sep 2022, 16:03

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa per » 03 Okt 2022, 10:12

Nazdar, mam podobny problem, tak nejdem zakladat novu temu.
Mam cca 13 rocne aktivne repraky Behringer B3031A. Nedavno mi zacala vydavat neprijemne zvuky jedna z bedni. Nejde to z menicov, ale zo zosilnovaca Je to take slabe "trafo" vrcanie, ktore ale v uplnom tichu dost registrujem. Zaujimave je, ze to vrci len obcas a vtedy je to dost pravdielne. Cca 20 sekund nic, cca 5 sekund vrcanie. Vrci to aj ked je odpojeny audiokabel. Uchom nedokazem presne identifikovat zdroj zvuku. Prikladam foto zosilnovaca. Trafo je k zakladni zrejme prilepene, plus je uchytene skrutkou, ktoru som dotiahol. (Vsetky skrutky co su v zosiku som dotiahol).

Vopred dik za podnety :)
Prílohy
IMG_20221003_094629.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa platon.rado » 03 Okt 2022, 11:12

Ked je to občas, môže sa ti tam dostať škodlivá jednosmerná zložka. Vyskúšaj DC bloker.

Obrázok
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Okt 2022, 15:34

Jenom poznámka:
Jestli je podstatou těch DC BLOCKER toto zapojení 4xdioda a 4x kondenzátor, potom za cenu i přes 10 000Kč, za kterou se to prodává, tak je to slušný kšeft.
Navíc nechápu, jak to může odstranit DC složku v přívodním napětí 230V. Snad jedině jenom o úbytek na 2x diodě, tedy cca 1,5V, což je pro údajné přesycení zcela zanedbatelné.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Okt 2022, 20:09

Buzinec s DC blokerom je na rovnakej úrovni, ako aj zázračný šetrič energie do zásuvky, ale s malým rozdielom... Ten DC-bloker máličko aj funguje - a práve o ten úbytok na diódach.
Pár experimentov som robil s takýmto a podobným zapojením, keď som riešil zemnú slučku medzi dvomi miestnosťami na sat. príjímačoch + TV... tam to aj bolo poznať, ale radšej som dal druhý TV s prívodom bez PE a receiver som pripojil cez optiku...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa platon.rado » 04 Okt 2022, 08:14

Trocha teórie. https://sound-au.com/articles/xfmr-dc.htm

Ten DC bloker spravíš doma za 10€ . Na vyskúšanie sa to oplatí.
Niekedy sú ale tie transformátory naozaj zlé. V poslednej dobe kupujem od https://sklep.toroidy.pl/. Ceny sú fantastické. Od našich výrobcov už nekupujem . Mal som problém so bzučaním trafa bez zátaže. Aj keď mi hovorili že dali jadro také ako má byť.Od Poliakov mám aj 1000W a je absolútne tiché.

https://rpaudio.estranky.sk/fotoalbum/a ... 5/?photo=2

Najhoršie sú asi INDEL. Na zosilňovače by som ich nepoužíval vôbec.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

per
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 27 Sep 2022, 16:03

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa per » 10 Okt 2022, 18:58

platon.rado napísal:
03 Okt 2022, 11:12
Ked je to občas, môže sa ti tam dostať škodlivá jednosmerná zložka. Vyskúšaj DC bloker.

Obrázok
obcas by som to nenazval.. skor kazdych 30 sekund cca 10 sekundove bzucanie z lavej bedne..tj je to pravidelne
0

per
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 27 Sep 2022, 16:03

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa per » 21 Okt 2022, 17:10

Problem vyrieseny tym, ze som zapojil repraky do inej zasuvky. Netusim co je so s tou co robi problemy, ale neriesim.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa platon.rado » 25 Okt 2022, 08:17

Tak bohvie čo bolo napojené na tú fázu. Ale to už neriešiš. Pa páááá :)
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Okt 2022, 13:02

U nás v robote, ale aj trafá ktoré boli z origo výroby, boli robené tak, že jedna strana plechu bola zafarbené nejakým lakom/farbou - mám na mysli klasiku EI, alebo M plechy. Po celkovej montáži (navinutí - vyvarení cievok s kostrou v šelaku , poskladaní, posklepávaní plechov dokopy atď..) hotový transformátor prešiel "výpekom" v peci, kde sa ešte všetky medzierky, ktoré mohli byť zdrojom "chvenia/bzučania" natotálku eliminovali rozpustením a následným stvrdnutím toho laku...
Ak máš nejaké staré "ruské" monštrum s C- jadrom, ktoré viac ako trochu pripomína toroid, všimni si, ako je jadro "spevnené" lakom - je takmer nerozobrateľné.... plechy nemajú šancu bzučať... Myslím si, že dnešný výrobcovia toroidov na to z vysoka :butthead: ..nepotrebujú si predsa zasrať dielne nejakým blbým lakom a robiť úkony navyše...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa platon.rado » 25 Okt 2022, 13:33

Ja som mal reklamáciu u Torelecu. Poslali trafo 450W,ktoré bzučalo bez zátaže. Povedali mi,že sa pomýlili a dali obyčajné jadro.Poslali druhé s jadrom pre audio.To už bolo tiché. Takže tak.. Teraz kupujem od Poliakov a nemám problém. Cena a kvalita je super.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Bzučanie trafa - izolácia

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Okt 2022, 14:13

..priznám sa, že okrem jedného originál zvonkového trafka čo som v roku 1985 kúpil, keď som sa nasťahoval do činžáku, lebo tam vtedy nefungovali zvonce v celom vchode, som nikdy žiadne trafo nekúpil...vždy som si vystačil z nejakých darcov orgánov...a drôt sa dal zohnať v navíjarni za "hubičku" (bonboniéru, či fľaštičku) a to boli aj 1500W macíky do 2x500W zosilňovača, "multi" lab. zdroja, či "mocných" nabíjačiek pre náklaďáky... ááách, kde sú tie časy :partyman:
Dnes keď vidím niektoré "presýtené" trafáčiky, ktoré majú ešte aj miesto skrutiek zvarené plechy po bokoch, tak je mi do :crying: ..ale konzumná doba je taká...
Ale aby som sa aj k probému vyjadril... špatne utiahnuté jadro /plechy bývajú tým najčastejším zdrojom pazvukov.... niekedy stačí "potrieskať" kladivom a trafo záračne zmĺkne.... čo ale u toroidu moc nejde pravdaže...keď to výrobca odflákne, alebo nemá zvládnutú technológiu, tak to stojí za :butthead:
Nemusí to byť len problém neutiahnutého vinutia, či volnej izolácie... vtedy nepomáhajú ani zázraky.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok