Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5633
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Jan 2021, 15:49

:P ale ani balada... u kamaráta som raz nanovo omietal sopúch nad krbom (po dvoch rokoch sezónnej prevádzky krbu s uzavretým ohniskom - izba žiadny krcálek 7 x 9 x 3,1m) . Z diaľky to vidno nebolo, ale keď som ho opláchol vodou a z pórov (zaškrabávaná omietka) sa začal vyplavovať popol, tak domáca povedala, že viac kúriť v krbe nebude, lebo sa nejde doupratovať... :finga:
Kto tvrdí, že z kúrenia v krbe nie je bordel, nech si podá ruku s oľaňákom :lol:

K téme... mám teplovodnú podlahovku - plyn (cca 200m²) - neviem si predstaviť, koľko by to zožralo elektriky :rolleyes:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Jan 2021, 16:13

neviem, ja uz 3 roky kurim v krbe - ale je pravda, ze je v stene, jedine co musim je pri upratovani povysavat aj stenu. Inak nejak nemam pocit, ze by bol velky bordel. Pri krboch este musis davat pozor na privod vzduchu, ma velku spotrebu kyslika. Ja som mal 2 moznosti, bud dole nechat otvor, nech si nasava z miestnosti, alebo druha, ktora jednoznacne zvitazila: je to obmurovane a pod krb mam privod zvonku - krb mam od steny asi 2m, takze to nebol problem.
mr.dred: ja mam cca 100m2, a nastavenu nizsiu teplotu, ale za elektriku platim priemerne mesacne tesne pod 200 eur, a to v prechodnom obdobi kurim len v krbe. Na jesen nam tu konecne potiali plyn, tak velmi zvazujem kombinaciu plyn/krb.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5633
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Jan 2021, 21:41

200 éčkov + čo spáliš v krbe
:rolleyes: potěš koště...tak že päťkilovka eurová by mi mesačne asi nestačila :rolleyes: Dvesto platím energie teraz (E+P)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Jan 2021, 21:49

nie nadarmo sa vravi, ze kurenie elektrikou je to najdrahsie. a to mam tarif 20/4. a to este mi prislo, ze sa bude platit podla hlavneho istica. tam mam 32A, rok som fungoval na 25A ale to uz bolo na hrane, lebo sporak, indukcna, velka chladnicka tipujem, ze na plyne to pojde na polovicu, aspon co mam odsledovane z podobnych domov.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 28 Jan 2021, 22:40

Ano, z krbu je viacej prachu, ale rezerva musi byt, naviac zo stavby a na zahrade sa stale najde nieco, co je skoda vyhodit a sa pri tom zohrejes.
140m2 obytnej plochy, plyn podlahovka, obcas kozub (1x tyzdenne), nakaldy na minulu zimu 400Eur.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa boraicho » 07 Mar 2021, 20:26

Nazdar. Vie niekto poradit? Potrebujem ohrievat jeden maly priestor. 2x2 metre. Tak aby tam bolo teplo a bolo ho aj citit. Takze by som pouzil odporove vykurovacie folie pod podlahu, urcite nie infra.
Folie Budu pod kobercom , netusim ake folie, kde ich kupim, proste nič, nikdy som sa tym nezaoberal.
Tie folie by mali velmi hrubym odhadom topit asi na 40°C aby z koberca salalo teplo, najlepsie keby sa to dalo nastavovat.Ako to dosiahnem? Kupim folie a potom regulujem vykon triakovym regulatorom? Alebo sa kupuju folie podla vykonu na m2? Dik
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
226adko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 185
Dátum registrácie: 14 Feb 2014, 16:55
Vek: 25

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa 226adko » 07 Mar 2021, 21:27

Fólie na podlahové kúrenie majú rôzné výkony. Vyšší výkon = rýchlejšie vytopí miestnosť ale samozrejme bude vyšší prúd pri ohreve.
Obvyklé sa k podlahovému kúreniu kupuje aj termostat, ktorý zapína a vypína fólie/vykurovacie káble podľa teploty miestnosti. Taktiež tieto termostaty pre podlahové kúrenia majú aj externé čidlo, ktoré sa dáva do podlahy pre monitoring teploty podlahy. Príliš vysoká teplota by mohla poškodiť parkety keďže sú z papiera. Tieto hodnoty pri akých bude vypínať sa nastavujú v samostatnom termostate - obvykle to býva cca 40-50 stupňov. Inak to nie je nič extra ťažké, kúrenie sa pripája priamo na 230V a buď je zopnuté relé s 230V alebo rozpojené v termostate.

Trochu mám obavy či to bude úplne funkčné cez parkety a následne koberec. Koberce sa pri podlahových vykurovaniach nepoužívajú, pretože cez nich neprechádza teplo. Celkovo musí byť teplota podlahy nad 37-40 stupňov aby bola na dotyk aspoň trochu teplá. A pri vyšších hodnotách už vypína termostat kvôli ochrane podlahy. Pri koberci by som pravdepodobne necítil teplo vôbec. Tá podlaha pri podlahovom vykurovaní nie je na dotyk až tak moc teplá ako si niektorí predstavujú. Možno by bolo vhodnejšie dať tieto fólie priamo na podlahu pod koberec, aj keď to už bude asi proti predpisom a vyhláškam.

Stačí pozrieť eshop napr. https://www.elektricke-kurenie.sk/vykur ... hova-folia
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Mar 2021, 21:33

Koberec je zabijak tepla. Nie nadarmo maju rusi koberce aj na stene, aby mali teplejsie v byte.
Ak je to taka mala miestnost, tak by som rozmyslal nad obycajnym ventilatorom, alebo tym radiatorom do kupelne, co je len rurka.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5633
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa mr.dred » 07 Mar 2021, 22:43

226adko napísal:
07 Mar 2021, 21:27
Celkovo musí byť teplota podlahy nad 37-40 stupňov aby bola na dotyk aspoň trochu teplá.
Môžeš prezradiť, kde si k tomu údaju prišiel ? Veď to už by bola teplota ako na sahare :rolleyes:
Nemôžeš brať "vnútornú" teplotu ľudského tela, ktorá je za normálu cca 36,5 ºC ako nejakú referenciu.
Povrch tela má na rôznych častiach aj rôznu teplotu. Na chodidlách už styk s predmetmi (podlaha), ktorých teplota je vyššia ako 23 - 25 ºC vyvoláva pocit tepla. Na podlahe s teplotou ako píšeš by si dlho nepostál :finga: Ani v miestnosti s klasickým vykurovaním, kde je rozloženie teploty nerovnomerné oproti podlahovému sa také hodnoty nedosahujú...a zimu tam necítiš.
Tých 37-40 stupňov by som bral ako teplotu potrebnú na ohrievanie materiálu tvoriaceho podlahu v spojitosti s tepelnými stratami tak, aby povrchová teplota podlahy bola v odporúčanom rozsahu vytvárajúcom tepelnú pohodu. Mne a dvom mojím babám vyhovuje teplota podlahy 21,8 - 22 ºC ( v kúpelniach je samozrejme vyššia asi o 3 stupne)... Keď sa počas slnečných (zimných) dní cez okná ohreje vzduch v miestnostiach na 24 - 26 ºC tak to už je pekne cítiť - trenková teplota 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektricke podlahove kurenie, kto ma skusenosti?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Mar 2021, 05:35

teplota podlahy 37-40 to uz by som sa doma varil. Bezne ma voda ktora ide do podlahovky u mna teplotu tak 29-32 stupnov a to citim take akuratne teplo. Nezda sa to, ale ked ti miestnost vyhrieva cela podlaha, tak tam ti fakt staci o dost nizsia teplota
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok