Fotovoltaika v byte ?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa Samanko » 12 Máj 2019, 15:56

E001 napísal:
juraj77 napísal:Ak by tie solárne panely utiahli klimatizáciu,tak v tom vidím zmysel, hlavne v lete, ale ináč je to len také hrajkanie sa...
No na klimatizáciu je to tiež zbytočné. Lebo - koľko dní do roka " klimatizuješ" ? 90 dní z roka? Maximálne.
klimou moze aj kurit v zime, ale to myslim, ze ty vies :)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa E001 » 12 Máj 2019, 18:06

Spomínal tam leto... Keď už sme pri tom ako je to vlastne s účinnosťou tých článkov počas zamračených a hmlistých dní počas jesene a zimy?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 12 Máj 2019, 18:16

hpeter: GridFree technológia v SR NIE JE povolená, takže iba na čierno a s pokutou, ak ti na to prídu.

romiadam: je to v inom vlákne s detailným popisom pre výrobu v BA pre 1kWp panely a spotrebu v lete pre klimatizáciu.
Ak to ideš realizovať na čierno, (ako sú tu skoro všetky názory diskutujúcich v rôznych vláknach, pohŕdajúcimi názormi na zákony a vyhlášky) tak sa snažíš vyrobiť menej, než spotrebuješ cez deň. Preto som písal o StandBy zariadeniach, alebo bežiacej spotrebe. V opačnom prípade ak máš prebytok a vrátiš ho do distribučnej siete, tak sa ti rozsvieti varovná LED na elektromere, zaznamená sa ti spätná dodávka, čo ešte ťa nemusí poškodiť. To, čo ťa poškodzuje je, že spätná dodávka v jednokvadrante znamená, že elektromeru je to jedno kam tečie výkon, stále ho SPOČÍTAVA a zaplatíš aj to, čo si dodal.

4 ROKY NÁVRATNOSŤ, príklad z môjho domu, vyúčtovanie za rok 2018.
celková spotreba 2960kWh
celková platby 420,20€
1kWh = 0142€

z tabuľky v prílohe z fotovoltiky za rok priemerne pre BA po odpočítaní strát vyrobíš 1230kWh * 0,142€ = 176,62€
Za 190€ máš 256Wp panel s mikroinvertorom. Na 1kWp ich potrebuješ 4. Alebo 4 paneli a striedač na 1,2kWp, ale to ťa vyjde už drahšie.
Takže návratnosť je 4 roky + pár mesiacov podľa počasia.

Čiže ak ideš iba s jedným mikroinvertorom na paneli a vykriješ spotrebu stand by zariadení, tak tak isto cca. 4 roky.

V druhej tabuľke máš aj vyčíslený výkon ktorý dosiahneš, keď máš optimálny sklon, alebo fixne kolmo na fasáde.
Prílohy
MRcalc-Bratislava1kW-mesiace.pdf
(41.84 KiB) 124 stiahnutí
PVcalc-Bratislava1kW.pdf
(33.71 KiB) 88 stiahnutí
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa milansprlak » 12 Máj 2019, 18:49

Ak je GridFree galvanicky oddelena tak je ju mozne legalne pouzit, alebo sa mylim?
http://www.setrenieenergie.sk/ukazeme-v ... a-energiu/
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Máj 2019, 19:46

technikus110 napísal:hpeter: GridFree technológia v SR NIE JE povolená
minuly mesiac som zapajal hybridny menič s baterkami k solarnemu systemu.
Panely->fronius prifazovaci menič->sieť<-hybridny menič<-baterky
všetky su to prifazovacie meniče. Elektrina v dome sa ťaha z bateriek, ak odber prekračuje možnosti meniča(nad 3kW) tak si potiahne zvyšok zo siete. Ale pokecajme LEN o panleoch a froniuse

panely a fronius menič boli so štatnou dotaciou. Je to uplne presne to iste ako tie gridfree , panel robi elektrinu a prifazovaci menič to tlači do siete.

vysvetli mi ako je možne že jedno je legalne a druhe nelegalne. diky.

-- Spojený príspevok 12 Máj 2019, 18:54 --

Ešta rada na záver, neriešte ľudi čo všetko zavrhuju, neriešte spotrebu, ak Vám to spravi prijemny pocit na duši, tak určite je treba isť do toho, určite si kupiť nejaku funkčnú hračku za 500€ ako ich minuť niekde v krčme pri pive :finga:
Prílohy
IMG_20190210_173347.jpg
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa josek » 12 Máj 2019, 20:10

boraicho napísal:
josek napísal:Nabíjačky k telefónu mám aj zabudované v zásuvkách.
tie zdroje vnutri sú permanetne pod napetim? maju stáli odber?
Mám ich takto niekoľko rokov
Prílohy
zasuvka.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Máj 2019, 20:18

hm, tak takéto som ešte nevidel, ale mne osobne by vadilo že sú stale pod napetim. Ak by tam bol nejaky vypinačik maličky...
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa marioo » 12 Máj 2019, 20:23

Boraicho: aka je cena tých akupackov?

Su aj s vypínačom ja mám takéto :
Prílohy
4F70DDD5-235B-4F63-8C1A-977CC4085CE7.jpeg
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa josek » 12 Máj 2019, 20:27

Aj ja som bol taký neistý spočiatku, ale už som si zvykol.
Vôbec sa to nehreje, spotreba je menej ako 0,5W čo som nameral.
0

ondrozf
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 995
Dátum registrácie: 06 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Pobedim
Vek: 43

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa ondrozf » 12 Máj 2019, 20:37

fotovoltaika na slovensku i ked s dotaciou sa neoplatí !!! ,,, ak niekam na chatu kde neni prívod EL- ok ,,,, alebo ked treba zálohu s AKU ...
určite nie kvôli euračom :-D
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa hpeter » 12 Máj 2019, 21:10

0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Máj 2019, 21:27

To by aj mňa zaujímalo, ako to teda je. V priemysle je bežné, že sa špičky vykrývajú motorgenerátorom nafázovaným k sieti, napríklad pri štarte nejakého veľkého tepelného zariadenia (pece).

Je mi jasné, že zmluvy medzi dodávateľom a odberateľom sú diametrálne odlišné, ak je odberateľ firma s prípojkou 22kV a iné, ak je odberateľom bežný občan, občas ovčan.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Máj 2019, 00:43

technikus110
Tvoja kalkulacia vyzera zaujimavo. Mozes mi odpoveat na teto otazky?

1. Nevidim tam cenu bateriek. Kde su baterky? Alebo tieto panely bezia "online" - produkuju energiu len ked mas zapnuty spotrebic?
2. To tvoje vyúčtovanie za rok 2018 = 2960kWh je za 24h/7 zo siete (elektrarne)?
3. Kde si nasiel za 190€ 256W panel aj s mikroinvertorom? Ja som najlacnejsi nasiel za 325€

https://www.ecoshopa.sk/www-ekoshopa-sk ... V-500W-KIT

https://www.ecoprodukt.sk/solarne.panel ... c.230v248w
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Máj 2019, 06:13

PRE VŠETKÝCH: ja som odpovedal na systém GridFree. V týchto odborných debatách sa tu nedodržujú presné názvoslovia pre jednotlivé systémy a preto dochádza k scestným záverom, či nedorozumeniam.

1. GridFree je označenie pre mikroinvertorové riešenia bez batérií. (100-200-250-300-500W, paralelne bežiacich na distribučnej sieti s plnou synchronizáciou k sieti).
2. Systém s batériami je hybridným systémom!
3. VŠETKO čo používa na svoj chod synchronizáciu so sieťou, podlieha schváleniu k pripojeniu od distribučiek v SR, čiže aj mikroinvertor a aj hybrid s baterkami. (spomínaný zákon o energetike, časť pojednávajúca o malých zdrojoch do 10kWh pre koncového zákazníka, nie pre firmu!)
4. Uvažujem s cenou VOC s DPH, nie cenou koncového zákazníka, kde sa predajca nabalí + 60% marže a viac. To je moja nákupná cena v CZ, ako registrovanej firmy s povolením podnikania v energetike.
5. Áno, to je vyúčtovanie za rok 2018 od ZDIS, pripojenie RD v BA.

Ináč, to prúdové relé, (jeden link) ktoré odpína výkon síce funguje, ale je to núdzové riešenie. VŽDY preteká spätne "určitý" prúd a to podľa parametrov relé. Nedá sa nastaviť na 0,00A. A druhá vec je tá, že spätné pripojenie microinvertoru neznamená okamžitú výrobu. Tiež je tam "určitý" normou stanovený čas nábehu, kedy sa kontroluje stav a kvalita siete, izolačné stavy vedenia a.t.ď.

Hybridný systém je hračka pre nadšencov a bohatých. Najdrahšie sú akumulátory nákup a recyklácia. Takéto riešenie tam, kde je prívod od distribučky nemá opodstatnenie návratnosti.

Hybridným systémom môže byť považovaná aj sústava vyrábajúca energiu z viacerých primárnych zdrojov energie. Bežne sa robia na horských chatách kombinácie slnko + vietor na pokrytie výkonu. Alebo aj slnko + voda.

Tam, kde nie je prívod od distribučky, je to zase čisto ostrovný systém s akumulátormi a to je iná téma. O takto vyrobenej energii tiež hovorí zákon o energetike, URSO usmernenia a podľa objemu aj finančáci, pokiaľ prevádzkuješ ostrov ako firma.

Drakoush: Áno, máš pravdu. Prifázované generátory (diesel, plynová kogenerácia, bioplyn a.t.ď.) sa používa na posilnenie prívodu od distribučky za účelom zníženia odberu. Robí sa to hlavne vtedy, keď sú časy vysokej tarify a prekročený zmluvný hodinový výkon by priniesol vysokú penalizáciu, alebo ak pre rozbeh technológie je potrebné mať k dispozícii vyšší výkon, než ponúka distribučka. Ale toto zase spadá pod inú časť zákona o energetike a tak isto celý systém podlieha povoleniu od distribučky.

ondrozf: ak dokážeš v lete zálohovať klimatizačnú jednotku od 9.00 do 17,30 hod. tak sa tiež dá vypočítať návratnosť. Invertorová klimatizácia mi beží takto 12 rokov... v zime výkom ide na predohrev vody v zásobníku. Počiatočné náklady sú vyššie, ale návratnosť je reálna. Ale musí sa jednať o okamžitú spotrebu, nie baterkáreň a iné hovadiny.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Máj 2019, 07:43

Toto som presne nevedel, radšej som sa opýtal. Ďakujem za objasnenie :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Máj 2019, 07:46

asi takto, len riešenia a dizajn niekedy moc nekorešpondujú....

Mám niekde pekné fotky z Grécka, tam aj dizajn hral svoju úlohu a balkóny boli projektované už priamo na tento účel. Tam boli dodávané hybridné panely, ktoré priamo vyrábali aj teplú cirkulačnú vodu a ohrievali TUV a aj bazény. Tak sa aj ochladzoval panel, čím sa mu zvyšovala účinnosť.

-- Spojený príspevok 13 Máj 2019, 08:02 --

boraicho: ....vysvetli mi ako je možne že jedno je legalne a druhe nelegalne....

Sám si si odpovedal na začiatku. Pripájal som so štátnou dotáciou....to znamená, že je to v zmysle projektu, ktorý bol schválený distribučkou. Ináč by si dotáciu cez URSO asi nedostal. To je to legálne.

Nelegálne je to, že texty predajcov GridFree technológie tvrdia, že nainštaluješ, zapojíš do siete (zásuvky) a vyrábaš. ÁNO, takto to funguje, ale NIE je to povolené k prevádzke bez súhlasu SR distribučiek. V CZ, DE je to povolené, v AT, HU, F to nie je povolené a taliani to majú úplne v paži.
Prílohy
2.jpg
balkon-pv-anlage-balcon-3.png
balkon-pv-anlage-balcon-e.jpg
DSC_0625.jpg
Toto už projektant nedomyslel. Sem mal ísť panel, ktorý je celý čierny a mal byť kolmo. Rozdiel výkonu s náklonom a bez je mizivé 1,5%.
Toto už projektant nedomyslel. Sem mal ísť panel, ktorý je celý čierny a mal byť kolmo. Rozdiel výkonu s náklonom a bez je mizivé 1,5%.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Máj 2019, 09:39

technikus110:

takze mam to brat tak ze mi firma odicialne nainstaluje napr. 8 panelow (4kWh). za 16x 190€ = 3040€ vratane aj s cenou za instalaciu a mikroinvertorov a pripoji ma legalne do siete SK elektrarni.
Cez den ked som v robote a je slnecno mi panely dodavaju energiu do siete SK elektrarni, ktora odo mna odkupi vyrobenu el. energiu za rovnaku cenu ako ju kupujem od nich a tuto cenu bude gatantovat az do cenovej navratnosti celeho instalovaneho systemu?

Mam ten tvoj vypocet chapat tak? A takto je to aj v skutocnosti? Lebo ak je to tak, tak potom mas 100% pravdu, navratnost je skutocne 4.5 roka (aj ked 5 rokov) a hned zajtra idem do toho a uz volam techmikom nech mi to nainstaluju.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa marioo » 13 Máj 2019, 10:20

Romiadam: to, že ich on nakúpi VOC za 190€ neznamená, že ich predá za 190 € :)) len pre "vlastnú spotrebu" ich má za nákup...

2x280W panel poly + 500W micro menič je od 371€ + dph...
napr tu : https://www.i4wifi.cz/cs/210767-solarni ... -230v-500w
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Máj 2019, 11:47

Ale nie vsetci sme podnikatelia v tej oblasti, tak nech tu napise, ze navratnost "Len pre neho" je tolko a tolko, lebo preto a preto. Inak je to zavadzajuce. To ako keby som napisal ze cena 5kW systemu je zadarmo (cely komplet system som ukradol susedovi ked bol na dovolenke :D ) Musime kalkulovat s realnymi cenani pre koncoveho zakaznika, t.j. zariadenie + instalacia + revizia ak k tomu treba, DPH a pod. veci. A potom delit cisielka pre navratnost. Urcite aj elektrarne predaju 1Kwh za (len ako priklad) 15 centov 10 centov energia + 5 centov DPH a odkupia za 10 centov alebo este menej a mozno este aj z tych 10 centov budem platit statu dan z predaja. Tak to je zase rozdiel.

Este pockam na niekoho, kto vie a tu napise, ze za aku cenu slovenske elektrarne odkupuju doma vyrobenu el. energiu a ake mnozstvo. Ci je to 100% z toho za aku cenu to kupuje spotrebitel od SE alebo menej. A taktiez ci je to mnozstvo odkupenej energie limitovane, ze napr. odkupia len 3 kWh denne alebo je to neobmedzene.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 13 Máj 2019, 11:49, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Fotovoltaika v byte ?

Príspevok od používateľa maher » 13 Máj 2019, 11:49

E001 napísal:Spomínal tam leto... Keď už sme pri tom ako je to vlastne s účinnosťou tých článkov počas zamračených a hmlistých dní počas jesene a zimy?
ževraj FV je najúčinejšia v marci, slnko je už dostatočne silné ale je ešte chladno, takže sa panely nepriehrievajú a neznížujú tým účinnosť
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok