Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa rado3105 » 05 Sep 2016, 14:31

tuv, solary je navratnost 15r a viac. A to sa nerata kradez, poskodenie, poruchy...

Komin tam je, do neho sa zapoji krbopiecka, na tu sa spolieham v tazkych zimach, aj vzhladom na to, ze pecivo si pecieme sami doma...
http://www.oravakrb.sk/kachle-roaster-1 ... ie/p997406

a ten vymennik v tej piecke este uvidim. Pojdem na obhliadku a mozno by som to napojil do obojzivelneho kotla... a po dalsie ked mas elektricke kurenie tak mas sadzbu dd5 a prud o polovicu lacnejsi. Na com sa da usetrit ak si to clovek rozumne rozlozi...

-- Spojený príspevok 05 Sep 2016, 13:33 --

a co sa tyka buducnosti, ak to nebude stacit tak nevidim problem natiahnut radiatory a trubky do izieb, steny sa prevrtaju...radiatory sa daju na stenu...nie som az taky detailista a estet ako hornych 10 000, takze trciace rury mi nevadia....
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Sep 2016, 14:49

Do čiste elektrickej podlahovky na celú plochu domu by som určite nešiel ani ja ,čiže je potrebné zvážiť,či sa neoplatí aspoň v nejakej klúčovej miestnosti nenaťahať radšej vodného hada,pre prípad, že sa káble poškodia alebo sa v budúcnosti prejde na iný spôsob kúrenia.Keby si dal do kuchyne šproák s vodnou podkovou v ohnisku, tak môžeš v zime kúriť na TUV aj do podlahovky a v lete aspoň TUV. Vidím , že už ma predbehli.
Neviem aký šamot sa môže dávať na podlahovku, aby akumuloval teplo, pretože podla mňa je to hovadina na ntú.
Šamot je predsa materiál porovitý a teplodolný, preto sa používa v ohništiach a krboch ako tepelná IZOLÁCIA kovových konštrukcií aby netrpeli žiarom z ohňa./podobne ako DINAS aj ked ten je aj akumulujúci/Asi zase niekto múdry v obchode nepozná rozdiel medzi ohňovzdorným a teploakumulačným materiálom.Možno mali na mysli iný materiál,/na tehly do akumulačiek/,len to zle nazvali.
/ napr.v žiadnych stavebninách nevedeli ani rozdiel medzi rohom a kútom /
El. podlahovku som robil len v panelákových bytoch, aj tam chceli zväčša len do kúpelky, WC, - DEVI rohože do poteru pod dlažbu.
Tu si treba uvedomiť, že potrebujeme čo najmenší tepelný odpor medzi vykurovacím káblom a vzduchom v miestnosti,čiže teplovodivú vrstvu od kábla hore a izoláciu pod káblom smerom dolu.
Akýkolvek iný materiál ako napr. drevené perkety,plávajúca podlaha a pod. len zhoršujú účinnosť akejkolvek podlahovky a nedoporučujú sa.
O regulácii už popísali, stačí čo najjednoduchšia,pokial sa tam býva v kuse,po čase sa teploty ustália a zvláda to aj priestorový termostat.Ak je programovatelný ,dá sa urobiť aj útlm pri dovolenke,ale čím väčšie výkyvy ,tým viac stúpa spotreba.
Istil by som samostatne každú miestnosť.
Pre výpočet potrebného výkonu vykurovania sa používa jednoduchý vzorec- 50W/m3 miestnosti/20°C.
Neodratúvať žiadne skrine či postele z plochy,to sa mení ale zdroj tepla nie. :wink:
Teda miestnosť 4mx4mx2,7m= 43,2m3 x 50W=2160W, čiže s rezervou tepelný zdroj cca 2,5kW.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Simil » 05 Sep 2016, 14:58

Pre Rado 3105 Nazdar.Já mám Rod.dom komplet na elektriku,a som vysoko spokojný.Na betónovú platňu som dával 10cm polystirenové platne,žiadnu reflexnú foliu,ale úplne obyčajnú,na to som dal kari rohož.Elektrický odporový drát som ťahal špirálovo,pod nábytkom ,posteľou,skriňami,sedačkou som vynechal.Na vrchu mám asi 10cm poter a následne plávajúcu podlahu a v kúpelni,chodbe a kuchyňi mám dlažbu.Každú miestnosť si viem nastaviť termostatom samostatne,denný,nočný ,výkendový a dovolenkový réžim. Mám menší Rod.dom,len 109m.V Det. izbách kúrim cez deň na 22 stupňov,spálňu na 18stupňov,nočný režim mám nastavený od 21:30 do 6:30 na 18 stupňov.Nakoľko sú baby väčšinu dňa v obývačke,ktorá je spojená s kuchyňou,a sú teplomilné,tam sa od asi 14:30 keď prídu zo škôl kúri na 24-25 stupňov do 21:30mpotom ide nočný režim na 18stupňov do 6:3O . Na termostate mám možnosť nastavenia teploty aj cez podlahový snímač teploty aj priestorový. Nastavený mám priestorový.Spotrebu mám po 2 rokoch ustálenú na asi 80€mesačne,ale v tom je už aj varenie/ indukčná doska 7,5KWH,a bojler 80l na ohrievanie teplej vody.Mám Aj nočný prúd cca 20 hod denne,ale po prerátaní som zistil,že sa to neopláca/zatiaľ/ pretože boli mierne zimy.Keď som to preratával,tak pri dennom by som zaplatil ročne asi o 40€ menej ako pri nočnom.Uvidíme,čo to spraví so spotrebou,keď bude trvalejší mráz aspoň 2-3 týždne pod -15 a viac. Pre istotu som si ale kúpil krbové kachle a nachystal dreva,tak tento rok sa možno dostanem aj na ešte nižšie hodnoty platenia.
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa rado3105 » 05 Sep 2016, 21:17

@simil velka vdaka. Ake kable si pouzil? Kolko si daval vykonu do jednej izby? tak ako pisal 5ko? Mas to aj v chodbach?
0

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Simil » 05 Sep 2016, 21:51

Káble som použil zo Slovenska,nejaká bratislavská firma,ale už si nepametám názov. Mám dojem že to bola firma ELRON elektro,ale istý na 100% som si neni.
Termostaty mám typ OCD4,som s nimi spokojný.Po nastavení výkonu a ceny za KWH rátajú spotrebu za 2dni,za Mesiac,alebo za rok,takže presne viem,v ktorej miestnosti som koľko minul na kúrení.
Kúrenie som dával aj do chodieb.
Čo sa týka výkonu jednotlivých okruhov,tak najväčší výkon má obývačka s kuchyňou,je to takmer 40m2,tam je kábel o výkone 1,5KW,ostatné miestnosti mám od 12 do 16m2,tam som všade dal káble o výkone 0,5kw,čo úplne postačuje.na jeseň,keď baby pocítia že im je zima,a kúrenie ešte nieje spustené,tak po zapnutí majú do 25-30 minút v izbách celkom fajn.Celkovo je dom dosť rýchlo vykúrený.Ako som písal,som spokojný.Mohol som riešiť aj kúrenie s plynom,ale pred plynom mám rešpekt,a odradili ma aj počiatočné náklady asi 3x vyššie ako u podlahového elektrického kúrenia,pravidelné ročné revízie kotla a pod..A to nehovorím o komforte kúrenia,vlastne sa nemusím od jesene až do jari o nič starať.Baby sa naučili,že ak im je zima,na 3 kliknutia si nastavia party režim so zvýšenou teplotou,ktorý sa po nastavenom čase sám vráti sa do bežného réžimu,tak sa nemôže stať,že by niekto trvale kúril na vysokú teplotu.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Sep 2016, 07:07

Na vrchu mám asi 10cm poter
miestnosti mám od 12 do 16m2
tak po zapnutí majú do 25-30 minút v izbách celkom fajn

Nie je mi jasne ako sa da zohriat 1,6 kubika betonu za tak kratku dobu. To by si musel mat instalovany vykon kiekolko 10tok kW.
Nieco mi v tom nesedi
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa rado3105 » 06 Sep 2016, 08:57

Ano voci plynu mam tiez averziu. Vlastne je to najlepsi sposob ako ta pohodlne niekto odstavi. Hovori sa ze vyse 60% otraveni plynom su vrazdy.

Tych 1,5kw mas pre obe izby, cize pre 40m2?
Ja planujem dat poter 5cm, dufam bude stacit.
0

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa ice_age » 06 Sep 2016, 11:12

Simil - prezradis aj celkovu rocnu spotreba elektriny (kwh), prip. cisto len na kurenie (ak to nahodou merias oddelene)?
rado3105 - je to novostavba alebo rekonstrukcia? Ak novostavba, asi mas spocitane straty vzhladom na projektovane zateplenie a z toho aj nejake orientacne cislo potrebnej energie na vykurenie. S akou spotrebou ele pocitas?

Ja mam postaveny dom niekde na urovni pasivu (30 cm EPS na fasade, 20 cm v podlahe a ~ 50 cm vaty v streche, vetranie s rekuperaciou tepla,...), ale cisto elektricke kurenie som ani len nezvazoval.
Ako ti tu uz pisali, ak natahas do podlahy len kable, budes v buducnosti stale odkazany len na elektrinu. Vodu do podlahovky vies zohriat prakticky akymkolvek zdrojom (pec, kotol, ele.kotol, tep. cerpadlo,...). Zacat mozes lacnym elektro-kotlom a v buducnosti to kedykolvek mozes upgradnut na nieco efektivnejsie.
Nemyslim si, ze z pohladu nakladov by ta polozenie hada pred betonovanim poterov a zakladna bizuteria okolo vody nejako zruinovala.
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Dali2 » 06 Sep 2016, 11:18

Prave robim v dome elektricke podlahove kurenie, pouzivam kantalove odporove folie (lebo som ich zohnal za lacny peniaz), skladba podlahy - 8cm podlahovy polystyren, na to 16mm OSB doska, na to reflexna folia, na to vykurovacia folia a na vrch 5cm vrstva betonu, alebo ked na to mas tak anhydrid, samozrejme dovnutra kari siet 6mm x 10cm. PS je lepeny montaznou penou, OSB a reflexna folia Duvilaxom. Pre obytne priestory je odporucany prikon 80-100W/m2, kupelna 120-130W/m2, to su spickove prikony. Pri nahrievani mozno prikon prekrocit, aby sa rychlejsie naakumulovalo teplo, potom to ide dole. Ako podlahova krytina pojdu vinylove podlahy urcene pre podlahovku, do kupelne dlazba samozrejme. Teplota folie by nemala prekrocit cca 70°C, podlaha cca 35°C, preto mam aj cidla dve - jedno priamo na folii a druhe asi 5mm pod povrchom betonovej masy.

Foto:
Folia v kotuci (modul ma 50x70cm)
Detail na parametre folie
skladba podlahy
Ulozena folia s privodom a cidlami (10k termistory)
Zaliata podlaha
Detail na cidla

Zatial mam urobenu jednu malu plochu 1,5m2, testujem to, vyzera to zatial dobre. Regulacnu elektroniku som si robil sam, kazdy kus ohrevu ma vlastny regulacny modul cez burst PWM (folie mam priemyselne, 400W/m2 takze to musim prudko regulovat), kazdy kus ma vlastny silovy privod a vlastny istic. Vsetky riadiace moduly su spojene zbernicou RS-485, ktorou komunikuju s nadriadenym systemom postavenym na Raspberry Pi + 7" dotykovy displej. Perlovske skripty zbieraju data z jednotlivych modulov, zapisuju ich do MySQL databazy a tieto data potom zobrazuje web based aplikacia pisana v html+php. Tato cast je este v prudkom vyvoji.

Riadiaci modul

A teraz preco elektrina - plyn v dome viac nechcem, aj ked pripojka na pozemku je, kurili sme asi 10 rokov plynom. Jednak je tlak plynu v dedine strasne kolisajuci, na varenie sa nedal pouzit vobec a celkovo s tym bol problem, kotol je drahy, bol dost poruchovy (dal som si poradit, asi zle, mal som Protherm Tiger), cena plynu stale rastla. Ked sme presli na neefektivne konvektory (4x 2kW), celkove naklady stupli len mierne - povodne som platil plyn 150€/mes. + 40€/mes. elektrina, teraz platim 216€/mes. elektrinu a zbavil som sa jednej zavislosti. Elektrinu si casom mozno budem vediet vyrobit aj sam, plyn tazko. Pocitam, ze po prechode na podlahove kurenie sa vyrazne zvysi komfort, hoc by aj naklady zostali na rovnakej urovni. Mam jednotarif D3, dvotarif sa absolutne neoplati, ten rozdiel v cene silna/slaba prevadzka je v porovnani s potrebnymi dodatocnymi nakladmi mizivy.
Dom este nie je zatepleny, takze preto tie dost vysoke naklady, dufam, ze stihnem tento rok zateplit (15cm PS), ak nie, tak buduci urcite. Stropy uz zateplene su (zo strany strechy, 18cm mineralna vlna, aspon zatial). Po zatepleni predpokladam cca 30% pokles nakladov na kurenie.

Pri dnesnej cene plynu a elektriny je podla mna uplne jedno, cim kuris, vyjde to zhruba na stejno. Len plynarenska lobby sa snazi presvedcit ludi o opaku, nehovoriac o ich celkovo krivackom pristupe. V okoli nasej dediny je asi 8 geotermalnych vrtov, je tam tlakova horuca voda, ktora by sa krasne dala vyuzit na kurenie, SPP ich preventivne skupilo a zapecatilo. Preco asi....
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa rado3105 » 06 Sep 2016, 12:27

@Dali2 - velka vdaka. Velmi rozumne a skusene napisane.
Ano presne ako si to napisal obrovske vymyvanie hlav plynom a tu si dal super myslienku - napojenie na alt. zdroje. Co je samozrejme hudba buducnosti, ale tiez to stoji za pozitivny plus - napojit si to na nejake kolektory neskor /to tiez nevylucujem, ked sa nazbieraju nejake peniaze v buducnosti za 5-10 rokov a mozno aj budu panely a ine ucinnejsie.../

Ako termostaty som objednal viacere typy z ciny, jeden okolo 20eur. Porovnam. Avsak toto tvoje riesenie vyzera zaujimavo a to sa bude neskor dat samozrejme upgradovat, cez rozne zberace dat postavene na raspberry pi, alebo ubnt mfi...a pod.

Zaujimave pouzitie tej osb dosky, to preco?


- s tymi vrtmi presne ako pises, viem o viacerych takychto pripadoch. To by tu musela byt v EU revolucia ako na Islande... Podobne to aj s archeologickymi nalezmi v SR, ktore sa zakopavaju, alebo utajuju alebo vyvazaju do Londyna....a tym prichadzame aj o historiu....lebo sme podradny narod pre niekoho...
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Dali2 » 06 Sep 2016, 13:05

OSB doska kvoli lepsiemu rozlozeniu buducej mechanickej zataze, PS v podlahe neviem ako sa bude spravat casom, aj ked je to podlahovy, kazda zmena objemu niektorej platne by mohla mat za nasledok praskanie betonovej vrstvy. Takto sa mi to zdalo rozumnejsie, aspon mam aky-taky pocit istoty :)
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa lacog » 06 Sep 2016, 13:45

Pri dnesnej cene plynu a elektriny je podla mna uplne jedno, cim kuris, vyjde to zhruba na stejno. Len plynarenska lobby sa snazi presvedcit ludi o opaku, nehovoriac o ich celkovo krivackom pristupe.
Ceny si vie porovnať každy a k tej lobby - plyn aj elektrinu dodávajú rovnaký
Ano voci plynu mam tiez averziu. Vlastne je to najlepsi sposob ako ta pohodlne niekto odstavi. Hovori sa ze vyse 60% otraveni plynom su vrazdy


to som vôbec nepochopil - človek sa dá zabiť asi všetkým - myslím, že prejsť napr. cez cestu je oveľa rizikovejšie
pravidelné ročné revízie kotla a pod..A to nehovorím o komforte kúrenia,vlastne sa nemusím od jesene až do jari o nič starať.Baby sa naučili,že ak im je zima,na 3 kliknutia si nastavia party režim so zvýšenou teplotou,ktorý sa po nastavenom čase sám vráti sa do bežného réžimu,tak sa nemôže stať,že by niekto trvale kúril na vysokú teplotu.
pravidelné ročné revízie kotla sú povinné počas záručnej doby - myslím, že každých 10 rokov alebo nejako tak
Ten komfort môže byť rovnaký aj u vykurovania plynom

Nie som zástancom kúrenia plynom - každý spôsob má svoje plusy a mínusy. Každý má možnosť výberu a rozhodnutie je na ňom
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Sep 2016, 15:15

Dali2 napísal: A teraz preco elektrina - plyn v dome viac nechcem, aj ked pripojka na pozemku je, kurili sme asi 10 rokov plynom. Jednak je tlak plynu v dedine strasne kolisajuci, na varenie sa nedal pouzit vobec a celkovo s tym bol problem
Toto ale nie je chyba plynu, alebo kotla. toto je chyba starého možno 50 rokov zastaralého nízkotlakového rozvodu.
Inak, čo sa týka spoľahlivosti. Od roku 1997 ako máme v obci plyn, ani raz nebol výpadok. Elektrika? Možno aj 200x do roka. V horských oblastiach je to pri zrážkach samozrejmosťou. Ked to vypadne, aspoň si na plynovom sporáku uvarím kávu. Pri elektrike asi nič. :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa breta1 » 06 Sep 2016, 15:33

K těm cenám elektrika verzus plyn hrubě a orientačně
Když vycházíme pouze ze spotřebované energie v kWhod (účinnost přeměny plynu na teplo neuvažujeme), vychází mi např. podle jedné kalkulačky při roční spotřebě energie 20 000 kWhod cena elektriky asi 75 000 Kč.- a cena plynu asi 20 000Kč.-
0

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Simil » 06 Sep 2016, 17:26

Celkovú ročnú spotrebu v NT mám na úrovni 6500kwh,vo VT asi 350KWH.Ale to je komplet spotreba aj na svietenie,varenie a ohrev vody.Ale ako som spomínal,ten nočný prúd,a teda 2tarif sa oplatí až od spotreby 7300KWH až 7500KWH a viac.Pri 2Tarife platím asi o 40€ ročne viac ako by som platil len keď by som mal VT.Ale ako vravím,ešte nebola tak tuhá zima.Pokiaľ by bol mráz dlhodobo pod 10stupňov,napr mesiac,tak tam už by bol 2 tarif výhodnejší.Keď som si 2 tarif vybavoval,tak sám elektrikár,ktorý to povoľoval,mi hovoril,že sa to dnes už pri cene elektriky ani neoplatí,pretože rozdiel v cene NT a VT nie je ani 3centy na KWH.Ale zase sa platí mesačne pri 2tarife asi 3x viac za hodiny ako pri VT.Ešte počkám 2-3 zimy,ak ak budem mať približne rovnakú spotrebu,tak 2tarif zruším.Najviac ma serie,že za zmenu tarify chcú dosť veľkú sumu,sa mi zdá,že mi hovorili až o sume 100€,preto stále s rušením otáľam.Časom uvidím

Kuchyňa je s ob ývačkou do L,je to celé prepojené,preto som to dal na jeden okruh,a je tam kábel o výkone 1,5KW.

Pre Milos.Ten výkon O,5kW na tie miestnosti úplne stačí,pretože teplotu nezdvíhaš z nuly ale z nejakých 18 stupňov na 21-22stupňov,čo je rozdiel 3-4 stupne.Čiže za 30 minút sa to vytemperuje ,určite to netrvá niekoľko hodín.
Ohľadne tých revízii plynového kotla,komína,ak máš poistený byt,niečo sa stane,a nemáš revíziu od kotla aj komína každoročne,je to dôvod na nevyplatenie poistnej sumy.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Sep 2016, 18:14

500W? 1,6 kubíka betónu? Zohriať za 30 minút o 4st? Ale nó. Veď nie sme malé deti, nemusíme si vymýšľať.
No dobre. V podstate je to jedno. Každému jak je libo.
Ja mám podlahovku vodu a viem o čom to je. A to mám v sústave asi 40 litrov vody a kotol 16kW. Ohrev z kotla okamžitý. 8cm vrstva betónu a pocit tepla nastáva o cca 40 minút až hodinu. Takže fakt si tu vymýšľať nikto nemusí. Je nás viacej čo máme rodinné domy a kúrime podlahami.
Ja sa inak nevadím, len som chcel naznačiť, že v RD a na Slovenské pomery je ten tvoj výkon naozaj ako keby si býval v Las Vegas.
PS: aj ked ja sa priznám, že mám aj kombi - podlaha - radiátory. kúpelňa a jedna izba.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa hpeter » 06 Sep 2016, 18:36

http://www.engineeringtoolbox.com/speci ... d_391.html
Prekvapili ma hodnoty tepelnej kapacity vody a betonu 4182 vs 880 J/kg°C
Bolo by fajn diskutovat o hlbke hadic a kablov od povrchu. Tie hadice maju asi hrubu stenu ?
Hustota/m2-vzdialenost hadic, kablov medzi sebou ---edit- Ake teploty vody na vstupe a vystupe kotla?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Sep 2016, 18:46

Aj ked je to už silne OT a elektrického kúrenia sa to netýka.
Ja mám v podlahe hliníkoplast. Hrúbka steny je asi 1mm (neviem presne). Rozostup medzi nimi cca 12cm. Postavené je to na takých plastových pukoch kôli obtečeniu betónu pri zalievaní podlahy. Pod tým je 5cm polystyrén.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa ice_age » 06 Sep 2016, 20:03

Simil - za zmenu tarifu neplatis nic, ak to menis najviac raz rocne. Ja som mal tiez povodne 2 tarif kvoli elektrickemu bojleru. Po 2. roku pouzivania mi uz vyslo (spotrebu mam cca. 3600 kWh rocne), ze to je vyhodne akurat pre elektrarne. Dal som tomu este sancu, ale po tretom roku som to dal rovno zrusit... Neplatil som nic, len som nabehol na ZSE a poziadal o zmenu tarifu. Podpisal papiere a po par dnoch dosiel monter vymenit hodiny.
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Dali2 » 06 Sep 2016, 20:19

Milos66 napísal:
Dali2 napísal: A teraz preco elektrina - plyn v dome viac nechcem, aj ked pripojka na pozemku je, kurili sme asi 10 rokov plynom. Jednak je tlak plynu v dedine strasne kolisajuci, na varenie sa nedal pouzit vobec a celkovo s tym bol problem
Toto ale nie je chyba plynu, alebo kotla. toto je chyba starého možno 50 rokov zastaralého nízkotlakového rozvodu.
Inak, čo sa týka spoľahlivosti. Od roku 1997 ako máme v obci plyn, ani raz nebol výpadok. Elektrika? Možno aj 200x do roka. V horských oblastiach je to pri zrážkach samozrejmosťou. Ked to vypadne, aspoň si na plynovom sporáku uvarím kávu. Pri elektrike asi nič. :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
Rozvod plynu v obci je asi 20 rokov stary, regulacna stanica je kusok pred obcou. Problemy s tlakom boli od zaciatku, plynari pred cca 10-mi rokmi domontovavali nejake regulacne ventily pred hodiny, ani to nepomohlo, proste seru na to. Ved co, zaplatit musis tak ci tak, bez ohladu na to, ze sluzba je nekvalitna, ale to je na slovensku normalne...

A co sa tuka vypadku - ked vypadne elektrina, tak ani plynovy kotol nepojde, takze zmrznes tak ci tak... A kavu si uvarim na kempingovom varici, ktory je v zalohe :lol:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok