problem s chladnickou ???

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

karusel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 07 Mar 2015, 22:06

problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa karusel » 18 Dec 2016, 20:24

zdravim mam taky zaujimavy ukaz, neviem ci niekto bude vediet vysvetlit o co tam ide. Mam zapojenu chladnicku do siete.
Pokial je v klude a nie je aktivny kompresor , nie je ziadny odber, ked sa zapne spickovo na nej nabehne odber na kratkodobych aj 2000W a potom sa rychlo ustali na hodnote medzi 89 -105 W. Ked pocas tohto odberu na kratky cas vypnem chladnicku zo siete, trebars na 5 sekund a znova ju zapnem, kompresor uz netoci ale chl;adnicka si berie okolo 700W tento odber vobec nechapem, ak ju znova vypnem a necham stat tak zo minutu a znova zapnem , vsetko je v poriadku . po chvilke sa nastartuje kompresor, znova spicka okolo 2000W a potom sa to ustaliu na priblizne 100W .Viem mi niekto vysvetlit co sa deje pri tom ked tam odobera tych 700W a kompresoch nebezi ??
zaujimave na tom je tak isto sa sprava aj druha moja chladnicka.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Dec 2016, 20:31

Je to normálne, spôsobuje to rozbehový člen PTC článok,ktorý v nových chladničkách nahradzuje volakedajšie rozbehové relé,ktoré pripája pri štarte motora pomocné vinutie.
Je to vlastne ,,odpor,, cez ktorý pri zapnutí preteká väčší prúd, do vinutia,pretože má menší odpor ale po rozbehnutí motora sa jeho odpor vplyvom oteplenia zvyšuje a tým znižuje aj prúd do vinutia,teda klesá aj odoberaný príkon kompresora..
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

karusel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 07 Mar 2015, 22:06

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa karusel » 18 Dec 2016, 21:04

no a ten odpor sa preco zapoji pri preruseni napajania pocaS BEHU MOTORA TAK ZE MOTOR SA NETOCI A CHLADNICKA ODOBERA AJ 5 MINUT 700 Watow?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa rudko » 18 Dec 2016, 21:27

problemom nie je to ze by ten "odpor" bol pripojeny. problem je prave v tom ze nie je, alebo inak povedane ma vysoky odpor lebo je horuci. kompresor sa nevie rozbehnut a do motora tecie v podstate skratovy prud. cize tym ze to skusas si pomaly ale isto odpalujes motor...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Dec 2016, 21:31

Ten PTC článok je trvale pripojený a správa sa tak ako má,akurát tým, že ho zapínaš a vypínaš, nemá čas vychladnúť .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa oravan » 18 Dec 2016, 21:40

niečo ako pozistor, podobné
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Dec 2016, 21:44

Nechaj ju na pokoji, a sleduj či sa po čase rozbehne sama a či bude chladiť.Ináč nemáš čo riešiť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa alidedko » 18 Dec 2016, 22:25

Druha vec.

Ak je okruh natlaceny, ty vypnes kompresor "v tom najlepsom" a znova ho zapnes, ako velmi stastny bude, ze sa ma rozbehnut do natlaceneho okruhu?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa Marek1975 » 19 Dec 2016, 09:52

Takýmito pokusmi ju akurát uskvaris, ale zas na druhej strane je zima a pokiaľ máš balkón tak experimentuj ďalej :-) sorry, ber to ako vtip.

5ko ti to popísal dobre, chladnička sa správa tak ako má a netreba ju riešiť

Odoslané z Lenovo A2010-a pomocou Tapatalku
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa medved » 19 Dec 2016, 11:06

alidedko napísal:... ako velmi stastny bude, ze sa ma rozbehnut do natlaceneho okruhu?
Praveze najskor sa nerozbehne vobec a bude len vrcat a nic. Mne sa este takto nerozbehol.
0

karusel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 07 Mar 2015, 22:06

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa karusel » 19 Dec 2016, 22:33

Marek1975 napísal:Takýmito pokusmi ju akurát uskvaris, ale zas na druhej strane je zima a pokiaľ máš balkón tak experimentuj ďalej :-) sorry, ber to ako vtip.

5ko ti to popísal dobre, chladnička sa správa tak ako má a netreba ju riešiť

Odoslané z Lenovo A2010-a pomocou Tapatalku
hadam ste vsetci neuverili tomu ze nemam co na praci a skusam odpajat chladnicku od siete a zistujem ci sa jej chce pokracovat tam kde skoncila. To, co som tu popisal je pre mna dost problem , pretoze ja to mam napojene na solarny menic Victron, ktory dodava 3000VA , 1300 je schopny dodat zo solaru a ten zvysok prifazuvava zo siete. Nemotoricky spotrebic s vyssim odberom ako 1300 VA sa na nom sprava v pohode , ako napr rychlovarna kanvica. Horsie je to s tou chladnickou , ta sa pri rozbehu dostane do spicky a rozhodi to ten solarny menic tak ze sa kompletne prepne na siet a na chvilku je v chybovom stave, a vtedy sa stane to co popiusujem ze to zacne cucat 700W bez toho aby bezal kompresor a uz ma dost serie ze neviem ako tomu pomoct. Pride mi to dost na hlavu ze prave chladnicka je ten spotrebic, na ktorom som chcel ten solar vyuzit najviac a zda sa ze by tomu pomohol jedine vykonnejsi menic, trebars 1800VA /
Len to su uz ine palky, a vlastne kvoli comu? kvoli jednej SPICKE NA ZACIATKU A POTOM SI TA CHLADNICKA KROCHTA len NA NEJAKYCH 100W
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Dec 2016, 23:35

No a ty si myslíš, že máme veštecké gule a domyslíme si, prečo ťa práve zaujíma nejaký špičkový odber pri štarte chladničky?
Keby si to bol napísal hned na začiatku o čo ti ide, tak sme si mohli ušetriť kopu času a mudrovania .
Ak ti indukčná záťaž chladničky robí problémy s meničom,tak možno s tým nič neurobíš, skôr by ti potom vyhovovala absorbčná chladnička,ktorá funguje s elektrickým ohrevom média.
Ale možno niekto vymyslí niečo iné.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa alidedko » 19 Dec 2016, 23:38

A to sa nedalo napisat hned? By sme z teba nespravili blbca, ktory sa hra s chladnickou pre srandu ;)

5ko ma rychlejsi internet ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Dec 2016, 00:47

Nieviem ci nepisem blbost, ale nedala by sa chladnicka rozbehnut zo siete 230V a potom ked uz je rozbehnuta za neakych par ms prepnut na invertor. Nieco ako ked sa prepina na motore hviezda trojuholnik.
Nikdy som to neskusal, len ma to tak teraz napadlo a zaroven ma to zaujima ci by to tak slo.... hmmm.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Dec 2016, 08:49

Ešte by som vyskúšal inú chladničku,trebárs aj starú calexku s klasickým rozbehovým cievkovým relé,nie s PTC.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

karusel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 07 Mar 2015, 22:06

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa karusel » 20 Dec 2016, 11:36

V motoroch a ich spustani a riadeni sa nevyznam, mne chlapci nevadi ze ste si zo mna urobili blbca,
Padla tu informacia aj o tom ze stare chladnicky to mali nejako inac,
mozno by pomohli nejake principialne schemy na ilustraciu ako to bolo po starom a ako po novom
lebo stale nemam predstavu co to tam zerie tych 700 W.
Mam dve chladnicky, jedna je stara asi 10 rokov, druha asi 15 rokov, robia to obe.

Nenapisal som dovod, preco som tu chladnicku akoze odpajal a zapajal, lebo v tej chvili to bolo pre mna nepodstatne.
Chcel som sa dopatrat odpovede na otazku ci je to normalne, ze po opatovnom pripojeni beziacej chladnicky
ta zacne odoberat 700W, aj ked sa motor netoci. Cize pre mna je to stav v ktorom mi zerie 700W a nic uzitocneho nerobi.
Vam to pride normalne?, lebo mne nie ani nahodou, Pokial to ma clovek zapoijene v sieti bez meraku a nevidi okamzity odber, tak ani nevie ako mu ta chladnicka pri takychto prilezitostiahc moze vyzierat wathodiny.

Ja som si to vsimol , lebo sa to stalo vdaka tomu ze solarny menic vdaka jej nabehovej spicke prepol z baterie na siet.
To je v tejto chvilu iny problem, siel do chyby nakolko detekoval vykonovu spicku na ktoru nie je dimenzovany a ma v sebe dost obcurnej
sofistikovanej inteligencie, ktora ho z tej chyby po nejakom case dostane.
Kedze ste mi potvrdili, ze je to bezne chovanie chladniciek ( za takyto testcase spravania vyrobku by mna z prace asi vyhodili ) ,
vidim jedinu cestu v tom ze mam este jeden slabsi menic ( 800 pure sinus) a kedze
ten neoplyva takou inteligenciou , ako ten silnejsi , asi ho pouzijem , pretoze zatial to vyzera ze jemu tie spicky nevadia.
Vlastne on nema funkciu prifazovania, takze sa nema ani ako na siet prepnut. Takze on tu spicku pri rozbehu chladnicky riesi asi jedine maksim napatim , ale zjavne to nevadi, tam sa ta chladnicka nejako rozbehne. Asi ju teda prehodim na ten menic a budem sa modlit nech ho tie spicky neposlu po nejakom case do vecnych lovist.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa OHAJ » 20 Dec 2016, 12:00

Napíš aspoň znaćku a typ ...
Obrázok
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa elmoto » 20 Dec 2016, 12:16

Chladničku pred opätovným pripojením po odpojení musíš nechať postáť. To platilo odjakživa. Možno niektoré nové to majú ošetrené elektornikou a tie ktoré to nemajú tak proste je motor v skrate netočí sa a žerie 700W a zohrieva sa jak prasa. Išiel by som do servisu chladničiek a spýtal sa tam ktorú chladničku s elektronikou ti odporúčia aby to nerobila ked ti takto padá sieť.
0
nie som tu

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa joži » 20 Dec 2016, 12:42

nenapísal si aký menič od victronu máš.
0
Naposledy upravil/-a joži v 20 Dec 2016, 13:56, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Dec 2016, 12:59

Nikto z teba nechcel robiť blbca, len ty si si neuvedomil, to, že to ,čo je pre teba irelevantné, je práve podstatné pre naše rady.
Preto vždy hovorím, netreba robiť tajnosti pri zadávaní otázky, ale čo napresnejšie podať hneď na začiatku čo najviac relevantných informácií.Hlavne, ak sa niekto v problemataike nevyzná,lahšie sa dá priviesť ho-aj nás, do obrazu.Vyhneme sa tak zbytočným otázkam a scestných odpovedí.Sám vidíš, že po vysvetlení, nabrala debata iný smer.
Nie je to pravidlom, že ten stav pri štarte trvá tak dlho, pretože pri pripojení na normálnu sieť ,chladnička naštartuje cca v priebehu 2-3 sekúnd do normálneho stavu a odber je len vtedy špičkový,potom je spotreba tých cca 40-90 W závislá od typu .
Takže predpokladám že správanie tej tvojej, je asi v nejakej kombinácii s tým tvojim meničom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok