Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa zen » 07 Sep 2016, 23:41

5ko napísal:O regulácii už popísali, stačí čo najjednoduchšia,pokial sa tam býva v kuse,po čase sa teploty ustália a zvláda to aj priestorový termostat.Ak je programovatelný ,dá sa urobiť aj útlm pri dovolenke,ale čím väčšie výkyvy ,tým viac stúpa spotreba.
Toto ma velmi zaujima, nie som presvedceny, ze znizenie teploty na nejaky cas urobi velku usporu v isolovanom dome s podlahovkou. Je pravda, ze kurenie na nejaky cas nebeha, no potom sa rozbehne na plne pecky. Tezko merat, vzal som to od druheho konce: tepelne ztraty domu sa rovnaju teplu, co musim dodat.
line.png
Tepelny unik bez znizenie teploty za den S1=T2*24
Uspora: polovica cerveneho obdelnika: (t2-t1)*(T2-T1)/2

Ak je:
vonku 0 stupnov
T2=20
T1=18
t2-t1=8 (hodin)

Dostanem:
S1=480
S2=8*2/2=8

Uspora mi da 1.66%.

V tom nepocitam, ze termostat vypne kurenie ked je v izbe T2, no podlaha ma viac ako T2 a teplota stupne pres T2, coz snizi usporu. Hovoris o techto vykyvov?
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Sep 2016, 01:10

Ale ja práve hovorím o tom istom ,že je zbytočné robiť velký rozdiel medzi normálnym a útlmovým režimom, pretože potom sa tá strata tepla doháňa ťažšie a teda drahšie,ak dom necháme velmi vychladnúť .Len prax ukáže časom, že či je rentabilnejšie ,pri odchode na dlhšiu dobu znížiť požadovanú teplotu o viacej stupňov ako bežný nočný útlm, alebo nechať dom kúriť vo zvyčajnom režime,aby sme potom nemuseli pár dní kúriť naplno, aby sa dom dostal o normálu.To je už na každom, ako si to zráta ,čo sa mu viac oplatí.
Ťažko je paušalizovať,každý dom je originál.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa zen » 08 Sep 2016, 11:38

@5ko: My dva sme presvedceny. No, ako to dokazat niekomu, kto presvedceny nie je?
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Mego » 08 Sep 2016, 13:58

Ja som tiež nedávno v dome riešil kúrenie... kúriť elektrikou je to najhoršie, čo môžeš urobiť. Teda hovorím o cene... ak máš plyn, k tomu kondenzačný kotol, tak nie je o čom... neváhaj. Elektrika je trikrát drahšia ako plyn. Výhoda podlahovky je tá, že ti do nej stačí pustiť 30°C a máš teplo. Lenže takéto teploty zvládajú aj kondenzáky a za rok ušetríš 400€ na plyne
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa sbf » 08 Sep 2016, 14:06

to som celkom nepochopil teoriu ze utlmovanie teploty zvysuje spotrebu energie... tu mame tusim adeptov na nobelovku co spochybnia termodynamicke zakony
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Mego » 11 Sep 2016, 07:16

To reaguješ na mňa? Lebo ja nič také netvrdím... ja tvrdím, že rozdiel medzi klasickým kúrením a podlahovkou je 30°C. A to je ten rozdiel... čo sa týka ceny, tak je drahšie vyhrievať si podlahu na 30°C elektrikou, keď sa to dá aj plynom a tri razy lacnejšie
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa rado3105 » 12 Sep 2016, 10:42

Mego plyn nemam. Navyse je to do buducna nestabilna komodita vzhladom na to, ze jeho najvacsi exporter do EU je Rusko. A tie vztahy su ake su. Taktiez ked sa ide spatne do minulosti plyn stale rastie. Ano kondenzacne kotly znizili vyrazne spotrebu, avsak kolko stoja a taktiez revizie. Nehovoriac o nebezpeci uniku. Mnohi ludia maju proste averziu voci plynu a to nik nezmeni....

Skor tato tema je na porovnanie s inym typom kurenia ako je plynove. Ja ked som nad tymto zacal uvazovat som mal na vyber:

- centralne kurenie v kotli na tuhe palivo (to som vylucil kedze casto budem mimo domu a bude kurit partnerka a popri dietatu by to tazko zvladala)

- akumulacne elektricke kachle (tu je vysoka zriadovacia cena, taktiez velke, tazke a co sa tyka pocitu tepla horsie ako elektricke droty v podlahe a asi aj vyssia spotreba energie)

- tepelne cerpadlo - velmi drahe vstupne naklady - samotne cerpadlo min. 5000e + min. 1000e montaz, navratnost nejakych 15 rokov a podla mnohych ktorych som sa pytal tak to nefunguje tak ako hovori marketing a spotreba energie je vyssia

- infrapanely - udajne najma marketing, taktiez to nevyzera dobre na strope a je s tym robota


Preto sa aktualne rozhodujem pre tie droty a dokurovat ked budem doma budem v kuchyni v krbopiecke.

Tie droty uvazujem kupit od roznych vyrobcov a porovnat to. Vie mi niekto dat nejake odporucania na tie droty? Taktiez ake ine kurenie v mojom pripade by este odporucil.
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Mego » 12 Sep 2016, 10:56

Moja snubenica má doma droty v podlahe... na 4x4 izbu to vyšlo nejakých necelých 200€. Keď si vezmeš, že musíš mať radiator za 150€ a k tomu trubky, ventily... tak sa ti to oplatí oveľa viac. Do podlahy ti stačí dusiť 30°C, viac sa ani neodporúča, ani to nie je treba. Kdežto do radiatora ideš 50-60°C vodu, čo je podstatne väčšie zohrievanie. Podľa mňa mať elektrický kotol a elektrikou ohrievať vodu je blbosť na n-tu, určite by som skorej šiel do el. podlahoviek na tvojom mieste.

Čo sa týka mňa, tak nehodlám platiť nejaké revizie na kotol dvakrát ročne. Mám senzor na oxid uhoľnaty aj na unik zemneho plynu, takže ak by sa dačo porušalo, tak to zistim a nezomriem :)

Kúriť na tuhe je good, ale len ak si doma. Navyše sa oveľa ťažšie zvláda... narucáš drevo a ono hreje kým nedohorí. U plynu si kotol pustí menší prúd, ak je dostatočne nahriata voda, ale ako chceš takto korigovať teplo z tuheho paliva? Jedine ak tam budeš mať černoška, čo bude lopatou vyhadzovať tlejuce drevo, alebo ho rucať naspäť do peca, podľa potreby. Áno, existujú systémy na reguláciu vzduchu a podobných vecí, ale tleniu dreva to nezabráni, takže si moc nepomôžeš. Navyše, robiť cez tuhý kotol podlahovku je tiež shit. Tuhý kotol ti vodu nahraje na 60-90°C, aby si ju následne mohol zriediť studenou vodou a pušťať 30°C vodu do podlahovky.

Takže na tvojom mieste by som určite šiel do drotov v podlahe. Ja mám plyn a nebojím sa ho, kondenzák, ktorý bude málo žrať, navyše som teplofob (alebo homofob) :D A mám rád zimu. Takže pre mňa 20°C v baraku je akurát, nepotrbeujem turovať kotol na 70°C vodu v radiatori.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Sep 2016, 11:06

Mego: krb ti nahreje vodu na 50-60 stupnov, a do podlahovky ide menej, ale ja si napr. krbom ohrievam aj TUV.
O par rokov, ked zdrazie elektrika, tak mne staci prikupit plynovy kotol, pripojit na existujuci system (mam vodnu podlahovku) a fungujem dalej. navyse mam kombi system - ked nekurim na pevne, v noci dohrieva elektrika. Mam odskusane, ked nahrajem krbom, tak mam min. 2 dni teplu podlahu. Co mi v pohode staci. pridem domov, mam teplo a bud dokurim krbom, alebo mi to v noci urobi elektrika. A nemusim sa o nic starat. Krb mam taky, co mi po dohoreni este dost dlho akumuluje teplo.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Mego » 12 Sep 2016, 11:50

Tak to máš super. Ako hovorím, ja nie som odborník z brandže, skorej sa len pchám iným ľuďom do remesla. Ale zhodou okolností som riešil kúrenie asi pred 2-3 týždňami, takže o tom čo-to viem
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Sep 2016, 12:27

Mego: na druhu stranu stalo to kopec penazi, ale radsej zainvestujem na zaciatku, ako potom prekopat pol domu. najvacsi problem som mal najst niekoho, kto mi to dokaze spravne vyladit a nastavit. Casom premyslam bud solar, alebo tepelne - proste nieco, co mi v lete ohreje vodu a nemusim kurit.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa helios » 12 Sep 2016, 14:51

Niekedy už žasnem, aké názory tu čítam. Kotol na drevo, ktorý treba hasiť po vykúrení stavby, nemožnosť regulácie výkonu kotla na drevo (taký kotol som už v predaji najmenej 15rokov nevidel), vysoká teplota vody v okruhu (regulátor komextherm nie je nadávka ale zmiešavací ventil). Napokon existuje ešte aj akumulačná nádoba na vykurovaciu vodu, ktorá spoľahlivo vyrovnáva rozdiely v odbere vody na kúrenie, naviac po vyhorení kotla dáva teplo do okruhu aspoň 24hodín. A prípadný elektrofil si môže do zásobníka pridať aj elektrickú patrónu, ak bude tak ťažko unavený, alebo dlhšie mimo, elektrina urobí prácu zaňho.

Musím manželke dnes povedať, aká je výnimočná, že stihne pri dvoch malých deťoch aj zakúriť v kotli a občas za dve hodiny naň pozrieť. Ale možno to bude aj tým, že sa viac stará o deti a domácnosť, neďatluje do FB a nehrá online kraviny na mobile. Každý si vyberá spôsob života sám, ak si vyberie zle (lebo treba byť in a trendy), potom horekuje, ako je všetko drahé. To je charakteristické pre dnešnú dobu...
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa rado3105 » 12 Sep 2016, 22:56

Je to s tym kurenim tazko, hlavne v dnesnej dobe podvodneho marketingu.

Neviete ci by nebol problem sucasne popri tych drotov v podlahe natiahnut aj trubky na podlahove kurenie do buducna (pre pripad ze by sa napr. preslo na TC...)..co myslite?
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa helios » 13 Sep 2016, 03:19

Pozri, ber to pragmaticky. Keď tam dáš trubky, môžeš vodu zohrievať pevným palivom, plynom aj elektro kotlom. Do drôtov drevo ani plyn nenapcháš. Pri kúrení na tuhé palivo použiješ zmiešavací 3cestný ventil (napr. Komextherm), kde si nastavíš tých napr. 30°C a pri pridaní ovládacieho serva ti samo udržuje v podlahovke určenú teplotu. môžeš tam mať viac okruhov kúrenia s rôznymi teplotami. Určite by som ale doporučil akumulačnú nádrž, ktorá zabráni tomu, aby si nemusel dusiť kotol (lebo kotol takto nepracuje optimálne), ale keď zohreješ vodu v nádrži, kotol necháš vyhasnúť a celý nasledujúci deň ide kúrenie zo zásobníka. Sám to takto používam s kotlom na drevo, zároveň si nahrievam aj TUV vo dvojvalentnom bojleri. V neposlednom rade, v prípade dlhodobejšieho výpadku prúdu, na udržanie čerpadiel kúrenia ti stačí menšia UPS (s rezervou by mala stačiť 400W), ktorá ti udrží kúrenie v chode napr. 24hodín. V prípade čiste elektrickej podlahovky by si musel mať UPS s výkonom rádovo nad 10kW s batériami obrovských kapacít, alebo na dvore veľkú elektrocentrálu, oboje je dosť veľké, drahé a neskladné.
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa rado3105 » 13 Sep 2016, 07:46

Aky vykon drotov by ste dali do krajnej izby - spalne, 30ytong+20eps. Jedni hovoria 1500w, druhi 2000w?

Taktiez odpovie mi niekto ci v tom poteri moze ist povedla elektrickych odporovych drotov aj trubky na vodne podlahove kurenie?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa ondistef » 13 Sep 2016, 08:55

Síce osobne s elektrickým vykurovaním nemám skúsenosti, ale riešil som projekt, kde chcel majiteľ elektrické vykurovacie rohože a tam to vychádzalo na spálňu 18,42 m2 cca 1379W, čiže nejakých 75W na 1m2. Na kúpeľňu o čosi viac 84W na 1m2 a pre izby až do 100W na 1m2.
Na tvojom mieste by som si nechal vypracovať nezáväznú cenovú ponuku a tam by ti mali aspoň na hrubo urobiť výpočet potrebného výkonu pre jednotlivé miestnosti a zoznam potrebného materiálu k tomu.
A čo sa týka ukladania, osobne by som to dal do samostatných vrstiev pod seba.
Čo som počul zvyknú ťahať naraz dvojmo trúbky pre podlahové kúrenie s tým, že jedna vetva je rezervná pre prípad, že sa poškodí používaná vetva.
Treba si preštudovať doporučenia konkrétnych výrobcov káblov, kde sú popísane postupy ukladania ako napr.:
http://www.elektricke-kurenie.sk/files/ ... V%205W.pdf
http://www.warmup.sk/dokumentacia/download/144
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Mego » 13 Sep 2016, 10:00

Toto trošku nechápem... veď predsa keď zaleješ trubku do betónu, ako sa môže poškodiť? No jedine že ti na barak spadne meteorit a spraví ti džuru do betónu... či?
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Samanko » 13 Sep 2016, 11:33

Na dva krát ťahat hada som teda ešte nevidel, a poškodiť sa môže pohybom napr pri nesprávnom dilatovani ale spotrebúva sa neustálym prietokom vody, hlavne na fitingoch atď... Aa daj veľkosť miestnosti a izoláciu na zemi keď chceš potrebny výkon..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

minicico
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 05 Jún 2012, 19:55
Bydlisko: Trnava
Vek: 38

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa minicico » 13 Sep 2016, 11:48

Nechcem nikoho urazit ale osobne by som kurenie elektrinou zakazal..elektrina je najhodnotnejsia forma energie aku vieme vyuzit.s velkymi stratami ju horko tazko vyrabame spalovanim uhlia, zemneho plynu a pod. A potom ju ako trafeny budeme palit na teplo..barz ktory plynovy kotol ma velmi vysoku ucinnost.dokonca aj ten najprimitivnejsi liatinovy kotol vie vyuzit 75 a viac percent energie z dreva.ked chcete mat konfort su peletkove automaty ktore maju este lepsiu ucinnost.proste pripada mi chore menit tepelnu energiu v elektrarni s obrovskymi stratami na elektrinu a potom to doma palit znova na teplo..
0
3D tlaciaren, CNC router, CNC LED laserova gravirka..vsetko vlastnej vyroby

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Milos66 » 13 Sep 2016, 12:11

rado3105 napísal:Aky vykon drotov by ste dali do krajnej izby - spalne, 30ytong+20eps. Jedni hovoria 1500w, druhi 2000w?

Taktiez odpovie mi niekto ci v tom poteri moze ist povedla elektrickych odporovych drotov aj trubky na vodne podlahove kurenie?
Ťažko ti bude radiť niekto napr. z Hurbanova výkon kúrenia, ked ty bývaš v Žiline, kde sú priemerné ročné teploty možno aj o 5-7st. nižšie ako u dolniakových kuričov.
A tiež mi príde blbosť dávať do spálne podalhovku. Je to jediná miestnosť v dome, kde je z celej plochy voľných možno 30%. Ostatok je posteľ, skriňa, stolíky a pod. Proste je to celé zastavané nábytkom.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok