Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Mego » 14 Sep 2016, 06:25

minicico napísal:Nechcem nikoho urazit ale osobne by som kurenie elektrinou zakazal..elektrina je najhodnotnejsia forma energie aku vieme vyuzit.s velkymi stratami ju horko tazko vyrabame spalovanim uhlia, zemneho plynu a pod. A potom ju ako trafeny budeme palit na teplo..barz ktory plynovy kotol ma velmi vysoku ucinnost.dokonca aj ten najprimitivnejsi liatinovy kotol vie vyuzit 75 a viac percent energie z dreva.ked chcete mat konfort su peletkove automaty ktore maju este lepsiu ucinnost.proste pripada mi chore menit tepelnu energiu v elektrarni s obrovskymi stratami na elektrinu a potom to doma palit znova na teplo..
Súhlasím, len s tým rozdielom, že by som zakázal také elektrárne, ktoré spaľujú... len to robí svinčík do luftu, má to nízku účinnosť a ešte do toho aj treba nakupovať palivo... vodna elektrareň é najlepšia elektrareň. Ale nič nemám ani proti jadru. Akurát, že uranove tyče asi tiež nie sú lacná záležitosť
Milos66 napísal: Ťažko ti bude radiť niekto napr. z Hurbanova výkon kúrenia, ked ty bývaš v Žiline, kde sú priemerné ročné teploty možno aj o 5-7st. nižšie ako u dolniakových kuričov.
Ono to ani neni tak o tom, kde bývaš, ale skôr o tom, akú teplotu chceš mať doma. Moj oco chce mať doma 28°C aby mohol behať v trenkoch, a preto každý rok doplácame pomaly 600€ za kúrenie. Ja mám najradšej zimu - 18-20 °C, mne viac netreba... platil by som oveľa menej.
Milos66 napísal: A tiež mi príde blbosť dávať do spálne podalhovku.
Moja snúbenica to má doma porobené tak, že má urobeného len takého akoby "hada" na miestach, kde sa žiaden nábytok nenachádza. Samozrejme, okrem toho má ešte klasický radiator, takže to je ten rozdiel. V spálni taký had mimo nábytok zrejme stačiť nebude, ako hovoríš :thumbup:
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa rado3105 » 15 Sep 2016, 09:25

http://www.aliexpress.com/store/product ... 55882.html

nasiel som takyto kabel, ma vsak dve zily...neviete na co sluzia?
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa rado3105 » 15 Sep 2016, 10:56

Ked to tak vyratavam, tak v jednej izbe ma byt aspon 1kw. Cize nejakych 5 izieb okolo 8kw/h, co je 1,6e/h priblizne. Denne ak to pojde pol dna tak to je skoro 20eur....za mesiac 600eur...cize dost drahe kurenie.
A teraz viac zacinam uvazovat o tepelnom cerpadle...alebo o klasike podlahove a kotol na tuhe palivo....co myslite?
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa hpeter » 15 Sep 2016, 13:38

0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Sep 2016, 14:19

Vykurovacie káble sú rôzne, niektoré majú jednu žilu a druhý koniec sa musí vrátiť na začiatok ,alebo sú tie dvojžilové, kde sa musia na konci tie žily spojiť, aby uzavreli okruh.Všetko má svoje výhody aj nevýhody.Tie dvojžilové sa používajú aj ako protimrazová ochrana odkvapových žlebov.Navlečieš kolko metrov potrebuješ , zoskratuješ a zaizoluješ zmršťovačkami koniec a ak sú samoregulačné, tak sa aktivujú len pri znížení okolitej teploty na teplotu blízko nuly,vtedy sa zmraštia, zostanú v tom úseku vodivé, začnú kúriť, potom sa teplotou roztiahnu a prestanú kúriť.
V priereze sú ako stará oválna televízna 300ohm dvojlinka 300. ale medzi drôtmi nie je dielektrikum ale špeciálna vodivá vrstva,ktorá mení odpor vplyvom okolitej teploty.Ale na podlahovku sa to asi nehodí,tam je to zbytočné.

Nezabúdajte pri výpočtoch ,že je dôležitá aj výška miestnosti,teda kubatúra, nielen plocha podlahy.
Jedným kilowatom nevykúriš vstupnú halu v dome, ktorá je vysoká až na 1.poschodie. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa ice_age » 16 Sep 2016, 09:33

rado3105 - vidim ze konecne si zistil, co sa ti tu na 4 stranach snazia ludia vysvetlit. Cisto elektricke kurenie je v pripade beznych domov ekonomicka samovrazda. Ak by si mal pasivnu stavbu so stratou nejake 2 kW (na cely dom, nie na jednu miestnost), tak by bola situacia trochu ina...
Zopakujem len povedane - natiahni si vodnu podlahovku, teplu vodu do nej uz zohrejes prakticky akymkolvek zdrojom tepla (v zavislosti od financnych moznosti).
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Mego » 16 Sep 2016, 09:38

To hej, ale zas keď má zohrievať vodu elektrikou, tak asi fakt mu bude lepšie dať priamo káble... lebo v podstate urobí to isté, len ešte bude zbytočne zohrievať vodu, budú tam zbytočné straty a musí pokúpiť podstatne drahšie zariadenie na celú tú srandu... akumulačnú nádrž, kadejaké ventily a blbosti a musí si zavolať kurenára, čo mu to natiahne, zalisuje/zvarí...
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Sep 2016, 09:47

Mego: ale on uz ma aj pec na drevo, takze to moze skombinovat. A ked tam byva kazdy den, tak je lepsie raz nahriat podlahu a potom len udrziavat teplotu. Ja si napriklad vykurim krbom za pol dna vodu, a mam 2 dni teplo v dome. Takze mi staci pripadne dohrievat elektrikou len v noci a mam usetrene nejake to euro a teplo v dome.
Elektricke je fajn do kupelni, kedy potrebujes rychlo vykurit na kratky cas maly priestor.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Samanko » 16 Sep 2016, 09:56

5ko, pozor, dvojzilove nie sú samoregulačné. A už vôbec sa nedajú cvakať a len tak ukončiť. Ty popisujes samoregulačné káble ale dvojzilove su aj obyčajne, na ktoré sa nemôžeš ani krivo pozrieť :-)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa ice_age » 16 Sep 2016, 13:39

Mego - vysvetli mi prosim ta, ake straty tam vzniknu? Ten bojler ma niekde mimo dom? Ak energiu spotrebujes v dome, tak ti aj v dome zostane.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Sep 2016, 15:17

http://www.revos.cz/tepelna-technika/to ... -flextrace

Tu je taký ako som popisoval,ale tie sa používajú na ochranu odkvapových žlabov .
Podobné máme namontované na severnej fasáde budovy, kde nesvieti celý rok slnko a tak tam zvody zamrzali.
Tie káble sa dajú na konci zoskratovať a priloženou zmršťovacou súpravou zaizolovať.Potom sa spustia do odkvapu aby koniec prešiel aspoň meter pod povrch zeme a zhora sa pripojí napájanie.Samozrejme tam sa dáva dvojitý termostat na nastavenie zapínacej a vypínacej teploty .

Neviem, kolko stála akumulačná nádrdž, ale zaťko ju má pripojenú na kotol viadrus na penvé palivo a po dvoch rokoch zimnej prevádzky si to nevie vynachvláliť.Dom je drevodom,opláštený 15cm, polystyrenom, prízemie komplet podlahové vodné kúrenie, poschodie radiatory,TUV.
Vzhladom na polohu v hlbokej starohorskej doline,/kde len srnka vodu pije a padajú do dvora v zime lavíny na jar medvieďatá/ s minimom slnka ani neriešil solarne kolektory.
Teraz hovoril, že im stačí v zime zakúriť,nahriať akumulačku,takže kúria len každý tretí deň.Dreva má zatial dosť ,ale vzhladom na časté výpadky prúdu v zime,ked sneh a stromy potrhajú drôty,tak má čerpadlá zálohované meničom.

Jednoznačne ,ak sa dá tak akumulačka je pri vodnej podlahovke neocenitelná .
Jasné, že spotrebuje pri nahrievaní určité množstvo tepla,ktoré potom vracia nazad, ale šetrí to čas,obsluhu každých pár hodín, no hlavne zabezpečuje tepelnú pohodu aj počas neprítomnosti pri dlhšom odchode z domu,kedy nemá kto priložiť do kotla poleno.
Prílohy
20150328_181259 (Large).jpg
20150328_181237 (Large).jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Mego » 20 Sep 2016, 07:55

ice_age napísal:Mego - vysvetli mi prosim ta, ake straty tam vzniknu? Ten bojler ma niekde mimo dom? Ak energiu spotrebujes v dome, tak ti aj v dome zostane.
Aké straty pri ohreve vody? No napr straty vo vedení vody. Kým vyjde ohriata voda z pivnice do izby, tak sa cestou kapičku ochladí. Ale to sa stáva vždy... ja hovorím, že ak ide ohrievať vodu elektrikou, tak môže rovno naťahať káble do podlahy a má to jednoduchšie, lacnejšie, menšia šanca na poruchu, odpadnú mu straty vo vedení... proste tá voda je tam v tomto prípade podľa mňa absolútne zbytočná. Iné by bolo, keby vodu zohrieval plynom... ale on ide vodu zohrievať elektrikou, aby ju následne chladil v podlahe (kúril), tak prečo nemôže podlahu zohrievať rovno elektrikou, ale musí tam byť podľa teba ten medzičlánok - voda? Nejako mi to nedáva zmysel...

Mi to príde, ako keby si hovoril, že keď chceš natankovať, tak prídeš na benzinku s kanistrom, načapuješ benzín zo stojanu do kanistra, potiahneš auto na parkovisko na benzínke a tam prelievaš z kanistra do nádrže. Presne tak mi to príde s tou vodou...
1
Obrázok 1
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa bibibo » 27 Jan 2021, 19:52

Tento rok pravdepodobne zacnem so stavnou rodinneho domu v BA kraji. Co sa tyka kurenia, tak mam v projekte teplovodne podlahove kurenie s plynovym kotlom alebo s TC. Taktiez budem mat kachle. Toto kurenie som chcel vsak zmenit na elektricke podlahove kurenie. Asi z toho nic nebude, pretoze zo ZSE mi doslo vyjadrenie k pripojke RD kde uviedli, ze kapacita vzdusneho vedenie neumoznuje pripojit priamovyhrevne vykurovanie. Nechapem vsak preco. Budem mat istic B25/3. nie je jedno co tam pripojim ? Elektricku teplovodnu podlavku mozem pripojit ale pre nemozem pripojit elektricke vykurovacie kable. Je mi to zvlastne.
Taktiez som uvazoval, ze capnem este nejake fotovoltaicke panely, ktore by teda mohli tiez v urcitom obdobi napajat elektricku podlahovku. S tymto vyjadrenim mi to vsak ZSE cely moj plan naburali a budem musiet ist do draheho TC. Vedel by mi niekto vysvetlit preco nemozem pripojit elektricku podlahovku ? Samozrejme uradnik ZSE je velmi skupy na slovo.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa E001 » 27 Jan 2021, 22:30

Si tu na fóre už dosť dlho, aby si mal danú tématiku naštudovanú, boli tu vlastne všetky možnosti riešenia a možných kombinácií kúrenia preberané nespočetne krát. A môžem ti povedať, že požaduješ tú najhoršiu - teda aj najdrahšiu možnosť. Ale ten pán určite nemal ani čas, ani záujem ťa presvedčiť, že sa hlboko mýliš.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa bibibo » 27 Jan 2021, 23:13

Podla mna nikoho nezaujima kolko budem mesacne platit, tak ako nikoho nezaujima kolko ma bude stat pociatocna investicia. Viem, ze to to bolo rozoberane velakrat. Mna vsak momentalne zaujima, ci tomu vzdusnemu vedeniu nie je jedno, ci budem odobrat napr. 10kW elektrickou podlahou alebo elektrickym kontlom alebo inym zariadenim rovnakeho prikonu.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Jan 2021, 09:35

tomu vedeniu nie je jedno, bojler si nahreje vodu a vypne sa. Podlahovka potrebuje stale nejake temperovanie.
Ja mam vodu, je to asi to najlepsie, lebo ohriat si tu vodu mozem solarom/elektrinou/plynom alebo napr. krbom. A efektivita je tam podstatne vyssia, ako pri transformovani niecoho na elektrinu a nasledne elektrinu na teplo.
Tusim, ze novostavby uz nemozu mat len elektriku na kurenie. Kamosovi tiez projektant dal vsade elektriku a k tomu mu povedal, ze to vychadza pre energeticky certifikat dost zle, a nepreslo by to kolaudaciou, tak mu tam pridal este krb, aby zlepsil cisla.

Elektriku by som dal akurat tak do kupelne/wc, kde potrebujem rychlo a na kratky cas nahriat podlahu. Pre celorocne kurenie je to zabijak.
Dobre si to premysli, lebo kurenie elektrikou je zabijak (nemam plyn a nemat krb, tak sa nedoplatim
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Jan 2021, 11:19

,,pridal este krb, aby zlepsil cisla.,,

Akurát je otázne aké čísla zlepšil, keď mu navrhol práve krb, pretože zelení magori práve bojujú proti kúreniu pevným palivom a teda aj drevom a preferujú čistejšie zdroje a môže mať zase problém.

K tomu zamietavému postoju energetikov asi len tolko, že to asi nie je vedením, ale buď je tam slabý trafák a nechce sa im ho meniť kvôli pár kW navyše, alebo plánujú v okolí niečo napojiť s väčším odberom a už by nestíhal, pretože v podstate je fakt jedno, či tú energiu spotrebuje podlahovka, či iný priamotop spotrebič,alebo v kuse bežiaci cirkulár v dielni.Pravdu mu asi aj tak nepovedia. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 28 Jan 2021, 11:46

Ja som kolaudoval pred par mesiacmi a je to tak, krb Vam moze pomoct... musi byt ale v triede A. Inak kurim plynom, ohrev vody je TC vzduch-vzduch so zasobnikom, a som na tom lepsie (energeticky, cenovo asi rovnako, mesacna platba asi tiez) ako svagor, co vsetko riesi priamo TC. :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Jan 2021, 12:47

Akurát po prvej zime,keď žena zistí kolko prachu a bordelu kúrenie v krbe narobilo v byte, tak ťa vyhodí aj s krbom.Dcéra má dreva habadej, ale práve preto nechcela krb,lebo to robí bordel.Poznám to aj ja na chalupe, ked po sezóne na jar upratujeme izbu, ako je všetko zapadnuté jemným popolčekom a to sú na krbe sklené dvierka a kúri sa len pár víkendov na jeseň a pár na jar. No ale taká podlahovka na romantike moc nepridá. :wink:
Ale každá kombinácia, ktorá zabezpečí diverzitu pri výpadku niektorého média ,je dobrá.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Jan 2021, 15:29

Kúrili sme v peci 6 rokov keď sme bývali v dome a s tým prachom to vôbec nebolo také tragické :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok